Optymalizacja SEO zdjęć – 6 porad

 

 

SEO dla obrazków (image SEO)

Optymalizacja SEO jest długotrwałym i trudnym procesem, który obejmuje setki różnych aspektów. Wiele małych firm omija część punktów i decyduje się na bardzo okrojoną optymalizację. Wynika to albo z braku czasu, albo z niewiedzy jak się za nią zabrać. Każdy drobiazg robi jednak różnicę i pomaga wzmocnić SEO Twojej witryny, co natomiast prowadzi do wyższych pozycji w wyszukiwarce. Jednym z często zapominanych elementów jest optymalizacja SEO zdjęć.

seo zdjec

 

W tym artykule przedstawimy 6 porad dla optymalizacji SEO zdjęć oraz postaramy się wytłumaczyć, dlaczego obrazki na stronie internetowej są tak istotne.

 

Co daje SEO zdjęć?

Spora część internautów, gdy usłyszy zwrot „SEO”, pomyśli o tekście i słowach kluczowych. Nie można się z tym nie zgodzić, jednak nie są to jedyne elementy związane z SEO – zdjęcia są równie istotne!

Poświęcenie czasu na optymalizację zdjęć pod względem SEO jest prostym, ale bardzo ważnym krokiem, aby Twoja strona była bardziej konkurencyjna i zaczęła osiągać lepsze wyniki. Dla niektórych witryn internetowych może to być wręcz przełomowa zmiana prowadząca do dużego wzrostu liczby odwiedzających – w szczególności w branżach, gdzie nie przywiązuje się dużej wagi do zdjęć na stronie. Jeśli Twoja konkurencja się na tym nie skupia, możesz w łatwy sposób „umiejscowić” swoje zdjęcia na pierwszych pozycjach w zakładce Google Grafika i pozyskać dzięki temu nowych użytkowników.

google grafika seo

 

Oprócz tego, umieszczenie i poprawne zoptymalizowanie obrazków pozwoli robotom lepiej zrozumieć Twoją stronę. Tam gdzie odwiedzający widzi zdjęcie, robot Google widzi nazwę grafiki, tekst i opis. Używając obrazków, możesz powiedzieć robotowi, jakich słów kluczowych dotyczy Twoja strona i co się na niej znajduje.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Dlaczego zdjęcia są ważne?

Dzięki zdjęciom wygoda użytkownika na stronie wzrasta. Wyobraź sobie, że znajdujesz się na stronie wyglądającej jak dokument z Worda, z tekstem na białym tle, bez formatowania i obrazków. Na pewno nie czułbyś się na niej komfortowo! Potwierdzają to badania – ludzie są o 80% bardziej skłonni do czytania treści zawierających zdjęcia i obrazki. Gdyby tego było mało, prawdopodobieństwo, że treść i informacje zostaną przez nich później zapamiętane wzrasta o 64%!

Fakt, że obrazki wpływają na to, jak doświadczamy daną stronę internetową, jest kolejną odpowiedzią na pytanie, dlaczego wpływają one na SEO. Algorytm Google jest zaawansowanym systemem, który zwraca też uwagę na dodatkowe wskaźniki odzwierciedlające zachowanie i wrażenie użytkownika, np. współczynnik odrzuceń czy czas spędzony w witrynie. Prościej mówiąc, Google weźmie pod uwagę to, czy użytkownikom podoba się Twoja strona czy nie, co potencjalnie wpłynie na pozycje w wyszukiwarce.

 

6 porad dla SEO obrazków

 

1. Używaj odpowiednich obrazów w wysokiej jakości

Wysoka jakość zdjęć i trzymanie się tematyki podstrony ma zasadnicze znaczenie przy optymalizacji witryny. Obrazki, które nie mają związku z treścią strony, będą mylące dla użytkownika. Natomiast te, które są rozmazane lub brzydko przycięte, sprawią że Twoja strona będzie wyglądać nieprofesjonalnie. Upewnij się, że każda używana grafika jest wyraźna i ma wyraźny związek z tym, o czym piszesz na stronie.

Uważaj, aby nie używać obrazów, do których nie masz praw autorskich. Zamiast tego skorzystaj ze strony z darmowymi zdjęciami, które możesz pobrać bez żadnych opłat i ograniczeń. Zaangażuj się i poświęć trochę czasu na dobranie odpowiednich grafik przed opublikowaniem swojej strony. Znajdź co najmniej jedno dobre zdjęcie, które możesz na niej uwzględnić – jeszcze lepiej, jeśli znajdziesz i wstawisz kilka!

seo zdjec - porady

 

2. Dostosuj nazwę pliku

Oto jeden z tych kroków, które są tak proste i oczywiste, że aż większość ludzi o nich zapomina. Zanim dodasz zdjęcie do swojej witryny, dobierz odpowiednią nazwę pliku. Nie umieszczaj zdjęcia o nazwie „2018_06_10_2323.jpg” czy „asda123.png”! Zmień ją na coś, co jest istotne dla Twojej strony i zawiera jedno lub więcej docelowych słów kluczowych. Jeśli np. prowadzisz sklep internetowy, na którym sprzedajesz książki, możesz nazywać zdjęcia książek w następujący sposób: „ksiazka-harry-potter.jpg”.

Większość odwiedzających nigdy nie zobaczy nazwy pliku, więc dla potencjalnego klienta nie ma ona żadnego znaczenia. To jednak zapewnienie wyszukiwarkom nieco więcej informacji o tym, co widnieje na stronie i jakie słowa kluczowe są z nią powiązane.

 

3. Użyj znaczników alt

Alt text jest kolejną częścią strony, która pomaga robotom lepiej zidentyfikować jej zawartość i sygnalizuje wyszukiwarkom, czego dotyczy. W razie problemów z załadowaniem się strony w przeglądarce, znacznik alt zostanie wyświetlony w miejscu zdjęcia (w formie tekstu).

Tekst alternatywny możesz dodać do każdego obrazu znajdującego się w witrynie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaka strategia będzie tutaj najlepsza, ale z reguły krótki opis zdjęcia zawierający słowo kluczowe powinien być strzałem w dziesiątkę!

Jeśli posiadasz stronę na WordPressie, możesz w prosty sposób edytować tekst alternatywny. Wystarczy, że wejdziesz w „Bibliotekę Mediów”, wybierzesz zdjęcie, które chcesz edytować i zmienisz atrybut „Alt text” w opcjach zdjęcia. Jeśli wolisz skorzystać z HTML, musisz dodać kod \’ alt=”opis zdjęcia” \’ w tagu \’ <img> (np. < img src=”ksiazka-harry-potter.jpg” alt=”okladka ksiazki harry potter”>).

 

4. Wybierz odpowiedni typ pliku

Istnieją trzy główne typy plików graficznych, które są używane na większości stron internetowych. Ich zrozumienie może pomóc w wyborze najlepszego, zależnie od Twoich potrzeb:

  • JPEG (.jpg) jest najpopularniejszym, lecz w pewnym stopniu starym typem plików graficznych. Obrazy JPEG mogą być kompresowane, co sprawia że zdjęcia zachowują wysoką jakość przy małym rozmiarze pliku. Ze względu na swoją popularność, JPEG jest standardowym typem obrazu w internecie.
  • GIF (.gif) jest typem obrazu zapewniającym gorszą jakość niż JPEG, dlatego jest wykorzystywany do bardziej uproszczonych grafik, jak np. ikony. Świetnie nadaje się on do prostych obrazków na stronę internetową, które zawierają tylko kilka kolorów. W przypadku bardziej złożonych, dużych zdjęć GIF nie jest już aż tak atrakcyjny. Żadnym zaskoczeniem nie powinno być też to, że GIF obsługuje również animacje.
  • PNG (.png) staje się coraz bardziej popularnym typem plików, używanym często jako alternatywa dla GIF-ów, ponieważ obsługuje więcej kolorów i zapewnia lepszą zachowalność jakości. Waga plików PNG jest wyższa niż JPEG, jednakże pozwala on na zapisywanie obrazków bez tła.

W większości przypadków JPEG będzie najlepszym wyborem, jako że zapewnia wysoką jakość i małą wagę plików graficznych. Dla przezroczystych obrazków, w których chcesz zachować elementy bez tła, PNG będzie idealny. Natomiast dla małych, mniej złożonych grafik z kilkoma kolorami, format GIF może okazać się najbardziej interesujący.

optymalizacja seo obrazkow

 

5. Umieść zdjęcia we własnej witrynie

Chociaż dla niektórych osób kuszącym jest hostowanie zdjęć na innej stronie internetowej, jak np. Imgur, w praktyce to strzał w kolano pod względem SEO i potencjalne ryzyko. Za każdym razem, gdy witryny hostujące zdjęcia są przeładowane ruchem, Twoje obrazy będą potrzebować więcej czasu na załadowanie się. To sprawi, że Twoja strona internetowa będzie sprawiała wrażenie wolnej i „nieprzygotowanej”.

Jeśli nie umieścisz grafik na własnej domenie, wyszukiwarki zobaczą zdjęcia pochodzące z innej strony. Nie będziesz miał też możliwości zmiany struktury linku, która zamiast „twoja-strona.pl/img/ksiazka-harry-potter.jpg” będzie wyglądała np. tak: „imgur.com/xyz”. To wszystko skutkuje częściową stratą potencjału SEO, której nie można bagatelizować.

 

6. Zmniejsz rozmiar obrazów

To, jak szybko ładuje się Twoja strona, wpływa na zachowanie odwiedzających i sprzedaż. Jeśli umieszczasz ciężkie obrazy, które ważą kilka megabajtów i potrzebują kilku lub kilkunastu sekund na pełne załadowanie się, nie dziw się, że klienci uciekają.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie rozmiaru zdjęcia. Można to zrobić za pomocą strony internetowej, aplikacji czy pluginu, zależnie od własnych preferencji. O zmniejszaniu wagi obrazków pisaliśmy w artykule wyjaśniającym jak przeprowadzić i czym jest optymalizacja zdjęć na WordPressie. Jeżeli nie posiadasz strony na WordPressie, możesz skorzystać z usługi Kraken.io by zoptymalizować swoje zdjęcia z poziomu przeglądarki.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!