6 sposobów, jak naprawić biały ekran śmierci WordPress

 

Biały ekran śmierci WordPress

Czy zdarzyło Ci się wprowadzić jakąś zmianę w witrynie, która spowodowała, że po jej odświeżeniu, zamiast zawartości, zobaczyłeś białą stronę? Jeśli tak, miałeś do czynienia z tzw. białym ekranem śmierci WordPress (z ang. WordPress white screen of death). Jest to najczęściej występujący i najtrudniejszy do rozwiązania błąd na WordPressie.

bialy ekran smierci wordpress

 

Gdy biały ekran śmierci pojawi się po wprowadzeniu konkretnej zmiany – pół biedy! Wtedy wystarczy, że przywrócisz kopię zapasową lub cofniesz wprowadzone wcześniej aktualizacje.

Gorzej, jeśli błąd pojawił się niespodziewanie i bez powodu. Wtedy też jego przyczyna staje się zagadkowa, a znalezienie rozwiązania – o wiele bardziej problematyczne.

To jednak nie jest najczarniejszy scenariusz! Problem staje się jeszcze bardziej skomplikowany, kiedy biała strona wyświetla się jedynie w określonej części Twojej witryny WordPress. Najlepszym przykładem jest brak odpowiedzi ze strony panelu admina, podczas gdy reszta witryny działa poprawnie.

Na całe szczęście nie musisz panikować. Niezależnie od tego, co i kiedy doprowadziło do pojawienia się białej strony, istnieje szereg wytycznych pomagających nam walczyć z tym błędem.

W tym poradniku przyjrzymy się temu z bliska. Na samym początku odpowiemy, czym jest biały ekran śmierci WordPress, a następnie pokażemy 6 najpopularniejszych sposobów, jak go naprawić.

 

 

Czym jest biały ekran śmierci WordPress?

Biały ekran śmierci WordPress (z ang. WordPress white screen of death) odnosi się do technicznego błędu systemu, który powoduje, że witryna przestaje działać poprawnie i nie wyświetla zawartości strony.

wordpress white screen of death

 

Gdy więc otworzysz swoją witrynę WordPress i – zamiast docelowej zawartości – ujrzysz irytującą białą stronę bez żadnej treści, masz do czynienia z tzw. białym ekranem śmierci.

W praktyce, nie ma trudniejszego do zlokalizowania i frustrującego błędu od białego ekranu śmierci. Sprawia on, że witryna WordPress jest niedostępna zarówno dla administratora, jak i zwykłych odwiedzających.

Dlaczego omawiany błąd jest frustrujący? Ze względu na brak jakichkolwiek informacji wskazujących na możliwą przyczynę lub rozwiązanie. Nie otrzymamy więc żadnego komunikatu, ani wskazówki, która mogłaby nam pomóc.

Na całe szczęście lista możliwych przyczyn nie jest długa, a publicznie dostępne sposoby na rozwiązanie problemu sprawdzają się doskonale w większości przypadków.

Warto wiedzieć: Biały ekran śmierci nie zawsze będzie pojawiał się w formie białej strony. Choć z reguły nie otrzymasz żadnego komunikatu i zobaczysz wspomnianą białą stronę, w niektórych przeglądarkach możesz (czasami) ujrzeć informację o błędzie http. Najlepszym przykładem jest komunikat o HTTP 500 w Google Chrome.

 

Dlaczego się pojawia?

Najczęstszą przyczyną występowania białego ekranu śmierci w przypadku systemu WordPress jest błędny skrypt PHP.

Nieodpowiadający skrypt, lub skrypt po wyczerpaniu limitu pamięci, zostanie ‘zabity’ przez serwer lub po prostu wygaśnie. Dlatego też nie zostanie wygenerowany komunikat o błędzie HTTP, a jedynie pusta strona WordPress.

Inną, niemniej rzadką przyczyną, może być chwilowy problem z serwerem, na którym hostowana jest Twoja strona internetowa.

Warto wiedzieć: Błędnie zakodowane skrypty PHP pojawiają się często w mniej popularnych lub niezaufanych wtyczkach lub motywach. Powinieneś więc korzystać jedynie ze sprawdzonych i gruntownie przetestowanych rozszerzeń i szablonów.

 

Co gdy pojawi się w panelu administratora?

Bardzo rzadko zdarza się, by biały ekran śmierci pojawił się również w panelu administratora WordPress (dostępnym najczęściej pod adresem …/wp-admin/). Będzie on obecny raczej tylko w ogólnodostępnej części witryny.

Gdyby jednak zdarzyło się, że biała strona będzie wyświetlana również przy próbie zalogowania się na konto admina, nie pozostaje Ci nic innego niż przywrócić kopię zapasową strony.

Przywróć ostatni backup stworzony przed pojawieniem się białego ekranu śmierci lub przed wprowadzeniem ostatnich zmian w witrynie.

Wskazówka: Jeśli jesteś klientem JCHost.pl, skontaktuj się z naszą pomocą techniczną, która pomoże Ci przywrócić działającą stronę WordPress.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Jak naprawić biały ekran śmierci WordPress: 6 sposobów

Kiedy ujrzysz w swojej witrynie WordPress biały ekran śmierci, Twoim priorytetowym zadaniem w tej chwili będzie jak najszybsze znalezienie przyczyny, a następnie – rozwiązania.

Mając na uwadze wszystkie zebrane wcześniej informacje, przygotowaliśmy zestaw 6 możliwości, by rozwiązać ten problem.

Oto 6 sposobów, jak naprawić tzw. ‘białą stronę WordPress’:

 

1. Zwiększ limit pamięci PHP

Zwykle biały ekran śmierci występuje, ponieważ któryś ze skryptów PHP wyczerpał limit pamięci i zakończył pracę w połowie. Aby rozwiązać ten problem, musisz zwiększyć limit, który został przypisany dla pamięci PHP na Twojej stronie WordPress.

limit pamieci php przy bialym ekranie wordpress

 

Zwiększając znacznie limit umożliwisz skryptowi wykorzystanie większej ilości pamięci w celu ukończenia ‘zadania’, które wcześniej zostało przerwane w połowie. To jednocześnie powinno zapobiec pojawieniu się białej strony.

Możesz to zrobić za pomocą pliku wp-config.php, który znajduje się w głównym folderze instalacji WordPress. Wystarczy, że dodasz do niego następujący kod: define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);. Możesz zrobić to z poziomu edytora WordPress oraz FTP.

Jeśli edycja pliku wp-config.php nie przyniosła rezultatu, powinieneś dodać osobną regułę w pliku .htaccess. Dodaj do niego następujący kod (na samej górze): php_value memory_limit 256M.

Warto wiedzieć: Jeżeli zwiększenie limitu pamięci nie pomogło, być może Twój motyw lub jedna ze wtyczek są błędnie zakodowane. W tym wypadku powinieneś zatrudnić programistę, aby przyjrzał się bliżej temu problemowi od strony technicznej.

 

 

2. Tymczasowo wyłącz wszystkie wtyczki

Kolejnym dość prostym i często działającym sposobem naprawy białego ekranu śmierci jest zwykłe wyłączenie wszystkich wtyczek WordPress. Często to właśnie jeden z pluginów jest przyczyną tego błędu.

wylaczenie wtyczek - white screen of death

 

Jeżeli jesteś w stanie otworzyć panel administratora WordPress, przejdź do zakładki „Wtyczki” i po prostu dezaktywuj po kolei każdą z nich. Po dezaktywacji, odśwież stronę, by sprawdzić, czy problem nie został rozwiązany.

Jeżeli nie masz dostępu do sekcji /wp-admin/, musisz zalogować się do menedżera plików lub połączyć się z serwerem FTP. Przejdź do folderu swojej domeny i otwórz folder instalacji WordPress. W folderze „wp-content”, zmień nazwę „plugins” na „old-plugins”. Dzięki temu wyłączysz wszystkie wtyczki.

Gdy po wyłączeniu wszystkich wtyczek biała strona zniknęła, masz pewność, że powodem jest któreś z rozszerzeń. Cofnij zmianę nazwy folderu „plugins”, otwórz go i rozpocznij zmianę nazwy każdego z folderów wtyczek po kolei – aż zlokalizujesz uszkodzony plugin.

Warto wiedzieć: W momencie, gdy problemem okaże się któryś z pluginów, powinieneś całkowicie usunąć go ze strony, poszukać alternatywy, a autora pluginu poinformować o zaistniałej sytuacji (możesz to zrobić w sekcji wsparcia danego pluginu w repozytorium WordPress.org).

 

 

3. Tymczasowo wyłącz używany motyw

Podobnie jak wtyczka, również motyw może być powodem występowania białego ekranu śmierci WordPress. Niektóre z szablonów są nieprawidłowo zakodowane lub powodują konflikt z co najmniej jednym innym pluginem.

wylaczenie motywu przy bialej stronie wordpress

 

Na szczęście sprawdzenie, czy to właśnie Twój motyw powoduje omawiany błąd, jest stosunkowo proste i sprowadza się do tymczasowej zmiany używanego motywu. Jeśli masz dostęp do panelu admina, otwórz zakładkę „Wygląd”, a następnie „Motywy”. Przy motywie ‘Twenty Twenty’ kliknij „Aktywuj”.

Gdyby panel administratora był niedostępny, ponownie otwórz menedżer plików lub połącz się z FTP. Przejdź do folderu instalacji WordPress, otwórz „wp_content”, a następnie „themes”. Teraz pozostaje Ci zmienić nazwę folderu motywu, z którego korzystasz.

Jeśli to rozwiąże problem, wiesz, że przyczyną był właśnie ten konkretny motyw. Spróbuj cofnąć ostatnio wprowadzone zmiany w plikach motywu (jeśli niedawno je wprowadzałeś), podejmij próbę kontaktu z autorem wtyczki lub zatrudnij programistę.

 

 

4. Wyczyść pamięć podręczną strony i przeglądarki

Czasami biały ekran śmierci jest powiązany z chwilowymi problemami z serwerem, podczas których został zbuforowany w pamięci podręcznej. W tym wypadku jesteś zmuszony wyczyścić pamięć podręczna – zarówno w przeglądarce, jak i na stronie WordPress.

bialy ekran smierci - pamiec podreczna

 

Aby to zrobić, przejdź do panelu administratora WordPress i poszukaj przycisku „Usuń cache” lub „Delete all cache” w pluginie odpowiadającym za buforowanie. W przypadku wtyczki LiteSpeed Cache, wspomniany przycisk znajduje się w sekcji „LiteSpeed Cache”, w zakładce „Toolbox” i nosi nazwę „Purge All”.

Z kolei w przypadku wtyczki WP Super Cache, przycisk ten znajduję się w sekcji „Ustawienia”, w zakładce „WP Super Cache” i nosi nazwę „Delete Cache”.

Po usunięciu plików cache w witrynie WordPress, nadszedł czas byś zrobił to samo w swojej przeglądarce. Przejdź do ustawień przeglądarki i wyszukaj opcji związanych z pamięcią podręczną oraz plikami cookies.

Warto wiedzieć: W rzadkich przypadkach wymagane jest również odświeżenie pamięci po stronie serwera (np. jeśli korzystasz z rozszerzeń Memcached lub Redis).

 

 

5. Zwróć uwagę na automatyczną aktualizację

Choć błąd związany stricte z aktualizacją WordPress rzadko kiedy powoduje biały ekran śmierci, warto wziąć go pod uwagę, gdy z listy potencjalnych przyczyn usuniesz wtyczki i motyw. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzystasz z funkcjonalności automatycznej aktualizacji WordPress.

plik maintenance wordpress

 

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest przejście do głównego katalogu WordPress, wyszukanie pliku o nazwie .maintenance (lub nazw pokrewnych, jak np. „.mainten” czy „.main”), a następnie próba usunięcia tego pliku.

Gdy to zrobisz, załaduj ponownie swoją stronę WordPress. Jeśli wszystko wróciło do normy, bardzo możliwe, że aktualizacja się powiodła, ale WordPress z jakiegoś powodu nie był w stanie automatycznie usunąć tego pliku, co powodowało pojawienie się białej strony WordPress.

Teraz upewnij się, że cały system jest aktualny i że w panelu administratora nie wyświetlają się żadne komunikaty o błędach z aktualizacją.

 

 

6. Włącz tryb debugowania

Zdarza się, że biały ekran śmierci ma zupełnie inne podłoże i problemu trzeba szukać gdzie indziej. Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał lub chcesz zagłębić się w specyfikę błędu, powinieneś spróbować włączyć tryb debugowania WordPress.

tryb debugowania - biala strona

 

Włączenie trybu debugowania daje systemowi znak, że ‘coś jest nie tak’ i prosi go o wyświetlanie wszelkich informacji o błędach publicznie w witrynie. Gdy to zrobisz, na górze strony ujrzysz mini-konsolę, z której będziesz mógł lepiej przyjrzeć się problemom.

Aby włączyć tryb WP_DEBUG, musisz otworzyć plik wp-config.php znajdujący się w głównym folderze instalacji WordPress. Znajdziesz w nim ten wiersz: define( ‘WP_DEBUG’, false). Oznacza on nieaktywny tryb debugowania. Zmień frazę ‘false’ na ‘true’ i zapisz zmiany w pliku.

Teraz otwórz swoją witrynę WordPress i spróbuj wyciągnąć wnioski z komunikatów wyświetlanych na samej górze. Może rzuci Ci się w oczy nazwa wtyczki lub konkretnego skryptu powodującego błąd.

Warto wiedzieć: Jeśli po włączeniu trybu debugowania nie widać żadnych błędów, skontaktuj się ze swoim usługodawcą hostingowym. Możliwe, że debugowanie jest niepoprawnie skonfigurowane po stronie serwera.

 

 

Podsumowanie

Biały ekran śmierci WordPress to jeden z najbardziej frustrujących błędów jakie możesz spotkać w tym CMS-ie. Gdy się pojawi, musisz samodzielnie znaleźć przyczynę jego występowania, ponieważ nie ujrzysz żadnego komunikatu o błędzie – zobaczysz jedynie białą stronę.

Istnieje kilka popularnych sposobów na rozwiązanie tego problemu. W większości przypadków zwiększenie limitu pamięci oraz tymczasowe wyłączenie wszystkich wtyczek i motywu powinno sprawić, że wszystko wróci do normy.

Gdy jednak okaże się, że powód pojawienia się białego ekranu śmierci jest bardziej skomplikowany, powinieneś włączyć tryb debugowania WordPress. Dzięki niemu, będziesz mógł przyjrzeć się błędom ‘z bliska’.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!