Błąd 501 (Not Implemented) – co to znaczy i jak naprawić?

 

Błąd 501 – Not Implemented

Będąc właścicielami strony internetowej niewiele sytuacji jest tak irytujących i mylących, jak otwarcie witryny tylko po to, by ujrzeć kod błędu HTTP. Jeśli nie znamy się zbytnio na infrastrukturze sieci i aspektach konfiguracyjnych, te kody mogą okazać się dla nas ogromną zagadką. Jednym z najlepszych przykładów jest błąd 501 (Not Implemented).

blad 501 not implemented

 

Chociaż błędy pokroju „404 – Not Found” są raczej zrozumiałe i powszechnie znane, kod HTTP 501 występuje bardzo rzadko i jest ciężkim błędem po stronie serwera. Znalezienie przyczyny jego występowania, a następnie sposobu na naprawę może chwilę potrwać lub… w ogóle się nie udać.

Dlaczego? Ponieważ – w przeciwieństwie do innych błędów, które można dość prosto rozwiązać samodzielnie – błąd 501 jest nietypowym błędem związanym z kwestiami konfiguracyjnymi. Niezwykle pomocnym będzie więc tutaj wsparcie ze strony naszego usługodawcy hostingowego.

W dzisiejszym poradniku omówimy, co możemy zrobić, by podjąć próbę naprawy HTTP 501 – Not Implemented. Przed opisaniem najpopularniejszych rozwiązań, odpowiemy na pytanie, co oznacza ten błąd.

 

 

Co oznacza błąd 501 (Not Implemented)?

Błąd 501 (Not Implemented) to jedna z kilkudziesięciu odpowiedzi HTTP, która oznacza, że serwer nie obsługuje funkcji wymaganych do spełnienia danego żądania. Pojawia się wtedy, gdy serwer nie rozpoznaje metody żądania.

znaczenie http 501 not implemented

 

Jak powszechnie wiadomo, kody 5xx to błędy po stronie serwera, a kody 4xx – po stronie klienta. Bardzo zbliżonym do kodu HTTP 501 – Not Implemented jest HTTP 405 – Method Not Allowed.

Kod 405 oznacza, że metoda nie powinna zostać wywołana przez klienta, podczas gdy kod 501 wskazuje iż metoda powinna była zadziałać, ale serwer jej nie rozpoznaje przez niepełną funkcjonalność.

W ogromnym skrócie:

  • Jeśli serwer rozpoznaje metodę, ale celowo jej nie obsługuje, zobaczymy błąd 405.
  • Jeśli serwer w ogóle nie rozpoznaje metody, zobaczymy błąd 501.

 

Warto wiedzieć: „Error 501 Not Implemented” w wolnym tłumaczeniu oznacza brak implementacji wymaganej funkcji.

 

 

Jak naprawić HTTP 501?

Zidentyfikowanie i usunięcie pierwotnej przyczyny błędu HTTP 501 nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Dotyczy to jednak głównie administratora strony, na której omawiany błąd występuje, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków wina leży po stronie serwera. Innymi słowy, rzadko kiedy to użytkownik będzie winowajcą (chociaż nie można tego wykluczyć).

Oto 3 najpopularniejsze rozwiązania, by naprawić ten błąd:

 

1. Poczekaj i załaduj stronę ponownie

Listę rozwiązań błędu HTTP 501 otwieramy najbardziej oczywistym sposobem naprawy, czyli… uzbrojeniem się w cierpliwość. Zanim rozpoczniemy poszukiwania przyczyny, poczekajmy kilka minut, po czym ponownie załadujmy stronę (korzystając z kombinacji klawiszy CTRL + F5). Możliwe, że błąd był dziwną anomalią i serwer sam rozwiąże problem.

odswiezenie strony - http 501

 

Warto też przy okazji spróbować załadować stronę z innej przeglądarki, aby wykluczyć ewentualny  problem po stronie klienta. Co prawda prawdopodobieństwo, że to wina przeglądarki jest małe, ale wciąż istnieje.

 

2. Wyłącz ustawienia proxy

Drugą akcją, którą powinniśmy podjąć, by wykluczyć problem po stronie klienta, jest wyłączenie lub przywrócenie domyślnych ustawień proxy w naszym systemie operacyjnym. Aby to zrobić w systemie Windows, wpiszmy „Ustawienia proxy” w Start, a następnie w opcjach dezaktywujmy pola „Automatyczne wykrywanie ustawień” oraz „Używanie serwera proxy”.

ustawienia proxy - blad 501

 

Po zapisaniu ustawień wystarczy, że zrestartujemy komputer i spróbujemy ponownie otworzyć naszą stronę internetową. Jeśli to nie rozwiąże problemu, przyczyna występowania błędu 501 leży po stronie serwera.

 

3. Skontroluj swój serwer

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie tego poradnika, błąd 501 – Not Implemented jest prawie zawsze spowodowany problemami serwerowymi. Jeśli powyższe rozwiązania nie przyniosły efektu i wykluczyliśmy problem po stronie klienta, czas na nasz serwer.

problemy z serwerem - http 501 not implemented

 

Typowe przyczyny tego błędu to:

  • Błędna konfiguracja serwera wynikająca z winy usługodawcy hostingowego (najczęściej w przypadku serwerów opartych o NGNIX).
  • Aktualizacja do wadliwej wersji oprogramowania serwera, która powoduje, że nie reaguje on poprawie na żądania przeglądarki.
  • Zablokowanie zasobów serwera ze względu na przekroczenie limitów lub nieuregulowanie zaległości (w przypadku niektórych firm hostingowych).

 

Jeżeli posiadasz u nas hosting oraz wykluczyłeś problem po stronie klienta i uważasz, że problem to coś „serwerowego”, nie wahaj się i skontaktuj się z naszą pomocą techniczną. Bardzo chętnie pomożemy Ci znaleźć przyczynę i rozwiązanie.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!