PPC – co to jest, jak działa i ile kosztuje reklama?

 

PPC

Spójrzmy prawdzie w oczy. W ostatnich latach jednym z głównych celów e-marketingu jest osiągnięcie wysokich pozycji w Google pod względem wyników organicznych. Osiągnięcie tego celu wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i posiadania dogłębnej wiedzy na temat funkcjonowania algorytmów wyszukiwarek. Pytanie tylko, co jeśli się na tym nie znamy? Wtedy pozostaje jeszcze jeden sposób, by znaleźć się na szczycie rankingu: reklama PPC (z ang. pay per click advertising).

ppc

 

Jeśli nie jesteś ekspertem lub masz ograniczoną wiedzę i szukasz w miarę prostego sposobu na dodatkową reklamę, model marketingu PPC może okazać się dla Ciebie zbawienny. W szczególności, jeśli chodzi o pojawienie się wysoko w wyszukiwarce Google.

W tym artykule zapoznasz się ze wszystkim, co musisz wiedzieć o marketingu, w którym króluje płatność za kliknięcie. Odpowiemy na pytanie, czym jest PPC, ile kosztuje i jak działa reklama w modelu pay-per-click oraz kiedy warto jej unikać.

 

 

Co to jest PPC?

PPC to model reklamy internetowej, który umożliwia marketerom umieszczanie reklam na wybranej platformie i płacenie za nie tylko i wyłącznie wtedy, gdy użytkownik kliknie jedną z nich.

Skrót PPC pochodzi od angielskiego pay-per-click. W tego typu reklamach rzeczywiste wyświetlenia nie grają dużej roli, ponieważ firmy są obciążane tylko, jeśli użytkownik faktycznie kliknie w ich banner lub link – stąd nazwa „płatność za kliknięcie”.

ppc - pay-per-click

 

Celem reklamy PPC jest doprowadzenie osoby jej wyświetlającej do kliknięcia, a następnie złożenia zamówienia lub wykonania danej akcji w witrynie lub aplikacji. Może to być świetna metoda marketingowa, jeśli CPC (z ang. cost per click) jest niski, co pozwala uzyskać dobre ROI (z ang. return on investment).

Warto wiedzieć: Wyszukiwanie słów kluczowych nie powinno być jednorazowym, ale cyklicznym zadaniem. Dotychczasowe hasła potrafią zmieniać się względem popularności, a nowe hasła pojawiają się praktycznie codziennie. To sprawia, że keyword research wymaga regularnej aktualizacji i ponownej oceny strategii.

 

 

Ile kosztuje marketing PPC?

Koszt marketingu PPC zależy głównie od kosztu za kliknięcie (CPC). Wspomniany koszt kliknięcia jest natomiast zależny od popularności słowa kluczowego oraz umiejscowienia reklamy i może wynosić od kilku groszy do nawet kilkudziesięciu złotych.

marketing ppc koszt

 

Ze względu na formę rozliczenia, reklama pay-per-click może odgrywać ważną rolę w szerszej kampanii marketingowej Twojej firmy. Jest szczególnie przydatna w wyspecjalizowanych strategiach uwzględniających czas i miejsce, np. w celu bezpośredniej walki z lokalną konkurencją lub wejścia na nowy rynek.

Warto wiedzieć: W wielu przypadkach, model PPC może być zbyt drogi i czasochłonny, jeśli jest stosowany jako jedyne podejście do marketingu online. Zamiast tego powinien być wykorzystywany w kontekście dopełnienia ogólnej strategii obejmującej content-marketing, social-media i optymalizację pod kątem wyszukiwarek.

 

 

Jak działa reklama PPC w wyszukiwarce?

Po skonfigurowaniu reklam na platformie reklamowej wyszukiwarki (takiej jak Google AdWords lub Bing Ads) i dodaniu odpowiednich słów kluczowych, reklamodawca ustawia stawki za to, jak wysoko jego reklama ma być umiejscowiona w wynikach wyszukiwania. Najdroższa będzie oczywiście 1 pozycja na górze 1 strony.

jak dziala reklama ppc - google adwords

 

Za każdym razem, gdy Internauci szukają czegoś w wyszukiwarce, następuje natychmiastowa aukcja słowa kluczowego (jeśli reklamodawcy są zainteresowani danym hasłem). Kombinacja wielu czynników, w tym kwoty PPC i jakości reklamy, decyduje o tym, kto będzie zwycięzcą pojawiającym się na najlepszej pozycji.

 

Praktyczny przykład

Załóżmy na przykład, że w branży hostingowej stawka CPC za pozycję numer 1 na pierwszej stronie wyników wynosi średnio 40,00 zł. Ustawiając maksymalną stawkę na poziomie 35,00 zł najprawdopodbniej nie otrzymamy najlepszego miejsca – reklamy naszej konkurencji będą wyświetlały się wyżej, niż nasze.

Rozliczenie PPC może być jednak o wiele bardziej konkurencyjne. Pomimo, że średnia stawka wynosi 40,00 zł, reklamodawcy mogą ustawić o wiele wyższy koszt za kliknięcie, np. 50,00 zł. Co, jeśli licytujemy wedle zasady „jakby jutra miało nie być”, a nasza konkurencja robi to samo? Cóż, wtedy platforma reklamowa będzie uwzględniać pozostałe czynniki, aby określić, która reklama najlepiej nadaje się na pierwszą pozycję.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Pozostałe czynniki

W momencie, w którym kilku reklamodawców ustawi reklamę PPC o tej samej, wysokiej stawce, platforma na bazie zebranych wcześniej danych wykonuje analizę, która reklama jest bardziej wartościowa.

W takiej sytuacji najczęsztymi czynnikami wpływającymi na pozycje reklamy są:

  • Wynik jakości: wynik, który podsumowuje jakość reklamy na podstawie jej trafności, jakości witryny lub aplikacji docelowej i współczynnika klikalności (CTR). Uzyskanie minimalnego wyniku na poziomie 5/10 zwiększa nasze szanse do wygrania aukcji.
  • Rozszerzenia reklam: rozszerzenia przekazują Internautom dodatkowe informacje o reklamodawcy, takie jak opis, linki czy ustrukturyzowane dane. Jako że zapewniają one „pozytywne wrażenia użytkownika”, są kluczowym elementem przy określaniu zwycięzcy aukcji.

 

 

Kiedy unikać reklamy pay-per-click?

Chociaż reklama pay-per-click może być cenną częścią ogólnej kampanii marketingowej, istnieją pewne scenariusze, w których prawdopodbnie nie przyniesie ona tak wysokiego zwrotu z inwestycji, na jaki liczymy.

Oto kilka przykładowych sytuacji, w których nie warto angażować się w reklamę PPC:

 

Budowanie fundamentu obecności online

Jak sama nazwa wskazuje, reklama PPC jest i zawsze będzie płatna. Oznacza to, że z chwilą wyczerpania budżetu lub usunięcia reklamy, nasza firma „znika” z Internetu. Przeciwieństwem tego scenariusza jest SEO, które buduje się powoli, ale daje długotrwałe efekty i nie znika, kiedy przestaniemy się w nie angażować.

platna reklama ppc online

 

Chociaż PPC jest świetnym narzędziem do osiągania krótkoterminowych celów, nigdy nie powinien być jedynym fundamentem naszej obecności online.

 

Konkurencja z firmami o dużo wyższych budżetach

Większość modeli PPC działa w systemie aukcji i licytacji, co oznacza, że nasz sukces zależy nie tylko od naszych reklam i budżetu, ale również reklam i budżetu naszej konkurencji. Przed rozpoczęciem wyświetlania reklam warto spojrzeć, kto jeszcze korzysta z tej formy reklamy w naszej przestrzeni.

konkurencja - marketing ppc

 

Jeśli nie możemy konkurować z budżetem konkurencji lub przynajmniej w mniejszym stopniu się do nich dopasować, reklamy mogą mieć bardzo niską liczbę odbiorców.

 

Brak czasu na zarządzanie reklamą

Chociaż platformy, takie jak Facebook i Google, długo pracowały nad tym, aby marketing PPC był jak najbardziej przyjazny dla użytkownika, zarządzanie kampaniami wymaga poświęcenia czasu. Istnieje możliwość ustawienia automatycznych kampanii, ale nie gwarantuje ono uzyskania najwyższego możliwego zwrotu z inwestycji.

zarzadzanie reklama pay per click

 

Monitoring kampanii i dostosowywanie reklam jest wymagane, by móc cieszyć się prawdziwą opłacalnością modelu PPC. W innym przypadku może przynieść naszej firmy straty.

 

 

Podsumowanie

Podsumowując, marketing PPC to forma reklamy, w której płacimy tylko i wyłączenie za kliknięcie. Jej ostateczny koszt zależny jest od stawki CPC, która może wynosić od kilku groszy do nawet kilkudziesięciu złotych (zależnie od popularności danego wyrażenia).

Model PPC opiera się w większości przypadków na systemie aukcji. Reklamodawca z najlepszą reklamą i najwyższą stawką zdobywa pierwszą pozycję i może cieszyć się największą klikalnością.

Oprócz wielu zalety, PPC ma też swoje wady. Istnieje przynajmniej kilka scenariuszy, w których nie warto się za niego zabierać – szczególnie, jeśli będzie to jedyna forma reklamy naszej firmy, albo jeśli nie będziemy mieli czasu na zarządzanie naszą kampanią.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!