Jak przenieść stronę Wordpress na nowy hosting?

Szybka migracja Wordpress w kilku krokach

Jak przeniesc strone wordpress

 

Chcesz przenieść stronę Wordpress na nowy hosting? A może zmieniasz domenę lub musisz skopiować swoje pliki lub bloga na Wordpressie na inny serwer?

Największym ryzykiem przy migracji strony opartej o system CMS Wordpress na inny hosting jest utrata danych lub potencjalny downtime, czyli brak możliwości połączenia się z przenoszonym portalem, co wiąże się z ewentualnym spadkiem popularności. W tym artykule, przedstawimy w kilku krokach jak przenieść stronę Wordpress na nowy hosting bez zniszczenia jej wyglądu, błędów bazy danych itp.

Przed przystąpieniem do pracy, chcielibyśmy przypomnieć, że niektóre firmy hostingowe oferują darmowe lub płatne przeniesienie strony. Warto skorzystać z takiej usługi, jeżeli nie jesteś pewny/a swoich umiejętności. Nasz hosting JCHost.pl zapewnia darmową migrację stron (również tych opartych o Wordpress) dla wszystkich naszych klientów. Gwarantujemy przy tym brak ukrytych kosztów w przyszłości! ?

Z drugiej strony jednak – nie taka migracja zła, jak ją malują. Istnieją sposoby na automatyczne lub ręczne przeniesienie plików. My dzisiaj skupimy się na opcji pierwszej, a migracja strony Wordpress zostanie wykonana za pomocą wtyczki All-in-One WP Migration.

Jak przenieść stronę na Wordpressie – poradnik

Przed rozpoczęciem…

Jeżeli Twój aktualny hosting nie spełnia Twoich potrzeb, warto pomyśleć o zmianie firmy hostingowej. Nie dla wszystkich jednak jest to coś prostego ze względu na ogrom ofert. Przy wyborze nowego usługodawcy musisz uważać na ukryte (często wysokie) koszta po pierwszym roku rozliczeniowym. Dowiedz się, czy hosting oparty jest o dyski SSD i czy na serwerach tej firmy używane są w pełni wydajne systemy i protokoły.

Znalezienie odpowiedniego pakietu hostingowego to bardzo ważny element, który wpływa na wiele czynników związanych z Twoją stroną lub blogiem. Jednym z najważniejszych jest fakt szybkości łącza (lub dysków) i długości okresu oczekiwania na odpowiedź serwera, co sprawia że strony ładują się albo szybciej, albo wolniej. Jeżeli łącze jest wolne, a okres oczekiwania na odpowiedź serwera długi, witryna może stracić w ogólnym wyniku SEO i testach wydajnościowych strony. W momencie, gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, Twoja strona może stracić aktualne pozycje w Google i innych wyszukiwarkach.

Wiedz, że instalacja Wordpress na nowym hostingu może być banalnie prosta – jak nigdy wcześniej!  Sprawdź, czy wybrana firma hostingowa oferuje automatyczny instalator aplikacji w panelu hostingowym, dostępny m.in. na JCHost.pl. Skorzystaj z niego, jeżeli masz taką możliwość. Cała instalacja trwa niespełna 2 minuty i nie ma potrzeby manualnego wgrywania plików Wordpressowych.

Chcielibyśmy szczególnie polecić:

Hosting jest już gotowy? Jeżeli chcesz utrzymać swoją aktualną domenę, zmień jej DNS na te, podane przez nową firmę hostingową. Teraz przejdź do części właściwej poradnika \’Jak przenieść stronę Wordpress w 15 minut\’ i zacznij migrację.

W razie wątpliwości, skorzystaj z opcji przenoszenia domen, stron i platform online, dostępnej za darmo w JCHost.pl oraz niektórych innych firmach hostingowych.

Krok 1: Instalacja All-in-One WP Migration

Pierwszą rzeczą na liście-rzeczy-do-wykonania jest zainstalowanie wtyczki, która sprawi że migracja strony na Wordpressie stanie się bardziej intuicyjna i ułatwi proces przenoszenia plików.

All-in-One WP Migration jest pluginem tworzonym od kilku lat przez grupę developerów ServMask. Ogólna ocena działania tego rozszerzenia (potwierdzona kilkoma tysiącami opinii) to 5 gwiazdek, a sama wtyczka zainstalowana jest na prawie 1 mln systemów Wordpress. Plugin ten jest dostępny w darmowej wersji, z której też skorzystamy aby wykonać migrację plików.

Wyżej wymieniona wtyczka musi znajdywać się zarówno na aktualnie używanym przez Ciebie hostingu, jak i na nowym hostingu, na który chcesz przenieść stronę lub bloga. Po zalogowaniu się do panelu admina Wordpress (standardowa lokalizacja to /wp-admin/), przejdź do sekcji \”Wtyczki\” i kliknij w \”Dodaj nową\”. W wyszukiwarce pluginów dostępnej w prawym, górnym rogu wpisz frazę \”All-in-one WP Migration\”, po czym zainstaluj oraz aktywuj wyszukane rozszerzenie. Gdy wtyczka zostanie aktywowana, w menu głównym pojawi się nowy element z jej nazwą.

All in one WP migration instalacja - przeniesienie strony wordpress

Krok 2: Eksport aktualnej strony na Wordpressie

Na aktualnej stronie lub blogu, który chcesz przenieść na inną domenę lub serwer, przejdź do sekcji \”All-in-One WP Migration\”, po czym wybierz \”Export\”. W tym momencie wyświetli się strona, dzięki której możliwy będzie eksport wszystkich plików i kompilacja go w jeden plik o rozszerzeniu .wpress. Po kliknięciu w prostokątny element \”Export to\” ujrzysz listę możliwych opcji eksportu. Najbardziej optymalnym wyborem dla większości użytkowników będzie standardowa opcja pobrania pliku. Kliknij w odnośnik \”File\” i pobierz wygenerowany plik, gdy skończy się kompresja strony.

Jak przenieść Wordpressa na nową domenę hosting

Krok 3: Import strony na nowy hosting

Na nowej konfiguracji Wordpress na innym serwerze lub nowej domenie (gdzie ma się znaleźć przenoszona strona), w sekcji wcześniej zainstalowanej wtyczki, wybierz \”Import\”. Tym razem kliknij w element \”Import from\” i podaj lokalizację pliku, który został pobrany przy eksporcie strony. Poczekaj kilka minut na pełne wgranie się pliku i zaakceptuj nadpisanie zawartości witryny oraz bazy danych.

Migracja Wordpress na nowa domene lub hosting

Krok 4: Aktualizacja permalinks

Gdy udało Ci się przenieść stronę Wordpress, wejdź w sekcję Ustawienia, a następnie Bezpośrednie odnośniki. Wybierz ustawienie permalinks, które było używane na poprzednim Wordpressie, po czym zapisz zmiany. Nawet jeżeli ustawienie nie zostało zmienione przy imporcie strony i zaznaczona jest poprawna opcja, kliknij w przycisk Zapisz zmiany. Ta akcja musi zostać wykonana, aby na nowej stronie zaktualizowała się struktura odnośników.

Podsumowanie

Wiesz już, jak łatwo jest przenieść stronę Wordpress bez utraty danych i problemów z bazą danych. Cała migracja trwa około 15 minut (zależnie od wielkości strony lub bloga) i nawet osoby bez obeznania informatycznego sobie z nią poradzą, nieprawdaż?

Jeżeli jeszcze nie zainstalowałeś/aś certyfikatu SSLzrób to! Ceny zaczynają się już od 49,99 zł, a używanie połączenia SSL przynosi pozytywny efekt nie tylko w oczach Twoich klientów i użytkowników, ponieważ poprawia też pozycję strony w Google. Od pierwszej połowy 2017 roku Google \’nagradza\’ właścicieli stron stosujących https://.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!