Błąd 410 (Gone) – co to znaczy i jak naprawić?

 

Błąd 410 – Gone

Właściciele witryn internetowych wiedzą, że w Internecie czai się wiele błędów, które bardzo często występują niespodziewanie. Niektóre z nich są problemami po stronie serwera, podczas gdy inne wynikają z problemów po stronie użytkownika. Są też takie, które pomimo zachowywania się jak błędy, tak naprawdę nim nie są. Najlepszym przykładem jest HTTP 410 – Gone.

blad 410 gone

 

Niektóre kody HTTP są bardziej popularne niż inne. Kod 410 występuje stosunkowo rzadko, ponieważ nie każdy administrator o nim wie. Jeszcze mniejszy odsetek administratorów wie do czego tak naprawdę służy.

Omawiany kod zalicza się do kategorii 4xx, co oznacza, że jest kodem błędu po stronie klienta (inaczej użytkownika/przeglądarki). W praktyce nie jest on do końca błędem, co wyjaśnimy w dalszej części tego artykułu.

Z tego poradnika dowiesz się, co oznacza błąd 410 (Gone) i czym różni się od błędu 404 (Not Found). Poznasz też kilka sposobów, jak go naprawić, jeśli jesteś administratorem witryny, w której się pojawił.

 

 

Co znaczy błąd 410 (Gone)?

Błąd 410 (Gone) to jeden z kilkudziesięciu błędów HTTP, który oznacza, że żądany zasób był wcześniej dostępny, ale został trwale usunięty. Serwer posiada o tym informacje, a klient nie powinien oczekiwać powrotu danego zasobu lub przekierowania na nowy adres.

znaczenie http 410 gone

 

Błąd 410 jest w pewnym sensie podobny do błędu 404. W praktyce istnieje jednak ogromna różnica pomiędzy nimi.

Czasami webmasterzy chcą wyraźnie poinformować zarówno wyszukiwarki, jak i użytkowników, że dana podstrona istniała, ale została usunięta i już nigdy nie powróci. Jest to o wiele bardziej bezpośredni sygnał niż w przypadku błędu 404, który informuje, że strona nie została znaleziona.

Gdy ujrzysz kod HTTP 410 – Gone, możesz być prawie pewny, że jest to celowe działanie i strona nie będzie już dostępna w danej witrynie, ani nie zostanie dla niej skonfigurowane przekierowanie.

W skrócie: HTTP 404 może być spowodowany błędem konfiguracyjnym i pojawia się, gdy administrator zmieni adres URL nie ustawiając przekierowania. HTTP 410 jest jasną informacją, że adres nie został zmieniony, tylko że strona została usunięta.

Warto wiedzieć: „Error 410 Gone” w wolnym tłumaczeniu oznacza stronę, która ‘zniknęła’.

 

 

Jak naprawić HTTP 410?

W zdecydowanej większości przypadków występowanie HTTP 410 jest celowe i wynika z decyzji administratora witryny. Zdarza się jednak, że to my sami jesteśmy administratorami i pomimo tego, że nie ustawiliśmy nigdzie takiej reguły, błąd i tak się pojawił.

Wskazówka: Jeśli jesteś administratorem, ale sam nie ustawiałeś kodu 410, masz kilka możliwości. Jako użytkownik niemający dostępu do serwera, niewiele jesteś w stanie zrobić.

 

Oto 4 sposoby, jak naprawić niespodziewany błąd HTTP 410:

 

1. Odinstaluj nowe rozszerzenia lub cofnij zmiany

Wprowadzenie zmian w plikach, takich jak .htaccess, lub dodanie niezaufanych rozszerzeń, np. wtyczek WordPress, może czasami powodować występowanie niespodziewanych błędów. Przed rozpoczęciem dalszych działań, cofnij zmiany lub tymczasowo wyłącz pluginy, które zainstalowałeś w ostatnim czasie.

http 410 - pluginy i zmiany

 

2. Przywróć kopię zapasową

Jeżeli niedawno zmieniałeś konfigurację strony internetowej lub aktualizowałeś system tuż przed pojawieniem się błędu HTTP 410, powinieneś rozważyć przywrócenie kopii zapasowej. Wybierz backup, który został stworzony minimum tydzień wcześniej. Jeśli po jego przywróceniu wszystko wróci do normy, spróbuj przywrócić ostatnią kopię zapasową, jaka jest dostępna.

blad http 410 - kopia zapasowa

 

3. Przeskanuj stronę pod kątem wirusów

Kolejnym możliwym powodem występowania błędu 410 (Gone) są zainfekowanie pliki strony internetowej. Rozpocznij więc od użycia skanerów online w celu ogólnego rozeznania, a następnie skontaktuj się ze swoim webmasterem i zapytaj, jakie dalsze kroki powinieneś podjąć. Pamiętaj też, że wybór odpowiedniego hostingu jest kluczowy dla bezpieczeństwa.

blad 410 gone - skaner antywirusowy

 

4. Zadzwoń do firmy hostingowej

Gdy błąd 410 pojawił się bez powodu, a żaden z powyższych sposobów nie przyniósł skutku, najprawdopodobniej nie poradzisz sobie z tym sam. Jeśli jesteś klientem renomowanej firmy hostingowej, obsługa techniczna bardzo chętnie pomoże Ci zlokalizować źródło problemu. Skontaktuj się z nimi.

blad 410 - firma hostingowa

 

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!