Narzędzia do mierzenia szybkości witryny

 

Mierzenie szybkości strony

Dlaczego szybkość strony internetowej jest ważna? Powodów jest kilka. Jeżeli jesteś stałym czytelnikiem naszego bloga, na pewno wiesz o czym mowa. A jeśli nie, zapraszamy do artykułu wyjaśniającego, jak duży wpływ na konwersje ma szybkość strony.

Coś o czym trzeba wspomnieć to fakt, że prędkość witryny jest jednym z ważnych czynników w algorytmie Google, a więc szybko ładujące się strony mogą oczekiwać wyższych pozycji w wyszukiwarce, a tym samym przyciągać więcej odwiedzających.

narzedzia - mierzenie szybkosci strony

 

Nie można również zapominać o doświadczeniu użytkownika na danej stronie. Jeżeli wczytuje się ona szybko i bezproblemowo, użytkownicy będą częściej czytać treści, klikać czy kupować. Innymi słowy, błyskawiczna witryna odblokowuje w pewnym stopniu wszystko to, do czego dążysz ze swoim biznesem.

 

Czas ładowania się strony

Zastanawiasz się, jaki jest optymalny czas ładowania, do którego powinieneś dążyć? Odpowiedź brzmi „im szybciej, tym lepiej!” Dobrym celem na początek będzie osiągnięcie czasu poniżej 2 sekund. I choć można by o tym pisać godzinami, nic więcej dodawać nie trzeba.

W tym artykule nie chcielibyśmy się skupiać na tym, jak przyśpieszyć działanie Twojej strony czy jakie przynosi to korzyści. O tych wątkach pisaliśmy już w kilku poprzednich postach, jak np. w artykule o optymalizacji zdjęć, optymalizacji bazy danych WordPress czy przejściu na serwer LiteSpeed.

Dzisiaj pokażemy Ci jak sprawdzić, jaki jest aktualny czas ładowania się Twojej strony. Przedstawiamy 10 narzędzi, które pomogą Ci zmierzyć szybkość witryny i śledzić ewentualne elementy do poprawy.

czas ladowania sie witryny

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Darmowe narzędzia do mierzenia prędkości witryny

Jeżeli nie wiesz ile czasu ładuje się Twoja strona internetowa, ile waży i jakie pliki wymagają optymalizacji, skorzystaj z jednego z tych testerów.

Pamiętaj, że przy wszelkich testach strony internetowej, warto wybrać jedno narzędzie i trzymać się go przez cały czas. Nie powinno się porównywać wyników z kilku różnych skanerów naraz, ponieważ każdy posiada  własny zestaw i system zbierania danych.

 

Pingdom jest wiodącą marką na rynku usług monitorowania stron internetowych. Stała się znana dzięki udostępnieniu bezpłatnego narzędzia do testowania wydajności stron, które wyświetla wszystkie żądania powiązane z Twoją domeną. Pozwala Ci je filtrować według kolejności ładowania, rozmiaru plików i czasu ładowania oraz wszystkie je sumuje w podsumowaniu czasu wczytywania, rozmiaru witryny i oceny wydajności.

narzedzie pingdom tools

 

Maksymalna ocena wydajności wynosi 100 punktów i jest podzielona na kilkanaście kryteriów, z których każdy otrzymuje oddzielny wynik. Jest to pomocne, aby wiedzieć gdzie stoimy, jednak nie można obsesyjnie się na tym skupiać. Taka ocena nie ma większego znaczenia, więc nie powinna być też głównym wyznacznikiem.

Pingdom zyskał popularność nie tylko dlatego, że jest darmowy. Jest też bardzo łatwy w użyciu w porównaniu z innymi narzędziami do testowania prędkości. Tym samym, polecamy go jako wybór na start dla początkujących.

 

Tego narzędzia raczej nie trzeba przedstawiać. Google od 2010 roku twierdzi, że szybkość strony jest bardzo ważnym czynnikiem w rankingu SEO. A więc aby pomóc Ci w jej sprawdzeniu i poprawieniu, Google stworzył własną stronę do testowania o nazwie Google PageSpeed Insights. Mierzy ona wydajność strony zarówno dla urządzeń mobilnych jak i komputerów stacjonarnych.

google pagespeed insights

 

Wynik PageSpeed wynosi maksymalnie 100 punktów. Ocena powyżej 85 punktów oznacza, że strona osiąga naprawdę dobre wyniki pod względem szybkości. Tak jak w przypadku wszystkich innych narzędzi, warto wziąć poprawkę na tę ocenę i nie panikować. Jeżeli strona jest szybka, ładuje się poniżej 2 sekund, a osiąga wynik na poziomie 60-70 pkt, nie ma powodów do zmartwień. Co innego, jeżeli wynik wynosi poniżej 40 pkt – w takim wypadku można pomyśleć o optymalizacji i poprawieniu danych elementów na stronie.

Oprócz samej oceny wydajności, raport zawiera przydatne informacje na temat kroków, które można podjąć na danej stronie, oraz zapewnia dodatkowe sugestie dotyczące użytkowników urządzeń mobilnych.

 

GTmetrix jest kolejnym popularnym narzędziem do analizy prędkości, polecanym przez największe korporacje z całego świata. GTmetrix jest tak samo prosty w użyciu jak Pingdom Tools, a więc początkujący bardzo szybko się w nim odnajdą. Zapewnia on kompleksową analizę całej strony, łącząc testy wydajnościowe z rekomendacjami dostarczanymi przez Google i Yslow.

gtmetrix analiza

 

GTmetrix w swoim podsumowaniu prezentuje naprawdę wysokiej jakości informacje, wliczając w całkowity czas wczytania się strony, jej rozmiar oraz liczbę i opis żądań. Dane te przedstawiane są na wykresie kaskadowym, dodatkowo ułatwiającym identyfikowanie treści.

Przez wielu GTmetrix jest uznawany za najlepsze narzędzie w swoim rodzaju, jako że prezentuje najbardziej realistyczne wyniki. To też oznacza, że GTmetrix może okazać się świetnym wyborem dla pełnego zaspokojenia Twoich potrzeb w zakresie optymalizacji szybkości witryny.

 

DareBoost to zaawansowana i kompleksowa usługa do testowania nie tylko prędkości strony internetowej, ale również do monitorowania wydajności sieci oraz pełnej analizy witryny pod względem szybkości, seo i bezpieczeństwa. DareBoost nie oferuje jednak nieograniczonych ilości testów w swojej darmowej wersji – z narzędzia można skorzystać 5 razy w miesiącu. Dla kogoś, kto nie jest maniakiem optymalizacyjnym i szybkość sprawdza „od święta”, te 5 raportów powinno wystarczyć. Warto, ponieważ podsumowania (nawet w darmowej wersji) są naprawdę imponujące.

dareboost

 

O DareBoost można by napisać dużo, bo jest to duże (dosłownie) narzędzie! Pozwala analizować stronę, tak samo jak wszystkie pozostałe narzędzia, ale w o wiele bardziej rozbudowanej formie. Patrząc na samo podsumowanie, można dostać przysłowiowego bólu głowy, dlatego osoby gotowe optymalizować swoją witrynę 24/7, zachęcamy do korzystania właśnie z DareBoost.

 

Chrome DevTools

Chrome DevTools jest inny od pozostałych narzędzi, ponieważ nie jest to strona internetowa, a standardowe rozszerzenie w przeglądarce Google Chrome. Jest to dość dobrze znane narzędzie wśród programistów, ponieważ jest bardzo łatwo dostępne, w pełni darmowe, szybkie i wydajne. Doskonale nadaje się również do debugowania stron lokalnych.

Chrome devtools speed

 

Panel Chrome DevTools uruchomić można za pomocą skrótu klawiszowego ‘CTRL’ + ‘SHIFT’ + ‘I’ lub klikając ‘F12’ i przechodząc do zakładki „Network”. Po pojawieniu się panelu, wystarczy przejść na stronę którą chcemy przetestować, aby uzyskać natychmiastową analizę wraz z wydajnością poszczególnych zasobów.

Narzędzie Chrome DevTools nie jest w pełni intuicyjne, dlatego pełne opanowanie działania panelu wymaga odrobiny wprawy. To nie zmienia jednak faktu, że po wykonaniu optymalizacji kilku stron, każdy programista bardzo je doceni.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!