Błąd 502 (Bad Gateway) – co oznacza i jak naprawić?

 

Błąd 502 – Bad Gateway

Podczas surfowania po Internecie nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Od czasu do czasu zdarzy się, że po odwiedzeniu jakiejś witryny, zamiast zawartości ujrzysz komunikat o błędzie. Wtedy w ekspresowym tempie próbujesz odświeżyć stronę, licząc że po chwili wszystko wróci do normy. Zapewne robisz to też wtedy, gdy Twoim oczom ukaże się błąd 502 – Bad Gateway.

blad 502 bad gateway

 

Jeżeli natkniesz się na komunikaty kodu 5xx, w większości przypadków możesz być pewny, że problem nie dotyczy Ciebie, ani Twojego połączenia internetowego. O wiele bardziej prawdopodobnym jest, że wina leży po stronie serwera.

W przypadku błędu HTTP 502 jest trochę inaczej. Może się bowiem zdarzyć, że nie jest to problem związany z serwerem, ale z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

W dzisiejszym poradniku postaramy się rozwiązać ten problem, odpowiadając na pytanie, co oznacza błąd 502 i jak go naprawić.

 

 

Co oznacza błąd 502 (Bad Gateway)?

Błąd 502 (Bad Gateway) jest komunikatem błędu HTTP, który wskazuje, że serwer pośredni, działający jako serwer proxy, nie był w stanie uzyskać prawidłowej odpowiedzi z serwera nadrzędnego lub w ogóle nie uzyskał odpowiedzi na swoje żądanie.

znaczenie http 502 bad gateway

 

Jako że kod HTTP 502 jest całkowicie niezależny od konkretnej konfiguracji, można go napotkać w dowolnej przeglądarce, w dowolnym systemie operacyjnym i na dowolnym urządzeniu.

Przyczyna występowania tego błędu może być różna i nie da się na pierwszy rzut oka określić, co go powoduje. Może to być problem zarówno po stronie użytkownika, jak i serwera.

Warto wiedzieć: „Error 502 Bad Gateway” w wolnym tłumaczeniu oznacza próbę użycia nieprawidłowej bramki.

 

 

Jak naprawić błąd HTTP 502?

Jest wiele potencjalnych przyczyn występowania HTTP 502, co sprawia, że jego naprawa może okazać się problematyczna. Co więcej, w niektórych przypadkach problem w ogóle nie występuje, chociaż przeglądarka myśli inaczej – wtedy błąd spowodowany jest przez problemy konfiguracyjne przeglądarki.

Oto 6 możliwych sposobów na naprawę błędu 502 (Bad Gateway):

 

1. Załaduj stronę ponownie

Czasem problemy z połączeniem z serwerem są rozwiązywane stosunkowo szybko lub są wynikiem chwilowej aktualizacji witryny. Zanim więc zaczniesz zagłębiać się w poszukiwanie przyczyny problemu, zaczekaj parę minut. Po tym czasie, odśwież stronę lub załaduj ją ponownie.

Jeżeli po tym zabiegu strona ładuje się poprawnie, może to oznaczać, że błąd 502 był chwilowy i już Ci nie zagraża.

odswiezenie strony - blad 502

 

2. Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki

Zamknij swoją przeglądarkę, a nową sesję rozpocznij od wyczyszczenia pamięci podręcznej przeglądarki (w tym ciasteczek). Następnie ponownie spróbuj otworzyć stronę internetową, na której pojawił się błąd.

Możliwe, że HTTP 502 – Bad Gateway pokazało się z powodu problemu komputera, który wystąpił podczas korzystania z przeglądarki. Proste odświeżenie pamięci może go rozwiązać.

pamiec podreczna przegladarki - 502 bad gateway

 

3. Poczekaj na aktualizację DNS

Jeżeli niedawno zmieniłeś rekordy DNS dla swojej domeny lub przeniosłeś ją na inny adres IP, musisz chwilę odczekać, zanim zmiany zostaną zaktualizowane. Może to powodować wyświetlanie błędu 502 w całym obrębie witryny lub na niektórych podstronach.

W tym przypadku nie jesteś w stanie nic zrobić i musisz odczekać przynajmniej kilka godzin na przetworzenie wprowadzonych zmian związanych z nazwą domeny.

aktualizacja dns - blad 502

 

4. Skontroluj ustawienia firewall

Niektóre systemy ochrony anty-DDoS mogą reagować zbyt gwałtownie i blokować żądania z innych systemów. Prawdopodbnym jest, że HTTP 502 został spowodowany przez niepoprawnie skonfigurowaną zaporę sieciową.

Powinieneś więc sprawdzić, czy serwer źródłowy lub serwer proxy nie zostały zablokowane. Co więcej, przeanalizuj też tzw. wtyczki zabezpieczające, jeśli korzystasz z systemu CMS w witrynie.

zapora firewall - http 502

 

5. Zmień plan hostingowy na wyższy

W momencie natężonego ruchu, niektóre witryny na niektórych serwerach powodują przekroczenie pojemności pamięci operacyjnej, co powoduje ich przeciążenie. Warto więc sprawdzić statystyki liczby odwiedzin, bo może się okazać, że odwiedzających jest tyle, że nasz serwer po prostu nie wyrabia.

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, niż zmienić naszego usługodawcę lub przenieść się na bardziej wydajny serwer, który poradzi sobie z nagłymi wzrostami ruchu.

zmiana hostingu - http 502

 

6. Przywróć poprzednią wersję witryny

Niektórzy webmasterzy często wprowadzają zmiany w swoich witrynach. Jeżeli jesteś jednym z nich, możliwe, że gdzieś popełniłeś błąd. Przeskanuj swój kod w celu znalezienia niepoprawnych zapisów lub przywróć kopię zapasową z poprzedniego dnia.

Niepoprawna konfiguracja serwera, dodanie wadliwych pluginów czy błędny kod mogą być kolejnymi przyczynami błędu 502 (Bad Gateway). W takim przypadku niezbędny będzie proces debugowania.

przywrocenie strony - 502 bad gateway

 

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!