CDN – co to, jak działa i jakie ma zalety?

 

CDN

Sieci dostarczania treści (z ang. content delivery network) są istotną częścią w procesie przesyłania danych w Internecie. W rzeczywistości większość ruchu Internetowego jest obecnie obsługiwana przez CDN – od niewielkich stron małych przedsiębiorstw, aż po aplikacje takich gigantów jak Netflix czy Amazon.

cdn

 

Kiedyś omawiane sieci usprawniały jedynie dostarczanie treści poprzez replikację statycznych plików w globalnie rozproszonym zestawie serwerów. Jednak z czasem sieci te stały się znacznie bardziej przydatne i szerzej stosowane.

Dzisiaj, bez względu na to, co robisz i jakie rodzaju treści konsumujesz, istnieje duża szansa, że za każdym znakiem tekstu, każdym pikselem obrazu i każdą klatką filmu, która zostanie wyświetlona na Twoim ekranie, stoi CDN.

Aby zrozumieć, dlaczego sieci dostarczania treści są tak powszechne, powinieneś najpierw dowiedzieć się, jak działają, jaki problem mają rozwiązać i jakie niosą za sobą korzyści.

O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł! Skupimy się w nim na teorii i odpowiemy, czym jest CDN, jak działa i kiedy warto zacząć z niego korzystać.

 

 

Co to jest CDN?

CDN (Content Delivery Network) to wysoce rozproszona sieć serwerów, która pomaga zminimalizować opóźnienia w ładowaniu zawartości strony internetowej, zmniejszając fizyczną odległość między serwerem a użytkownikiem.

cdn - co to?

 

Kiedy strona internetowa korzysta z CDN, żądanie użytkownika jest wysyłane do najbliższego serwera CDN, co znacznie zmniejsza opóźnienie i – co za tym idzie – sprawia, że witryna ładuje się o wiele szybciej.

Pozwala to użytkownikom na całym świecie cieszyć się wysoką jakością treści bez długiego czasu oczekiwania, niezależnie od lokalizacji komputera.

Sieci dostarczania treści można uznać za swego rodzaju pośrednika w przesyle danych. Stoją one pomiędzy rzeczywistym serwerem, na którym znajdują się pliki witryny, a komputerem użytkownika. Najpierw pobierają dane ze wspomnianego serwera, zapisują je na własnych serwerach, a następnie zapisaną treść wyświetlają użytkownikowi.

Warto wiedzieć: Pierwsza generacja CDN powstała w latach 90. Obsługiwała wtedy jedynie statyczny kod HTML.

 

Kto korzysta z CDN?

Można by powiedzieć, że prawie wszyscy. Od małych przedsiębiorstw, po ogromne korporacje. Obecnie ponad połowa całego ruchu w Internecie jest obsługiwana przez sieci CDN.

Co ciekawe, liczby te szybko rosną z każdym rokiem. W tym wzroście ważnym czynnikiem jest fakt istnienia wielu firm oferujących usługi CDN kompletnie za darmo.

Warto wiedzieć: Według BuiltWith, ponad 70% z 10 000 najpopularniejszych witryn internetowych korzysta z CDN (czerwiec 2020).

 

 

Czy sam powinienem korzystać z CDN?

To zależy. Choć większość witryn internetowych odczuje pozytywne skutki korzystania z CDN, sieci dostarczania treści nie są dla każdego.

Jeśli prowadzisz ściśle zlokalizowaną witrynę i zdecydowana większość użytkowników znajduje się w tym samym regionie co Twój hosting, posiadanie CDN przyniesie niewiele korzyści, a może nawet zaszkodzić!

Warto wiedzieć: Przy ściśle zlokalizowanych witrynach, korzystanie z CDN może pogorszyć wydajność ze względu na wprowadzenie nieistotnego punktu połączenia między odwiedzającym a już pobliskim serwerem.

 

 

 

Jak działa CDN?

Zanim odpowiemy, jak działa CDN, wróćmy do początku. Wspomnieliśmy już, że ponad połowa ruchu Internetowego jest obsługiwana przez sieci dostarczania treści. Wspomnieliśmy też, że celem CDN jest zmniejszenie opóźnienia i skrócenie czasu ładowania.

Co jest jednak powodem krótszego czasu ładowania? Zmniejszenie fizycznej odległości, jaką żądanie użytkownika musi pokonać.

dzialanie CDN

 

Podstawę mamy już za sobą. Teraz postaramy Ci się wytłumaczyć cały proces dostarczania treści w kilku punktach. Zrobimy to bez zbędnego, technicznego ‘bełkotu’ i skorzystamy z praktycznego przykładu.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Oto przykładowy scenariusz działania CDN:

  • Na początku jest użytkownik. Jeśli Internauta ze Stanów Zjednoczonych chce przeglądać zawartość witryny zlokalizowanej w Wielkiej Brytanii, musi liczyć się z krótkim opóźnieniem, ponieważ jego żądanie będzie musiało przekroczyć (dosłownie) cały Atlantyk.
  • Wtedy pojawiają się punkty dostępu. Aby przeciwdziałać opóźnieniu, sieci dostarczania treści pobierają, zapisują i przechowują w pamięci podręcznej ‘kopię’ zawartości w centrach danych na całym świecie, zwanych „punktami obecności” (POP).
  • Następnie następuje połączenie. Gdy witryna korzysta z CDN, a użytkownik wyśle do niej żądanie, rozpoczyna się tzw. mapowanie. Sieć wybierze najbardziej optymalnie zlokalizowany serwer względem lokalizacji użytkownika, a następnie odpowie na żądanie wyświetlając zbuforowaną wcześniej zawartość.
  • Czasem mogą jednak pojawić się problemy. Jeśli sieci nie uda się przetworzyć zawartości z najbliższego serwera, automatycznie przekieruje żądanie dalej i wyszuka ją na innym, pobliskim serwerze. Co więcej, jeśli rzeczywisty serwer będzie niedostępny (np. przez awarię), CDN zacznie działać jako proxy i mimo awarii Twojego hostingu, będzie wyświetlał zawartość, którą wcześniej przetworzył.

 

Cały proces działania CDN jest niewidoczny dla użytkownika i odbywa się w tle. Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy strona korzysta z sieci dostarczania treści, jest analiza rekordów DNS.

Warto wiedzieć: Jeśli zawartość jest dostępna w POP i zostanie dostarczona, mówimy na to HIT. Jeśli treść nie została jeszcze zbuforowana, wtedy żądanie zostanie przekazane do rzeczywistego serwera pochodzenia. Nazywa się to MISS.

 

 

Jakie zalety ma CDN?

Wszystko kręci się wokół wydajności. Moglibyśmy przedstawić tutaj przynajmniej kilkanaście różnych statystyk udowadniających to, jak ważna jest optymalizacja strony internetowej. Zamiast tego, odsyłamy Cię do naszego artykułu mówiącego o tym, jak szybkość strony wpływa na sprzedaż.

Sieci dostarczania treści są niezbędne do szybkiego, wydajnego i bezpiecznego dostarczania zawartości użytkownikom na całym świecie w przypadku stron o międzynarodowym zasięgu. To jednak nie wszystko!

Oto 4 główne zalety CDN:

 

1. Zwiększona wydajność

Tak jak wyżej, zwiększona wydajność jest zdecydowanie najważniejszą korzyścią wynikającą z wdrożenia CDN. Treść jest przechowywana w pamięci podręcznej w „punktach obecności”, dzięki czemu jest ona dosłownie bliżej użytkownika.

wydajnosc sieci dostarczania tresci

 

Mniejsza odległość nie tylko zmniejszy opóźnienie, ale także zminimalizuje utratę pakietów. Jeśli użytkownicy odwiedzają Twoją witrynę z wielu kontynentów, korzystanie z CDN będzie niezbędne.

 

2. Niezawodność dostępu

Kolejną niemniej ważną zaletą CDN jest zwiększona niezawodność. W przypadku sieci dostarczania treści, żądanie zawsze będzie kierowane do najbliższej dostępnej lokalizacji. Jeśli jeden serwer w sieci jest niedostępny, żądania zostaną automatyczne przekierowane do następnego pobliskiego serwera.

niezawodnosc cdn

 

Tworzy to tzw. automatyczną redundancję, pomagając zapewnić stałą dostępność treści, niezależnie od działania serwera pochodzenia i innych serwerów w sieci. Bez tego, użytkownicy mogliby zostać powitani przez stronę błędu, co negatywnie wpływa na doświadczenie klienta.

 

3. Większe bezpieczeństwo

Kiedy używasz CDN, większość ruchu nie będzie już obsługiwana przez Twojego usługodawcę hostingowego, ale raczej przez serwery CDN. Większość dostawców CDN stosuje dodatkowe, zaawansowane warstwy zabezpieczające, co jednocześnie oznacza większe bezpieczeństwo.

bezpieczenstwo content delivery network

 

Na przykład, w momencie ataku DDoS, ruch zostaje kierowany na serwery CDN, a nie rzeczywisty serwer pochodzenia, co minimalizuje ryzyko przeciążenia. Na większości serwerów CDN można też zaimplementować dodatkowe SSL, zapewniając szyfrowanie zbuforowanego ruchu.

 

4. Niższe koszty

Ostatnia zaleta CDN na naszej liście nie dotyczy przeciętnego administratora, ale raczej dużych przedsiębiorstw. Gdy potrzebne jest więcej zasobów serwerowych, warto rozważyć wykorzystanie CDN niżeli budowę całej infrastruktury od nowa.

cena i koszt cdn

 

Takie podejście eliminuje początkowe inwestycje i koszty konserwacji oraz pozwala na nadanie priorytetu innym kwestiom. Dlaczego? Koszty przepustowości i pojemności zostaną zmniejszone po stronie serwerów pochodzenia, ponieważ zawartość jest dostarczana przez serwery CDN.

 

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten poradnik w ludzki sposób odpowiedział na Twoje pytania, czym jest i jak działa CDN. Zrozumienie całego procesu, który odbywa się za kulisami jest przydatne, jeśli prowadzisz popularną, międzynarodową witrynę i rozważasz jej optymalizację na szerszą skalę.

CDN pomoże Ci zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo witryny, skróci czas ładowania oraz pozwoli zmniejszyć koszty infrastruktury serwerowej. To właśnie sprawia, że sieci dostarczania treści stają się z roku na rok bardziej popularne.

Warto jednak pamiętać, że nie każda witryna odczuje pozytywne skutki korzystania z takiej usługi. Ściśle zlokalizowane witryny obsługujące użytkowników z konkretnego obszaru geograficznego mogą wręcz stracić, ponieważ wprowadzą dodatkowy, kompletnie niepotrzebny punkt dostępu.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!