Błąd 503 (Service Unavailable) – co oznacza i jak naprawić?

 

Błąd 503 – Service Unavailable

Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś witrynę internetową, która wyświetlała stronę błędu, wiesz, jak bardzo jest to frustrujące. Byłeś podekscytowany tym, że znalazłeś interesującą treść, ale okazało się, że nie możesz jej przeczytać, ponieważ wystąpił błąd 503 – Service Unavailable.

blad 503 service unavailable

 

Jedną z najgorszych rzeczy, które może zrobić administrator strony jest niezapewnienie odbiorcom tego, czego chcą. Jeśli Internauta odwiedzi stronę i zobaczy błąd w trakcie poszukiwania informacji, może się zirytować lub zniechęcić do Twojej marki.

Błąd 503 (Service Unavailable) choć wskazuje na to, że usługa jest niedostępna, jest nieco tajemniczy. Dzięki niemu wiesz, co się stało z Twoją witryną, ale nie wiesz, dlaczego tak się stało, co znacznie utrudnia naprawę problemu.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu problemowi. Pokrótce odpowiemy, co oznacza błąd 503 i jak go naprawić.

 

 

Co oznacza błąd 503 (Service Unavailable)?

Błąd 503 (Service Unavailable) jest jednym z kodów HTTP, który oznacza, że dany serwer internetowy działa poprawnie, ale w tej chwili nie może obsłużyć żądania, ponieważ jest niedostępny ze względu na przeciążenie lub zaplanowaną konserwację.

co oznacza 503 service unavailable

 

Krótko mówiąc, serwery Twojej strony internetowej obsługują zbyt wiele żądań i chwilowo nie mogą przetworzyć kolejnych.

Warto wiedzieć: „Error 503 Service Unavailable” w wolnym tłumaczeniu oznacza tymczasowo niedostępną usługę hosta.

 

 

Jak naprawić błąd HTTP 503?

Jest kilka możliwych scenariuszy, które mogą wpłynąć na pojawienie się błędu 503 – dotyczą one w szczególności problemów po stronie serwera.

Oto 5 najbardziej powszechnych rozwiązań w celu zwalczenia tego błędu:

1. Zrestartuj swój serwer

Istnieją sytuacje, w których może występować przeciążenie serwera, na którym znajduje się Twoja witryna. Jeśli posiadasz własny serwer dedykowany lub VPS, jednym z najskuteczniejszych sposobów na zażegnanie błędu 503 jest po prostu ponowne uruchomienie serwera. W przypadku, gdy Twoja strona jest hostowana na wielu serwerach, zrestartuj je wszystkie.

restart serwera - blad http 503

 

2. Sprawdź zaplanowane prace konserwacyjne

Większość firm hostingowych jest zmuszona wyłączyć swoje serwery, gdy przechodzą konserwację. W takich momentach najczęściej ujrzysz błąd 503. Spróbuj zalogować się do panelu administracyjnego lub skontaktować się ze swoim hostingodawcą, aby poznać daty zaplanowanych prac konserwacyjnych. Możliwe, że jedna z nich właśnie trwa.

prace konserwacyjne - 503 service unavailable

 

3. Zmień serwer lub hosting

Błąd 503 pojawia się z reguły na bardzo popularnych portalach internetowych, w momentach, w których następuje ogromny wzrost ruchu – wzrost, z którym Twoja firma hostingowa nie może sobie poradzić. Jeśli zdarza się to często, rozważ zmianę swojego hostingodawcy lub przeniesienie się na inny serwer, by móc spać spokojniej.

zmiana hostingu blad 503

 

4. Przeczytaj logi i debuguj

Jeśli w kodzie Twojej witryny wystąpi błąd, serwer nie będzie w stanie poprawnie odpowiedzieć na żądania. Jest to najczęstszy powód pojawiania się błędu 503 m.in. na stronach WordPress. Pomyśl, jakich zmian dokonałeś przed pojawieniem się błędu lub przeprowadź skrupulatny proces debugowania, aby określić, co poszło nie tak.

debugowanie bledu http 503

 

5. Weź pod uwagę atak DDoS

Na występowanie błędu 503 czasami nie masz wpływu. Może on wynikać np. ze złośliwego ataku typu DDoS, który jest ogromnym obciążeniem dla serwera. Jeśli tak jest, nawiązanie kontaktu z Twoją firmą hostingową będzie bardzo mądrym posunięciem, aby omówić kroki, które można podjąć w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa jego ponownego wystąpienia.

atak ddos - blad 503

 

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!