DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN – co oznacza i jak naprawić?

 

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Dla tych, którzy regularnie surfują po Internecie, błędy HTTP są dość częstym zjawiskiem. Ale innym rodzajem błędów, na które na pewno natkniesz się choć raz w życiu, są te związane z Twoim połączeniem internetowym oraz DNS. Bardzo częstym problemem tego typu – występującym w szczególności w przeglądarce Google Chrome – jest DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

 

Co ciekawe, gdy zobaczysz wspomniany błąd, najprawdopodobniej będziesz miał połączenie z Internetem i będziesz mógł korzystać z innych aplikacji online. Jedyną aplikacją, która będzie sprawiać problemy będzie przeglądarka.

Niezależnie od tego, jaki błąd zobaczysz, na pewno odczujesz przy nim frustrację. Nic w tym dziwnego, ponieważ coś sprawiło, że nie możesz bezproblemowo korzystać z Internetu. Na szczęście nie musisz się niczym martwić, ponieważ każdy problem da się rozwiązać!

W tym poradniku poznasz zarówno teorię, jak i praktykę. Najpierw dowiesz się, co oznacza DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN, a następnie poznasz kilka sposobów, jak go naprawić.

 

 

Co znaczy DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN to błąd, który oznacza, że wyszukanie DNS zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ wskazana domena nie istnieje. W zdecydowanej większości przypadków problem nie leży po stronie serwera i wynika z błędnej konfiguracji DNS Twojego urządzenia, a nie samej domeny.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN znaczenie

 

Być może widzisz ten błąd pierwszy raz w życiu, ale w praktyce jest to jeden z najczęstszych błędów DNS, jakie występują w przeglądarce Google Chrome. Poprzedza go komunikat „Ta witryna jest nieosiągalna” (z ang. This site can’t be reached).

W przypadku przeglądarki Microsoft Edge lub Explorer komunikat ten brzmi nieco inaczej – „Hmmm…nie można nawiązać połączenia z tą stroną” (z ang. Hmm…can’t reach this page). Podobnie jest zresztą w przypadku Mozilla Firefox. Tam wyświetli nam się nagłówek „Hmm. Mamy problem ze znalezieniem tej strony (z ang. Hmm. We’re having trouble finding that site).

Warto wiedzieć: „DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” w wolnym tłumaczeniu oznacza wyszukanie nieistniejącej domeny.

 

 

Jak naprawić DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN?

Tak jak wspomnieliśmy, DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN jest częstym błędem, który występuje, gdy na Twoim urządzeniu pojawią się problemy z ustawieniami DNS. Gdy się pojawi, możliwe, że nie będziesz miał dostępu tylko do jednej lub do absolutnie wszystkich stron internetowych.

Na szczęście istnieje kilka łatwych rozwiązań na obejście tego problemu bez potrzeby wzywania informatyka czy dostawcy Internetu.

Oto 5 sposobów, jak naprawić ten błąd:

 

1. Tymczasowo wyłącz antywirusa i VPN

VPN oraz programy antywirusowe są dodatkowymi warstwami bezpieczeństwa dla Internautów. Niestety ich funkcje mogą czasami blokować i uniemożliwiać użytkownikom dostęp do niektórych witryn oraz aplikacji.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN - antywirus i vpn

 

Proces szukania przyczyny występowania DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN rozpocznij więc od tymczasowego wyłączenia antywirusa i VPN. Możesz to zrobić poprzez edycję ustawień omawianych aplikacji. Nie zapomnij włączyć programu antywirusowego po zakończeniu debugowania.

 

2. Odnów adres IP i opróżnij DNS

Jako że DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN jest w 99% przypadków problemem po stronie konfiguracji DNS urządzenia, kolejną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest odnowienie adresu IP i opróżnienie lokalnej pamięci podręcznej DNS.

DNS_PROBE_FINISHED - odnowienie ip

 

Żeby to zrobić, wyszukaj w Start „Wiersz polecenia” lub „cmd”. Następnie wpisz komendę „ipconfig /release”, aby zwolnić aktualny adres IP. Gdy to zrobisz, opróżnij pamięć lokalną DNS poprzez wpisanie komendy „ipconfig /flushdns”. Na koniec użyj komendy „ipconfig /renew”, aby odnowić adres IP.

 

3. Zrestartuj usługę DNS

Kolejnym możliwym rozwiązaniem Twojego problemu jest ponowne uruchomienie usługi klienta DNS. Odpowiada ona za tzw. rozwiązywanie i buforowanie nazw domen w systemie DNS. Wraz z resetem usługi, odświeży się również wspomniane wyżej pliki pamięci podręcznej.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN - restart dns

 

Podobnie jak w kroku 1, otwórz Wierz polecenia. Następnie wprowadź komendę „net stop dnscache”, aby zatrzymać usługę klienta DNS, oraz komendę „net start dnscache”, aby ją wznowić. Po wykonaniu tej akcji, zrestartuj komputer.

 

4. Zresetuj flagi w przeglądarce Chrome

Jeśli korzystasz z Google Chrome, powinieneś wiedzieć, że jest to jedna z przeglądarek internetowych, która pozwala użytkownikom wypróbować nieoficjalne lub niestandardowe funkcje. Nie wszystkie z nich działają jednak płynnie na wszystkich urządzeniach i mogą być przyczyną omawianego błędu.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN - flagi google chrome

 

Otwórz przeglądarkę Chrome, a w pasku adresu wpisz „chrome://flags/”. Dzięki temu trafisz na stronę ze wszystkimi ‘eksperymentalnymi’ funkcjami. Teraz wystarczy, że klikniesz „Reset all to default” i otworzysz ponownie przeglądarkę, aby zrestartować flagi.

 

5. Skorzystaj z Google DNS

Jeżeli żaden z powyższych kroków nie rozwiązał problemu i nadal widzisz błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN, musisz zmienić serwery DNS urządzenia na serwery Google. Domyślnie Twój komputer działa na serwerze pochodzącym od dostawcy Internetu albo routera.

DNS_PROBE_FINISHED - google dns

 

W tym celu, otwórz Panel sterowania i wyszukaj „Centrum sieci i udostępniania”. Wybierz „Zmień ustawienia karty sieciowej”, kliknij prawym przyciskiem myszy na używane połączenie i wybierz „Właściwości”. Znajdź „Protokół internetowy w wersji 4” i kliknij „Właściwości”. Teraz w polu „Preferowany serwer” wpisz 8.8.8.8, a w „Alternatywny serwer” – 8.8.4.4 i kliknij „OK”.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!