Czy WordPress jest darmowy?

 

Darmowy WordPress

Działalność biznesowa, która nie posiada własnej witryny internetowej to w dzisiejszych czasach rzadkość. Takiej firmy nie można znaleźć w Internecie, nie można poznać o niej więcej informacji, a co za tym idzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klienci o niej zapomną i wybiorą konkurencję. Jedną z możliwości, by do tego nie dopuścić, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, jest stworzenie strony WordPress. Natomiast jedną z najczęstszych niejasności związanych z tym systemem jest pytanie „Czy WordPress jest darmowy?”.

darmowy wordpress

 

Możemy się założyć, że pytanie o koszt strony WordPress pojawi się również w Twojej głowie, jeśli rozważasz wybranie tego CMS jako systemu dla swojej witryny lub bloga. Odpowiedź może nie być taka prosta, jak się początkowo wydaje.

O ile samodzielne stworzenie witryny WordPress jest darmowe, tak ‘udostępnienie’ i utrzymanie jej online wiąże się z pewnymi kosztami.

W tym artykule skupimy się nie tylko na pytaniu „Czy WordPress jest bezpłatny”, ale również odpowiemy „Dlaczego tak jest?” oraz poruszymy kwestie związane z ostatecznym kosztem prowadzenia takiej strony.

Na koniec, porównamy dwie opcje: WordPress.org i WordPress.com, oraz omówimy usługi, które nie są darmowe, ale które warto (lub trzeba) mieć, by nasza WordPressowa witryna odnosiła sukcesy.

 

 

Czy WordPress jest darmowy?

Tak, WordPress jest darmowy. System WordPress.org jest wydany na licencji GNU General Public License (GPL), co oznacza, że każdy użytkownik może go pobierać, edytować, dostosowywać i używać za darmo. Ten model oprogramowania znany jest również jako open source.

czy WordPress jest darmowy

 

Gdyby tego było mało, możesz również pobrać WordPressa, zmodyfikować go i sprzedawać innymi osobom z zyskiem. Jest jeden haczyk. Możesz to robić tylko i wyłącznie pod warunkiem, że również zastosujesz licencję GPL. Innymi słowy, Twoi klienci mogą zapłacić za kod, ale muszą jednocześnie otrzymać do niego dostęp, tak by byli w stanie samodzielnie go zmodyfikować.

W skrócie: Model open source, na którym działa WordPress oznacza, że możesz używać go w dowolny sposób, bez ograniczeń, za darmo. Otrzymujesz też możliwość jego odsprzedaży, pod warunkiem, że przerobione oprogramowanie wydasz na licencji GPL.

 

 

Dlaczego WordPress jest bezpłatny?

WordPress.org jest i zawsze będzie bezpłatny, ponieważ nie jest własnością żadnej firmy. Właścicielem tego oprogramowania jest fundacja non-profit WordPress, która została założona w celu zapewnienia „bezpłatnego i stałego dostępu do wspieranych przez nich systemów”.

Misją tej fundacji jest stworzenie i opieka nad stabilną bazą kodu dla przyszłych pokoleń oraz edukowanie ludzi na temat WordPress oraz pokrewnych systemów open source. Nie czerpie ona zysków z opracowywania lub dystrybucji WordPress, a więc jej programiści są swego rodzaju wolontariuszami.

bezplatna strona WordPress

 

Ale czy na pewno setki programistów wnoszą swój wkład w ogromny projekt bazy kodów ‘ot tak’ i ‘za free’? Spójrzmy na to z innej perspektywy.

W rzeczywistości tysiące, jeśli nie miliony firm, programistów i entuzjastów czerpią korzyści z systemu WordPress. Wiedzą, że bez wsparcia ludzi takich jak oni, WordPress nie istniałby i nie mieliby tego wspaniałego oprogramowania, dzięki któremu mogą zarabiać na życie.

Właśnie dlatego decydują się dać coś w zamian społeczności poprzez:

 • wnoszenie swojej wiedzy i pomysłów
 • zapewnianie wsparcia w postaci tzw. forków
 • organizację wydarzeń związanych z WordPressem.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

WordPress.com vs. WordPress.org

Można by rzec, że istnieją dwa WordPressy. Osoby, które dopiero co dowiedziały się o tym CMS mogą popełnić swego rodzaju błąd i zdecydować się na WordPress.com. Powyższe definicje i tłumaczenie dotyczyły natomiast WordPress.org.

Oto różnice pomiędzy tymi dwoma „WordPressami”:

 • WordPress.org: Strona należąca do fundacji non-profit, z której można pobrać oprogramowanie WordPress oraz mnóstwo wtyczek i motywów za darmo. Jest w pełni bezpłatna, ale wymaga wprawy i minimalnej wiedzy programistycznej.
 • WordPress.com: Usługa komercyjna należąca do Automattic, która pozwala rozpocząć przygodę z systemem WordPress w bardzo intuicyjny sposób. Jest podzielona na plany – płatne i bezpłatne. Te drugie mają jednak ograniczone funkcje i są mniej elastyczne, a na naszej stronie będą wyświetlane reklamy.
wordpress.com i wordpress.org

 

Jeżeli chcesz założyć profesjonalną witrynę biznesową, powinieneś skorzystać z oprogramowania WordPress.org. Będzie to minimalnie trudniejsze, ale zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Do dyspozycji masz tysiące artykułów i poradników, które Ci w tym pomogą. Najlepszym przykładem może być nasz tutorial o tym, jak założyć bloga WordPress.

Warto wiedzieć: Wybierając hosting WordPress nie musisz męczyć się z manualną (i trudną) instalacją systemu. Wystarczy, że przejdziesz do instalatora aplikacji, który zrobi wszystko za Ciebie w mniej niż 2 minuty.

 

 

Ile w rzeczywistości kosztuje strona WordPress?

Teraz, gdy już znamy róznice pomiędzy dwoma typami WordPress, przyjrzyjmy się innym kosztom związanym ze stroną na tym systemie. O ile w przypadku WordPress.com płatność jest dość jasna, ponieważ mamy do wyboru 5 płatnych planów, tak w przypadku WordPress.org jest ona nieco mglista.

Oto koszty, które musimy ponieść, jeśli zdecydujemy się na WordPress.org:

 • Domena: Domena jest adresem, który pozwala klientom znaleźć Twoją stronę w Internecie. Chociaż jest ona niezbędna, jej koszt nie jest wcale tak wysoki. W przypadku naszej firmy hostingowej cena rejestracji zaczyna się już od 4,99 zł netto / rocznie.
 • Hosting: Hosting to inaczej wynajęcie miejsca na serwerze w celu przechowywania plików Twojej witryny. Szybkość, stabilność i bezpieczeństwo stron internetowych są zależne właśnie od niego. Oferowany przez nas hosting jest jedną z najstabilniejszych i najszybszych opcji na rynku, a jego cena zaczyna się już od 199,99 zł netto / rocznie.
 • Motyw: Motyw to nic innego niż szablon reprezentujący wygląd i strukturę Twojej strony. Możesz skorzystać z tysięcy darmowych motywów i tym samym skutecznie obniżyć koszt stworzenia strony. Możesz też zdecydować się na bardziej rozbudowane i płatne motywy. Koszt motywów premium jest różny.
 • Wtyczki: Wtyczki są niezbędną częścią każdej witryny WordPress. W katalogu pluginów WordPress można znaleźć przeszło 50 tys. darmowych wtyczek. Jeśli to nie wystarczy (a z reguły wystarczy), możesz zdecydować się na zakup dodatkowych wtyczek. Ich cena jest różna.

 

Oto, ile zapłacimy za naszą stronę zależnie od podejścia:

 • Jeżeli zdecydujemy się samodzielnie stworzyć stronę WordPress, niezbędne będą tylko domena i hosting, za które zapłacimy nieco ponad 200 zł / rocznie. I to będzie też całkowity koszt, który poniesiemy.
 • Jeżeli zamierzamy zlecić wykonanie strony profesjonalistom, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu minimum 2000 zł za projekt i wdrożenie prostej witryny biznesowej. W tej cenie możemy liczyć na podstawową witrynę bez autorskiego szablonu.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!