Site Kit by Google – co to jest i jak skonfigurować?

 

WordPress – Site Kit by Google

31 października 2019 roku Google ogłosiło wydanie wtyczki WordPress Site Kit, która umożliwia połączenie i zebranie kluczowych usług Google w jednym miejscu. Dzięki niej, możemy przeglądać dane dotyczące naszych odwiedzających, analizować ruch oraz kampanie reklamowe z poziomu panelu admina WordPress.

WordPress - Site Kit Google

 

Jeżeli jesteś jednym z kilkudziesięciu milionów administratorów prowadzących stronę internetową opartą na wspomnianym CMS, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzystasz z przynajmniej jednej z kilku usług Google. Może to być Google Analytics, Search Console czy chociażby AdSense.

Google zdaje sobie sprawę, że ponad 35% wszystkich witryn w internecie jest obsługiwana przez WordPressa. I właśnie dlatego postanowiło stworzyć oficjalną wtyczkę, która ma za zadanie ułatwić życie początkującym webmasterom.

W tym artykule przyjrzymy się temu pluginowi z bliska. Na początku odpowiemy, czym jest WordPress Google Site Kit, a następnie pokażemy, jak go zainstalować i skonfigurować.

 

 

Co to jest Site Kit by Google?

Site Kit by Google to wtyczka WordPress, która działa jako kompleksowe rozwiązanie zapewniające dostęp do danych z najważniejszych usług i produktów Google. Jest idealnym narzędziem dla webmasterów chcących mieć wszystkie informacje o swojej witrynie w jednym miejscu.

site kit by google - plugin

 

Chociaż Google Site Kit nie dodaje żadnych nowych funkcji, jest sporym ułatwieniem dla osób, którym ciągle brakuje czasu. Po jej instalacji i konfiguracji nie musimy już otwierać wielu kart i logować się na wielu stronach, aby sprawdzić statystyki naszej witryny. Wystarczy otworzyć panel admina WordPress!

Site Kit by Google pozwala połączyć następujące usługi:

 • Analytics
 • Search Console
 • AdSense
 • PageSpeed Insights
 • Optimize
 • Tag Manager

 

Interfejs pluginu

Interfejs pluginu WordPress Site Kit jest zgodny z tym, do czego Google zdążyło nas już przyzwyczaić. Mowa tutaj o połączeniu minimalistycznego i intuicyjnego wyglądu z zaawansowaną strukturą bogatą we wszystkie niezbędne szczegóły.

interfejs wordpress sitekit google

 

Pulpit nawigacyjny prezentuje główne podsumowanie naszej witryny i został podzielony na cztery sekcje: Cały ruch (All traffic), Ścieżka wyszukiwania (Search funnel), Popularność (Popularity) oraz Szybkość (Speed).

Wszystkie te sekcje ukazują dane z jednego z kilku produktów Google. W tym przypadku mówimy o Analytics, Search Console oraz PageSpeed Insight.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Zalety i wady

Wszystko we wszechświecie ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest w przypadku pluginu Google Sitekit, który – w momencie pisania tego artykułu – otrzymał ocenę na poziomie 3.7 gwiazdek.

Najważniejsze zalety Site Kit:

 • Pozwala na analizę danych bez konieczności opuszczania naszej witryny.
 • Łączy najważniejsze usługi i produkty Google w jednym miejscu.
 • Umożliwia łatwiejszą optymalizację strony, dzięki integracji z PageSpeed Insights.
 • Idzie w parze z bezstresową instalacją wymagającą jedynie kilku kliknięć.
 • Jest w pełni darmowy i wydany na licencji open source.

Najważniejsze wady Site Kit:

 • Nie oferuje tak obszernej integracji, jak nieoficjalne wtyczki dla pojedynczych produktów Google.
 • Może okazać się niewystarczający dla osób, które do tej pory korzystały z Data Studio.

 

Warto wiedzieć: Tak, jak każdy plugin WordPress, wtyczka Site Kit może powodować problemy techniczne na niektórych stronach. Zalecamy więc wykonanie testów witryny po jej instalacji.

 

 

Jak skonfigurować Google Site Kit na WordPress?

Tak, jak wspomnieliśmy na liście zalet Site Kit, instalacja i konfiguracja nowej wtyczki Google to kwestia kilku kliknięć. Cały proces ułatwia automatyczna integracja danych z Search Console z naszą witryną, zaraz po połączeniu naszego konta Google z usługą.

Oto, jak skonfigurować plugin WordPress Site Kit by Google:

 

1. Pobierz i zainstaluj plugin

Na samym początku musisz zrobić to, co zawsze. Zaloguj się do panelu administratora WordPress, kliknij „Pluginy”, wybierz „Dodaj nowy” i wyszukaj „Google Site Kit”. Następnie zainstaluj wtyczkę i kliknij „Aktywuj”.

krok 1 - zainstaluj plugin google site kit

 

 

2. Rozpocznij konfigurację

Gdy plugin Google Site Kit będzie aktywny w Twojej witrynie, kliknij przycisk „Start Setup” znajdujący się na samej górze ekranu.

krok 2 - konfiguruj site kit google wordpress

 

 

3. Połącz się z kontem Google

Jesteś już bardzo blisko! Teraz musisz połączyć swoje konto Google z wcześniej zainstalowanym pluginem. Na następnym ekranie kliknij przycisk „Sign in with Google” i postępuj zgodnie z instrukcjami.

krok 3 - polacz konto google z wordpress

 

Na następnych ekranach będziesz musiał zalogować się na swoje konto i nadać uprawnienia zezwalające na dostęp do Twojej witryny.

Warto wiedzieć: Jeśli posiadasz kilka kont Google, wybierz to, które jest połączone z usługami zbierającymi dane dla Twojej witryny.

 

 

4. Skonfiguruj inne usługi

W tym momencie Twoja witryna WordPress jest połączona tylko z Google Search Console. Aby połączyć ją z dodatkowymi usługami, kliknij „Site Kit”, wybierz „Ustawienia” i przejdź do „Connect more services”.

krok 4 - skonfiguruj uslugi google sitekit

 

Zdecyduj, które usługi i produkty Google powinny zostać skonfigurowane i kliknij przycisk „Set up …” obok wybranej opcji. Najważniejsze, oprócz Search Console, będzie oczywiście Google Analytics.

W przypadku większości z nich proces autoryzacji będzie wyglądał bardzo podobnie. Zostaniesz poproszony o wybranie swojego konta Google, a następnie zezwolenie na dostęp do danych. Wszystko opiera się więc na kilku kliknięciach.

 

 

Podsumowanie

Popularność WordPress i jego dominacja na rynku systemów zarządzania treścią sprawiły, że giganci, tacy jak Google, zaczęli wydawać oficjalne wtyczki łączące ich usługi i produkty w jednym miejscu.

Jeśli do tej pory korzystałeś z wielu wtyczek, aby uzyskać wgląd w dane dostarczane przez Google, masz szansę się ich pozbyć na rzecz pluginu Site Kit. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli jesteś początkującym webmasterem i na wszystko brakuje Ci czasu.

Pomimo że omawiane rozszerzenie pojawiło się niedawno, już zebrało ponad 100 tys. aktywnych instalacji. Jego twórcy aktywnie udzielają się na forum pomocy społeczności i nieustannie rozwijają „swoje dziecko”. Pozostaje nam im kibicować i bacznie obserwować, co przyniesie przyszłość.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!