Facebook Debugger – czym jest i jak go używać?

 

Facebook Debugger

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym blogerem, właścicielem sklepu internetowego czy reklamodawcą w mediach społecznościowych, w pewnym momencie możesz natknąć się na błędy wyświetlania zdjęć w postach na Facebooku. Może zdarzyć się, że Facebook nie zaktualizuje automatycznie nowego obrazka lub gorzej, w ogóle go nie wyświetli. Z pomocą przychodzi wtedy magiczne narzędzie o nazwie Facebook Debugger, które pozwala szybko i łatwo rozwiązać te i kilka innych problemów.

facebook debugger

 

Żeby w pełni zrozumieć, jak działa i czym jest Facebook Debugger, musimy najpierw pojąć w jaki sposób Facebook przetwarza informacje. Tym samym oprócz wyjaśnienia jak używać Debuggera, opiszemy również kwestie związane z metadanymi na Facebooku.

 

Jak Facebook przetwarza dane?

Za każdym razem, gdy udostępnisz nowy post, Facebook buforuje (przetwarza i zapisuje) Twoje obrazy oraz dane na swoich serwerach i CDN. Najlepszym przykładem tego procesu jest buforowanie witryny w pamięci podręcznej. Jeżeli z niej korzystasz (np. na stronie WordPress z przy wykorzystaniu LiteSpeed Cache), musisz ją wyczyścić, aby nowe elementy czy zmiany były widoczne od razu.

Jeśli więc zmienisz miniaturę posta czy podstrony, która wcześniej została udostępniona, Facebook będzie wyświetlał starą grafikę. Dzieje się tak dlatego, że nowe zdjęcie nie zostało jeszcze pobrane i tym samym system jest zmuszony do wyświetlenia zapisanej wcześniej miniatury.

facebook debugger - metatagi i dane

 

To samo dotyczy informacji na temat samego linku i jego zawartości. Oprócz grafiki, Facebook pobiera też inne dane w postaci metatagów Open Graph. Są nimi takie elementy jak tytuł, opis, nazwa witryny, autor, … .

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Korzystanie z narzędzia Facebook Debugger

Narzędzie Facebook Debugger zostało stworzone, aby pomóc nam rozwiązywać problemy z metatagami Open Graph i buforowaniem. Możemy je znaleźć w przestrzeni Facebook Developers w zakładce Tools & Support.

Aby zaindeksować lub odświeżyć post, wystarczy wpisać adres URL, a następnie kliknąć niebieski przycisk „Debug”.

W tym przykładzie użyliśmy artykułu o PHP 7.3, który w grudniu pojawił się na naszym blogu. Kiedy wprowadzimy jego adres URL, Facebook wyciągnie i pokaże wcześniej zapisane informacje. W polu Link Preview ujrzymy wtedy to, co zobaczą wszyscy inni użytkownicy Facebooka.

przyklad - facebook debugger

 

 

Odświeżanie zdjęć i danych w Facebook Debugger

Co zrobić, jeśli wcześniej udostępniliśmy lub buforowaliśmy naszą stronę, a teraz wprowadziliśmy na niej zmiany, które nie są jeszcze widoczne na Facebooku?

 

Krok 1 – Odśwież pamięć podręczną strony

Pierwszą rzeczą, która musimy zrobić, jest umożliwenie Facebookowi pobranie najnowszych danych. Jeżeli korzystamy z pamięci podręcznej na naszej stronie, rozpoczynamy od jej odświeżenia. Możliwości i sposobów na wykonanie tej akcji jest sporo. Kolokwialnie rzecz ujmując – wszystko zależy od tego, jaką stronę posiadamy.

W przypadku stron opartych na serwerze LiteSpeed, wystarczy przejść do ustawień wtyczki LiteSpeed Cache i kliknąć „Opróżnij wszystko”.

Możemy też wejść na podstronę, którą chcemy udostępnić, i wyczyścić cache tylko pod tym adresem.

pamiec podreczna - facebook

 

Krok 2 – Pobierz ponownie w Facebook Debugger

Teraz, gdy pamięć podręczna została wyczyszczona dla danego posta lub strony, musimy ją ponownie zeskanować w Facebook Debugger. Po pobraniu informacji na temat danego adresu (po kliknięciu „Debug”), wystarczy że naciśniemy przycisk „Scrape again”.

scrape again debugger

 

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz rozumiesz trochę więcej na temat Facebook Debugger i tego, jak z niego korzystać, aby rozwiązywać problemy z obrazkami i pobranymi informacjami.

Wszystko sprowadza się do paru kliknięć, dlatego zawsze po wprowadzeniu zmian na stronie odświeżaj pamięć podręczną, a następnie informacje na Facebooku. W ten sposób zadbasz oto, aby nowe udostępnienia postów i stron były zawsze aktualne.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!