WordPress 6.6 — co nowego?
WordPress 6.6
Niezależnie od tego, że WordPress 6.6 jest jedną z mniejszych aktualizacji w zestawieniu z szeregiem niedawnych wydań. Tak zawiera w sobie kilka niestandardowych ulepszeń w obrębie funkcjonalności oraz designu.
Wprowadzone przy tej okazji zmiany dotyczą 40 komponentów. Podczas gdy aktualna wersja naprawia 462 błędy, wdraża 392 udoskonalenia i 46 ulepszeń w obszarze dostępności. Choć w zasadzie w samym Gutenbergu.
Jak więc wygląda nowe wydanie WordPress 6.6? Oto jego pełny przekrój.
Warto wiedzieć: Przygotowana 23 lipca szybka: „łatka” WordPress 6.6.1 naprawia 7 błędów dotyczących samego silnika systemu oraz 9 związanych z Gutenbergiem. Następna edycja jest planowana na 12 listopada br. i będzie rozwinięciem obecnej, jak wskazuje ekipa odpowiedzialna za tworzenie tego systemu CMS.
Co nowego w WordPress 6.6
Oprócz prac w zakresie dodania nowych funkcji i ulepszeń w designie, WordPress 6.6 poprawia także wydajność i szybkość działania systemu.
Wdrożone przy tej okazji 16 optymalizacji zwiększa m.in. prędkość wczytywania się szablonów w Edytorze witryny o 33% w porównaniu do wersji WordPress 6.5. A parę innych modyfikacji usprawnia ogólne funkcjonowanie całości.
Oto najważniejsze zmiany, jakie zaszły w WordPress 6.6:
Nadpisywanie wzorców
Jak dotąd administrator witryny miał do dyspozycji standardowe i zsynchronizowane wzorce, WordPress 6.6 wprowadza jednak pośrednio opcję: „trzecią”. To jest możliwość jednostkowej zmiany poszczególnych elementów w strukturze, bez naruszania innych instancji dostępnych już na stronie.
Wcześniej, korzystając z wyżej opisanych zgrupowanych razem bloków, administrator WP miał do wyboru dwa sposoby ich obsługi:
- wzorce niezsynchronizowane służyły jako statyczny, predefiniowany szablon, który z automatu dodawało się na stronę. I ewentualnie dostosowywało każdorazowo pod bieżące wymogi;
- wzorce zsynchronizowane edytowało się z kolei raz, aby dokonać szerokiej aktualizacji treści lub stylu wszystkich instancji obecnych w wielu miejscach w witrynie.
WordPress 6.6 zmienia zastosowanie tego ostatniego ujęcia w taki sposób, aby umożliwić zdefiniowanie, które bloki wewnątrz szablonu będą od całości wzorca niezależne. A ostatecznie pozwolą na dodawanie odrębnej treści bez ingerencji we wszystkie inne warianty obecne w witrynie.
Aby tego dokonać, po utworzeniu zsynchronizowanego wzorca i kliknięciu elementu, który chcemy swobodnie modyfikować, sekcja danego bloku uwzględni w ustawieniach opcję: „Nadpisania”. Po wybraniu dla niego nazwy i zapisaniu zmian uzyskamy więc edytowalny i niezależny rodzaj canvy do wielokrotnego użytku.
Póki co nadpisywanie nie jest możliwe dla wszystkich bloków. I dotyczy nagłówka, przycisków, obrazu oraz akapitu.
Warto wiedzieć: Możliwość nadpisywania wzorców to zasługa drugiej aktualizacji dokonanej na wprowadzonej w WordPress 6.5 implementacji Block Bindings API.
Style sekcji
WordPress 6.6 eliminuje potrzebę wielokrotnej stylizacji określonych obszarów strony dzięki zdefiniowanemu designowi.
Uwzględniona w tym wydaniu nowa opcja dla autorów motywów pozwala na zarejestrowanie konkretnego stylu dla wybranej sekcji, który jako predefiniowany zestaw kolorów i typografii będzie można dodać do postu lub strony za pomocą jednego kliknięcia.
Ma to w założeniu uprościć i upłynnić proces stylizowania wewnętrznych elementów w obrębie danego obszaru witryny. Będąc jednocześnie pewnym rozszerzeniem dostępnych już stylów dla bloków.
Aby móc skorzystać z gotowych wariantów designu trzeba:
- zdefiniować opcje styli pod
styles.blocks.variations
w plikutheme.json
; - zarejestrować je za pomocą odpowiedniej funkcji PHP;
- uwzględnić w częściowym pliku
theme.json
znajdującym się w katalogu:/styles
motywu.
Przykładowo, jeśli dodamy w functions.php
w aktualnie używanym motywie tak przygotowany kod:
register_block_style(
array( 'core/group', 'core/columns' ),
array(
'name' => 'Ciemny',
'label' => __( 'Ciemny' ),
'style_data' => array(
'color' => array(
'background' => '#209793',
'text' => '#ffffff',
),
'blocks' => array(
'core/group' => array(
'color' => array(
'background' => '#209793',
'text' => '#ffffff',
),
),
),
'elements' => array(
'link' => array(
'color' => array(
'text' => '#ffffff',
),
':hover' => array(
'color' => array(
'text' => '#ffffff',
),
),
),
),
),
)
);
Określimy opcje designu dla kolumn lub grupy bloków, które staną się widoczne w bocznym pasku ustawień elementu w zakładce: „Styles” pod postacią dwóch przycisków. Jeśli naszym założeniem jest np., aby każdy button na stronie posiadał jednaką postać, nie musimy każdorazowo stylizować go w określony sposób. Jako że zbudowanie jego wariantów wyglądu można od teraz odgórnie zaprogramować.
Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.
Nowy blok Siatka
Jakkolwiek wcześniej blok: „Grupa” pozwalał na usytuowanie elementów w poziomie lub w pionie, tak WordPress 6.6 wprowadza kolejną jego wariację pod nazwą: „Siatka”.
W odróżnieniu od: „Wiersza” i „Stosu”, dodany wariant umożliwi określenie z góry, ile kolumn chcemy mieć w jednym rzędzie. Co można zdefiniować automatycznie bądź ręcznie. W tym przedostatnim wypadku przy pomocy wskazań odnoszących się do szerokości.
To, co jest jednak nieodzowne, to fakt uwzględnienia narzędzi przesuwnych przy bezpośredniej obsłudze bloku. Jako że pozwalają one manualnie: „rozsuwać” element w pionie lub w poziomie na sąsiednie kolumny. Tudzież go zwijać, jeśli akuratnie uznamy, że całość powinna zajmować mniej miejsca.
Aktualizacje w Gutenbergu
Niezależnie od widocznych na szybki rzut oka zmian w panelu bocznym Edytora bloków odnoszących się do smuklejszego w odbiorze designu i sposobu organizacji ustawień tyczących się publikowanych treści, WordPress 6.6 dostarcza też kilka innych drobniejszych niuansów.
Mowa tu m.in. o nowej sekcji do wyszukiwania różnych ustawień, ulokowanej w górnym menu. Jeżeli chcemy więc np. przeskoczyć do wzorców, można skorzystać z załączonego pola do wpisywania komend, szybciej wyodrębniając adekwatne opcje.
Oto inne zmiany w WordPress 6.6:
ujemne marginesy – jakkolwiek WordPress 6.5 dopuszczał weryfikację tego, jak wyglądałyby dwa nałożone na siebie bloki poprzez uwzględnienie ujemnych wartości marginesów (a przynajmniej działało to w edytorze przez nieznaczną chwilę). Tak od danego wydania zastosowanie takiego ustawienia nie będzie już tymczasowe, a ostatecznie włączone w obręb funkcjonalności do lepszego stylizowania elementów;
Inserter będzie pokazywać również te niemożliwe do dodania bloki – wcześniej, obsługując np. kolumny, o ile były one zaznaczone, nie udałoby się zobaczyć żadnych innych elementów ponad te, które można byłoby uwzględnić w zawartości. Aktualnie w oknie wyboru będą obecne także te bloki, które będzie można rozdysponować w obszarze poniżej budowanej sekcji;
wartości pól niestandardowych można edytować z poziomu bloku – wprowadzona w poprzednim wydaniu WP opcja dodawania własnych pól w elementach nie dawała możliwości obsługi tego udogodnienia bezpośrednio. To jest w celu modyfikacji zawartości, WordPress 6.6 to jednak odmienia. Dodatkowo, jeżeli z tym samym polem niestandardowym jest powiązana większa liczba bloków, będą one współdzielić jego wartość. A same zmiany nastąpią synchronicznie;
grupowanie bloków za pomocą skrótu – od teraz połączenie elementów razem nie wymaga już otworzenia Widoku listy. Operację tę będzie można przeprowadzić szybciej poprzez zaznaczenie bloków w edytorze i użycie skrótu: CTRL + G.
Udogodnienia w Edytorze witryny
Jakkolwiek design Edytora witryny również uległ lekkiej kosmetyce. Tak jednocześnie wśród wprowadzonych zmian znajduje się nowy, finezyjny podgląd na strony, wyświetlający dodatkowe okno, podobne do menu, z podstawowymi opcjami edycji.
Taki sposób prezentacji stał się możliwy dzięki dodaniu widoku listy dostępnej w zakładce: „Zobacz opcje” —> „Układ”.
Pewną transformację przeszły również karty: „Szablony” i „Wzorce”. W pierwszym wypadku to, co wcześniej znajdowało się w menu, jest obecnie dostępne w głównym oknie w trybie siatki. I dopiero kliknięcie odpowiedniego szablonu przenosi do jego edycji. W czasie gdy w drugim ujęciu zmieniono kolejność wyświetlania się wzorców i części szablonów w menu. A także te ostatnie zyskały własną kartę.
Oto dodatkowe zmiany w WordPress 6.6:
- globalny obrazek tła – jakkolwiek główne zdjęcie witryny jest już obsługiwane z poziomu tzw. Customizera, tak WordPress 6.6 pozwoli również ustawić je w pliku
theme.json
lub w Edytorze witryny. Opcja ta jest dostępna w sekcji: „Style” —> „Układ”. Należy jednak wiedzieć, że wcześniejszy sposób obsługi głównego obrazka posiada wyższy priorytet. Co oznacza, że dodane w Edytorze witryny zdjęcie nie nadpisze tego ustawionego w opcjach dostosowania; - cienie do stylizacji elementów – od teraz, aby dodać efekt cienia do bloków można skorzystać z pięciu predefiniowanych wariantów. Lub pokusić się o własną inwencję przy ich aranżacji. W ramach dostępnych w tym celu opcji będzie można określić wartości położenia, rozmycia i rozciągnięcia;
- palety kolorów i typografii – WordPress 6.6 dostarcza gotowe kompozycje kolorów i czcionek do szybkiej zmiany wyglądu w witrynie. O ile więc używany motyw obsługuje zestawy powyższych, będzie można je odnaleźć w karcie „Style” —> „Kolory” —> „Paleta barw”.
Inną powiązaną zmianą, jest fakt, iż obsługa wzorców w klasycznych motywach odbywa się aktualnie od strony wizualnej w podobny sposób, jak w Edytorze witryny.
WordPress 6.6 wprowadza więc w tym zakresie pewne spójne doświadczenie. Bez uzależniania designu interfejsu od tego, czy obsługiwany jest standardowy, czy blokowy motyw.
Pozostałe zmiany w WordPress 6.6
Niezależnie od opisanych powyżej modyfikacji, WordPress 6.6 to także kilkanaście pomniejszych poprawek i aktualizacji.
Aby zapoznać się z pełną ich listą, należy zajrzeć do przygotowanego przez zespół WP przewodnika.
Oto pozostałe zmiany w WordPress 6.6:
Modyfikacja specyfiki CSS
Aby ułatwić nadpisywanie podstawowych stylów dla bloków z zachowaniem obsługi globalnych (i pliku theme.json), WordPress 6.6 wdraża specyfikę CSS 0-1-0.
Eksponuje to, że autorzy motywów będą mogli w prostszy sposób definiować własne style. To jest bez potrzeby budowania złożonych reguł, jak miało to miejsce dotychczas.
Zmiana ta oznacza: „zawinięcie” selektorów poprzez :root :where(...)
, co ma również wesprzeć obsługę omówionych powyżej Stylów sekcji.
Przykładowo, jeśli mamy do dyspozycji dany blok wraz z jego ustawieniami wyświetlania się zapisanymi w CSS:
.wp-block-custom-block {
padding-right: 20px;
padding-left: 20px;
background-color: black;
}
W nowej wersji powinien on wyglądać w ten sposób:
:root :where( .wp-block-custom-block) {
padding-right: 20px;
padding-left: 20px;
background-color: black;
}
Automatyczne wycofywanie aktualizacji wtyczek
Jakkolwiek od wersji WordPress 6.3, jeżeli administrator witryny aktualizuje wtyczkę ręcznie, nie zostanie ona aktywowana w przypadku wystąpienia błędu. Tak nie można było liczyć na podobne zachowanie się systemu, o ile uaktualnienie następowało automatycznie.
Proponowana opcja ma to jednak odmienić.
Pozostałe zmiany i poprawki
Oprócz aktualizacji Edytora witryny i usprawnień w Gutenbergu, WordPress 6.6 dostarcza też szereg nowinek technicznych.
Oto dodatkowe modyfikacje:
- wycofanie wsparcia dla PHP 7.0 i 7.1 – WordPress 6.6 nie będzie już obsługiwać powyższych iteracji PHP. Tym samym ostatnią wspieraną wersją staje się 7.2.24. A jako tę najbardziej zalecaną zespół WP wskazuje PHP 7.4 lub wyższą;
- aktualizacja theme.json do wersji 3 – uaktualnione wydanie pliku modyfikuje sposób nadpisywania predefiniowanych właściwości. Od teraz, aby zmienić wartości dla
fontSizes
lubspacingSizes
należy ustawićdefaultFontSizes
bądźdefaultSpacingSizes
jakofalse
wobecsettings.typography
/settings.spacing
; - instalacja WordPress Multisite na lokalnym porcie – WordPress 6.6 pozwoli uruchomić wiele instancji swojego systemu w lokalnym środowisku programistycznym. Oznacza to, że od tego wydania prowadzenie WordPress Multisite na adresie typu
localhost:8889
stanie się możliwe; - ograniczenie automatycznego ładowania się dużych ilości danych na stronie – aby zwiększyć wydajność i zminimalizować nieuzasadnione próby procesowania zbyt wielu danych, WordPress 6.6 dokonuje poprawek w Options API. Dotyczy to zmiany wartości parametru
$autoload
dlaadd_option()
iupdate_option()
z: „yes” na null. Modyfikacja ta ma na celu określenie, czy dany zasób powinien zostać załadowany na stronie; - dostęp do punktu końcowego REST API szablonu dla dowolnej roli użytkownika – WordPress 6.6 umożliwia uzyskanie wglądu do wskazanego zasobu każdemu użytkownikowi, o ile posiada on uprawnienie do edytowania postów. Modyfikacja ta nie oznacza jednak autoryzacji celem dokonywania zmian.
Podsumowanie
O ile aktualizacja do WordPress 6.6 nie skupia się w takim stopniu, jak uprzednio, na Edytorze bloków oraz całej witryny, wnosi więcej dynamicznych poprawek, pozwalających na szybszą obsługę treści. Można więc uznać, że na dany moment pewien założony trzon lub zakres funkcji został przez zespół WP osiągnięty. Stąd, póki co koncentruje się on na jego jak najlepszym zoptymalizowaniu.
Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!
Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.
Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.