7 najpopularniejszych frameworków PHP

 

Frameworki PHP

Kiedy myślisz o rozpoczęciu tworzenia stron internetowych, oprócz nauki HTML, CSS i JavaScript, powinieneś też wziąć pod uwagę naukę PHP. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pozostaje on jednym z najczęściej używanych języków programowania do budowy witryn i aplikacji internetowych.

frameworki php

 

Według statystyk, PHP jest wykorzystywane przez około 80% wszystkich stron. Jednym z powodów, dla których omawiany język zachował pozycję ‘lidera’ są jego wydajne struktury pozwalające budować złożone i szybkie aplikacje.

Wspomniana złożoność oznacza jednak, że webdeveloperzy muszą napisać dużo więcej linijek kodu, by ich aplikacje mogły dorównać konkurencji. Tutaj właśnie pojawiają się frameworki PHP (z ang. PHP frameworks).

W tym artykule omówimy najpopularniejsze frameworki i przyjrzymy się ich mocnym i słabym stronom. Zanim to jednak zrobimy, odpowiemy na pytanie, czym są i dlaczego warto z nich korzystać.

 

 

Czym jest PHP framework?

PHP framework jest platformą do tworzenia aplikacji internetowych, która zapewnia gotowe biblioteki kodu PHP dla często używanych funkcji. Dzięki temu zmniejsza ilość kodu, który trzeba samodzielnie napisać, tym samym przyśpieszając proces budowy witryny.

php framework - definicja

 

Twórcy stron internetowych mają możliwość wyboru spośród szerokiej gamy platform. Większość z nich jest oparta na modelu open source, co oznacza, że można ich używać bez ponoszenia jakichkolwiek opłat licencyjnych.

Stały się one zwyczajową praktyką, ponieważ zajmują się przyziemnymi i powtarzalnymi aspektami tworzenia aplikacji internetowych. Korzystając z nich oszczędzasz po prostu czas.

Warto wiedzieć: Synonimami dla frameworka PHP są m.in. platforma PHP oraz struktura PHP.

 

 

Dlaczego warto korzystać z frameworków?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, tworzenie aplikacji lub strony internetowej od podstaw wymaga sporego nakładu pracy. W wielu przypadkach trzeba odtworzyć funkcje, które dla każdej aplikacji są jednakowe.

zalety frameworkow php

 

Łatwo więc wywnioskować, że pisanie owych funkcji od zera jest mało wydajnym sposobem – szczególnie, jeśli do dyspozycji mamy gotowe wzorce kodu. Pomagają one nie tylko w zwiększeniu produktywności, ale też poprawiają komfort pracy.

Oto 6 najważniejszych cech frameworków:

 • Szybszy rozwój: Niektóre frameworki posiadają wbudowane biblioteki, które pozwalają na szybkie utworzenie dowolnego szkieletu kodu oraz narzędzia (np. PHPUnit) ułatwiające testowanie. Dzięki temu czas potrzebny na ogólny rozwój aplikacji jest krótszy.
 • Typowe zadania: Sprawdzanie poprawności formularzy czy operacje CRUD są jednymi z wielu tzw. typowych zadań, które programiści muszą wykonać podczas tworzenia aplikacji. Zamiast wykonywać je ręcznie, PHP framework pozwala na ich zautomatyzowanie.
 • Najlepsze praktyki: Zdecydowana większość frameworków jest zgodna z najlepszymi praktykami kodowania, czego przykładem może być chociażby podzielenie kodu na kilka katalogów według funkcji. Z jednej strony jest to wada, ponieważ zmusza Cię to do ich przestrzegania, lecz z drugiej – zaleta, ponieważ pozwala na uporządkowanie kodu w czystszy i schludniejszy sposób.
 • Mniejsze ryzyko: W przypadku PHP istnieje wiele zagrożeń bezpieczeństwa. Obejmuje to między innymi podatność na ataki XSS i CSRF oraz fałszowanie żądań między witrynami. O ile używanie frameworków nie zastępuje pisania bezpiecznego kodu, zdecydowanie minimalizuje ryzyko wykorzystania exploitów. Zawierają one bowiem wbudowaną sanityzację danych i zabezpieczenie przed typowymi zagrożeniami wymienionymi powyżej.
 • Lepsza praca zespołowa: Dokumentacja, decyzje projektowe i normy kodowe muszą być jasne, by proces tworzenia aplikacji przebiegał prawidłowo. Jako że korzystanie z frameworka określa wspomniane wcześniej najlepsze praktyki i zasady, współpraca pomiędzy programistami przebiega sprawniej.
 • Łatwiejsze w utrzymaniu: PHP samo w sobie nie kładzie nacisku na czytelność kodu czy łatwość utrzymania. Frameworki częściowo rozwiązują ten problem dzięki zastosowaniu architektury MVC, wykorzystywanej do podzielenia aplikacji na modele, widoki i kontrolery. Zachęcają one również do refaktoryzacji kodu i promują rozwój DRY (Don’t Repeat Yourself).

 

Powyższa lista przedstawia jedynie kilka korzyści, jakie niosą za sobą frameworki. W rzeczywistości można by wymienić masę innych powodów, dlaczego warto z nich korzystać, lecz ostatecznie wszystko sprowadza się do oszczędności czasu i komfortu pracy.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Frameworki PHP: 7 najpopularniejszych platform

Jako że frameworki umożliwiają sprawniejsze ukończenie projektu, powinni z nich korzystać zarówno początkujący, jak i doświadczeni programiści.

Obecnie istnieje mnóstwo frameworków, które możesz użyć w trakcie budowy swojej witryny internetowej. Wikipedia wymienia ich aż 40, choć w praktyce jest ich znacznie więcej. Opisanie wszystkich z nich byłoby problematyczne, dlatego skupimy się na kilku najbardziej popularnych.

Oto 7 najpopularniejszych frameworków PHP:

 

1. Laravel

Laravel jest jedną z najczęściej pojawiających się nazw, kiedy mowa o frameworkach PHP. Ten stosunkowo nowy – w porównaniu do pozostałych – framework jest znany ze swojej eleganckiej składni, która jest łatwa do zrozumienia i przyjemna w użyciu.

php framework - laravel

 

Oto najważniejsze zalety Laravel:

 • Laravel nadaje się do tworzenia aplikacji o złożonych wymaganiach back-endowych, ponieważ oferuje rozległy ekosystem, który zapewnia natychmiastową platformę wdrożeniową.
 • Instalacja Laravel na komputerze lokalnym jest prosta dzięki Homestead, czyli Vagrantowemu pojemnikowi pozwalającemu na uruchomienie Laravela bez użycia innego oprogramowania.
 • Omawiana platforma jest pełna funkcji ułatwiających dostosowanie złożonych aplikacji, takich jak np. migracja danych, architektura MVC oraz uwierzytelnianie.
 • Ten framework doskonale integruje się również z bibliotekami i platformami innych firm, np. Amazon Web Services, co umożliwia tworzenie wysoce skalowalnych aplikacji.

 

2. Symfony

Symfony istnieje znacznie dłużej niż większość frameworków PHP w naszym zestawieniu i nieprzerwanie od 2005 roku cieszy się zaufaniem wśród developerów. Jego komponenty są wykorzystywane przez kilka najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, w tym m.in. Drupal.

php framework - symfony

 

Oto najważniejsze zalety Symfony:

 • Sprawdzi się idealnie w przypadku standardowych stron internetowych, które muszą być skalowalne, ze względu na modułowy system komponentów.
 • Posiada wbudowany pasek narzędzi ułatwiający debugowanie i testowanie oprogramowania.
 • Oferuje niezależność od silnika bazy danych oraz umożliwia integrację z bibliotekami innych dostawców.
 • Opiera się na ogromnym ekosystemie, wspieranym przez bardzo aktywną społeczność programistów i zapewnia mnóstwo świetnych samouczków online.

 

3. CodeIgniter

CodeIgniter to framework znany z niewielkich rozmiarów, wyróżniający się bezproblemową instalacją z minimalistycznymi wymaganiami systemowymi. Pomimo tego, że zajmuje zaledwie 2 MB, doskonale nadaje się do tworzenia dynamicznych i rozbudowanych witryn internetowych.

php framework - codeigniter

 

Oto najważniejsze zalety CodeIgniter:

 • Oferuje formę modularyzacji kodu, która pomaga w konstruowaniu modułów/komponentów wielokrotnego użytku.
 • Jest dobrym wyborem w przypadku lekkich aplikacji, lecz nie zapewnia tego samego poziomu bezpieczeństwa co bardziej rozbudowane platformy.
 • Obsługuje wiele metod buforowania, przyśpieszając tym samym działanie aplikacji.

 

4. Zend Framework

Zend Framework to bardzo rozbudowana platforma, która jest w całości zorientowana obiektowo (z ang. object-oriented). Jej silnik zawiera wiele narzędzi koncentrujących się na budowie aplikacji korporacyjnych, co znacząco ułatwia pracę w przypadku wymagających i złożonych projektów.

php framework - zend

 

Oto najważniejsze zalety Zend Framework:

 • Zawiera wewnętrzne narzędzia, które przyśpieszają proces tworzenia projektu, takie jak edytor typu ‘drag&drop’ i systemy do debugowania online.
 • Pasuje doskonale do złożonych projektów, przy których liczy się zwiększone bezpieczeństwo, np. aplikacje dla dużych działów IT i banków.
 • Jest zgodny ze standardami PHP-FIG, co oznacza, że jego kod może być bez trudu przenoszony do innych frameworków.

 

5. Yii Framework

Yii Framework – podobnie jak Zend – jest strukturą PHP zorientowaną obiektowo, opierającą się na koncepcji Don’t Repeat Yourself (DRY). Ze względu na łatwiejszą krzywą uczenia się, mówi się, że jest to bezpośredni konkurent Symfony, przystosowany dla początkujących.

php framework - yii

 

Oto najważniejsze zalety Yii Framework:

 • Oferuje łatwy proces instalacji, który ogranicza się do pobrania platformy oraz jej połączeniu z bazą danych.
 • Dysponuje solidnymi funkcjami bezpieczeństwa sprawiającymi, że jest odpowiedni dla wymagających aplikacji, takich jak sklepy e-commerce lub portale CMS.
 • Jest szybki, wydajny oraz wysoce rozszerzalny i pozwala programistom uniknąć pisania powtarzalnych instrukcji SQL, dzięki możliwości modelowania bazy danych w kategoriach obiektów.
 • Cechuje się niezwykłą rozszerzalnością i możliwościami dopasowania fragmentów kodu rdzenia oraz zawiera potężny generator kodu klas.

 

6. CakePHP

CakePHP jest prawdopodobnie najłatwiejszym do opanowania frameworkiem PHP, bazującym na heurystyce CRUD (create, read, update and delete). To, co wyróżnia go na tle pozostałych platform jest ulepszona modułowość i zwiększona możliwość tworzenia dodatkowych samodzielnych bibliotek.

php framework - cakephp

 

Oto najważniejsze zalety CakePHP:

 • Jest przyjazny początkującym i łatwy do zainstalowania, ponieważ nie wymaga konfiguracji i jedynie czego potrzebujesz to serwer WWW i kopia frameworka.
 • Posiada wbudowane mapowanie obiektowo-relacyjne (ang. Object-Relational Mapping – ORM), które jest szybkie i łatwe w użyciu.
 • Pozostaje dobrym wyborem dla oprogramowania komercyjnego ze względu na funkcje bezpieczeństwa, które obejmują m.in. zapobieganie wstrzykiwaniu SQL oraz ochronę przed atakami XSS.

 

7. Slim

Slim jest nietypową strukturą PHP nazywaną mikro-frameworkiem. Ma to być doskonały wybór w przypadku małych aplikacji, które nie wymagają cech platformy z pełnym stosem. Sprawdzi się więc idealnie w przypadku programistów, którzy chcą tworzyć interfejsy API i usługi RESTful.

php framework - slim

 

Oto najważniejsze zalety Slim:

 • Jest wyposażony w bogate funkcje, takie jak routing adresów URL, szyfrowanie sesji i plików cookie oraz buforowanie HTTP po stronie klienta.
 • Integruje się zarówno z komponentami własnymi, jak i zewnętrznymi, co może okazać się pomocne w przypadku małych aplikacji i interfejsów API.
 • Cechuje się aktywną konserwacją i aktualizacjami, które zapewniają nieustanny rozwój i są gwarancją bezpieczeństwa.

 

 

Podsumowanie

PHP jest najpopularniejszym językiem programowania, gdy mowa o skryptach po stronie serwera. Jednak nawet jeśli posiadasz duże doświadczenie, kodowanie wszystkich części od nowa zajmuje zbyt dużo czasu.

Frameworki PHP to gotowe biblioteki kodu, które zostały zaprojektowane tak, aby uprościć proces programowania i zmniejszyć ilość pracy wymaganej przy tworzeniu aplikacji.

Każda struktura posiada własny zestaw funkcji, który powinien zostać dobrany wedle wymagań projektu. Co więcej, wszystkie różnią się też pod względem dokumentacji i wsparcia społeczności, a w niektórych przypadkach również wsparcia ze strony twórców.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!