WordPress 5.0 już dostępny!

 

 

wordpress 5.0

 

WordPress 5.0

WordPress 5.0 już tu jest! Najważniejsza aktualizacja tego roku została wydana wczoraj (6 listopada) i w pewnym sensie zmieniła WordPressa na zawsze. To wydane zawiera bowiem kompletnie nowy edytor Gutenberg, który kończy poprzednią erę tworzenia treści w WordPressie.

Teraz wszystko ma być prostsze, mniej rozpraszające i – co najważniejsze – bardziej funkcjonalne.

Funkcjonalność to słowo klucz tego artykułu. Jeśli o nią chodzi, edytor Gutenberg jest ogromnym krokiem wprzód. Korzysta on z nowego systemu blokowego umożliwiającego bardziej zaawansowaną edycję treści. Daje też dużą elastyczność w jej układaniu, dzięki czemu możemy stworzyć rozbudowane podstrony i wpisy w kilka minut – poprzez przeciąganie gotowych elementów w edytorze wizualnym.

aktualizacja wordpress 5

W rzeczy samej wprowadzenie Gutenberga oznacza całkowicie nowe doświadczenie w tworzeniu witryny. Dzieje się to za sprawą nie tylko systemu blokowego, ale również m.in. dzięki bardziej intuicyjnemu interfejsowi oraz sporej ilości wolnego miejsca. To ostatnie jest naprawdę ważne, ponieważ pomaga w walce z monotonią i mniej rozprasza.

Mówi się, że dla jednych WordPress 5.0 będzie strzałem w dziesiątkę, kiedy dla innych będzie wyzwaniem. Dlaczego?

Aktualizacja WordPress 5.0 na pewno zapewni długoterminowe korzyści, jednakże równie pewne jest to, że na samym początku nie obędzie się ‘bez turbulencji‘. Ponieważ, pomimo że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo dobrze, są też pewne minusy. 

Aktualizacja 22 lutego 2019: Wersja 5.0 doczekała się wielu poprawek – sprawdź WordPress 5.1!

 

 

Edytor Gutenberg

Osoby, które są u nas po raz pierwszy, mogą nie wiedzieć, że o nowym edytorze pisaliśmy już kilka miesięcy temu. W serii 2 wpisów wytłumaczyliśmy wiele związanych z nim aspektów.

Najpierw napisaliśmy artykuł o tym, czym jest WordPress Gutenberg i jaki jest jego cel.

Chwilę później stworzyliśmy poradnik Gutenberg – obsługa, zalety i wady.

wordpress 5.0 - gutenberg

 

W powyższych postach (na ten moment) temat został wyczerpany. Można powiedzieć, że są to pozycje obowiązkowe dla każdego właściciela witryny na WordPressie, bo Gutenberg właśnie stał się faktem.

Aby sprawdzić Gutenberg w praktyce, odwiedź stronę z testową instalacją.

 

 

Problemy z WordPress 5.0

WordPress istnieje od ponad 15 lat i przez ten czas powstały na nim miliony stron internetowych. Część z nich jest aktualizowana rzadko, bardzo rzadko albo prawie w ogóle. Wiele zawiera porzucone wtyczki, które nie są aktywnie utrzymywane przez programistów, lub bardzo przestarzałe motywy. To wszystko prowadzi do dużych problemów, gdy przychodzi czas na dużą aktualizację.

Błędy http serwera, problem białego ekranu czy brak dostępu do panelu administratora to jedynie kilka z ewentualnych problemów.

wordpress 5-0 problemy

 

Czy mój motyw jest gotowy na Gutenberg?

Zacznij od upewnienia się, czy używany przez Ciebie motyw jest zgodny z najnowszym edytorem. Wyślij wiadomość do autora motywu z pytaniem, czy dany produkt jest gotowy na aktualizację 5.0.

Autorzy płatnych motywów i wtyczek ciężko pracowali w ciągu ostatnich miesięcy, aby przygotować swoje produkty do nadchodzącej aktualizacji. Problem w tym, że zmiany w Gutenbergu były wprowadzane w szybkim tempie – to oznacza ciągłe zmiany w kodzie i tym samym trudniejsze środowisko do pełnego testowania nowych funkcji. Warto więc wysłać krótkie zapytanie, czy nasz motyw jest przygotowany.

 

Czy moje wtyczki są kompatybilne z WordPress 5.0?

Następnym krokiem jest sprawdzenie wszystkich wtyczek zainstalowanych w Twojej witrynie. Tutaj zadanie jest prostsze, ponieważ możesz zrobić to samodzielnie kilkoma kliknięciami.

Wystarczy, że przejdziesz do panelu pluginów i sprawdzisz ich informacje. Przy każdej wtyczce wyświetlona jest wersja WordPressa, z którą każda z tych wtyczek jest kompatybilna. Jeśli widzisz informację „Testowana do: 5.0” możesz być spokojny – wtyczka jest kompatybilna z Gutenbergiem.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Aktualizacja do wersji 5.0

Pamiętaj, że w teorii wszystko może być dopięte na ostatni guzik, ale to praktyka nas weryfikuje. Przed wykonaniem aktualizacji, wykonaj kopię zapasową plików swojej strony!

Wersja 5.0 oznacza sporo zmian i nowości, dlatego aktualizacji nie warto robić na szybko. Przed kliknięciem przycisku „Aktualizuj” powinieneś zastanowić się, co będzie dla Ciebie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Możliwości jest kilka:

1. Wstrzymaj się z aktualizacją do stycznia

Pierwszą i w wielu przypadkach najbezpieczniejszą opcją jest przeczekanie paru tygodni przed aktualizacją WordPress 5.0. Jeśli jesteś zajęty w tym miesiącu i nie masz czasu w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku, poczekaj do początku przyszłego roku.

wordpress 5 bez aktualizacji

 

Główne powody, dlaczego warto poczekać:

  1. Najprawdopodobniej w styczniu pojawi się kolejna, mniejsza aktualizacja, w której zostaną naprawione błędy odnalezione w aktualnej wersji 5.0.
  2. Miesiąc to sporo czasu nie tylko dla programistów WordPressa, ale też dla developerów wtyczek i motywów. W styczniu, rozszerzenia i szablony będą lepiej przygotowane do najnowszej wersji.

W skrócie, jeśli obawiasz się błędów z WordPressem 5.0, poczekaj z aktualizacją, tak by część potencjalnych problemów Cię ominęła.

 

2. Zaktualizuj do wersji 5.0 i korzystaj z Gutenberg

Jeżeli Twój motyw i wszystkie zainstalowane wtyczki są przygotowane do WordPress 5.0, a Ty posiadasz już pierwsze praktyczne doświadczenie z Gutenbergiem, nic nie stoi na przeszkodzie by przejść do najnowszej wersji.

wordpress 5.0 - aktualizacja gutenberg

 

3. Zaktualizuj do wersji 5.0 i zachowaj klasyczny edytor

Alternatywą dla Gutenberga jest dostępny do tej pory edytor klasyczny. Pomimo że Gutenberg jest od teraz podstawowym edytorem, istnieje sposób na powrót do poprzedniego edytora. Możesz go przywrócić poprzez instalację tej wtyczki.

To dobry pomysł, jeżeli Twój motyw lub pluginy nie są jeszcze przygotowane do najnowszej wersji. W ten sposób unikniesz błędów z kompatybilnością rozszerzeń w następstwie których Twoja strona może się posypać.

wordpress 5.0 - klasyczny edytor

 

 

Podsumowanie

WordPress 5.0 i Gutenberg stanowią duży krok naprzód w ewolucji WordPressa. Innowacje i ważne zmiany nigdy nie obywają się jednak bez ryzyka i niedogodności. Aktualizacja do wersji 5.0 może spowodować wiele problemów, z którymi nie każdy sobie poradzi. Postępując zgodnie z naszymi zaleceniami, możesz zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, zależnie od sytuacji, w której znajduje się Twoja strona WordPress. Działaj rozważnie!

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!