Darmowe monitorowanie zmian na stronie internetowej

 

Monitorowanie zmian na stronie

Sprawdzenie, czy nasza ulubiona witryna została zmieniona, jest proste – wystarczy na nią wejść i kliknąć przycisk „Odśwież”. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy chcemy na bieżąco śledzić kilkanaście witryn jednocześnie. Wtedy monitorowanie zmian na stronie staje się trudniejsze i o wiele bardziej czasochłonne.

monitorowanie zmian na stronie internetowej

 

Niektórzy mogą teraz pomyśleć: ale po co w ogóle monitorować takie zmiany? Otóż powodów jest wiele. Może to być chęć bycia na bieżąco z trendami, próba śledzenia poczynań konkurencji czy chociażby wyczekiwanie na obniżenie ceny naszego ulubionego produktu.

Oprócz powyższych przykładów, istnieją dziesiątki innych zastosowań tego typu monitoringu. Świadczy o tym fakt, że jest on wykorzystywany nie tylko przez szarego Kowalskiego i firmy prywatne, ale również przez osoby publiczne i ludzi ze świata polityki.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Na początku odpowiemy na pytania, na czym polega i dlaczego w ogóle śledzić zmiany w witrynie. Następnie porównamy 4 najlepsze (w pełni darmowe) narzędzia, które sprawią, że monitorowanie zmian na stronie internetowej stanie się łatwiejsze.

 

 

Na czym polega monitorowanie zmian na stronie?

Monitorowanie zmian na stronie internetowej jest procesem opierającym się na wykrywaniu, śledzeniu i późniejszym analizowaniu zmian wprowadzonych w witrynie. Dzięki niemu, osoba odpowiedzialna za monitoring jest zawsze na bieżąco i może natychmiastowo podjąć odpowiednie działania.

program do monitorowania zmian strony

 

Na samym początku cały proces monitorowania był wykonywany ręcznie lub przy pomocy dedykowanych (i często bardzo drogich) narzędzi.

Szybko zdaliśmy sobie jednak sprawę, że to podejście nie należy do najbardziej wydajnych. Rozpoczęto więc automatyzację omawianego procesu, co sprawiło, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pojawiły się dziesiątki różnych programów.

Narzędzia te są na tyle zaawansowane i wydajne, że śledzenie zmian na stronach internetowych odbywa się teraz „na żywo”. W wielu z nich otrzymujemy powiadomienie o nawet najmniejszej nowości wraz z dokładnym podsumowaniem zmian.

Warto wiedzieć: Niektóre programy monitorujące udostępniają dodatkowe analizy konkretnych parametrów i umożliwiają ustawienie specyficznych reguł śledzenia.

 

 

Dlaczego warto śledzić zmiany w witrynie?

Śledzenie wprowadzanych zmian w witrynie jest kluczowe ze względu na ogromny rozwój Internetu, a w szczególności rynku platform e-commerce. Konkurencja w wielu branżach rośnie jak grzyby po deszczu, a strony internetowe są aktulizowane częściej niż kiedykolwiek.

dlaczego sledzic zmiany witryny internetowej

 

Powodów, dla których większość z nas powinna zdecydować się na monitoring zmian na stronie, jest naprawdę wiele. Nie jest on bowiem wykorzystywany jedynie przez ogromne koncerny analityczne czy sztaby wyborcze, ale również właścicieli witryn hobbystycznych i zwykłych Internautów.

 

Jako właściciel strony, możesz:

  • Monitorować adiustowanie cen konkurencji i na ich podstawie dopasowywać swoją strategię.
  • Śledzić zmiany na własnej stronie, by kontrolować, czy coś nie zostało zmienione bez Twojej wiedzy.
  • Monitorować uptime serwera, by wiedzieć, kiedy Twoja strona staje się niedostępna.

 

Jako Internauta, możesz:

  • Śledzić zmiany ceny produktu/usługi i zakupić go w najlepszym możliwym momencie.
  • Obserwować kontrowersyjny news i analizować, jak zmienia się treść wraz z upływem czasu.
  • Ustawić swego rodzaju ‘subskrybcję’, by otrzymywać powiadomienia o nowej zawartości.

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

 

4 darmowe narzędzia do monitorowania zmian

Programów pomagających śledzić zmiany w witrynie jest multum – podobnie zresztą jak ich zastosowań i możliwości. Gdy zdamy sobie sprawę, że gra jest warta świeczki, nadszedł czas, aby podjąć działanie i rozpocząć automatyczny monitoring.

Oto darmowe programy ułatwiające monitorowanie zmian na stronie internetowej:

 

1. Wachete

Wachete jest renomowaną aplikacją umożliwiającą monitoring zmian na stronach korzystających z zaawansowanych technologi webowych. Wyróżnia się szeroką gamą funkcji zamkniętych w przyjaznym panelu użytkownika.

monitorowanie - program wachete

 

Wachete chwali się, że jest narzędziem do monitorowania zarówno małej witryny, jak i obszernego portalu. Umożliwia śledzenie stron dynamicznych, chronionych hasłem i bogatych w kod JavaScript. Pozwala również określić konkretną część strony do śledzenia (np. cenę produktu).

Gdy do powyższych funkcji dodamy natychmiastowe powiadomienia w wiadomości e-mail oraz mobilne powiadomienia push, otrzymamy pełnoprawną aplikację monitorującą.

Darmowa wersja pozwala na monitorowanie 5 stron, co 24 godziny.

 

 

2. Visualping

Visualping jest oprogramowaniem oferującym bardzo intuicyjny monitoring zmian na stronach internetowych. Pomimo pełnego minimalizmu, oferuje wiele funkcjonalności, których brakuje w konkurencyjnych rozwiązaniach.

monitorowanie - program visualping

 

Visualping, oprócz podstawowego śledzenia zmian w witrynie, inteligentnych alertów, a także darmowego dostępu do interfejsu API, chwali się nietypowymi funkcjami. Z najciekawszych można by wymienić skanowanie stron w poszukiwaniu ofert pracy albo śledzenie najnowszych recenzji.

Warto też wspomnieć, że stosunkowo niedawno Visualping połączył siły ze słynnym narzędziem monitorującym ChangeDetection.

Darmowa wersja umożliwia monitoring 2 stron dziennie.

 

 

3. ChangeTower

ChangeTower jest niezwykle bogatym w funkcje narzędziem działającym w chmurze. Nie ogranicza się jedynie do monitoringu zmian treści na stronie, albowiem pozwala też na śledzenie zmian wizualnych i ważnych słów kluczowych.

monitorowanie - program changetower

 

Co więcej, ChangeTower udostępnia swoim użytkownikom funkcje filtrów i tzw. warunków łańcuchowych umożliwiających stworzenie konkretnych reguł śledzenia. Dzięki nim możemy w prosty sposób zautomatyzywać nasze badania i analizy.

Na stronie omawianego narzędzia możemy znaleźć informacje o tym, że wspiera ono takie firmy jak IBM, Disqus czy Disney.

Darmowa wersja oferuje monitorowanie zmian na 3 stronach, co 12 godzin.

 

 

4. Versionista

Versionista jest narzędziem stworzonym do monitorowania zmian na dużą skalę – w szczególności dla korporacji oraz polityków. Sprawdzi się więc idealnie nawet dla wysoce spersonalizowanych i nietypowych wymagań.

monitorowanie - program versionista

 

Versionista wyróżnia się nie tylko jako aplikacja monitorująca strony, ale również jako narzędzie do odkrywania nowych treści. Jest chwalona na całym świecie za swoje szczegółowe raportowanie i praktyczne analizy.

Jedyną wadą tej aplikacji jest jej cena. Pomimo oferowania darmowego planu dla celów prywatnych, płatny plan to koszt rzędu minimum 99 USD.

Darmowa wersja umożliwia śledzenie 5 adresów URL dziennie.

 

 

 

Podsumowanie

Monitorowanie zmian na stronie internetowej jest procesem zbierania informacji na temat nowości i aktualizacji. Nie jest to powszechnie znana praktyka, ale z roku na rok zdobywa coraz większe zainteresowanie ze strony Internautów.

Jest wiele powodów, dlaczego warto zdecydować się na tego typu śledzenie. Nie ogranicza się ono bowiem jedynie do dużych firm i osób publicznych. Pozwala zwykłym użytkownikom Internetu na lepszy wgląd, co dzieje się na ich ulubionych stronach.

Kilkanaście lat temu cały proces monitorowania musiał być wykonywany ręcznie, co wymagało wykorzystania sporych zasobów ludzkich i finansowych. Dzisiaj wszystko może być wykonane szybciej i łatwiej za pomocą dedykowanych narzędzi.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!