Błąd 405 (Method Not Allowed) – co oznacza i jak naprawić?

 

Błąd 405 – Method Not Allowed

W dzisiejszym Internecie użytkownicy oczekują natychmiastowego zaspokojenia swoich potrzeb. Uniemożliwienie im otrzymania lub osiągnięcia tego, czego chcą, wpływa negatywnie na PR marki. Jeśli odwiedzający naszą stronę ujrzą błąd, gdy szukają odpowiedzi na swoje pytanie, mogą się zirytować i stracić do nas zaufanie. Jednym z takich błędów jest HTTP 405 – Method Not Allowed.

blad 405 method not allowed

 

Kody HTTP informujące o błędzie mają to do siebie, że chociaż wskazują problem, nie informują nas o konkretniej przyczynie jego wystąpienia. To niestety utrudnia cały proces i sprawia, że rozwiązanie błędu może nam chwilę zająć.

Podobnie jak inne błędy HTTP, błąd 405 (Method Not Allowed) jest tajemniczy. Ba! Jest nawet bardziej tajemniczy i trudniejszy do rozwiązania od reszty. Na całe szczęście zdarza się on o wiele rzadziej niż pozostałe. Ale co zrobić i jak go usunąć, gdy już się pojawi?

W tym artykule skupimy się właśnie na tym problemie. Odpowiemy, co oznacza błąd 405 i jak go naprawić.

 

 

Co oznacza błąd 405 (Method Not Allowed)?

Błąd 405 (Method Not Allowed) to kod HTTP, który oznacza, że przeglądarka internetowa zażądała dostępu do strony internetowej, ale serwer, po odebraniu i rozpoznaniu użytej metody HTTP, postanowił ją odrzucić i zablokować dostęp.

co oznacza 405 method not allowed

 

W skrócie, błąd HTTP 405 potwierdza, że znaleziony zasób istnieje i jest prawidłowy, ale klient (przeglądarka) użył niedopuszczalnej metody HTTP podczas jego zażądania.

Jeśli wiesz co nieco o kodach HTTP, możesz się teraz zastanawiać, dlaczego omawiany błąd leży po stronie serwera, skoro kody ze wzorem 4xx to komunikaty o błędach klienta. To dość proste. Jeśli jako użytkownik przeglądarki przesyłasz żądanie za pomocą metody HTTP, na którą serwer nie zezwala, błąd leży po stronie klienta z punktu widzenia serwera – to klient złożył niewłaściwe żądanie.

Warto wiedzieć: „Error 405 Method Not Allowed” w wolnym tłumaczeniu oznacza próbę wykorzystania niedozwolonej metody.

 

 

Jak naprawić błąd HTTP 405?

Jako że w przypadku HTTP 405 to przeglądarka zażądała prawidłowego zasobu przy użyciu nieprawidłowej metody, przyczyna występowania tego błędu może być różna. To też sprawia, że – w zależności od okoliczności – istnieje kilka możliwych rozwiązań.

Oto 5 najbardziej popularnych sposobów na rozwiązanie tego problemu:

1. Upewnij się, że adres URL jest prawidłowy

Najczęstszą przyczyną występowania błędu 405 jest po prostu błędne wprowadzenie adresu URL. Wiele serwerów oferuje dodatkowe warstwy bezpieczeństwa, które uniemożliwiają dostęp do niewłaściwych ścieżek URL – od próby uzyskania dostępu do katalogu plików, po wejście na prywatną stronę użytkownika. Rozpocznij więc od sprawdzenia, czy adres URL jest prawidłowy.

nieprawidlowy url - blad http 405

 

2. Odinstaluj nowe wtyczki lub cofnij aktualizacje

W zależności od tego, czy korzystasz z systemu zarządzania treścią, powinieneś prześledzić ostatnio wprowadzone zmiany w witrynie. Wtyczki i moduły rozszerzają możliwości i funkcje platformy poprzez wprowadzanie zmian w kodzie PHP, HTML i CSS/JS. W związku z tym, sprawdź, czy problemu nie powoduje przypadkiem nowy plugin lub aktualizacja przywracając poprzednią wersję witryny.

cofniecie aktualizacji - blad 405

 

3. Włącz metody HTTP

Nieaktywny moduł obsługi HTTP to kolejna potencjalna przyczyna HTTP 405. W przypadku serwerów Apache, aktywne metody są określone za pomocą mod_allowmethods. Możesz więc je kontrolować poprzez umieszczenie dodatkowej konfiguracji dostępu do zasobów w kontenerach < Location > (np. AllowMethods GET POST OPTIONS).

metody http - blad 405

 

4. Przeanalizuj konfigurację serwera i przekierowania

Za błąd HTTP 405 może też odpowiadać błędna konfiguracja serwera, dlatego warto przeanalizować pliki konfiguracyjne pod kątem niezamierzonego przekierowania lub instrukcji obsługi żądań. Powinieneś też sprawdzić plik .htaccess w celu znalezienia ewentualnych błędnych zapisów modułu mod_rewrite, kontrolując m.in. wpisy z flagą [R=405].

przekierowania serwera - http 405

 

5. Skontaktuj się ze swoim hostingodawcą

Jak wspomnieliśmy wcześniej, błąd 405 oznacza niedozwoloną metodę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre metody HTTP dla typów MIME zostały wyłączone przez dostawcę hostingu ze względów bezpieczeństwa. W tym przypadku możesz albo spróbować obejść zastosowaną barierę albo zdecydować się na kontakt z usługodawcą.

bezpieczenstwo hostingu - 405 method not allowed

 

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!