Jak zainstalować Google Analytics na Wordpressie

 

 

Implementacja Google Analytics w Wordpressie

Google Analytics to darmowe narzędzie, niezwykle przydatne do uzyskania wglądu we wszystkie cenne dane, których potrzebujesz, aby poprawić swoją \’obecność w Internecie\’.

Posiadanie Google Analytics na WP, czy dowolnej innej platformie, jest jedną z ważniejszych rzeczy, którą trzeba wziąć pod uwagę po uruchomieniu strony internetowej. Dlaczego? Niewykonanie tej konfiguracji uniemożliwia Ci posiadanie wyraźnej wizji o tym, gdzie jesteś, a gdzie chciałbyś być (myśląc o wynikach swojej witryny). Pozwól nam to wyjaśnić.

Google Analytics to najlepsze ogólnodostępne narzędzie analityczne, które śledzi odwiedziny, konwersje oraz szybkość witryny, zapewniając kluczowe informacje na temat skuteczności Twojego dobytku online. Instalacja Google Analytics zapewnia dostęp do zaawansowanych danych, które nie tylko cieszą oko, ale również przedstawiają miejsce, w którym się znajdujesz, za pomocą liczb. Przeanalizowanie i zrozumienie tych danych może zostać użyte do usprawnienia działania firmy w Internecie i zmiany aktualnej strategii, jeśli nie jest ona zadowalająca. Czy wspomnieliśmy już, że jest w pełni darmowe?

jak zainstalowac Google Analytics na Wordpressie

 

Wszystkie powyższe informacje dostępne w GA pomogą Ci zaprezentować siebie i swoją firmę w możliwie jeszcze lepszy sposób. Załóżmy na przykład, że prowadzisz własny biznes – sprzedajesz produkty własnej roboty. Aby jak najlepiej zaprezentować swoje produkty, zainwestowałeś w stworzenie filmików prezentujących ich działanie, wygląd i zalety. Włożyłeś w to swój czas, pieniądze i wysiłek, ale nadal nie widzisz rezultatów patrząc na miesięczną sprzedaż. Może produkty, które chcesz promować, są mniej popularne wewnątrz Twojego sklepu internetowego? Może liczba odwiedzających w ostatnich tygodniach drastycznie spadła? A może odwiedzin jest dużo, ale ludzie niechętnie składają zamówienia, np. są to głównie sesje mobilne, a Twoja strona nie jest w żadnym stopniu mobile-friendly.

Tych niewiadomych jest i będzie bardzo dużo, dopóki nie sprawdzisz statystyk swojej strony. Po zapoznaniu się z tymi informacjami, będzie mógł nie tylko zmienić swoją strategię biznesową na lepszą, ale również zwiększyć wydajność lub wypatrzyć ewentualne błędy na swojej witrynie. W tym właśnie pomoże Ci Google Analytics! Po prostu zrozumiesz, gdzie jesteś, a tym samym będziesz w stanie obrać sobie nowe cele na podstawie zebranych danych.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Jak zainstalować Google Analytics na Wordpressie

Teraz, gdy wytłumaczyliśmy już jak przydatne może to być narzędzie, pokażemy jak dodać Google Analytics na Wordpressie. Mimo że można to zrobić na kilka sposób, my zaprezentujemy dwa z nich: instalacja Google Analytics ręcznie poprzez edycję pliku header.php oraz instalacja automatyczna za pomocą pluginu. Bez względu na to, z którego sposobu skorzystasz, musisz zrobić jedno – założyć konto Gmail, które pozwoli Ci wprowadzić i skonfigurować Google Analytics. Po wprowadzeniu wymaganych informacji, takich jak kategoria biznesu, nazwa strony, adres URL, itp, otrzymasz kod śledzenia GA. Kod ten jest wymagany do poprawnej konfiguracji GA na Twojej stronie.

panel Google Analytics

 

 

1. Dodaj Google Analytics za pomocą wtyczki

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem implementacji Google Analytics na Wordpressie jest użycie pluginu. Taka instalacja jest dobrym i bezpiecznym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą jak kodować, lub po prostu nie chcą bawić się w procesie ręcznym. Instalujesz wtyczkę, aktywujesz ją z pulpitu nawigacyjnego, następnie wprowadasz kod śledzenia. Bułka z masłem! A co więcej, możesz w ten sposób zobaczyć statystyki Google Analytics w panelu Wordpress.

Instalację proponujemy przeprowadzić za pomocą Analytify Google Analytics Dashboard, jednakże nie jest to jedyny dostępny plugin. Istnieje kilka różnych wtyczek z tym samym zastosowaniem, np. Google Analytics Dashboard for WP, Google Analytics+, …

Pobierz i aktywuj wtyczkę Analytify Google Analytics Dashboard w panelu admina Wordpress.

wtyczka Google Analytics Dashboard

 

Przejdź do „Analytify” i wybierz „Settings”. Na podstronie autoryzacji, kliknij w przycisk „Log in with Google Analytics Account”, po czym potwierdź połączenie konta Gmail, na które rejestrowałeś usługę Google Analytics.

polacz konto gmail z google analytics

 

 

2. Dodaj Google Analytics ręcznie

Ten sposób jest minimalnie trudniejszy, ponieważ wymaga pewnej wiedzy o kodowaniu. Aby ręcznie skonfigurować Google Analytics, musisz skopiować kod śledzenia i wkleić go do pliku header.php.  Możesz to zrobić poprzez FTP lub w panelu Wordpress, klikając w „Wygląd”, a następnie „Edytor”.

reczna instalacja google analytics - header.php

 

Po wejściu w Edytor, kliknij w header.php i zaraz po rozpoczynającym tagu <head>, wklej pełny kod śledzenia. Kliknij w przycisk „Aktualizuj” – i gotowe!

Słowo końcowe

Ta daaam! Google Analytics zostało zaimplementowane i od teraz możesz śledzić statystyki swojej witryny. Jako że dzięki użyciu wtyczki do instalacji GA otrzymujesz dostęp do statystyk w panelu admina Wordpress, warto wspomnieć, że nie są to pełne statystyki. Dlatego też osobiście polecamy przeglądanie tych danych ‘z kilku perspektyw’ za pomocą panelu Google Analytics (zarówno instalacja ręczna, jak i automatyczna daje dostęp do owego panelu – i jest to w pełni darmowe).

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!