WordPress 5.4 – co nowego?

 

WordPress 5.4

31 marca 2020 roku, czyli przeszło 4 miesiące po ostatniej dużej aktualizacji, światło dziennie ujrzał WordPress 5.4. Nowa wersja koncentruje się na ulepszeniach edytora Gutenberg, poprawie doświadczenia użytkownika oraz zwiększeniu wydajności całego systemu. Wprowadzono również kilka ważnych zmian dla programistów.

WordPress 5.4

 

Każda aktualizacja WordPressa to dla nas moment podekscytowania. Zawsze chętnie testujemy nowe rzeczy będąc ciekawym, co nowego twórcy przygotowali dla nas tym razem. Nie inaczej jest w przypadku tej aktualizacji.

Wersja WordPress 5.4 była opracowywana przez 552 wolontariuszy, którzy przygotowali nowe bloki i poprawki w Gutenbergu. Sprawili też, że nowy edytor jest szybszy, a sam system – bardziej bezpieczny i przyjazny programistom.

Warto wiedzieć: WordPress 5.4 został nazwany „Adderley” na cześć Cannonball Adderley – amerykańskiego saksofonisty jazzowego.

 

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na najważniejsze pytanie, czyli: „co nowego w WordPress 5.4”. Rzucimy okiem na jego kluczowe funkcje oraz najważniejsze usprawnienia, które sprawiły, że jest on świetnym wiosennym prezentem dla wszystkich użytkowników tego systemu.

 

 

 

Co nowego w WordPress 5.4

Nikt nie zaprzeczy temu, że edytor WordPress Gutenberg jest wciąż w fazie aktywnego rozwoju. Pole do poprawy jest spore, dlatego nie powinien dziwić fakt, iż WordPress 5.4 skupia się i wprowadza naprawdę wiele zmian właśnie we wspomnianym edytorze.

WordPress 5.4 - co nowego

 

Najnowsza aktualizacja zawiera 10 poprzednich wydań pluginu Gutenberg – od wersji 6.5 do 7.5. Na nich się jednak nie kończy. Oto wszystkie najważniejsze zmiany i nowości w wersji 5.4:

 

Bloki ikon społecznościowych i przycisków

W nowej aktualizacji, zasób edytora Gutenberg został zwiększony o 2 nowe bloki: blok ikon społecznościowych oraz blok przycisków. Nie są one przełomowym ‘odkryciem’, ale na pewno ułatwią zadanie niejednemu administratorowi stron WordPress.

WordPress 5.4 - bloki spolecznosciowe

 

Blok ikon społecznościowych pozwala nam w prosty sposób dodawać ikony z linkami do profili społecznościowych. Znajdziemy tam zarówno najpopularniejsze social media, jak i mniej popularne portale. Są to m.in. Facebook, Dribble, CodePen czy Amazon.

Blok przycisków może zastąpić blok pojedynczego przycisku. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia on nam dodanie większej liczby przycisków w tym samym miejscu. W ustawieniach nowego bloku znajdziemy dwa gotowe style do wyboru oraz kilka ciekawych opcji dostosowywania wyglądu (np. gradientowe tło).

 

Opcje kolorów tekstu i bloków

Wspomniane w poprzednim akapicie gradientowe tło jest jedną z kilku zmian związanej z dostosowywaniem kolorów w Gutenbergu – zarówno dla bloków, jak i zwykłego tekstu.

WordPress 5.4 - kolor tekstu

 

W WordPressie 5.4 nie musimy już samodzielnie kodować w trybie HTML, aby zmienić kolor pojedynczych słów czy ciągów. Możemy to zrobić poprzez zaznaczenie danego ciągu i kliknięcie ptaszka z dodatkowymi opcjami (obok opcji hiperłącza).

Nie jesteśmy też ograniczeni do jednolitych kolorów. Oprócz gradientowego tła w bloku przycisków, możemy je też ustawić w bloku okładki, grup, kolumn itp.

 

Edytor pełnoekranowy

Od teraz, system WordPress domyślnie wyświetla edytor bloków w trybie pełnoekranowym. Dotyczy to jednak wyłącznie nowych instalacji oraz wyświetleń panelu admina z nowego urządzenia lub nowej przeglądarki.

WordPress 5.4 - tryb pelnoekranowy

 

Warto też zaznaczyć, iż na ten moment preferencja korzystania z trybu pełnoekranowego jest przechowywana lokalnie, co oznacza, że zostanie ‘zresetowana’ przy zmianie urządzenia czy uzyskaniu dostępu do strony w oknie incognito. Ma to zostać zmienione w następnych aktualizacjach – wtedy też preferencja będzie zapisywana w bazie danych.

 

Przewodnik powitalny

Wraz z nadejściem WordPress 5.4, w systemie pojawił się zupełnie nowy przewodnik, który wyświetla się przed pierwszym użyciem edytora Gutenberg. Zawiera on 4 slajdy informacyjne i jest (nad wymiar) prosty i przejrzysty.

WordPress 5.4 - poradnik powitalny

 

W naszej ocenie, nowy przewodnik jest na ten moment raczej „ciekawostką przyrodniczą”, niżeli przydatnym poradnikiem, ponieważ… niewiele wnosi, ale ładnie wygląda.

 

Zmiany znaczników i stylów

Odbiegając trochę od kwestii praktycznych związanych z nowym edytorem, musimy wspomnieć o ważnych zmianach w strukturze DOM. Będą one kluczowe dla programistów. Zaliczamy do nich:

 • Usunięcie przedrostka klasy editor- używanego w skryptach edytora bloków i dodanie nowego przedrostka block-editor-.
 • Całkowite usunięcie klasy edit-post-layout__content.
 • Niektóre elementy < div > ze struktury DOM RichText zostało uznanych za zbędne. Tym samym usunięto je, co poprawiło wydajność systemu.

Szczegółowy wykaz zmian DOM i CSS jest dostępny w tym miejscu.

 

Zmiany w narzędziu Site Health

Programiści ciężko pracują nie tylko nad Gutenbergiem, ale również projektem Site Health, które ma na celu zapewnienie dodatkowego bezpieczeństwa i płynniejszego działania witryn WordPress.

WordPress 5.4 - widzet site health

 

W najnowszej wersji systemu wprowadzonych zostało kilka zmian i dodano nowy widżet do panelu administracyjnego. Widżet ten pokazuje krótką informację dotyczącą stanu witryny i ostrzega o liczbie potencjalnych problemów mogących mieć wpływ na jej działanie.

 

 

 

Inne zmiany w WordPress 5.4

Podczas gdy większość najważniejszych zmian w WordPress 5.4 dotyczy edytora Gutenberg, nie powinniśmy zapominać o innych ulepszeniach, które zostały wprowadzone z myślą o wszystkich użytkownikach – nie tylko użytkownikach nowego edytora.

zmiany - WordPress 5.4

Możemy do nich zaliczyć ulepszenia dostępności czy zmiany programistyczne. Oto one:

 

Ulepszenia dostępności

Dostępność (z ang. accessibility) była jednym z priorytetów w WordPress 5.4. Można przypuszczać, że ma to związek z nowym europejskim standardem WCAG 2.1 oraz amerykańskim ADA.

W skład ulepszeń, które czynią pulpit administratora bardziej dostępnym, wchodzą:

 • Ulepszona nawigacja za pomocą klawiatury (szczególnie w zakładce „Media”);
 • Ułatwione zarządzanie wieloma blokami;
 • Poprawiony stan skupienia w menu (z ang. focus state);
 • Lepsza czytelność po przewodnikach (szczególnie przewodniku związanym z polityką prywatności);
 • Nowy pasek nawigacyjny u dołu edytora Gutenberg;

 

Ulepszenia programistyczne

Pomimo iż większość użytkowników WordPressa nie jest programistami, nie zapomniano i o nich. Wersja 5.4 zawiera kilka nowości i zmian, które sprawią, że twórcy wtyczek i motywów się uśmiechną.

Do najważniejszych ulepszeń programistycznych możemy zaliczyć:

 • Możliwość dodania niestandardowych pól do elementów nawigacji (dzięki nowym hooks);
 • Możliwość dodania niestandardowych skrótów klawiszowych w edytorze bloków;
 • Przeniesienie łącz nawigacyjnych do części < nav >, bezpośrednio za elementem < table >.
 • Nowe klasy CSS w get_calendar() w celu łatwiejszego dostosowywania.
 • Dla funkcji apply_shortcode() jest teraz dostępny alias do_shortcode().
 • Więcej informacji o błędach logowania, dzięki zmianom w wp_login_failed.
 • Nowa wartość _source_url do przechowywania oryginalnego adresu URL plików multimedialnych.
 • Ładowanie paska administratora w wp_body_open, zamiast wp_footer.

 

Ulepszenie narzędzia ochrony prywatności

W nowej aktualizacji wprowadzono ulepszenia wbudowanych narzędzi do ochrony prywatności. Eksport danych osobowych obejmuje teraz, oprócz podstawowych informacji, również tokeny sesji, wydarzenia i niestandardowe meta dane użytkownika. Plik eksportu danych jest dostępny w dwóch formatach: HTML i JSON.

 

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

 

Podsumowanie

Najnowsza aktualizacja WordPress do wersji 5.4 została wydana 31 marca 2020 roku. Przy tym wydaniu, udział wzięło 552 programistów, którzy skupili się w przeważającym stopniu na ulepszeniu edytora bloków Gutenberg.

Jako użytkownicy WordPressa, otrzymaliśmy 2 nowe bloki, domyślny tryb pełnoekranowy, przewodnik powitalny, opcje kolorów tekstu i bloków, zmiany znaczników, stylów i narzędzia Site Health.

Z pozostałych zmian nie można przeoczyć ulepszeń dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, ulepszeń programistycznych oraz ulepszeń związanych z ochroną prywatności.

To już wszystko na temat teco, co nowego w WordPress 5.4. Teraz Twoja kolej!

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!