Jak szybciej pisać? Dłuższy tekst w krótszym czasie

 

Jak szybciej pisać

Możliwe, że dzisiaj nadszedł dzień, w którym rozpoczynasz pisanie własnej książki, nowych artykułów na bloga czy opisów na stronę internetową. Niezależnie od tego, co będziesz pisał, Twoja produktywność jest uzależniona od tego, jak szybko możesz zamienić swoje pomysły w słowa. Ale to już chyba wiesz, skoro poszukujesz odpowiedzi na pytanie „Jak szybciej pisać?”.

jak szybciej pisac

 

Jesteśmy przekonani, że w Twoim życiu były momenty, w których otworzyłeś nowy dokument w Wordzie i… siedziałeś. Chciałeś pisać, ale nie mogłeś. Patrzyłeś na pustą kartkę, czułeś rozdrażnienie i zastanawiałeś się, czemu marnujesz swój czas.

Myślisz, że jesteś w tym sam? Nie, każdy przez to przeszedł! Gwarantujemy, że możesz to zmienić. Możesz pisać szybciej, tworzyć lepsze treści i jednocześnie się tym cieszyć.

Zanim przejdziemy dalej, musisz zdać sobie sprawę, że istnieją dwa podejścia: albo uważasz pisanie za nudne i monotonne zajęcie, albo za coś fajnego i ekscytującego. W obu przypadkach masz rację! To, jak podchodzisz do pisania zależy bowiem od tego, jaką taktykę obierasz.

O tym też będzie dzisiejszy artykuł. Przedstawimy w nim 8 porad, jak pisać szybciej i być bardziej produktywnym. Gdy się z nimi zapoznasz, będziesz tworzył dłuższe i ciekawsze teksty w krótszym czasie.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

8 porad, jak szybciej pisać

Jeśli uważasz, że pisanie 300 słów na godzinę to granica Twoich możliwości – najprawdopodobniej jesteś w błędzie. W rzeczywistości możesz odmienić proces pisania w taki sposób, by zacząć pisać trzy raz szybciej nie tracąc przy tym na jakości.

szybsze pisanie - wiecej tekstu w krotszym czasie

 

Niezależnie od tego, co będziesz pisał, przed zapoznaniem się z tym poradnikiem gorąco zachęcamy Cię do sprawdzenia naszego wpisu o tym, jak pisać bloga. Jest on dobrym punktem wyjścia, od którego powinieneś zacząć. Gdy to zrobisz, przejdź do meritum dzisiejszego poradnika – wskazówek, jak pisać więcej w krótszym czasie.

 

Oto wspomniane 8 porad, jak pisać szybciej:

 

1. Zwiększ wymagania i usuń ograniczenia

Na samym początku ulepszania swoich umiejętności pisarskich nie możesz oczekiwać, że usiądziesz przed komputerem i w 30 minut „wylejesz na ekran” perfekcyjny artykuł zawierający 1500 słów. To oczywiście możliwe, ale dopiero po długim okresie ćwiczeń i treningów. Rozpocznij więc od ustalenia realistycznych celów i wymagań.

jak pisac szybciej - wymagania i ograniczenia

 

Jeżeli do tej pory pisałeś 400 słów na godzinę, wyznacz sobie cel, żeby w ciągu 1 tygodnia zacząć pisać 800 słów na godzinę, a w ciągu 1 miesiąca – 1200 słów. Chociaż ten cel może Ci się w teorii wydawać niemożliwy do osiągnięcia, w praktyce jest jak najbardziej osiągalny.

Gdy poznasz wszystkie pozostałe porady na temat tego, jak szybciej pisać, zaczniesz sukcesywnie usuwać ograniczenia, które sprawiały, że do tej pory nie wykorzystywałeś swojego potencjału. Nim się obejrzysz, będziesz pisał 3 razy szybciej niż kilka miesięcy temu.

 

 

2. Pisz codziennie (cokolwiek)

Schemat polepszania swoich umiejętności jest prawie zawsze taki sam – im częściej coś robisz, tym lepiej zaczyna Ci to wychodzić. Jeśli więc chcesz pisać szybciej i lepiej, powinieneś zacząć pisać codziennie. Mogą to być krótkie posty, poradniki, sprawozdania czy chociażby podsumowanie dnia w pamiętniku.

jak pisac szybciej - codzienne cwiczenia

 

Pamiętaj, że im częściej będziesz ćwiczyć pisanie, tym więcej słów będziesz miał na wyciągnięcie ręki. Ponadto będziesz lepiej i szybciej łączył zdobytą wiedzę, miał więcej ciekawych pomysłów i doskonalił swoje umiejętności opowiadania historii.

Gdyby tego było mało, rozwiniesz też swoją pamięć mięśniową co do pisania na klawiaturze, dzięki czemu proces tworzenia treści będzie przebiegał sprawniej. Po paru tygodniach zaczniesz się wręcz zastanawiać, jak to możliwe, że wcześniej pisałeś tak wolno.

 

 

3. Znajdź odpowiedni moment

Każdy z nas ma inny styl życia i tryb pracy. Niektórzy czują się najbardziej produktywni wcześnie rano, inni odczuwają ogromny przypływ weny wieczorem, a dla pozostałych nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Teraz Ty zadaj sobie pytanie, który moment jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni na pisanie?

jak pisac szybciej - moment

 

W tym miejscu masz pole do popisu. Jeżeli codziennie wstajesz o 7, jutro spróbuj wstać o 6 i zacząć pisać (nawet kompletnie błędny tekst) będąc jeszcze półprzytomnym. Możliwe, że na początku będzie to niebywale trudne, ale z czasem zaczniesz wyciągać ogromne korzyści z momentów, kiedy „miasto jeszcze śpi”.

Przykład ze wstawaniem godzinę wcześniej to oczywiście tylko przykład. Eksperymentuj z różnymi porami dnia i zacznij wykorzystywać to doświadczenie, by pisać szybciej, więcej i lepiej. W pewnym momencie znajdziesz idealne rozwiązanie, które sprawi, że palce nie będą miały czasu na odpoczynek.

 

 

4. Stwórz zarys dokumentu

Właśnie poznałeś najbardziej niepozorny i prawdopodobnie najpilniej strzeżony sekret najwydajniejszych copywriterów: przygotowanie zarysu dokumentu. Przed rozpoczęciem pisania, musisz wybrać najciekawsze tematy i ułożyć wstępną strukturę treści, która pomoże Ci w organizacji pracy.

jak pisac szybciej - zarys

 

Pamiętaj, że aby osiągnąć jakikolwiek cel i odnieść życiowy sukces, powinieneś najpierw zaplanować drogę jego realizacji. Z pisaniem jest tak samo! Dobrze zorganizowany zarys projektu zwiększy Twoją produktywność w całej fazie pisania.

Zastanów się teraz nad tym, ile słów na godzinę jesteś w stanie pisać. Nawet jeżeli licznik przekracza liczbę 3000, nie będzie miał on wielkiego znaczenia, jeśli stworzona treść będzie nijaka. Potrzebujesz planu i ukierunkowania, aby czytelnicy nie mylili się w trakcie czytania i nie opuścili Twojego bloga albo nie zamknęli książki w połowie.

 

 

5. Nie poprawiaj w trakcie tworzenia

Największym wrogiem początkujących pisarzy jest perfekcjonizm. Jest niepotrzebny, nudzący i w praktyce prowadzi donikąd. Jeżeli faktycznie chcesz pisać szybciej i być bardziej produktywny, musisz zapomnieć o swoim nawyku edytowania i poprawiania tekstu w trakcie pisania. Tracisz przez to więcej czasu niż Ci się wydaje.

jak pisac szybciej - poprawki

 

Ogromną przeszkodą utrudniającą wejście w stan, w którym słowa bez trudu przychodzą Ci „na palce”, jest przeświadczenie, że Twój tekst musi być idealny, i że czytelnik obrazi się, jeżeli będzie inaczej. W rzeczywistości to iluzja, ponieważ czytelnik z reguły szuka wzmocnienia wiary w to, co już wie, a nie rewolucyjnego tekstu.

Rozpocznij edycję i wprowadzanie ewentualnych poprawek dopiero wtedy, kiedy uznasz, że Twoje dzieło jest już ukończone. Nie rób tego jednak od razu po napisaniu swojego dzieła. Odczekaj przynajmniej godzinę zanim rozpoczniesz.

 

 

6. Zapomnij o cenzurze

Kolejnym błędem, który jest częściowo powiązany z perfekcjonizmem, jest przesadna cenzura. To ona jest tym cichym głosem w Twojej głowie, który mówi Ci, że dane zdanie lub dobór słów są niepoprawne. Aby pisać szybciej, musisz pokonać potrzebę ocenzurowania myśli i poprawiania każdego słówka.

jak pisac szybciej - cenzura

 

Ze wspomnianą cenzurą nie chodzi wcale o przekleństwa czy wylewanie hejtu. Wręcz przeciwnie. Jeśli czujesz, że musisz być kulturalny – bądź! Jeśli czujesz, że powinieneś usunąć zdanie zawierające frazę „no cholera!” ze swojej subiektywnej recenzji – usuń!

Właśnie oto chodzi! Rób i pisz to, co czujesz, ale nie przykładaj ogromnej wagi do tego, czy dane zdanie nie zniszczy Twojego wpisu, albo czy dana gra słów jest odpowiednia. Nie piszesz przecież doktoratu, ani artykułu dla Bloomberga (co – w tym momencie – powinno Cię cieszyć).

 

 

7. Korzystaj ze sztuczki @@

Czasami w naszej głowie pojawi się przebłysk, który podsunie nam świetny pomysł na konkretne słowo, zdanie czy akapit. W takim momencie, w większości przypadków, słowa zaczynają pisać się same, a my jesteśmy nie do powstrzymania. Czasami zdarzy się jednak, że utkniemy. I wtedy z pomocą przychodzi nam metoda @@.

jak pisac szybciej - metoda @@

 

Brzmi tajemniczo, nieprawdaż? Pozory mylą, a zasady są proste. Ilekroć utkniesz i nie będziesz w stanie dokończyć swojej myśli, po prostu wpisz w danym miejscu znaki „@@”, a obok umieść krótką notatkę o tym, co ma się znaleźć w tej części dokumentu.

Ta mała sztuczka sprawi, że przestaniesz tracić czas na przemyślenia i wykorzystasz go produktywnie – na pisanie kolejnych akapitów. Gdy skończysz pisać, możesz wrócić do miejsc @@ i dokończyć to, co niedokończone.

 

 

8. Ustaw minutnik

Chociaż pomysł ustawienia zegara i wyznaczenia czasu na pisanie może się na pierwszy rzut oka wydawać szalony, u niektórych copywriterów potrafi zdziałać cuda i magicznie przyśpiesza cały proces. Po prostu, ustaw minutnik na 30 minut i pisz najszybciej jak się da, by następnie zrobić 5 minut przerwy.

jak pisac szybciej - minutnik

 

Nawet jeśli jesteś w świetnej formie i nie możesz przestać pisać, zatrzymanie się w trakcie tworzenia nowego dzieła może Ci pomóc. Dotyczy to w szczególności długich artykułów i książek omawiających ciężkie tematy.

Co ciekawe, główną zaletą nie jest tutaj wcale przerwa dla umysłu. Korzystanie ze wspomnianych okien czasowych sprawi, że będziesz bardziej produktywny, ponieważ w momentach marnowania czasu będziesz myślał o zegarze i uświadomisz sobie, że… po prostu marnujesz czas.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!