Black Hat SEO – czym jest i jakich technik unikać?

 

Black Hat SEO

Pojawienie się i zdobycie wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju biznesu. Istnieje dobry i zły sposób SEO, by osiągnąć ten cel: white hat i black hat. Pierwszy wymaga sporych zasobów i poświęcenia większej ilości czasu, ale nagroda w postaci długotrwałych rezultatów jest tego warta. Drugi jest o wiele prostszy i daje szybsze efekty, ale ostatecznie – zamiast zyskać – tracimy.

black hat seo

 

Patrząc w przeszłość, kilka lat temu nie trzeba było robić wiele, by wiele zyskać. Stosowanie technik black hat SEO działało i pozwalało nam zdobyć pierwszą stronę w Google, nawet jeśli nie byliśmy specjalistami.

Nagle nastąpił przełom. Zespoły sprawujące pieczę nad wyszukiwarkami zaczęły podejmować działania i aktualizować algorytmy karania stron internetowych wykorzystujących nieuczciwe praktyki, które zaśmiecały organiczne wyniki wyszukiwania.

W dzisiejszym artykule skupimy się więc na tym, czym jest black hat SEO, dlaczego wcześniej działało i dlaczego dzisiaj jest mało warte. Porównamy technikę black hat z legalnymi praktykami white hat, uwzględniając przy tym kilka ciekawostek i przykładów.

 

 

Co to jest Black Hat SEO?

Black Hat SEO to praktyka używana do zwiększenia pozycji witryny lub konkretnej podstrony w organicznych wynikach wyszukiwania za pomocą technik, które naruszają warunki korzystania z wyszukiwarki (np. Google). Stosowanie tej praktyki może prowadzić do czasowego ukarania lub całkowitego zablokowania witryny w wyszukiwarce i stronach partnerskich.

co to jest black hat seo

 

Techniki black hat SEO są złe, ponieważ dążą do ‘zadowolenia’ algorytmu wyszukiwarek, a nie do rozwiązania problemów i pytań użytkownika. Zamiast w uczciwy sposób zdobywać coraz to wyższe pozycje poprzez tworzenie unikalnej i pomocnej treści, osoby trudzące się praktykami black hat używają podejrzanych taktyk, by się tam znaleźć.

Warto wiedzieć: Termin „black hat” w wolnym tłumaczeniu oznacza „czarny kapelusz”. Powstał w zachodnich filmach, aby odróżnić złe charaktery od tych dobrych. Ostatnio jest częściej spotykany do opisywania hakerów komputerowych, niżeli praktyk SEO.

 

 

Jak wyszukiwarka ocenia techniki Black Hat?

W dzisiejszych czasach, celem wyszukiwarek takich jak Google jest zapewnienie najlepszych i najbardziej trafnych wyników wyszukiwania. Chcą, aby ludzie otrzymywali odpowiedzi na swoje pytania z rzetelnych źródeł o wysokim autorytecie, a nie stron będących spamem.

Techniki black hat są zaprzeczeniem głównego celu wyszukiwarek i łamią prawa etyki, przez co są uznawane za nieuczciwe. Chociaż mogą przynieść krótkotrwały sukces, dzięki zwiększonemu ruchowi na stronie, kary od Google i innych wyszukiwarek mogą mieć druzgocące skutki w przyszłości. Długotrwałe stosowanie praktyk black hat może bardziej zaszkodzić naszej obecności w Internecie niż ją poprawić.

black hat seo - wyszukiwarka google

 

Czy warto więc być czarnym kapeluszem? To zależy od Ciebie.

Z każdym dniem algorytm Google staje się coraz bardziej wyrafinowany i inteligentniejszy, dlatego – jeśli chcemy zbudować pewny i długotrwały biznes – za wszelką cenę powinniśmy unikać praktyki „czarnego kapelusza”. White hat SEO jest znacznie lepszą metodą optymalizacji.

Warto wiedzieć: W 2012 roku Google zamieścił link z atrybutem dofollow w swoim poście nt. Google Chrome. Ta praktyka weszła w zakres black hat SEO, ponieważ link został dołączony jako część sponsorowanej treści. Zespół Google Webspam ukarał swoją firmę zmniejszając wartość podstrony Google Chrome na okres 60 dni, co spowodowało natychmiastowy spadek pozycji dla frazy „przeglądarka”.

 

 

Techniki Black Hat w SEO

Aby uniknąć błędów i złych decyzji w trakcie planowania strategii, warto poznać techniki SEO uznawane za nieuczciwe.

Oto lista kilku najpopularniejszych praktyk black hat:

 

Upychanie słów kluczowych

Upychanie słów kluczowych odnosi się do praktyki wypełniania treści nieistotnymi wyrażeniami w celu manipulowania pozycją strony w rankingu. Nienaturalne dodanie wielu odmian słów kluczowych bez dodawania wartości prowadzi do niezadowolenia użytkowników.

slowa kluczowe black hat seo

 

Duża ilość powtarzanych słów kluczowych może spowodować, że strona w ogóle nie będzie uwzględniana dla danej frazy, ale zdobędzie wysokie pozycje dla nieistotnych, mało popularnych zapytań.

 

Maskowanie treści

Maskowanie treści jest praktyką polegającą na pokazaniu użytkownikom jednego fragmentu treści, a wyszukiwarkom – drugiego. Wykorzystuje się ją, aby zdobyć miejsce w rankingu dla wyrażeń, których treść w ogóle nie dotyczy, tak by uniknąć sytuacji, w której bot wyszukiwarki pozna zawartość spamu udostępnianą użytkownikom.

maskowanie tresci seo

 

Dostosowanie treści do różnych grup użytkowników jest dopuszczalne, jeśli nie zmienia się ona dla robotów (np. usunięcie obrazków dla wersji mobilnej). Złotą zasadą jest traktowanie crawlera tak samo, jak każdego innego użytkownika.

 

Ukryte przekierowania

Przekierowanie polega na wysłaniu kogoś na inny adres URL niż ten, na który kliknięto. Jako że przekierowanie 301 przekazuje prawie całą siłę z jednej podstrony na drugą, może zostać wykorzystane w celu manipulowania rankingiem (np. przekierowanie wysoce autorytatwnej strony na inną niestotną podstronę).

ukryte przekierowania seo - black hat

 

Przekierowania należy używać wyłącznie w celu, w jakim zostały zaprojektowane. Ich ukrywanie lub „nawarstwianie” może prowadzić do całkowitej utraty potencjału danego adresu.

 

Niska jakość zawartości

Niska jakość zawartości sprawia, że witryna staje się mniej wartościowa w oczach wyszukiwarki. Obejmuje to treści skopiowane z innej strony, duplikowanie zawartości albo pisanie tekstów, które w żadnym stopniu nie zainteresują użytkownika.

niska jakosc tresci black hat

 

Pisanie oryginalnych tekstów o wysokiej jakości jest ważną częścią SEO. Jest wymagane nie tylko, aby uniknąć kary od wyszukiwarek, ale także aby w uczciwy sposób zdobyć wysokie pozycje w rankingu.

 

Niewidoczna treść

Niewidoczna treść jest obecna w witrynie, ale nie może zostać przeczytana przez użytkownika. Niektóre strony angażujące się w black hat SEO dodają słowa kluczowe i oznaczają je tym samym kolorem jak tło strony.

niewidoczna tresc - black hat seo

 

Zastosowanie niewidocznych słów kluczowych może sprawić, że strona pojawi się dla nich w rankingu, ale nie pozostanie tam na długo. Jeśli rozwiązujemy problem użytkownika, nie musimy ukrywać treści.

 

Płatne linki

Kupowanie i sprzedawanie linków zewnętrznych jest surowo zabronione, jako że profil linków jest jednym z ważniejszych czynników w ustaleniu rankingu wyszukiwarek. Wszelkie linki przeznaczone do manipulowania tzw. PageRank zostają (lub w przyszłości) zostaną uznane za naruszenie dobrych praktyk.

platne linki black hat seo

 

Należy unikać płacenia innym witrynom za linki zewnętrzne. Google używa wielu metod wykrywania tego typu technik, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie tylko stracimy pozycje w wyszukiwarce, ale również pieniądze.

 

Farmy linków

Farma linków to strona internetowa lub zbiór witryn opracowanych wyłącznie w celu budowania zaplecza linków zewnętrznych. Każda witryna łączy się z innymi witrynami (z reguły z wyższą pozycją) w celu zawyżenia liczby linków zwrotnych dla danej podstrony.

farmy linkow seo - black hat

 

Wyszukiwarki takie jak Google moga łatwo wyktryć farmy linków i obniżać rankingi dla stron, których linki są na nich zakotwiczone. Dotyczy to w szczególności linki zawierające słowo kluczowe jako anchor text.

 

Prywatne blogi

Prywatna sieć blogów (PBN) jest zbiorem autorytatywnych stron internetowych wykorzystywanych tylko i wyłącznie w celu budowania zaplecza linków. Są one podobne do farm linków, ponieważ oba mają na celu wyolbrzymienie ilości linków prowadzących do danej wtriyny.

prywatna siec blogow - pbn seo

 

W celu stworzenia PBN zazwyczaj kupuje się domeny, które wygasły, ale które wcześniej zbudowały autorytet. Wyszukiwarki stały się bardzo wrażliwe na tego typu taktyki, a ich stosowanie wiąże się z bardzo poważną karą.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Podsumowanie

Black hat SEO jest zbiorem nieuczciwych praktyk wykorzystywanych w celu zdobycia wyższych pozycji w rankingu. Podczas gdy nie są one nielegalne, w ogromnym stopniu naruszają wskazówki dla webmasterów określone przez wyszukiwarki.

Angażowanie się w techniki „czarnego kapelusza” prowadzi do otrzymywania surowych kar lub całkowitego zablokowania witryny. Krótkotrwałe efekty nie są tego warte, dlatego lepiej skupić się na dostarczaniu ciekawej treści, która odpowiada na pytania użytkownika.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!