WordPress 5.5 – co nowego?

 

WordPress 5.5

Kilka razy w roku rzucamy wszystko i skupiamy się na przygotowaniu dokumentacji opisujących nową wersję WordPress. To jest ten dzień! Właśnie pojawił się WordPress 5.5 będący najprawdopodobniej najważniejszą aktualizacją w 2020 roku.

WordPress 5.5

 

Wolontariusze odpowiedzialni za aktualizacje omawianego CMS przyzwyczaili nas do ciągłych zmian i poprawek edytora bloków Gutenberg. Nie inaczej jest w przypadku wersji 5.5, która wprowadza ponad 1500 zmian w interfejsie owego edytora.

Gdy do tej liczby dodamy prawie 200 ulepszeń podstawowych funkcji, ponad 300 poprawek błędów i kilkadziesiąt punktów oznaczonych jako „nowa funkcjonalność”, możemy jasno stwierdzić, że… mówimy o naprawdę dużej aktualizacji.

Wszystkie te zmiany koncentrują się, tak jak zawsze, na „szybkości i bezpieczeństwie”.  I choć poprawa wydajności nie jest widoczna gołym okiem, możesz być pewny, że zaplecze WordPress trochę przyśpieszyło.

Warto wiedzieć: WordPress 5.5 przyjął nazwę „Eckstine” na cześć Billiego Eckstine – muzyka i wokalisty jazzowego.

 

Opisanie kilku tysięcy poprawek byłoby wykonalne, ale niepotrzebne. Dlatego też w tym poście pokażemy jedynie kilkanaście najważniejszych zmian wprowadzonych w nowej wersji. Dzięki temu dowiesz się, co nowego daje WordPress 5.5.

 

 

Co nowego w edytorze bloków w WordPress 5.5

Pomiędzy WordPress 5.4, a WordPress 5.5 miało miejsce równo 10 aktualizacji wtyczki Gutenberg, przynoszących ogromną liczbę ulepszeń interfejsu użytkownika, nowych funkcji i poprawek błędów. Wszystko to w celu poprawy użyteczności i wydajności.

co nowego - wordpress 5.5 gutenberg

 

Tak jak wspomnieliśmy na początku, opisanie wszystkich tych zmian byłoby nierozsądne. Dlatego też wymienimy jedynie kilka najbardziej kluczowych nowości.

Oto, co nowego w edytorze Gutenberg:

 

Zintegrowany katalog bloków

WordPress 5.5 wprowadza katalog bloków zintegrowany z repozytorium wtyczek WordPress. Oznacza to, że jeśli chcesz dodać blok, który nie jest dostępny w oficjalnej wersji Gutenberg, zobaczysz sugestie z katalogu nieoficjalnych bloków.

zintegrowany katalog blokow gutenberg

 

W ogromnym skrócie, zintegrowany katalog to po prostu zbiór wtyczek, które umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności Gutenberga. Nie obejmuje on jednak wszystkich wtyczek bloków Gutenberg, a jedynie te stworzone na jego potrzeby.

 

Nowy interfejs użytkownika

Być może najbardziej zauważalną zmianą w WordPress 5.5 są ulepszenia wizualne edytora bloków. Oprócz oczywistego zamiaru poprawy doświadczenia użytkownika, najprawdopodobniej zmiana jest związana z dążeniem do spełnienia przez CMS WordPress restrykcyjnych wymogów WCAG.

interfejs gutenberg w wordpress 5.5

 

Do najważniejszych zmian można zaliczyć całkowite przearanżowanie obramowania i podświetlania bloków oraz wyróżnienie kluczowych elementów, takich jak przycisk dodawania nowego bloku. Wszystko to, by WordPress stał się bardziej ‘dostępny’.

 

Edycja obrazów z poziomu edytora

Wersja 5.5 umożliwia użytkownikom edycję obrazów z poziomu Gutenberga. Od teraz możesz dostosować wysokość, szerokość i proporcje obrazu w środku edytora. Możesz też przyciąć i obracać zdjęcia oraz dokonywać kosmetycznych zmian.

edycja obrazow - wordpress gutenberg

 

Oczywiście podstawowa edycja obrazu dostępna w bibliotece multimediów WordPress pozostaje dalej aktywna, ale schodzi na drugi plan. Po co bowiem otwierać nieco przestarzałe narzędzie, skoro do dyspozycji mamy nowe, w pełni intuicyjne rozszerzenie wewnątrz edytora treści.

 

Ulepszona nawigacja i dostosowywanie bloków

Blokowanie nawigacji i przeskakiwanie bloków wewnątrz edytora Gutenberg były wcześniej częstymi problemami, z którymi borykali się nowi użytkownicy. Było to szczególnie widoczne, jeśli używałeś tzw. zagnieżdżonych bloków i chciałeś dokonać zmian w bloku nadrzędnym lub przenieść element podrzędny.

nawigacja w gutenberg wordpress 5.5

 

Wraz z nadejściem WordPressa 5.5, Gutenberg oferuje znacznie lepszą nawigację po blokach i eliminuje wcześniejsze błędy związane z przesuwaniem bloków. Dodano również możliwość ich przemieszczania poprzez ‘chwycenie’ kursorem za znacznik i przeciąganie go w górę lub w dół.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Co nowego od strony technicznej w WordPress 5.5

Większość entuzjastów WordPress korzystających z Gutenberga zawsze wyczekuje dużych aktualizacji, które poruszają działanie i funkcjonalność edytora. Warto pamiętać, że na tym się jednak nie kończy.

co nowego - wordpress 5.5 strona techniczna

 

Wersja 5.5 wprowadza też sporo nowości w zakresie bezpieczeństwa oraz technicznych funkcjonalności systemu.

Oto, co nowego od strony technicznej:

 

Automatyczne aktualizacje WordPress

Aktualizacja do wersji 5.5 to duży krok w kierunku bezpieczeństwa. Dlaczego? Jak wiadomo, sam system jest bardzo bezpieczny – gorzej z niezaufanymi rozszerzeniami i użytkownikami zapominającymi o aktualizacjach.

wordpress 5.5 - automatyczne aktualizacje

 

Od teraz włączenie automatycznych aktualizacji wtyczek i motywów WordPress jest naprawdę proste. Możesz to zrobić w zakładce „Wtyczki” poprzez kliknięcie „Włącz automatyczne aktualizacje” obok docelowego pluginu.

To samo tyczy się zresztą motywów. Proces jest ten sam – inne jest tylko miejsce wykonania. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki „Motywy”.

 

Aktualizacja wtyczki podczas przesyłania

Zwykle aktualizowałbyś wtyczki WordPress przy pomocy automatycznych aktualizacji lub klikając w powiadomienie u góry ekranu. Czasem jednak jesteś zmuszony do ręcznego update’u z poziomu menedżera plików.

aktualizacje poprzez ftp wordpress

 

W tym przypadku, wcześniej jedyną opcją było użycie klienta FTP do przesłania nowej wersji. WordPress 5.5 rozwiązał ten problem. Od teraz możesz po prostu przejść do zakładki pluginów i przesłać pliki wtyczki, którą chcesz zaktualizować – tak, jakbyś chciał ją zainstalować na nowo.

Gdy to zrobisz, WordPress automatycznie wykryje, że ta wtyczka jest już zainstalowana, a nowy plik to po prostu nowa wersja. Otrzymasz wtedy podstawowe informacje o nowej wersji i możliwość zastąpienia plików za pomocą jednego kliknięcia.

 

Lazy-load obrazków

Leniwe ładowanie zdjęć (z ang. lazy-load) jest jednym z podstawowych zadań optymalizacyjnych. Od teraz jest on wbudowany w jądro systemu WordPress. Co to oznacza? Po otwarciu witryny, system załaduje tylko obrazy widoczne na ekranie i opóźni ładowanie innych obrazów w celu zwiększenia wydajności.

lazy load - wordpress 5.5

 

Gdy zaktualizujesz system do wersji 5.5, WordPress ustawi lazy-load jako domyślną formę ładowania wszystkich obrazów poprzez dodanie atrybutu „loading” do tagu < img >. Ów atrybut jest obsługiwany przez wszystkie nowoczesne przeglądarki internetowe.

Ta forma ładowania znacznie skraca czas ładowania się strony w przypadku witryn z dużą liczbą zdjęć i obrazków. Jako firma hostingowa – jesteśmy na tak! 😉

 

Domyślna mapa witryny XML

Automatyczne tworzenie i publikacja mapy witryny XML jest czymś, na co czekało wielu administratorów myślących o SEO. Wspomniana mapa to plik zawierający listę całej zawartości witryny w postaci linków. Ułatwia on wyszukiwarkom odnajdywanie i indeksowanie treści.

tworzenie mapy witryny wordpress

 

Co prawda nowa funkcja jest dość podstawowa, ale zdecydowanie wystarczająca dla większości witryn WordPress. Jeśli jednak jest inaczej, wciąż możesz korzystać z niestandardowych funkcji dostępnych w pluginach WordPress SEO.

 

 

Pozostałe zmiany w wersji 5.5

Na samym początku wspomnieliśmy o tysiącach zmian i poprawek wprowadzonych w najnowszej aktualizacji. Do tej pory wymieniliśmy kilkanaście najważniejszych z nich.

zmiany - WordPress 5.5

 

Każdy z nas inaczej patrzy na aktualizacje WordPress i każdy wyszukuje w nich funkcji, które wpływają na działanie naszej witryny. Ciężko jest więc wyselekcjonować poprawki mogące zainteresować każdego.

Oto pozostałe zmiany w WordPress 5.5:

 • Funkcja get_custom_logo i the_custom_logo nie będzie dodawać hiperłącza do strony głównej, gdy strona główna jest wyświetlana.
 • Domyślne terminy mogą zostać zdefiniowane w kodzie dla niestandardowych taksonomii.
 • Dodano tzw. wzory bloków, czyli predefiniowane układy, które umożliwiają szybkie dodawanie złożonych struktur bloków.
 • Twórcy motywów otrzymują możliwość przekazywania argumentów między plikami szablonów.
 • Do najnowszej wersji zostały również zaktualizowane biblioteki zewnętrzne, takiej ka phpMailer czy Twemoji.
 • Programiści mogą kontrolować opcje automatycznej aktualizacji, wyłączając lub włączając je dla określonych wtyczek i motywów.
 • Wprowadzono 65 nowych ikon i pełną aktualizację biblioteki Dashicons.
 • W jądrze systemu pojawiło się skuteczniejsze skanowanie w poszukiwaniu problemów ze zgodnością PHP.
 • Programiści otrzymali dostęp do nowych punktów końcowych, parametrów JSON i wielu ulepszeń REST API.
 • Dodano funkcję wp_get_environment_type, która pozwala wykryć aktualne środowisko witryny i dostosowanie go pod względem funkcjonalności (możliwe opcje to ‘production’, ‘development’ i ‘staging’).
 • Powiadomienie e-mail zostanie wysłane administratorowi po każdej próbie automatycznych aktualizacji.

 

 

Podsumowanie

Nasz poradnik opisuje kilkanaście najważniejszych i kilkanaście dodatkowych zmian oraz nowości wprowadzonych w WordPress 5.5. Większość z nich koncentruje się na wcześniejszych aktualizacjach wtyczki Gutenberg, ale na nich się nie kończy.

Zapoznanie się z opisanymi zmianami zajmie nam trochę czasu, ale trzeba pamiętać, ze to tylko ułamek całej aktualizacji. Faktycznych zmian jest o wiele, wiele więcej.

Tak jak zawsze, jesteśmy podekscytowani wszystkimi nowymi funkcjami i ulepszeniami, które wprowadza najnowsza wersja. Pokazują one ogrom pracy wykonanej za kulisami przez setki wolontariuszy z całego świata.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!