Historia WordPress od 2003 do 2019 roku

 

Historia WordPress

WordPress jest systemem zarządzania treścią, z którego korzysta ponad 60 mln programistów na całym świecie. Te 60 mln osób zadbało oto, by omawiany CMS stał się najbardziej popularnym systemem napędzającym przeszło 34% wszystkich stron w Internecie. Nie stało to się jednak z dnia na dzień. Historia WordPressa sięga bowiem roku 2003.

historia WordPress

 

Dzisiaj WordPress wygląda zupełnie inaczej niż wyglądał 16 lat temu. Gdy wersja 1.0 ujrzała światło dzienne, jego głównym założeniem było wspieranie twórców poprzez udostępnianie oprogramowania dla niedużych blogów. Teraz można śmiało powiedzieć, że przeszedł on bardzo długą drogę, po której jest w stanie obsługiwać w pełni funkcjonalne i dynamiczne strony internetowe, w tym rozbudowane platformy i aplikacje mobilne.

Niewiele użytkowników WordPressa jest świadomych jego korzeni. Mało kto wie, od czego to wszystko się zaczęło, dlatego w tym artykule opiszemy pełną historię WordPress – od pierwszego dnia, aż do dzisiaj.

Przyjrzymy się ewolucji interfejsu użytkownika systemu WordPress, omówimy najważniejsze wydarzenia oraz aktualizacje, które przekształciły ten CMS w potężne narzędzie do budowania zaawansowanych witryn internetowych.

 

Czym jest CMS WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią, w skrócie CMS, który pomaga blogerom i webmasterom edytować zawartość stron bez konieczności korzystania z tradycyjnego oprogramowania do edycji HTML.

Warto wiedzieć: System WordPress jest oprogramowaniem typu open source na licencji GPL, co oznacza, że można go używać, modyfikować i udostępniać bez ograniczeń. Owa licencja sprawia, że WordPress jest darmowy.

 

 

Początki WordPressa

Zanim WordPress zdominował branżę tworzenia witryn, ludzie budowali blogi i strony internetowe na takich platformach jak Blogger czy B2/cafelog. Pierwszy istnieje i jest rozwijany do dziś, natomiast drugi – pomimo że był o wiele bardziej popularny – miał mniej pozytywny żywot.

B2/cafelog został opracowany przez francuskiego programistę Michela Valdrighiego i służył jako proste narzędzie stworzone dla blogerów. Wyróżniała go (jak na tamte czasy) niesamowita funkcja, a konkretniej: dynamiczne generowanie stron z zawartości bazy danych MYSQL. Ta koncepcja znacznie rozszerzyła możliwości platformy.

początki WordPressa

 

Chociaż B2/cafelog był hitem wśród Internautów, Michel przestał go rozbudowywać i utrzymywać, a w grudniu 2002 roku rozwój został całkowicie zaniechany. Było to niezwykle niezrozumiałe, ponieważ platforma zebrała już – jak na tamte czasy – sporą liczbę użytkowników i nagle, z nie do końca jasnej przyczyny, wsparcie zostało porzucone.

Wśród rozczarowanych użytkowników znalazł się niejaki Matt Mullenweg – syn inżyniera-programisty. Używał on B2/cafelog do udostępniania wakacyjnych zdjęć ze swoich podróży.

Biorąc pod uwagę swoją rodzinę i pochodzenie, Matt, wraz ze swoim znajomym Mikem Littlem, postanowił stworzyć nową platformę, która wykorzystywałaby najlepsze części B2/cafelog, ale jednocześnie była rozbudowana o nowe, jeszcze ciekawsze funkcje. Tak właśnie powstał WordPress.

Warto wiedzieć: Obecnie, pomimo iż nie jest rozwijany od ponad 17 lat, B2/cafelog jest jednym z najważniejszych oprogramowań komputerowych jakie kiedykolwiek powstały. Wyłącznie dlatego, że właśnie od niego zaczęła się omawiana przez nas historia.

 

 

Historia WordPressa – od 2003 do 2019 roku

Gdy Matt Mullenweg i Mike Little rozpoczynali przygodę z WordPressem, najprawdopodbniej nie wiedzieli, że wyruszą w podróż, która ostatecznie przyniesie korzyści setkom milionów Internautów na całym świecie, stworzy dziesiątki tysięcy miejsc pracy i całkowicie odmieni branżę stron internetowych.

Oto najważniejsze miesiące w historii WordPressa:

 

Maj 2003 r.

Matt ogłosił wydanie pierwszej wersji WordPress. Została ona naprawdę dobrze przyjęta przez nową społeczność. System oparty na idei B2/cafelog zawierał znaczne ulepszenia: nowy interfejs administratora i nowe szablony wygenerowane zgodnie z XHTML 1.1.

historia WordPress - edytor - maj 2003

 

Maj 2004 r.

WordPress w wersji 1.2 został wydany z całkowicie nową architekturą: systemem wtyczek. Dzięki niej, użytkownicy i programiści mogli zacząć dowolnie rozszerzać funkcjonalność WordPressa, pisząc własne pluginy i udostępniając je pozostałym członkom społeczności.

W tym czasie liderem rynku jeśli chodzi o narzędzia do blogowania był Movable Type. Właściciele tej platformy ogłosili wtedy nowe warunki licencyjne, które nie przypadły do gustu sporej części użytkowników, co zmusiło ich do przeniesienia się na inną platformę.

Wtedy też WordPress 1.2 przedstawił się im jako ambitny oraz – co najważniejsze – w pełni ‘wolny’ projekt oferujący użytkownikom stabilną i elastyczną platformę z funkcjami, które mogły rywalizować z Movable Type.

To był też okres, w którym WordPress zaczął zachwycać coraz to więcej Internautów i tym samym rozwijać się, dzięki ich zainteresowaniu i wsparciu.

historia WordPress - wersja 1.2 - maj 2004

 

Luty 2005 r.

WordPress w wersji 1.5 nie był już tym samym systemem dla blogerów. Został wyposażony w zakładkę „Strony” umożliwiającą tworzenie dodatkowych podstron, narzędzia do moderowania komentarzy i zupełnie nowy system motywów.

Myślą przewodnią było stworzenie niezwykle elastycznego systemu, który – jak to określił Matt – dostosowywałby się do użytkownika, a nie na odwrót. Pozwalał on zmienić diametralnie wygląd strony i dostosowywać go wedle własnych potrzeb za pomocą pojedynczego pliku. Pierwszym nowym i domyślnym motywem został Kubrick.

historia WordPress - Kubrick - 2005

 

Grudzień 2005 r.

Gdy wersja 2.0 ujrzała światło dziennie, użytkownicy ujrzeli nowy pulpit administratora, który zawierał kompletny przegląd i rozbudowanie zakładek administracyjnych WordPress. Aby stworzyć nowy interfejs, wykorzystano JavaScript i DHTML, co sprawiło, że użytkownicy nie musieli ładować nowej strony, by wykonywać proste zadania.

Ta wersja była też pierwszą wersją, która dostarczała system z preinstalowaną wtyczką antyspamową Akismet. Było to też pierwsze wydanie, w którym w systemie motywów wprowadzony niezwykle przydatny plik functions.php.

historia WordPress - wersja 2.0 - 2005

 

Marzec 2006 r.

WordPress urósł już do takich rozmiarów, że Automattic, firma założona przez Matta Mullenwega, złożyła rejestrację znaku towarowego i logo WordPressa.

 

Marzec 2008 r.

Wersja 2.5 najprawdopodbniej nie miałaby miejsca, gdyby nie firma projektowa Happy Cog, która dołączyła do projektu WordPress. Pomogli oni w zaprojektowaniu nowego interfejsu administracyjnego, który znamy do dzisiaj.

Przed rozpoczęciem tworzenia nowego panelu, przeprowadzono badanie użyteczności w celu zaprojektowania najbardziej intuicyjnego zaplecza, jakie tylko było możliwe. Dodano wtedy wiele nowych zakładek, skróty i aktualizacje jednym kliknięciem.

historia WordPress - panel admina - 2008

 

Czerwiec 2010 r.

Ten rok był przełomowy dla całej społeczności WordPressa i na zawsze zapisał się na kartach historii. Wtedy też firma Automattic przeniosła własność znaku towarowego i logo WordPress na WordPress Foundation (fundacja non-profit).

To jednocześnie zapewniło użytkowników, że WordPress będzie nadal się rozwijał i nigdy nie będzie zależał ani od firmy komercyjnej, ani zakrojonej grupy programistów.

Chwilę później pojawił się WordPress 3.0 – duży krok w kierunku nowoczesności. W tej wersji wprowadzono wiele nowych funkcji, takich jak: niestandardowe typy postów, lepsze taksonomie, niestandardowe tła, nagłówki i menu oraz pomoc kontekstowa w panelu administratora.

W aktualizacji pojawił się również motyw Twenty Ten, który zapoczątkował tradycję nowego, corocznego domyślnego motywu (dzisiaj mamy już Twenty Nineteen).

 

Luty 2011 r.

W wersji 3.1 wprowadzono coś na co wszyscy wtedy czekali – nowe formaty postów i pasek administratora w formie front-end.

W tym okresie rozpoczęto też prace nad wieloma wtyczkami, które umożliwiały budowanie potężnych platform eCommerce. Kilka miesięcy później użytkownicy rozpoczęli tworzenie nowych sklepów internetowych na systemie WordPress.

 

Czerwiec 2012 r.

Wersje 3.4 i 3.5 wydane w tym samym miesiącu wprowadziły możliwość dostosowywania motywów oraz ich podglądu. Funkcje te ogromnie pomogły nowym użytkownikom w wyborze odpowiedniego dla nich motywu.

Pojawił się też menadżer multimediów umożliwiający tworzenie i bardziej rozbudowaną edycję galerii obrazków.

 

Grudzień 2013 r.

To okres, w którym mogliśmy podziwiać WordPress 3.8 z nowym interfejsem administracyjnym MP6. Wyróżniał się on pełną responsywnością i miał na celu zapewnienie lepszej obsługi i doświadczenia użytkownika na dowolnym urządzeniu lub ekranie.

W tym czasie WordPress stał się również najpopularniejszym CMS na świecie, dominując aż 59% rynku systemów zarządzania treścią.

historia WordPress - MP6 - 2013

 

Kwiecień 2014 r.

WordPress został wydany w wersji 3.9 i skoncentrował się na ulepszeniu edytora postów wizualnych. Od tamtej pory można dowolnie przeciągać i upuszczać obrazy i pliki multimedialne bezpośrednio w edytorze.

Gdyby tego było mało, możliwe też stało się podglądanie wyglądu widgetów na żywo oraz dodanie list odtwarzania plików audio.

Chwilę później stało się coś, co utwierdziło użytkowników w przekonaniu, że WordPress to ogromny projekt na skalę globalną – liczba pobrań plików tłumaczeń w języku innym niż angielski przebiła liczbę pobrań podstawowego wydania.

 

2015 r.

W roku 2015 wydano WordPress 4.2, 4.3 i 4.4, które oprócz wielu poprawek bezpieczeństwa koncentrowały się na ulepszonej lokalizacji elementów, obsłudze emotikonów, dostosowywaniu motywów oraz tworzeniu infrastruktury dla interfejsu API REST.

Wtedy też WooCommerce, najpopularniejsza wtyczka eCommerce, została przejęta przez Automattic.

historia WordPress - woocommerce - 2015

 

2016 r.

W 2016 roku pojawiły się kolejne 3 wersje WordPressa – 4.5, 4.6 i 4.7. Każde z nich wprowadzało nowe funkcje i ulepszenia, ale najbardziej znaczącymi było usprawnienie aktualizacji wtyczek i motywów, odzyskiwanie zawartości za pomocą pamięci podręcznej oraz niestandardowe CSS.

 

2017 r.

Rok 2017 nie jest uznawany za rok przełomowy, ale był on początkiem budowy nowej podstawy WordPressa – systemu bloków Gutenberg. Wydano wtedy wersje 4.8 i 4.9, w których dodano nowe domyślne widżety do obsługi audio, wideo, obrazów, galerii, tekstu sformatowanego i HTML.

 

2018 r.

Tutaj właśnie nastąpił przełom, o którym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. W 2018 roku pojawił się WordPress 5.0 z zupełnie nowym sposobem edycji treści. Nowy edytor bloków został nazwany Gutenberg.

Na początku nie każdy był przychylny temu pomysłowi, a twórcom WordPressa zarzucano złamanie ich własnych zasad. O tym, czym jest i jaki jest cel Gutenberga, pisaliśmy tutaj.

Na szczęście, negatywne przewidywania się nie sprawdziły, a Gutenberg na dobre zmienił sposób, w jaki treść jest edytowana i tworzona. Stworzyliśmy o nim nawet oddzielny tutorial – poradnik Gutenberg WordPress.

historia WordPress - gutenberg - 2018

 

2019 r.

Chociaż ten rok się jeszcze nie skończył, warto wspomnieć o dwóch ważnych aktualizacjach WordPressa – 5.1 oraz 5.2.

Ta pierwsza wprowadziła wiele ważnych poprawek bezpieczeństwa oraz kluczową nowość – Site Health – której głównym celem było zachęcanie administratorów do aktualizowania strony do najnowszych wersji: PHP 7.3 i PHP 7.4

Z kolei druga aktualizacja w ogromnym stopniu rozbudowała wcześniej wprowadzone narzędzie. Od teraz Site Health umożliwia kontrolę stanu witryny – zarówno pod względem wydajności, jak i bezpieczeństwa.

Dodano również ochronę przed błędami PHP, która sprawia, że w przypadku błędów krytycznych, system samodzielnie zdezaktywuje wadliwy motyw lub wtyczkę.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Podsumowanie

Historia WordPress sięga roku 2003. Od tamtego momentu minęło równo 16 lat. Co przyniesie przyszłość w ciągu kolejnych 16 lat? W przeciwieństwie do wielu systemów zarządzania treścią, które zaczęły w tym samym czasie, WordPress stale ewoluuje. Twórcy i wolontariusze starają się zaspokoić potrzeby milionów Internautów i non-stop rozwijają nasz ukochany CMS.

Zmiany wprowadzone w ostatnich latach, czyli przede wszystkim ulepszenia REST API i edytor Gutenberg, pozwalają WordPressowi na bardziej zaciętą konkurencję o pozycję lidera z konkurentami takimi jak Shopify czy Wix.

To wszystko sprawia, że programiści zaczynają postrzegać system WordPress jako coś więcej niż tylko prosta platforma blogowa, a to z kolei sprawia, że przyszłość WordPressa jest… świetlana.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!