7 darmowych platform e-commerce (2023)

 

Platformy e-commerce

W ciągu ostatnich kilku lat platformy e-commerce całkowicie zrewolucjonizowały rynek zakupów online. Umożliwiają one założenie sklepu internetowego, nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia w biznesie. Jest ich tak dużo, że w głowie wielu przedsiębiorców pojawia się pytanie jaka platforma jest najlepsza.

platformy ecommerce

 

Technicznie rzecz biorąc, wszystkie platformy sprzedażowe mają swoje plusy i minusy. Najczęściej wybierane są jednak systemy open-source. Takie systemy są całkowicie darmowe, są wspierane przez tysiące użytkowników na całym świecie i oferują nieograniczone możliwości rozwoju.

Jedyną wadą darmowych platform sklepu internetowego jest nieco trudniejsza obsługa, przez co wymaganym może być skorzystanie z usług dedykowanego programisty. Będzie to jednak jednorazowy koszt, a nie – tak jak w przypadku płatnych systemów – miesięczny abonament.

W dzisiejszym artykule przedstawimy 7 najpopularniejszych i całkowicie darmowych platform ecommerce, których możesz użyć do założenia własnego e-sklepu. Na początku odpowiemy jednak na pytania, czym tak naprawdę jest wspomniana platforma.

 

 

Czym jest platforma e-commerce?

Platforma e-commerce to oprogramowanie, które pozwala zbudować sklep internetowy i prowadzić na nim sprzedaż online. Zapewnia narzędzia umożliwiające stworzenie witryny od podstaw, a następnie zarządzanie nią z poziomu panelu administratora.

czym jest platforma e-commerce

 

Różne platformy sprzedażowe oferują różne funkcje i możliwości, jednak wszystkie mają jeden cel: umożliwić sprzedawcom dodanie własnych produktów, które mogą zostać zakupione i opłacone online.

Warto wiedzieć: Platforma e-commerce to inaczej platforma sprzedażowa. Jej synonimami są m.in: platforma sklepu internetowego, system e-sklepu oraz system sprzedaży online.

 

 

Dlaczego warto z niej korzystać?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których warto rozważyć użycie gotowej platformy sprzedażowej, zamiast zlecać budowę całego systemu od podstaw. W tym przypadku weźmiemy pod uwagę zarówno darmowe, jak i płatne rozwiązania.

Oto najważniejsze powody:

  • Dostępność – Gdybyś chciał stworzyć sklep internetowy 15 lat temu, musiałbyś sam zbudować cały system lub zatrudnić programistę. Teraz, dzięki systemom ecommerce, cały proces jest o wiele prostszy. Możesz rozpocząć sprzedawać swoje produkty i usługi nawet w ciągu kilku dni.
  • Koszt – Stworzenie całego systemu sprzedażowego od zera to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli skorzystasz z dedykowanych platform, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, a w przypadku platform open-source – nie płacić nic.
  • Kontrola – Zdecydowana większość systemów dla sklepu internetowego posiada wbudowany panel administratora, z którego możesz zarządzać swoim biznesem. Dzięki niemu, kontrola i obsługa Twojego webshopu będzie o wiele prostsza.

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Jakie ma wady i zalety?

Teraz, gdy już znasz najważniejsze powody, dlaczego warto skorzystać z platformy ecommerce, powinieneś spojrzeć na drugą stronę medalu. W przypadku bezpłatnego oprogramowania, oprócz naprawdę wielu zalet, istnieje też kilka wad.

Oto główne zalety systemów open-source:

  • Są wolne od opłat i cyklicznych abonamentów.
  • Pozwalają na pełną kontrolę nad działaniem sklepu.
  • Oferują dużo niestandardowych funkcji i rozszerzeń.
  • Są wspierane przez deweloperów wierzących w ideę open-source.

 

Oto główne wady systemów open-source:

  • Wymagają minimalnej wiedzy technicznej (lub jednorazowego zatrudnienia programisty).
  • Muszą zostać samodzielnie zainstalowane na hostingu.
  • Nie oferują wsparcia ze strony dedykowanej pomocy technicznej.

 

W skrócie: Aby założyć sklep na darmowej platformie, musisz skorzystać z usług programisty, który zainstaluje oprogramowanie i pokaże Ci „jak to wszystko działa”. Z reguły będzie to jednorazowy koszt. W przypadku płatnych platform, nie musisz zatrudniać programisty, ale musisz wnosić miesięczną opłatę i płacić kilka % prowizji ze sprzedaży.

 

 

 

Platformy e-commerce: 7 darmowych systemów

Sprawdziliśmy kilkanaście różnych systemów sprzedażowych i zebraliśmy najlepsze z nich w jednym miejscu. To, które oprogramowanie e-commerce będzie najlepsze dla Twojej firmy, zależy od Twoich potrzeb i wymagań.

Teraz, gdy już wiesz, jak to wszystko wygląda, zapraszamy Cię do sprawdzenia naszego rankingu platform e-commerce, które są całkowicie darmowe. Ostateczny wybór pozostawiamy Tobie.

Oto 7 darmowych platform ecommerce:

 

1. WooCommerce

WooCommerce to jeden z najlepszych darmowych systemów e-commerce, który obsługuje przeszło 35% sklepów internetowych. Jest to zdecydowanie najbardziej popularne oprogramowanie typu open-source, które zostało zaprojektowane tak, by przekształcić dowolną witrynę WordPress w sklep internetowy.

platforma ecommerce - woocommerce

 

Wystarczy, że stworzymy naszą stronę WordPress, a następnie pobierzemy i zainstalujemy wtyczkę WooCommerce. Wtedy też automatycznie zmienimy naszą witrynę w pełni funkcjonalny sklep, który będzie idealną opcją dla większości początkujących przedsiębiorców.

 

2. Magento

Magento to jedna z najbardziej zaufanych platform ecommerce dostępnych dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw. System ten, podobnie jak WooCommerce, jest oparty na frameworku PHP, który pozwala z łatwością skalować nasz sklep internetowy.

platforma ecommerce - magento

 

Darmowa wersja jest nieco mniej zaawansowana od płatnej opcji, ale i tak oferuje sporo rozszerzeń i funkcjonalności, które umożliwiają pełną integrację z innymi systemami. System Magento jest szczególnie polecany sklepom z dużym asortymentem, ponieważ może obsłużyć nawet po kilkaset tysięcy produktów.

 

3. PrestaShop

PrestaShop powstał nieco później niż pozostałe platformy z naszego zestawienia, ale szybko zyskał uznanie wśród przedsiębiorców. Wszystko za sprawą łatwości użytkowania oraz bardzo intuicyjnemu panelowi zarządzania. Jest polecany szczególnie małym i średnim sklepom internetowym.

platforma ecommerce - prestashop

 

W przeciwieństwie do bardzo zaawansowanego Magento, PrestaShop jest dość lekką platformą, która działa bezproblemowo nawet na standardowym hostingu. Wyróżnia ją też ogromna baza kilku tysięcy gotowych szablonów.

 

4. OpenCart

OpenCart jest kolejnym, bardzo popularnym i w pełni darmowym systemem e-commerce. Chociaż wydaje się niepozorną platformą, jest aktywnie używana przez ponad 500 tys. sklepów. Jej instalacja i konfiguracja jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu.

platforma ecommerce - opencart

 

Ze względu na łatwość użytkowania, całkowity koszt założenia sklepu na OpenCart zazwyczaj jest niższy, niż w przypadku bardziej obszernych systemów. Dodatkowo, dostępnych są setki naprawdę świetnych motywów i wtyczek całkowicie za darmo.

 

5. Joomla VirtueMart

Joomla VirtueMart to rozszerzenie e-commerce, które mogłoby być porównane do WooCommerce. System ten może się wydawać nieco przestarzały, ale wciąż dobrze sprawdza się dla małych sklepów internetowych.

platforma ecommerce - joomla virtuemart

 

Niestety, VirtueMart daleko od pełnej intuicyjności, przez co osoby ‘nietechniczne’ mogą się w pewnym momencie pogubić. Aby rozbudować sklep do większych rozmiarów w przyszłości, wymagane będzie znalezienie programisty dobrze zorientowanego w tym systemie.

 

6. Drupal Commerce

Drupal Commerce, jak sama nazwa wskazuje, jest dzieckiem systemu Drupal. Można tu dostrzec pewne podobieństwo z WooCommerce i Joomla, ponieważ jest to rozszerzenie gotowego systemu, a nie oddzielna platforma e-commerce.

platforma ecommerce - drupal commerce

 

Drupal Commerce wyróżnia się wszechstronnością, która pozwala w łatwy sposób skonfigurować wielojęzyczną, wielowalutową i międzynarodową witrynę sprzedażową. Jest szczególnie polecana osobom chcącym sprzedawać wirtualne produkty na globalną skalę.

 

7. osCommerce

osCommerce to najstarszy darmowy system sprzedażowy w tym zestawieniu. Istnieje na rynku od przeszło 19 lat i przez ten czas zebrał tysiące pozytywnych opinii – głównie za sprawą swojej prostoty. Jest polecany głównie dla małych sklepów, którym wystarczą podstawowe funkcjonalności.

platforma ecommerce - oscommerce

 

Jedną z najważniejszych zalet omawianej platformy jest potężne centrum wsparcia operujące w formie forum online. Znajduje się na nim ponad 1,5 miliona postów z pomocnymi odpowiedziami i dyskusjami.

 

 

Podsumowanie

Platformy ecommerce open-source mogą okazać się świetnym rozwiązaniem na utworzenie pierwszego sklepu internetowego. Oferują bowiem wszystkie niezbędne funkcje oraz dodatkowe funkcjonalności, które pomogą Ci odnieść sukces.

W przeciwieństwie do płatnych rozwiązań, darmowe systemy nie wymagają od Ciebie opłaty comiesięcznego abonamentu, ani kilkuprocentowego udziału w zysku ze sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać o jednorazowym koszcie na samym początku.

Istnieje przynajmniej kilkadziesiąt różnych platform, z których możesz skorzystać. Przetestowaliśmy wiele z nich i wybraliśmy 7 najlepszych: WooCommerce, Magento, PrestaShop, OpenCart, Joomla VirtueMart, Drupal Commerce oraz osCommerce. Każdy z nich wyróżnia się czymś innym i każdy jest dopasowany do różnych modeli biznesowych. Ostateczny wybór pozostawiamy więc Tobie!

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!