3 rzeczy, które musisz wiedzieć zakładając stronę WordPress

 

Strona internetowa WordPress

Jesteś na etapie tworzenia własnej strony internetowej? Przeczytaj o 3 rzeczach, na które powinieneś zwrócić uwagę myśląc o założeniu strony www na CMS WordPress.

zakladanie strony internetowej wordpress

 

Poniższe porady są tak oczywiste, że 95% osób tworzących swoją pierwszą stronę nie przykłada do nich wagi. A to właśnie te 3 rzeczy przyczyniają się w największym stopniu do sukcesu witryny WordPress. Słowem klucz tego artykułu jest: ”właściwy”.

 

1. Wybór właściwego hostingu i domeny

Na pewno zdążyłeś się już zorientować, że żeby założyć własną stronę potrzebujesz wykupić i stać się administratorem nazwy strony (domena) oraz miejsca na serwerze (hosting).

Czy da się to zrobić za darmo? Teoretycznie tak, ale konsekwencje tej decyzji mogą kosztować znacznie więcej. Skupmy się więc przede wszystkim na finalnym koszcie, który czasami nie bywa aż tak oczywisty.

wybor hostingu - strona wordpress

 

Domena – na co zwrócić uwagę?

Dokonując zakupów wymienionych powyżej usług trzeba mieć świadomość, że usługi te nie są jednorazowym zakupem i że należy je co określony czas (zazwyczaj co rok) odnawiać. Z tego względu warto nie tylko zorientować się jaki jest początkowy koszt zakupu usługi, ale również ile kosztuje jej przedłużenie.

Dla przykładu: Jeżeli cena rejestracji domeny wynosi 0 zł, ale koszt przedłużenia jej w każdym kolejnym roku wynosi 123,00 zł, to lepszą, długoterminową inwestycją będzie wybranie opcji rejestracji za 9,99 zł oraz jej przedłużenia za 69,99 zł.

O tym jak właściwie wybrać nazwę strony możesz dowiedzieć się tutaj: https://stworzycstrone.pl/.

 

Hosting – na co zwrócić uwagę?

W przypadku hostingu warto zadbać o szybki serwer. Coraz mniej lubimy czekać i szybciej stajemy się niecierpliwi – to sprawia, że aby osoby odwiedzające Twoją stronę były zadowolone musi się ona ładować szybko. W kwestii wyboru usług hostingowych można by rzec – diabeł tkwi w szczegółach.

Najważniejsze: Jeśli chodzi o powierzchnię, najwydajniejsze aktualnie są dyski NVMe SSD. Kilka firm hostingowych porusza tą kwestię, tyle że dotyczy ona jedynie baz danych, które są przechowywane na tych dyskach. To, że serwer znajduje się na tradycyjnym, znacznie wolniejszym dysku HDD jest ukryte bądź pominięte. Wybierając ofertę dla siebie upewnij się, że również serwer (pliki), a nie sama baza danych znajduje się na dyskach NVMe SSD!

Pozostałe: Aby stworzyć najlepsze środowisko dla strony WordPress powinna ona być usytuowana na serwerze LiteSpeed (pozwala przyśpieszyć witrynę nawet do x39). Możliwość korzystania z najnowszej wersji PHP 7.3 jest równie kluczowe – choć często zapominane! Z innych technicznych aspektów powinieneś również zwrócić uwagę na dostępność rozszerzenia Redis oraz Google QUIC.

 

2. Wybór właściwego motywu

Jeżeli planujesz samodzielnie założyć stronę internetową to najprawdopodobniej robisz to z pomocą platformy WordPress oraz z wykorzystaniem odpowiedniego motywu.

Obosieczną bronią jest fakt, że motywów na rynku jest mnóstwo. Jest to pewna korzyść. Mianowicie jeżeli potrzebujemy mocno specjalistycznego i konkretnego motywu to najprawdopodobniej taki istnieje. Z drugiej zaś strony część motywów nie jest dobrze zrobiona np. jest przeładowana zbędnym kodem, który będzie spowalniał naszą stronę, dlatego istnieje ryzyko, że dokonamy złego wyboru.

motyw dla strony wordpress

 

Znaczna większość motywów wygląda dobrze albo bardzo dobrze z podstronami, które zostały zaprojektowane przez sprzedających motyw. Problem pojawia się w momencie, w którym chcemy wyjść poza zaprojektowany szablon. Wtedy może się okazać, że dodanie sekcji bloga bądź wstawienie realizacji do naszego portfolio jest zadaniem karkołomnym, z którym sobie sami nie poradzimy.

Podczas wyboru motywu nie sugeruj się samym wyglądem, ale również jego funkcjonalnością, elastycznością, częstotliwością aktualizacji, wsparciem technicznym. Poszukaj w sieci artykułów dotyczących najlepszych motywów WordPress, poczytaj opinie i recenzje i wybierz z głową.

Pamiętaj, że płatny motyw może niejednokrotnie ochronić Twoją kieszeń przed przyszłymi wydatkami. W ten sposób często, przynajmniej przez jakiś czas zyskujesz wsparcie techniczne deweloperów motywu. W dodatku jest duże prawdopodobieństwo, że płatny motyw będzie po prostu lepiej zrobiony. Rozważając kupno i samodzielnie zakładając pierwszą stronę na WordPressie, zwróć uwagę na motywy: “Divi” oraz “Elementor”.

W późniejszym okresie czasu będziesz chciał zwiększyć szybkość swojej strony jeszcze bardziej. WordPress jest pod tym względem bardzo elastyczny. Możesz to zrobić samodzielnie – szybko i łatwo – m.in. z pomocą optymalizacji zdjęć i optymalizacji bazy danych.

 

3. Wybór właściwej strategii SEO

SEO, czyli search engine optimization polega na zwiększeniu widoczności witryny w wynikach organicznych (bezpłatnych) Google. Jest to temat bardzo obszerny, dlatego tutaj skupimy się jedynie na tym jaki wpływ SEO może mieć na Twoją stronę.

Jeżeli myślisz w przyszłości o konkurowaniu z innymi w wynikach wyszukiwania warto to zaplanować już na etapie zakładania strony. Odpowiednie SEO ma wpływ na strukturę Twojej strony, a ona na to jaki motyw wybierzesz.

Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków będzie konsultacja ze specjalistą. Dlaczego? Ponieważ pozycjonowanie polega na rywalizowaniu z innymi – domyślnie z najlepszymi, czyli z ludźmi którzy zajmują się tematami SEO na co dzień, mają ogromne doświadczenie oraz stosowne narzędzia.

strategia seo dla strony www wordpress

 

Cena narzędzi, które wykorzystują specjaliści może przekroczyć kilka, kilkanaście tysięcy złotych rocznie!

W jaki sposób osoba, która dopiero zaczyna może wygrać skoro rywalizacja wydaje się być już na starcie niesprawiedliwa? Na pewno nie byłoby to łatwe.

Jeżeli z jakichś względów nie chcesz bądź nie możesz skonsultować się ze specjalistą postaraj się samemu zaplanować strukturę swojej strony. To o czym musisz pamiętać to to aby przyporządkować jedno główne słowo kluczowe oraz semantycznie powiązane z nim słowa do jednej podstrony, a później zoptymalizować ją pod te słowa kluczowe. W ten sposób unikniesz problemu kanibalizacji słów kluczowych. W całym procesie pomocne będą darmowe wtyczki SEO WordPress.

Dla przykładu: Jeżeli projektujesz strony www to jedną podstronę chcesz zoptymalizować pod słowa kluczowe: “projektowanie stron internetowych”, “tworzenie stron WordPress”, “zakładanie witryn www”, “wykonywanie stron”, itd. (bo są to semantycznie związane ze sobą słowa), ale inną pod słowa: “optymalizacja witryn”, “optymalizacja stron internetowych” itd.

Dlatego jeżeli zależy Ci na tym aby Twoja strona wyświetlała się na określone słowa kluczowe to będzie to miało wpływ na budowę Twojej strony.

Często zaczynamy od budowania witryny, a później myślimy o pozycjonowaniu. Powoduje to to, że niejednokrotnie musimy przebudowywać swoją stronę. Pomyśl o pozycjonowaniu wcześniej i oszczędź sobie ponowne budowanie swojej strony.

Zajrzyj również do naszych artykułów o image SEO oraz o zagadnieniach związanych z audytem SEO. Na początku wszystko będzie wydawać się skomplikowane, ale później cały proces będzie stawał się coraz łatwiejszy.

 

Podsumowanie

Planowanie jest istotną rolą każdego biznesu/przedsięwzięcia. Odpowiednie zaplanowanie, a później realizacja działań związanych ze stworzeniem własnej strony internetowej może przynieść spore owoce w przyszłości. Trud, wysiłek oraz pieniądze zainwestowane na samym początku mogą stać się ważnym ogniwem w kreowaniu Twojej “internetowej przyszłości”.

Zachęcamy też do sprawdzenia naszego poradnika o tym, jak założyć bloga WordPress – krok po kroku!

 

 

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!