5 wtyczek menedżera pobierania plików WordPress

 

Menedżer pobierania WordPress

Jeśli prowadzisz stronę WordPress i oferujesz swoim odwiedzającym możliwość pobierania plików, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie do zarządzania nimi. Dzięki niemu będziesz mógł śledzić liczbę pobrań, konfigurować opcje pobierania i przydzielać dostęp konkretnym grupom użytkowników. To narzędzie nazywa się profesjonalnie menadżerem pobierania.

wtyczki - menedzer pobierania plikow wordpress

 

Domyślny menedżer pobierania WordPress jest dość prosty i niewystarczający – sprowadza się bowiem jedynie do możliwości manualnego wysłania linku i automatycznego pobrania pliku bez dodatkowych informacji. Nie jest on też najłatwiejszym ani najwydajniejszym sposobem zarządzania plikami, jaki osoba początkująca może sobie wymarzyć.

Dlatego też warto skorzystać z niestandardowych pluginów. Oferują one zorganizowany i łatwy w użyciu system, który zawiera multum funkcji, których nie sposób znaleźć w podstawowej wersji WordPressa.

O tym też będzie dzisiejszy artykuł. Przedstawimy w nim 6 darmowych wtyczek menadżera pobierania plików WordPress. Pokrótce opiszemy również, do czego służy, komu się przyda i dlaczego warto korzystać z takiego narzędzia.

 

 

Do czego służy menedżer plików?

Wtyczka menedżera pobierania to narzędzie WordPress, które pozwala administratorowi strony kontrolować, zarządzać i śledzić pobieranie plików z poziomu panelu admina. Z jego pomocą możemy utworzyć oddzielną podstronę w witrynie, które będzie służyć jako zbiór plików, np. dokumentacji.

menedzer pobierania wordpress

 

Komu się przyda?

Chociaż WordPress jest kompletnym rozwiązaniem do zarządzania treścią, nie oferuje możliwości zaawansowanego zarządzania pobieranie plików w formie out-of-the-box. Niektóre osoby są więc zmuszone do zainstalowanie niestandardowego rozszerzenia.

Oto przykłady osób, którym przyda się menedżer plików:

  • Administratorzy witryn, którzy oferują bezpłatne pliki do pobrania z poziomu swojej witryny.
  • Właściciele sklepów, którzy chcą dodać do opisu produktów pliki i dokumentacje z nimi związane.
  • Firmy, które wykorzystują WordPress w intranecie jako centrum pobierania zasobów.

 

Jakie ma zalety?

Gdy mowa o pobieraniu plików, podstawowa funkcjonalność WordPress ogranicza się do ich wrzucenia na serwer i ręcznego przesłania linka drugiej osobie. Gdy musisz zrobić to „raz na jakiś czas” – nie ma problemu. Jeśli jednak plików i użytkowników jest więcej, potrzebujesz większej kontroli.

Oto najważniejsze powody, dlaczego warto korzystać z menedżera pobierania:

  • Tworzenie stron z listami plików do pobrania;
  • Śledzenie liczby pobrań i informacji na ich temat;
  • Zarządzanie plikami o różnych formatach i różnej wadze;
  • Ograniczenie dostępu dla wybranych grup odwiedzających;
  • Zautomatyzowanie procesu na linii adminstrator-użytkownik.

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Menedżer pobierania plików: 5 darmowych wtyczek WordPress

Istnieją różne typy wtyczek, które mogą posłużyć jako menedżer plików. Podczas gdy niektóre oferują jedynie podstawowe funkcje i są bardzo proste w użyciu, inne zostały stworzone dla bardziej zaawansowanych użytkowników i wymagają poświęcenia większej ilości czasu na konfigurację systemu.

pluginy menedzera plikow wordpress

 

Każda wtyczka ma jednak swoje plusy i minusy. Przetestowaliśmy kilkanaście najczęściej wybieranych pluginów i wybraliśmy 5 najlepszych

Oto 5 darmowych wtyczek menedżera pobierania plików WordPress:

 

1. File Manager

File Manager jest wydajnym, elastycznym i wszechstronnym narzędziem, które może uprościć zarządzanie plikami z poziomu panelu admina WordPress. Oferuje wszystkie funkcje, które są potrzebne zarówno początkującemu, jak i zaawansowanemu użytkownikowi.

wtyczka wordpress - file manager

 

Dzięki temu pluginowi, możesz edytować, kopiować, przesyłać, tworzyć wersje .zip i wykonywać wiele innych działań bezpośrednio z panelu wtyczki. Zaoszczędzisz też naprawdę dużo czasu.

 

2. Easy Digital Downloads

Easy Digital Downloads to przede wszystkim rozwiązanie e-commerce służące do kompleksowego zarządzania sprzedażą cyfrowych plików. Pozwala więc stworzyć dedykowane zaplecze zarówno dla płatnych, jak i darmowych materiałów.

plugin - easy digital downloads wordpress

 

Choć głównym celem tego narzędzia jest sprzedaż, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć go do oferowania bezpłatnych zasobów. Możesz przy tym budować bazę mailingową, zbierając dane użytkowników poprzez oferowanie „produktów za 0 zł”.

 

3. WordPress Download Manager

WordPress Download Manager jest jedną z najpopularniejszych wtyczek do pobierania plików WordPress. W momencie pisania tego zestawienia, plugin ten pozostaje aktywny na przeszło 100 tys. stron. Ten wynik mówi sam za siebie.

wtyczka - wordpress download manager

 

Korzystając z tego rozszerzenia, oprócz podstawowych funkcji, możesz tworzyć niestandardowe typy postów i taksonomii. Co ciekawe, autorzy dają Ci też możliwość korzystania z takich funkcjonalności, jak blokada IP czy ochrona przed spamem CAPTCHA.

 

4. Download Attachments

Download Attachments to wtyczka, która nie powinna być uznawana za kompleksowy system do zarządzania plikami. Można powiedzieć, że szczyci się ona byciem podstawowym narzędziem do zarządzania załącznikami.

plugin wordpress - download attachments

 

Plugin ten sprawdzi się idealnie dla osób lubiących proste rzeczy, i którym zależy na tym, by zapewnić swoim użytkownikom podstawowe pliki, takie jak dokumentacja techniczna. W przypadku administratorów stron szukających ‘czegoś więcej’, omawiana wtyczka może być niewystarczająca.

 

5. WP-DownloadManager

WP-DownloadManager jest kolejnym prostym pluginem, który ma służyć jako menedżer pobierania. Nie ma długiej listy funkcji, ale nadal jest dobrym wyborem dla webmasterów poszukujących zaufanego i nieobciążającego serwera rozwiązania.

wtyczka wp-downloadmanager - wordpress

 

Dodawanie i konfigurowanie plików do pobrania odbywa się przy pomocy krótkiej linijki kodu (tzw. shortcode), którą możesz dodać w dowolnym miejscu na swojej stronie. Cały proces konfiguracji został wyczerpująco wytłumaczony przez autora pluginu.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!