FAQ
Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące hostingu, domen i certyfikatów SSL.
Hosting FAQ
Co to hosting?
Hosting jest usługą, która umożliwia opublikowanie strony internetowej w internecie. Witryna jest wtedy hostowana (przechowywana) na serwerze pozwalającym internautom podłączyć się do niej z dowolnego miejsca na świecie.
Jak działa hosting?
Usługa hostowania strony internetowej (hosting) oznacza wynajęcie miejsca na serwerze i możliwość korzystania z dostępnych na nim technologii. Po umieszczeniu witryny na serwerze, użytkownicy będą mogli uzyskać do niej dostęp wpisując nazwę domeny w pasku przeglądarki. Gdy to zrobią, ich komputer rozpocznie połączenie z serwerem, na którym umieszczona jest witryna. W tym momencie serwer prześle pliki przechowywane na dysku, potrzebne do załadowania witryny. Przeglądarka z kolei przetworzy te pliki i wyświetli je użytkownikowi. Jako że serwer działa i jest połączony z internetem bez przerw, ulokowane na nim strony też są widoczne przez całą dobę.
Jak przenieść stronę na inny hosting?
Aby przenieść stronę na nowy hosting, wystarczy przeprowadzić migrację plików i zmianę ustawień domeny. Jeśli Twoja witryna internetowa została zbudowana bez dodatkowego systemu czy kreatora stron, musisz przenieść jej zawartość poprzez FTP (File Transfer Protocol). W naszym panelu hostingowym znajdziesz menadżer plików, który ułatwi Ci to zadanie. Możesz też skorzystać z aplikacji typu Filezilla, aby przesłać pliki witryny.
Gdy Twoja strona jest oparta o WordPressa, przejście na inny hosting jest jeszcze prostsze. Jedyne co musisz zrobić to zainstalowanie wtyczki migracyjnej i 2 kliknięcia, aby wyeksportować, a następnie importować stronę. W naszym poradniku o migracji WordPress znajdziesz więcej informacji!
Boisz się, że coś pójdzie nie tak? Skontaktuj się z nami, a my wykonamy przenosiny witryny za Ciebie – zupełnie za darmo!
Jaki hosting wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki hosting powinno się wybrać. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i takich elementów jak np. waga strony czy ilość domen. Jeśli prowadzisz małego bloga z niewielkim ruchem, hosting SSD w podstawowej opcji w zupełności wystarczy. Jeśli natomiast jesteś właścicielem witryny na WordPressie, hosting WordPress będzie strzałem w dziesiątkę!
Nie zapomnieliśmy też o przedsiębiorcach i agencjach! Dla osób prowadzących własny sklep internetowy, przygotowaliśmy dedykowany hosting Magento. A gdy wpadniesz na pomysł sprzedaży pakietów hostingowych na własną rękę, koniecznie sprawdź hosting Reseller.
WordPress FAQ
Czym jest WordPress?
Jakie strony działają na WordPressie?
Na samym początku WordPress był przede wszystkim systemem do tworzenia blogów, a nie funkcjonalnych, atrakcyjnych stron internetowych. Aktualnie, dzięki zmianom w kodzie źródłowym, a także potężnej społeczności, na WordPressie można stworzyć dowolny rodzaj witryny internetowej. Sprawę ułatwia ogromny ekosystem pluginów i motywów, które posiadają zarówno darmowe, jak i płatne wersje.
WordPress jest używany praktycznie przez każdego – zarówno przez osoby prywatne, małe i średnie firmy oraz korporacje. Nawet witryna naszego hostingu, na którą teraz patrzysz, jest obsługiwana przez WordPressa. Krótko mówiąc, WordPress jest najpopularniejszym CMS’em, który jest zainstalowany na ponad 31% wszystkich stron internetowych!
Jak rozpocząć z WordPressem?
Instalacja WordPressa jest banalnie prosta! Wystarczy, że po zamówieniu hostingu przejdziesz do panelu hostingowego i skorzystasz z naszego instalatora aplikacji. W ten sposób cały proces zostanie wykonany automatycznie, a Ty utworzysz nową stronę WordPress w przeciągu 30 sekund!
Magento FAQ
Co to Magento?
Magento jest platformą e-commerce typu open-source, która zapewnia przedsiębiorcom i firmom elastyczny system sprzedaży, a także intuicyjną kontrolę nad wyglądem i zawartością sklepu internetowego. Jest dostosowana do użycia jako oprogramowanie dla osób, które nie są programistami, oraz oferuje dostęp do niezwykle dużej i bardzo pomocnej społeczności. Aby cieszyć się najlepszą wydajnością powyższej platformy sprzedażowej, warto wybrać dedykowany hosting Magento.
Jakie sklepy wybierają Magento?
Magento jest najpopularniejszą dostępną platformą sprzedażową, z której korzysta blisko 29% wszystkich sklepów internetowych. Zarówno mniejsze sklepy, jak i duże portale decydują się na instalację Magento, ponieważ posiada on bardzo dobrą zdolność do skalowania. Pozwala sklepom z tylko kilkoma produktami na łatwe rozszerzenie oferty do dziesiątek tysięcy produktów i skomplikowanych, niestandardowych zadań, bez zmiany platformy.
Czym wyróżnia się Magento?
Oprócz samego systemu sprzedażowego, Magento posiada intuicyjny interfejs administracyjny, który obejmuje potężne narzędzia marketingowe, optymalizację pod kątem wyszukiwarek i zaawansowane zarządzanie katalogiem, tak by zaspokoić unikalne potrzeby biznesowe każdego przedsiębiorcy. Magento oferuje też wiele wtyczek i dodatków, które mogą poprawić doświadczenie Twoich klientów i zwiększyć sprzedaż.
Ile trwa instalacja Magento?
Wybierając hosting Magento, otrzymujesz dostęp do nowoczesnego panelu hostingowego, który umożliwi Ci prostą instalację Magento i innych systemów e-commerce paroma kliknięciami. Z pomocą automatycznego instalatora aplikacji, cała operacja potrwa niecałą minutę! Z tego miejsca będziesz mógł też zarządzać domenami oraz plikami znajdującymi się na Twoim koncie hostingowym.
SSD FAQ
Co to SSD?
SSD (solid-state drive) jest napędem półprzewodnikowym zbudowanym w oparciu o pamięć flash, który jest następcą standardowych dysków HDD. Wprowadzenie technologi SSD było ważnym przełomem umożliwiającym znacznie szybsze przetwarzanie danych i lepsze działanie stron internetowych.
Co wyróżnia dyski SSD?
Dyski SSD zapewniają lepszą wydajność i szybkość od standardowych dysków twardych – zarówno tych w komputerach, jak i na hostingu. W porównaniu do dysków HDD, SSD przekazują o 95% więcej danych przy dużym obciążeniu i wykonują żądania w tempie nawet o 20x szybszym!
SSD stało się tak powszechne, że właściciele witryn, którzy nie wybrali planu hostingowego opartego o dyski SSD, w rzeczywistości stawiają siebie samych w bardzo niekorzystnej sytuacji. Oprócz samej wydajności, dyski SSD są też mniej awaryjne i bardziej wytrzymałe, co automatycznie oznacza, że przechowywanie na nich danych jest po prostu bezpieczniejsze!
Reseller FAQ
Czym jest Reseller?
Hosting Reseller jest modelem biznesowym świadczonym przez firmę hostingową, w ramach którego właściciel konta (Reseller) wynajmuje część miejsca na dysku i przepustowość. W przeciwieństwie do administratora standardowej strony, Reseller nie jest użytkownikiem końcowym, ponieważ wydzierżawia część serwera w celu dalszej sprzedaży. Wynajmowana przestrzeń może zostać podzielona na nielimitowaną ilość oddzielnych kont o różnych parametrach, które mogą być następnie odsprzedane innym użytkownikom. Reseller jest więc pośrednikiem i dostawcą usług hostingowych dla innych podmiotów, przy wykorzystaniu wynajmowanej infrastruktury hostingowej.
Jakie korzyści przynosi Reseller?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą hostingu Reseller jest jego cena oraz łatwość obsługi. Niskim kosztem i w prosty sposób pozwala on Resllerowi działać jako dostawca usług hostingowych, bez potrzeby budowania czy zarządzania własnym systemem hostingowym. Co więcej, konto Reseller cechuje się pełną elastycznością i skalowalnością, dzięki czemu w teorii może obsługiwać nielimitowaną liczbę stron. W praktyce limit oddzielnych kont jest zależny od ilości zużywanego transferu, co sprawia że przestrzeń Reseller, zależnie od wyznaczonych celów, może posłużyć jako miejsce dla kilkunastu dużych lub kilkuset małych stron internetowych.
Kto wybiera Reseller?
Reseller jest dobrze znaną formułą przeznaczoną dla osób z ograniczonymi środkami, którą można spotkać w wielu branżach. Jako że jest to inwestycja stosunkowo niskiego ryzyka, wybierają ją zarówno duże agencje, jak i przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Dzieje się tak za sprawą jego funkcjonalności – może zostać wykorzystany jako dodatkowy zarobek dla nowej firmy lub jako podstawa do budowania resellerskiego biznesu hostingowego agencji.
Domeny FAQ
Czym jest domena?
Domena jest adresem Twojej strony internetowej, który wpisujesz w pasku adresu przeglądarki, aby odwiedzić swoją witrynę. Prościej mówiąc, jeśli Twoja strona byłaby Twoim domem, to Twoja nazwa domeny jest jego adresem.
Jak działają domeny i DNS?
Istnienie domen jest oczywiste, ale ich działanie nie do końca. Internet jest gigantyczną siecią komputerów (internauci) i serwerów (strony internetowe), które mogą się ze sobą komunikować. Aby je zidentyfikować i móc się z nimi połączyć, do każdego urządzenia przypisywany jest oddzielny adres IP. Adres IP to ciąg cyfr, który ciężko nam zapamiętać. Z pomocą przychodzi system DNS (Domain Name System), który wyszukuje wpisaną przez nas domenę i automatycznie przekierowuje nas pod adres IP strony internetowej – bez konieczności jego zapamiętywania.
Innymi słowy, łatwiej jest napisać „JCHost.pl” w pasku adresu przeglądarki niż zapamiętywać i wpisywać adres IP, z którego nasza strona korzysta. Właśnie dlatego domeny i system DNS są tak przydatne!
Co to odnowienie domeny?
Odnowienie domeny jest przedłużeniem jej okresu rejestracji i tym samym zabezpieczeniem przed jej utratą. 30 dni przed datą wygaśnięcia domeny, otrzymasz pierwsze przypomnienie e-mail informujące o odnowieniu. Jeśli w ciągu 30 dni opłacisz rachunek, przedłużysz okres rejestracji domeny i nadal będziesz jej właścicielem. Odnowienie domeny nie jest jednak wymagane. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z domeny, zaraz po wygaśnięciu zostanie ona dezaktywowana, a następnie przeniesiona do puli wolnych domen (po upływie 30 dni).
SSL FAQ
Czym jest certyfikat SSL?
Jak działa SSL?
SSL jest podstawową technologią, która wykorzystuje kryptografię klucza publicznego (kryptografia asymetryczna) do zapewniania bezpiecznego połączenia internetowego i zabezpieczenia poufnych danych przed przestępcami. Ten rodzaj kryptografii korzysta z dwóch długich łańcuchów losowych liczb – jeden jest kluczem publicznym, a drugi prywatnym. Gdy wysyłamy wiadomość na serwer, zostaje ona zablokowana za pomocą klucza publicznego (znany serwerowi i dostępny publicznie). Jedynym sposobem jego odszyfrowania jest odblokowanie wiadomości za pomocą klucza prywatnego (klucz serwera, który nie jest publiczny). To oznacza, że jeśli hakerom uda się przechwycić pierwotną wiadomość, dostaną jedynie kod, którego nie będą mogli złamać, zamiast danych użytkownika.
Co to DV, OV i EV?
Wszystkie certyfikaty SSL używają podobnych metod zabezpieczenia i szyfrowania danych, jednak nie wszystkie korzystają z takiej samej metody weryfikacji. Przed wydaniem każdy certyfikat musi zostać zweryfikowany przez wydawcę, aby upewnić się, że obejmuje właściwą witrynę.
- Certyfikat DV jest najpopularniejszym typem certyfikatów. Weryfikacja przebiega przy użyciu samej nazwy domeny, weryfikując jedynie adres i dane zapisane w rekordzie WHOIS domeny. Informacje o firmie nie są sprawdzane, dzięki czemu wydanie certyfikatu DV przebiega w ekspresowym tempie.
- Certyfikat OV wymaga bardziej zaawansowanej weryfikacji. Oprócz sprawdzenia właściciela nazwy domeny, wydawca przeprowadza również weryfikację organizacji poprzez weryfikację adresu, pod którym firma jest zarejestrowana.
- Certyfikat EV gwarantuje pełne zaufanie do strony, ale wymaga najwięcej wysiłku z wszystkich 3 typów. Oprócz powyższych weryfikacji, firma ubiegająca się o certyfikat EV musi przejść dodatkową kontrolę tożsamości. Nagrodą za dodatkową pracę jest zielony pasek adresu w przeglądarce, a co za tym idzie, spory wzrost zaufania.