Błąd 408 (Request Timeout) – co to znaczy i jak naprawić?

 

Błąd 408 – Request Timeout

Zapewne wiesz, że aby otworzyć daną stronę internetową, potrzebujesz połączenia z siecią oraz poprawnej komunikacji pomiędzy serwerem, a przeglądarką. Gdy komunikują się one ze sobą, przesyłają tzw. komunikaty stanu HTTP. Przez większość czasu komunikaty te są dla nas niewidoczne. Pojawiają się dopiero wtedy, gdy komunikacja zostanie zaburzona, np. w wyniku wystąpienia błędu 408 – Request Timeout.

blad 408 request timeout

 

Istnieje kilkadziesiąt różnych komunikatów HTTP, które informują nas albo o powodzeniu, albo o niepowodzeniu przesyłania lub odbierania żądania. Podczas gdy jedne z nich występują stosunkowo często, inne są raczej wyjątkami.

Jednym z takich wyjątków jest wspomniany na samym początku HTTP 408. Informuje on o upłynięciu limitu czasu żądania na odpowiedź przeglądarki i w zdecydowanej większości przypadków jest spowodowany problemem po stronie użytkownika.

W dzisiejszym poradniku skupimy się właśnie na tym wątku. Pokażemy kilka sposobów, jak naprawić błąd 408 oraz w treściwy sposób odpowiemy, co to znaczy.

 

 

Co oznacza błąd 408 (Request Timeout)?

Błąd 408 (Request Timeout) jest jednym z komunikatów HTTP, który oznacza, że serwer nie otrzymał pełnego żądania od klienta w wyznaczonym limicie czasu przez co połączenie zostało utracone.

znaczenie http 408 request timeout

 

Wielu z nas może teraz zauważyć pewne podobieństwa do HTTP 504 (Gateway Timeout), który wskazuje, że jeden serwer nie otrzymał na czas odpowiedzi z drugiego serwera. W przypadku HTTP 408 o wiele bardziej prawdopodobntm winowajcą jest jednak klient (przeglądarka), a nie serwer.

Istnieją oczywiście wyjątki od reguły, czego najlepszym przykładem może być fakt, że błąd 408 może zostać wysłany przez niektóre serwery w trybie bezczynności – nawet bez wcześniejszego żądania klienta.

Warto wiedzieć: „Error 408 Request Timeout” w wolnym tłumaczeniu oznacza przekroczenie limitu czasu oczekiwania na żądanie przeglądarki.

 

 

 

Jak naprawić HTTP 408?

Najczęstszą i najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się błędu 408 (Request Timeout) są problemy związane z połączeniem Internetowym użytkownika. Nie można jednak wykluczyć, że powodem przekroczenia limitu czasu jest przeciążenie lub nieprawidłowa konfiguracja serwera.

Znalezienie przyczyn i odpowiednich sposobów naprawy nieoczekiwanych błędów może być trudne. Na szczęście istnieje kilka przetartych wcześniej szlaków.

Oto 6 możliwości, jak naprawić HTTP 408:

 

1. Sprawdź połączenie z Internetem

W większości przypadków powodem występowania HTTP 408 (Request Timeout) jest problem z połączeniem Internetowym. Może to być wina przepustowości, która jest na tyle niska, że żądanie kończy się niepowodzeniem, lub tymczasowo przerwana łączność po ustanowieniu połączeniu TCP / IP. Jako użytkownik, spróbuj więc zrestartować swój router lub skontaktować się ze swoim usługodawcą.

polaczenie z internetem - http 408 request timeout

 

 

2. Skontroluj adres URL

Nie każda część witryny internetowej jest dostępna dla każdego. Błąd 408 może pojawić się też wtedy, gdy nieumyślnie spróbujesz uzyskać dostęp do podstrony, do której nie masz dostępu lub podstrony z https://, która nie ma aktywowanego protokołu SSL. Choć ten przypadek zdarza się rzadziej, jako użytkownik, upewnij się, że wprowadziłeś poprawny adres URL.

adresl url - blad 408

 

 

3. Weź pod uwagę inne błędy

W niektórych przypadkach, pomimo że przeglądarka (lub serwer) uznała, że rozsądnym będzie wyświetlenie błędu 408, przyczyna leży gdzie indziej. Błąd może wynikać np. z nieprawidłowo zastosowanej metody (GET, POST, PUT itd.), a więc, jako użytkownik, weź pod uwagę, że faktyczną przyczyną może być HTTP 403 lub HTTP 405.

inne bledy - http 408

 

 

4. Zwiększ limit czasu na żądanie

Niezależnie od użytego oprogramowania na serwerze, każdy serwer posiada plik konfiguracyjny, który określa po ilu sekundach żądanie HTTP powinno zostać odrzucone. Jeżeli zostanie wybrany zbyt krótki przedział czasu, witryna może być często niedostępna z powodu błędu 408 – Request Timeout. Jako administrator, sprawdź czy limit czasu jest ustawiony poprawnie.

limit czasu - blad 408 request timeout

 

 

5. Cofnij zmiany lub dezaktywuj rozszerzenia

Z systemów zarządzania treścią (CMS) korzysta blisko połowa wszystkich stron internetowych. Ich główną zaletą jest wysoki stopień rozszerzalności poprzez moduły, wtyczki i szablony. Jest to też ich główna wada, ponieważ te rozszerzenia mogą powodować różne błędy. Jako administrator, upewnij się, że problem nie powstał w wyniku instalacji danego pluginu lub ostatnio wprowadzonej zmiany.

cofniecie zmian - blad 408

 

 

6. Zwiększ zasoby serwera

Im bardziej popularna staje się Twoja witryna, tym więcej żądań HTTP musi zostać obsłużonych przez serwer. To też oznacza, że potrzebuje on więcej zasobów, by obsłużyć wszystkie te żądania. Możliwe, że HTTP 408 jest wynikiem zwiększonego ruchu na serwerze. Jako administrator, rozważ przejście na wyższy plan hostingowy z lepszym procesorem i większą ilością pamięci RAM.

zasoby serwera - http 408

 

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!