Optymalizacja z wykorzystaniem formatu WebP

 

Czym jest WebP

WebP jest nowoczesnym formatem obrazu będacym w stanie zredukować rozmiar utrzymując wysoką jakość zdjęć. Został opracowany przez Google i wydany w wersji open-source specjalnie do użytku na stronach internetowych.

WebP wspiera funkcje zarówno bezstratnej, jak i stratnej kompresji. Według oficjalnych statystyk, pierwsza pozwala uszczuplić obrazki .png o 26%, natomiast druga zmniejsza wagę .jpg o średnio 34%.

webp format

 

Rozmiar strony lub sklepu internetowego jest określany przez ilość i wagę zasobów, które użytkownik musi pobrać. Aby ograniczyć sporą część z tych zasobów (obrazki, zdjęcia, ikony …), musimy pamiętać o wykonywaniu optymalizacji zdjęć. Format WebP jest jedną z możliwości.

 

 

WebP w praktyce

Wyżej wspomnieliśmy o oszczędności na poziomie 26-34%. W rzeczywistości możemy myśleć o jeszcze lepszych wynikach, ponieważ powyższe dane są jedynie statystykami Google.

przyklad webp

 

Niektóre grafiki .png mogą zostać zmniejszone nawet o 8x! Dla dużych stron z masą różnych zdjęć, taka różnica oznacza sporo zaoszczędzonego miejsca (i pieniędzy).

webp png

 

Parę lat temu Google opublikowało analizę 1 mln obrazków. Okazało się, że format WebP uzyskiwał najwyższą kompresję ze wszystkich formatów.

Co więcej, najlepsze rezultaty osiągnęły mniejsze obrazki i zdjęcia o niskiej rozdzielczości – czyli te najczęściej spotykane w Internecie.

 

 

Obsługa JPEG, PNG i GIF

To nie koniec pozytywnych newsów! Kolejną ważną zaletą WebP jest jego wszechstronność i możliwości.

  • Po pierwsze: WebP dobrze radzi sobie z przezroczystością, tak jak obrazki .png.
  • Po drugie: WebP obsługuje animacje, tak jak obrazki .gif.
webp - obsluga jpg png gif

 

Jesteśmy więc w stanie wygenerować wszystkie zdjęcia GIF, JPG i PNG w jednym formacie, generując przy tym mniejsze obrazki i niezmienną jakość. Czego chcieć więcej?

 

 

Kluczowa wada

Oprócz wielu zalet, WebP ma też jedną ważną wadę – nie jest (jeszcze) obsługiwany przez wszystkie przeglądarki. Na ten moment WebP statystycznie może wyświetlić się u 75% Internautów.

Obsługiwane przeglądarki

  • Chrome i Chrome Android
  • Opera i Opera Mini
  • UC Browser
  • Samsung Internet

Przeglądarki które wprowadzą obsługę w ciągu kilku miesięcy

  • Firefox (Mozilla)
  • Edge (Microsoft)

 

 

Jak skorzystać z formatu .WebP?

Optymalizacja obrazków z pomocą WebP nie powinna stanowić dla nikogo problemu. Możemy bowiem skorzystać z gotowego rozwiązania, jeśli nasza strona działa na serwerze LiteSpeed, lub samodzielnie zmienić format (w generatorze online lub z udziałem skryptów).

 

Optymalizacja na serwerze LiteSpeed

Jeżeli jesteś właścicielem hostingu na serwerze LiteSpeed, otwórz ustawienia pluginu LiteSpeed Cache i przejdź do zakładki „Media”.

litespeed webp optymalizacja - krok 1

 

Zjedź na dół i włącz opcje pokazane na poniższym screenie („Optymalizuj wersje WebP”, „Zamiennik obrazów WebP”, „WebP For Extra srcset”).

litespeed webp optymalizacja - krok 2

 

Od teraz optymalizacja zdjęć będzie skutkowała dodaniem obrazków w formacie .webp, które będą widoczne w kompatybilnych przeglądarkach. W pozostałych przeglądarkach LiteSpeed wyświetli oryginalne obrazki.

Przeczytaj więcej o optymalizacji zdjęć WordPress.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Zestaw narzędzi Google

Programiści mogą skorzystać z gotowych rozwiązań Google. Oprócz ogólnej bazy wiedzy o WebP, Google zapewniło również pełną dokumentację API.

google webp

 

Plugin Photoshop

Osoby na co dzień pracujące w Photoshopie mają możliwość zainstalowania pluginu dla WebP. Wystarczy dodać rozszerzenie, a później zapisać swoją twórczość w omawianym formacie.

photoshop webp

 

Konwerter zdjęć

Manualna edycja formatu zdjęć przy pomocy konwertera online jest ostatnią opcją w naszym poradniku. Po otwarciu konwertera, wystarczy wgrać swoje zdjęcia i pobrać je w formacie WebP.

konwerter webp

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!