ModSecurity – czym jest i dlaczego warto go używać?

ModSecurity

Błyskawicznie postępujący rozwój internetu i różnego typu aplikacji – w tym mobilnych, niesie za sobą wiele możliwości. Jednak tego typu technologie mają również swoje słabości. Z każdą nowinką technologiczną wiążą się pewne niebezpieczeństwa, związane między innymi z ryzykiem wycieku danych użytkowników. Do innych zagrożeń dotyczących aplikacji zaliczamy też na przykład brak obsługi błędów czy problemy z wykonywaniem komend systemu operacyjnego. Aby aplikacje były bezpieczne, stosuje się specjalne oprogramowanie WAF (Web Application Firewall), takie jak ModSecurity. Umożliwia ono wprowadzanie poprawek, które pomagają w ochronie aplikacji wykorzystujących połączenie sieciowe. Warto wiedzieć, że ModSecurity należy do kategorii oprogramowań typu open source, które umożliwia tworzenie własnych reguł, pozwalających na dostosowywanie ochrony do konkretnych aplikacji.

podobienstwa - marketing business-to-business i business-to-consumer

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest ModSecurity i w jaki sposób działa oraz jak za jego pomogą ograniczyć podejrzaną aktywność. W dalszej części tekstu znajdziesz również informacje dotyczące tego, na czym polega tworzenie reguł i jak można je dezaktywować. komentarzach.

Co to jest ModSecurity?

Konieczność stworzenia oprogramowania takiego jak ModSecurity stała się oczywista. Spowodowane jest to bardzo intensywnym i szybkim rozwojem różnego typu aplikacji wykorzystujących do swojego działania środowisko internetowe. Poza wcześniej wspomnianymi zagrożeniami, takimi jak brak obsługi błędów i ryzyko utraty bezpieczeństwa danych, możliwe są również inne problemy. Należą do nich różnego typu ataki. Do poważnych problemów zaliczamy na przykład SQL injection, czyli atak za pomocą nieautoryzowanego fragmentu zapytania SQL. Wstrzyknięcie takiego fragmentu do aplikacji powoduje poważne konsekwencje. Zaliczamy do nich między innymi możliwość dostępu do baz danych, odczytania niektórych plików, tworzenia plików w systemie operacyjnym, a także możliwość uniknięcia wykorzystywanych przez użytkownika mechanizmów uwierzytelniania – może to prowadzić do poważnych nadużyć.

marketing B2C

Ze względu na tego typu zagrożenia stworzono właśnie ModSecurity. Co to jest i jak właściwie działa? Tak jak wspomniano wcześniej, ModSecurity należy do WAF, czyli swego rodzaju filtrów. Liczba problemów i możliwość ataków, które tworzą realne zagrożenie dla aplikacji webowych, sprawiła, że konieczne było stworzenie filtrów rozumiejących działania protokołów, takich jak http. Dzięki działaniu w połączeniu z najpopularniejszymi protokołami, jako reserve proxy, możliwe jest skutecznie unikanie ataków cyfrowych.

Warto wiedzieć: W praktyce ModSecurity to oprogramowanie, które może analizować ruch na stronach internetowych i działać jak zapora dla podejrzanych działań. Dzięki temu ModSecurity zapobiega atakom prowadzącym do błędów w działaniu aplikacji webowych lub nawet wycieków danych.

ModSecurity – jak działa? Czym są reguły w ModSecurity?

Działanie ModSecurity nie jest skomplikowane. Po uruchomieniu oprogramowanie rozpoczyna analizę wszystkich zleceń, które napływają do serwera http. Od reguł, które są projektowane i wcielane do ModSecurity (jest to umożliwione ze względu na fakt, że to oprogramowanie open source) zależy, czy dane żądanie zostanie zrealizowane, czy może zablokowane. W przypadku, w którym filtr nie wykryje żadnych niebezpiecznych i podejrzanych ruchów, możliwe jest normalne korzystanie z aplikacji webowej. Natomiast w odwrotnej sytuacji, następuje przekierowanie na inną stronę albo ukaże się błąd, taki jak 404 (not found). Warto jednak podkreślić, że ModSecurity pracuje według ustalonych reguł i decyduje o potencjalnym zablokowaniu strony. Jednak to serwis http zajmuje się już na przykład przekierowaniem do innej strony internetowej. Ponadto, możliwa jest integracja ModSecurity z różnymi serwerami http, należą do nich Apache, NGINX i IIS.

marketing B2C

Reguły, dzięki którym możliwe jest działanie ModSecurity, są kodowane za pomocą wewnętrznego języka. Oprogramowanie jest w niego domyślnie wyposażone. Ten język kodowania pozwala na proste zapisanie zapytań, które umożliwiają późniejsze blokowanie lub dopuszczanie ruchu do aplikacji webowych. Podstawowe reguły, w które zaopatrzony jest moduł ModSecurity, dotyczą najpopularniejszych błędów i prób ataków. Należą do nich między innymi wymienione wcześniej próby SQL injection. Można tworzyć również własne reguły, blokujące specyficzne akcje w aplikacjach webowych.

Konfigurując ModSecurity, należy zdefiniować akcję, jaką oprogramowanie ma spełnić w przypadku, gdy reguła zostanie dopasowana do danego zapytania. Każda z reguł powiązanych z ModSecurity zaczyna się od liter sec. Tworzenie i wdrażanie reguł dla ModSecurity nie jest skomplikowane, ponieważ wystarczy stworzyć poprawny zapis i pamiętać o przypisaniu odpowiedniej reakcji.

W przypadku tego filtra wybór reakcji jest dość szeroki. Należą do nich między innymi deny (zablokowanie ruchu), allow (przepuszczenie ruchu), status:nnn (w takim przypadku wyświetla się błąd 404 – not found) i inne. Jeśli chcemy przekierować ruch na inną stronę, trzeba wykorzystać reakcję redirect:url i wkleić odpowiedni adres URL. Reguły oraz akcje można ze sobą łączyć – do jednej reguły mogą być przypisane różne reakcje.

przyklad przekierowania 302

Dlaczego warto używać ModSecurity?

Używanie ModSecurity charakteryzuje się wieloma zaletami, związanymi przede wszystkim z prostotą i szybkością działania takiego oprogramowania. Największym atutem tego filtra jest z pewnością niesamowicie proste i szybkie formułowanie potrzebnych do ochrony strony reguł. Wiąże się z tym nie tylko łatwość ich pisania, ale również możliwość zastosowania do różnego typu witryn. Dzięki ModSecurity można wprowadzić błyskawiczne poprawki do rozwijanych aplikacji webowych. Nie trzeba czekać na aktualizację oprogramowania, której wprowadzenie jest procesem bardziej skomplikowanym i dłuższym. Używanie ModSecurity nie wiąże się z ingerowaniem w kod aplikacji webowej, dlatego jest to prosty i uniwersalny sposób. Popularne jest również wykorzystywanie go do zapewniania bezpieczeństwa aplikacjom starszym, które nie są już aktualizowane.

Warto korzystać z ModSecurity również dlatego, że pozwala na dużą elastyczność. Samodzielne tworzenie nieskomplikowanych reguł umożliwia szybkie reagowanie na różnego typu sytuacje. Można wymienić wśród nich między innymi:

  • zabezpieczenie przed uruchomieniem z zewnątrz komend systemu operacyjnego,
  • zabezpieczenie przed atakami w stylu path-traversal
  • zabezpieczenie przed atakami SQL injection,
  • zabezpieczenie przed atakami cross-site scripting związanymi z użyciem kodu JavaScript.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Czy warto ograniczyć podejrzaną aktywność?

Funkcjonalności oprogramowania ModSecurity umożliwiają również ograniczanie podejrzanej aktywności podejmowanej w aplikacjach webowych. Warto pamiętać o tym, że dla zwiększenia bezpieczeństwa warto ograniczyć ruch http jedynie do zleceń znormalizowanych, typowych dla danej aplikacji webowej lub strony. Dzięki zastosowaniu prostych reguł w ModSecurity można szybko i ławo ograniczyć podejrzaną aktywność, co bezpośrednio przekłada się na jakość zabezpieczeń.

przyklad przekierowania 302

4 kroki do dezaktywowania reguły w ModSecurity

Reguły ModSecurity są tworzone tak, aby nie powodować blokady w czasie standardowego korzystania z aplikacji webowej czy przeglądania treści na stronie. Niekiedy zdarzają się jednak sytuacje skutkujące niepotrzebnym jej zablokowaniem. Najczęściej wtedy pojawia się błąd 403. Można bardzo łatwo sprawdzić, czy to wina oprogramowania ModSecurity. Wystarczy prześledzić zapis reguł. Jeśli pojawia się w nich reguła, która spowodowała niepotrzebną blokadę, można rozwiązać to w prosty sposób. Warto zaznaczyć, że powinniśmy robić to jedynie w sytuacji, gdy mamy pewność, że to dana reguła jest powodem występowania błędu.

Niewskazane jest wyłączanie całego systemu ModSecurity, ponieważ może to prowadzić do ataków na stronę, które nie zostaną wykryte i zablokowane. W takiej sytuacji korzystanie z aplikacji webowej może stać się ryzykowne np. dla bezpieczeństwa przechowywanych danych. Z tego względu lepiej zdecydować się na dezaktywację wadliwej reguły. Można wykonać to dla każdej domeny z osobna. Jak to zrobić?

W menu panelu hostingowego należy wybrać funkcje zaawansowane, a następnie znaleźć sekcję WAF/ModSecurity. Dzięki temu zdobędziemy bezpośredni dostęp do zarządzania opcjami związanymi z oprogramowaniem ModSecurity.

marketing B2B

Następnie należy wybrać zakładkę „Logi” i przejść do opcji „Wczytaj logi”.

Po wczytaniu logów z łatwością możemy odnaleźć ID reguły, która spowodowała błąd 403 i wcześniej sprawdziliśmy to w zapisie reguł. Należy skopiować kod.

marketing B2B

W ostatnim kroku wystarczy wkleić kod w polu „Wyłączone reguły” i kliknąć przycisk „wyłącz regułę”.

marketing B2B

Podsumowanie

Ze względu na liczne zagrożenia związane z potencjalnymi atakami na strony internetowe, warto zdecydować się na ModSecurity. To oprogramowanie WAF (Web Application Firewall), które umożliwia wprowadzanie błyskawicznych poprawek, podnoszących bezpieczeństwo aplikacji webowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, takich jak ModSecurity, spada ryzyko ataków zagrażających bezpieczeństwu danych

Warto zdecydować się na korzystanie z tego typu oprogramowania również dlatego, że pozwala ono na wprowadzanie bardzo sprawnych poprawek do rozwijających się stron internetowych. Dzieje się to zdecydowanie szybciej niż w przypadku kolejnej aktualizacji kodu. Jednocześnie ModSecurity świetnie sprawdza się również do ochrony starszych witryn, które nie są już regularnie aktualizowane. To sprawia, że oprogramowanie jest niesamowicie uniwersalne.

Tworzenie reguł, dzięki którym ModSecurity zezwala na dostęp lub blokuje go, jest bardzo proste. Umożliwiony jest również dość szeroki wybór możliwych akcji – nie tylko zablokowanie dostępu do strony, lecz także przekierowanie do innego adresu URL. Nietrudne jest również dezaktywowanie pojedynczych reguł w razie potrzeby. Wystarczy zlokalizować regułę odpowiedzialną za problem. Następnie trzeba przejść w panelu do funkcji zaawansowanych, w logach znaleźć ID reguły odpowiedzialnej za błąd i dezaktywować ją poprzez skorzystanie z opcji „wyłącz regułę”.

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!