ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR – co oznacza i jak naprawić?

 

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

Twórcy każdej popularnej aplikacji uwzględniają w swoim kodzie komunikaty o błędach. Są to zarówno informacje związane z działaniem samej aplikacji, jak i z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stronami internetowymi czy komputerem użytkownika. W przypadku przeglądarek internetowych, komunikatów, które mogą wystąpić podczas uzyskiwania dostępy do jakiejś witryny, jest kilkadziesiąt. Jednym z nich jest ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

 

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR niestety nie zalicza się do grupy „łatwych-do-rozwiązania-poprzez-odświeżenie-strony”. Gdy zobaczysz ten błąd u siebie, najprawdopodobniej będziesz musiał albo odczekać pewien czas, albo podjąć stosowne działania naprawcze.

Jego występowanie może być oznaką problemu z serwerem witryny (na który nie masz wpływu, jeśli nie jesteś jej właścicielem) lub Twoim komputerem/przeglądarką.

Podobnie jak w innych przypadkach tego typu, komunikat ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR może być różny zależnie od używanej przeglądarki, ale zawsze informuje o błędzie z połączeniem SSL.

Ten opisywany przez nas dotyczy Google Chrome i to właśnie na nim się dzisiaj skupimy. Najpierw odpowiemy na pytanie, co znaczy ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR, by następnie przedstawić kilka sposobów, jak go naprawić i zabezpieczyć się przed nim w przyszłości.

 

 

Co oznacza ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR?

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR to komunikat wyświetlany w przeglądarce Google Chrome, który oznacza, że klient napotkał błąd protokołu SSL uniemożliwiający nawiązanie bezpiecznego połączenia. Może się on pojawić jedynie w witrynach z wdrożonym certyfikatem SSL.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR - znaczenie

 

Tak jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, komunikat wyświetlany podczas pojawienia się tego błędu różni się zależnie od przeglądarki, z której korzystasz.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR jest spotykany również jako:

  •  „Can’t connect securely to this page”  – po polsku oznaczający „Nie można bezpiecznie połączyć się z tą stroną”), spotykany w przeglądarce Microsoft Edge.
  • „Warning: Potential Security Risk Ahead” – po polsku oznaczający „Ostrzeżenie: potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa”, spotykany w przeglądarce Mozilla Firefox.

 

Co ciekawe, użytkownicy narzekają, że napotykają ten błąd nawet podczas próby otwarcia znanych i renomowanych witryn, takich jak YouTube, Gmail czy Twitter. W prawie wszystkich tych przypadkach problem leży po stronie użytkownika. Można go rozwiązać, poprawiając niektóre ustawienia zabezpieczeń w przeglądarce lub systemie Windows – co omówimy, w następnej części tego poradnika.

Warto wiedzieć: „ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR” w wolnym tłumaczeniu oznacza błąd protokołu SSL/TLS.

 

 

 

Jak naprawić ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR?

SSL to metoda szyfrowania danych, dzięki której wymiana informacji pomiędzy użytkownikiem, a witryną, staje się bezpieczna. Jeśli któraś ze stron nie będzie mogła przejść tak zwanej autoryzacji, wtedy druga zastopuje lub przerwie połączenie.

To też oznacza, że przyczyna błędów z połączeniem SSL może nie być jednoznaczna, a ich rozwiązanie – trudniejsze. Dlatego poniżej uwzględnimy kilka najpopularniejszych sposobów naprawy, które pomogą zarówno administratorom witryn, jak i zwykłym użytkownikom.

Oto 6 sposobów, jak naprawić ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR:

 

1. Zweryfikuj certyfikat SSL

Poszukiwanie skutecznego rozwiązania błędu rozpocznij od sprawdzenia, czy konfiguracja certyfikatu SSL jest poprawna. Możesz to zrobić przy pomocy narzędzi online, które wykonują skan całej witryny w poszukiwaniu błędów SSL.

weryfikacja certyfikatu po bledzie ssl

 

Jednym z najbardziej wiarygodnych narzędzi jest SSL Server Test firmy Qualys SSL Labs. Kontrola witryny przy jego użyciu jest niezawodna, ponieważ omija pamięć podręczną komputera i przeglądarki podczas określania ważności certyfikatu.

 

2. Ustaw prawidłową godzinę

W większości przypadków najprostsze rozwiązanie problemu jest najbardziej właściwe. Wydaje nam się, że rozwiązanie pt. „ustawienie prawidłowej godziny na zegarze naszego systemu” brzmi tak oczywiście, że aż zabawnie.

ustawienia daty - err_ssl_protocol_error

 

W rzeczywistości, nieprawidłowe ustawienia daty (lub nawet godziny) może powodować problem. Dlaczego? Ponieważ ważność certyfikatu SSL jest niezwykle ważnym czynnikiem w procesie uwierzytelniania. Upewnij się więc, że na Twoim komputerze ustawiona jest prawidłowa data i godzina.

 

3. Zresetuj dane przeglądarki

Kolejnym bardzo oczywistym sposobem, aby naprawić ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR jest zresetowanie ustawień i usunięcie danych przeglądarki. Choć powinniśmy robić to regularnie, wielu z nas o tym zapomina.

reset danych przegladarki przy bledzie google chrome

 

Aby wyczyścić pamięć podręczną i usunąć pliki cookies, w większości przeglądarek wystarczy nacisnąć jednocześnie CTRL + SHIFT + DELETE. Warto, w ramach prewencji, dodatkowo zrestartować aplikację po wykonaniu tej operacji.

 

4. Tymczasowo wyłącz protokół QUIC

QUIC (Quick UDP Internet Connections) to rewolucyjny protokół zapewniający m.in. równoważne połączenie TLS / SSL z serwerami Google. Nic więc dziwnego, że jest on domyślnie włączony w przeglądarce Google Chrome.

wylaczenie QUIC przez err_ssl_protocol_error

 

Celem rozwiązania błędu ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR, tymczasowo wyłącz obsługę QUIC. By to zrobić, w pasku adresu wpisz „chrome: //flags/#enable-quic”. W polu „Experimental QUIC protocol” wybierz „Disabled” (Nieaktywny).

 

5. Wyczyść stan SSL

Przeglądarka przechowuje certyfikaty SSL w pamięci podręcznej, aby przyśpieszyć kolejne połączenia następujące po nawiązaniu połączenia początkowego. Ma to na celu zoptymalizowanie czasu ładowania się witryn, ale czasami oznacza też problemy.

reset stanu ssl w windows

 

Po migracji witryny internetowej, zmianie ustawień DNS lub SSL, pamięć podręczna może zawierać nieaktualną wersję certyfikatu. Aby ją usunąć, w pasku Start wpisz „Opcje internetowe”, przejdź do „Zawartość” i kliknij „Wyczyść stan SSL”.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!