Błąd 401 (Unauthorized) – co oznacza i jak naprawić?

 

Błąd 401 – Unauthorized

Próbujesz uzyskać dostęp do strony internetowej, ale Twoim oczom ukazuje się błąd 401 – Unauthorized? Jeśli zdarzyło się to na stronie innej osoby, zapewne odczuwasz frustrację, ale jesteś w stanie to jakoś przełknąć i przeczekać. Jeśli jednak problem pojawił się w Twojej witrynie, nie masz czasu do stracenia i musisz jak najszybciej zabrać się za znalezienie przyczyny.

blad 401 unauthorized

 

Znaczenie omawianego błędu jest bardzo jasne: nie masz praw dostępu do żądanej strony. Pojawia się on najczęściej w witrynach, które wymagają poświadczeń użytkownika, czyli m.in. na stronach WordPress i w sklepach internetowych.

Gdy błąd 401 pojawi się na Twojej stronie internetowej, ważne jest, aby jak najszybciej rozwiązać problem. Możliwe bowiem, że występuje on nie tylko u Ciebie, ale również u Twoich odwiedzających. W takim wypadku ryzykujesz utratę ruchu, a nawet spadek sprzedaży, jeśli oferujesz swoje produkty lub usługi online.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, co oznacza HTTP 401 (Unauthorized) oraz pokażemy kilka najpopularniejszych rozwiązań, jak go naprawić.

 

 

Co oznacza błąd 401 (Unauthorized)?

Błąd 401 (Unauthorized) to kod odpowiedzi HTTP, który oznacza, że żądanie nie zostało wykonane przez brak prawidłowych poświadczeń uwierzytelnienia dla zasobu docelowego.

znaczenie http 401 unauthorized

 

Strona, do której próbujesz uzyskać dostęp, nie zostanie załadowana, dopóki nie zalogujesz się przy użyciu prawidłowej nazwy użytkownika i hasła. Jeśli zalogowałeś się chwilę przed pojawieniem się HTTP 401, oznacza to, że wprowadzone przez Ciebie dane uwierzytelniające były z jakiegoś powodu nieprawidłowe.

Chociaż omawiany kod błędu zalicza się do kategorii 4xx i wskazuje na problem po stronie klienta (tj. przeglądarki użytkownika), nie można wykluczyć, że leży on po stronie serwera. Innymi możliwościami są bowiem takie kwestie jak błędna konfiguracja serwera lub wadliwe pluginy.

Co więcej, HTTP 401 jest na swój sposób podobne do HTTP 403 – Forbidden. Pierwszy wskazuje na odmowę dostępu przez brak uwierzytelnienia dla danego zasobu, podczas gdy drugi informuje o braku dostępu przez błędne uwierzytelnienie.

Warto wiedzieć: : „Error 401 Unauthorized” w wolnym tłumaczeniu oznacza brak autoryzacji.

 

 

 

Jak naprawić HTTP 401?

Niestety istnieje wiele możliwych powodów występowania HTTP 401. Podobnie jak w przypadku większości kodów odpowiedzi HTTP – a w szczególności tych, które wskazują na błąd – rozwiązanie omawianego problemu może stanowić dla wielu z nas wyzwanie.

Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co może powodować występowanie tego błędu oraz przeanalizujmy kilka z najpopularniejszych rozwiązań – zarówno dla użytkowników, jak i samego administratora

Oto 7 możliwości, jak naprawić ten błąd:

 

1. Przeloguj lub zaloguj się

Jeśli masz pewność, że wpisany adres URL jest prawidłowy, odwiedź stronę główną witryny i poszukaj przycisku „Zaloguj się”. Jako użytkownik, wpisz swoje dane logowania, a następnie wróć na stronę, na której wcześniej widziałeś HTTP 401 – Unauthorized. Możliwe, że w system logowania w witrynie zawiera bugi, które powodują występowanie owego problemu.

logowanie - http 401 unauthorized

 

2. Usuń pamięć podręczną przeglądarki

W pamięci podręcznej Twojej przeglądarki mogą być przechowywane nieprawidłowe dane logowania, które zakłócają proces logowania i powodują błąd 401. Dotyczy to w szczególności stron internetowych korzystających z przestarzałych technologii. Jako użytkownik, spróbuj wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki w celu rozwiązania problemu.

pamiec podreczna przegladarki - blad 401

 

3. Opróżnij DNS

W niektórych, bardzo rzadkich przypadkach, powodem występowania błędu HTTP 401 mogą być rekordy DNS zapisane w systemie. Opróżnienie DNS może więc pomóc rozwiązać ten problem. Jako użytkownik, w systemie Windows wpisz polecenie „ipconfig /flushdns” w wierszu polecenia, kliknij ENTER i zrestartuj przeglądarkę.

dns - blad http 401

 

4. Usuń ochronę hasłem

Jeśli korzystasz z htaccess / htpasswd do ochrony części witryny, możliwe, że konfiguracja dodatkowej nazwy użytkownika i hasła jest błędna. Jako administrator, spróbuj tymczasowo zdezaktywować tę funkcjonalność. Skontroluj również narzędzia w panelu hostingowym, takiej jak „Katalogi chronione hasłem” czy „Prywatność katalogu”.

ochrona haslem - http 401

 

5. Wyczyść pamięć podręczną zapory i CDN

Gdy na Twojej stronie działa dodatkowa usługa zapory, jak np. Sucuri czy Cloudflare, może się zdarzyć, że nie będzie się ona poprawnie komunikować z witryną. W tej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia kodu HTTP 401. Jako administrator, weź pod uwagę usunięcie pamięci podręcznej aplikacji jako potencjalne rozwiązanie.

pamiec podreczna zapory i cdn - http 401

 

6. Tymczasowo dezaktywuj wszystkie pluginy

Wadliwa lub błędnie skonfigurowana wtyczka na stronach opartych o systemy zarządzania treścią może być przyczyną pojawiania się błędu 401 (Unauthorized) na koncie administratora. Jako administrator, powinieneś spróbować wyłączyć po kolei wszystkie rozszerzenia, aby upewnić się, że żadne z nich nie jest powodem problemu.

pluginy - blad 401 unauthorized

 

7. Skontaktuj się z firmą hostingową

Wiele firm hostingowych wprowadza dodatkowe warstwy bezpieczeństwa, które automatycznie wykrywają podejrzane działania i blokują dostęp, aby zapobiec przeciążeniu. Czasami wpływają one na obszary administracyjne, jak np. /wp-admin/ w WordPressie, i czynią witrynę niedostępną. Jako administrator, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową i poproś o pomoc.

firma hostingowa - blad 401

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!