Błąd 429 (Too Many Requests) – co to znaczy i jak naprawić?

 

Błąd 429 – Too Many Requests

Wielu webdeveloperów na całym świecie implementuje dodatkowe warstwy bezpieczeństwa w swoich aplikacjach webowych. Robią to w celu ich ochrony przed różnego rodzaju atakami, jak np. DDoS czy brute-force. Jedną z takich warstw ochronnych jest limit zapytań, którego przekroczenie może powodować występowanie błędu 429 – Too Many Requests.

blad 429 too many requests

 

Podczas gdy limity zapytań są wkurzające wtedy, gdy je napotkasz, są ważnym zabezpieczeniem większości interfejsów API. Takie ograniczenia zapobiegają bowiem nadużyciom (zarówno celowym, jak i przypadkowym), które mógłby spowodować przestój w pracy aplikacji lub witryny.

Co ciekawe, chociaż kody HTTP z kategorii 4xx wskazują na wystąpienie błędu, kod HTTP 429 jest błędem tylko w teorii. W praktyce jest to „uprzejma” prośba serwera o zaprzestanie wysyłania spamu.

W tym poradniku przyjrzymy się bliżej temu problemowi. Pokażemy kilka rozwiązań, jak naprawić błąd 429 (Too Many Requests). Zanim to jednak zrobimy, odpowiemy na pytanie, co to znaczy.

 

 

Co oznacza błąd 429 (Too Many Requests)?

Błąd 429 (Too Many Requests) to kod HTTP, który oznacza, że użytkownik spróbował wykonać zbyt wiele żądań w określonym oknie czasowym. Okno czasowe oraz liczba żądań są ustalane indywidualnie na poziomie aplikacji.

znaczenie http 429 (too many requests)

 

W niektórych aplikacjach, rzadziej w witrynach internetowych, wraz z pojawieniem się samego komunikatu HTTP 429, użytkownikowi zostanie też wyświetlone wspomniane wcześniej okno czasowe. Określa ono ile sekund należy poczekać przed próbą kolejnego połączenia.

W zdecydowanej większości przypadków, jedynym i najlepszym rozwiązaniem tego błędu będzie po prostu… przeczekanie go. Istnieją jednak wyjątki od reguły, które omówimy w następnej części tego artykułu.

Warto wiedzieć: „Error 429 Too Many Requests” w wolnym tłumaczeniu oznacza wysłanie przez użytkownika zbyt wielu zapytań.

 

 

 

Jak naprawić błąd HTTP 429?

Jako użytkownik, któremu wyświetlił się HTTP 429, tak naprawdę niewiele możemy zrobić, aby go naprawić. Jak wspomniano wyżej, wynika on bowiem z wysłania zbyt dużej liczby żądań, czego rozwiązaniem jest po prostu odczekanie od kilkunastu sekund do kilkudziesięciu minut na „zresetowanie licznika”.

Warto wiedzieć: Nie zawsze serwer zwróci kod 429. W niektórych przypadkach możemy ujrzeć inny komunikat, np. 503 – Service Unavailable.

 

Gdy podstawę mamy za sobą, przyjrzyjmy się, co możemy zrobić jako administrator aplikacji lub witryny, gdy omawiany problem pojawia się niespodziewanie u naszych odwiedzających.

 

Oto 4 możliwe metody naprawy błędu 429 (Too Many Requests):

 

1. Sprawdź konfigurację aplikacji

Niespodziewane pojawienie się błędu HTTP 429 sprawia, że zaczynamy szukać bardzo skomplikowanych rozwiązań. Zapominamy wtedy o banałach i wzdychamy, gdy okazuje się rozwiązanie problemu było prostsze niż nam się wydawało.

blad http 429 - konfiguracja aplikacji

 

Zanim podniesiemy alarm i zaczniemy wyrywać sobie włosy z głowy, sprawdźmy, czy aby na pewno konfiguracja naszej aplikacji jest poprawna. Możliwe, że w ustawionych przez nas limitach zabrakło „jednego zera” albo w kodzie pojawiła się literówka.

 

2. Deazyktwuj wszystkie rozszerzenia

Korzystając z systemów zarządzania treścią (CMS) istnieje duże prawdopodobieństwo, że w naszej witrynie zainstalowaliśmy dodatkowe rozszerzenia lub pluginy. W praktyce każde z nich (a w szczególności ich aktualizacje) może powodować występowanie HTTP 429 – Too Many Requests.

http 429 too many requests - rozszrzenia i wtyczki

 

Tymczasowo wyłączmy więc wszystkie wtyczki i sprawdźmy, czy problem nie został rozwiązany. Jeśli tak, musimy zawęzićobszar poszukiwań i po kolei aktywować każdy z pluginów. Idąc jeden po drugim, w końcu powinniśmy ustalić, który z nich jest winowajcą.

 

3. Dostosuj szybkość indeksowania

Szybkość indeksowania to inaczej liczba żądań, które robot Google (lub innej wyszukiwarki) wysyła do naszej witryny w trakcie indeksowania. Większość serwerów internetowych nie ogranicza ilości takich zapytań, ponieważ mogłoby to spowodować problemy z SEO.

blad 429 - szybkosc indeksowania w google

 

W przypadku przeciążenia serwera spowodowanego ogromną ilością zapytań od robotów wyszukiwarek, będziemy zmuszeni tymczasowo ograniczyć szybkość indeksowania. Możemy to zrobić poprzez wysłanie specjalnej prośby o ograniczenie, które będzie obowiązywać przez 90 dni.

 

4. Skontaktuj się z firmą hostingową

W niektórych (rzadkich) przypadkach przyczyną błędu 429 może być serwer, a nie sama witryna. Jeśli tak jest, żadna akcja z naszej strony nie będzie w stanie go rozwiązać, ponieważ wymagana będzie interwencja ze strony naszej firmy hostingowej.

blad 429 - kontakt z firma hostingowa

 

Podejmijmy więc próbę kontaktu z naszym usługodawcą, jako ostatni krok w celu naprawy HTTP 429. Nawet jeśli konfiguracja serwera nie jest powodem występowania tego problemu, firma hostingowa może dostarczyć nam cennych informacji i porad na jego temat.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!