FTP – co to, jak się połączyć i jak działa?

 

FTP

Rozwój protokołu FTP (z ang. File Transfer Protocol) rozpoczął się już w 1971 roku. Głównym priorytetem twórców było opracowanie mechanizmu, który pozwalałby użytkownikom na wysyłanie, odbieranie oraz edycję plików w innym systemie. Zapewne mało kto wtedy przypuszczał, że protokół ten stanie się jednym z fundamentów Internetu, który znamy dzisiaj.

ftp

 

Czy wiesz, że FTP istniał jako jeden z oryginalnych protokołów do uzyskiwania dostępu do ‘informacji’, na długo zanim HTTP stał się powszechnym protokołem do uzyskiwania dostępu do stron internetowych?

Zdecydowana większość Internautów ma codzienny kontakt z HTTP, ale nigdy nie będzie miała styczności z połączeniem FTP. Ma ono istotne zastosowanie głównie dla właścicieli serwerów oraz administratorów stron internetowych.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy wszystkie podstawy związane z FTP. Na początku skupimy się na teorii, odpowiadając na pytania, co to jest i jak działa. Następnie przejdziemy do praktyki i wytłumaczymy, jak się połączyć z serwerem FTP korzystając z komputera osobistego poprzez FileZilla.

 

 

Co to jest FTP?

FTP (File Transfer Protocol) to standardowy protokół sieciowy służący do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami podłączonymi do sieci za pośrednictwem połączenia TCP / IP. W dzisiejszych czasach najczęściej używa się go w celu transferu lub edycji plików witryn internetowych.

ftp (file transfer protocol)

 

Ale czym w ogóle jest protokół? Protokół to zestaw reguł, z których korzystają komputery w sieci, aby móc się ze sobą komunikować. Reguły te obejmują rodzaj danych, które mogą być przesłane, polecenia, jakie mogą być użyte do wysyłania i odbierania oraz sposoby potwierdzania.

Najpopularniejszym protokołem internetowym jest HTTP, z którego korzystasz w tym momencie – czytając naszego bloga. FTP jest nieco mniej znanym protokołem, ale warto wiedzieć, że bez niego większość stron internetowych nie istniałaby.

Jako że wszystko to często dzieje się ‘za kulisami’, najprawdopodbniej już nie raz korzystałeś z FTP nawet o tym nie wiedząc. Jeśli pobierałeś coś z Internetu, np. nową aplikację czy grę, bardzo możliwe, że Twój komputer użył do tego omawiany protokół.

Warto wiedzieć: W wolnym tłumaczeniu ‘File Transfer Protocol’ oznacza protokół przesyłania plików.

 

Czy FTP jest bezpieczny?

Nie, z założenia nie, ponieważ podstawowe FTP sięga czasów, gdy cyberbezpieczeństwo było czymś „mniej powszechnym”. Co to znaczy? Transfery FTP nie są szyfrowane, co umożliwia hakerom wykrycie i przejęcie pakietów.

bezpieczenstwo ftp

 

Z tego powodu wiele osób używa FTPS lub SFTP. Zasadniczo działają one w ten sam sposób co FTP, ale szyfrują wszystkie pakiety. To oznacza, że osoby z niecnymi zamiarami nie mogą odczytać żadnych plików, nawet jeśli uda im się je przechwycić.

Warto wiedzieć: Większość serwerów odmawia oferowania podstawowego FTP bez szyfrowania i zamiast tego oferuje FTPS lub SFTP przy wykorzystaniu aplikacji FTP. Tym samym, jeśli ktoś prosi Cię, abyś przesłał pliki przez FTP, najprawdopodobniej ma na myśli SFTP.

 

Co oznacza anonimowe FTP?

Wiele publicznych serwerów pozwala użytkownikom logować się i pobierać pliki przez FTP, łącząc się ‘anonimowo’. Jest to powszechna praktyka w świecie oprogramowania typu open-source.

anonimowe ftp

 

Uważaj! Kiedy łączysz się anonimowo z FTP, tak naprawdę nie jesteś anonimowy. W większości przypadków musisz wpisać „anonimowy” jako login i np. adres e-mail jako hasło. Dzięki temu, administrator teoretycznie wie, kto się loguje i pobiera ich pliki (w praktyce e-mail może być zmyślony).

Warto wiedzieć: Nawet jeśli nie musisz podawać żadnych danych podczas połączenia, każdy rozsądny administrator zapisuje tzw. sesje użytkowników. Oznacza to, że widzi takie informacje jak chociażby Twój adres IP.

 

 

Jak połączyć się z serwerem FTP?

Istnieje wiele różnych sposobów nawiązywania połączenia FTP. Jako firma hostingowa, skupimy się na najpopularniejszej metodzie związanej z zarządzaniem plików witryny internetowej przy pomocy aplikacji FileZilla.

FileZilla to darmowy klient FTP, który jest dostępny dla większości popularnych systemów operacyjnych, w tym Windows, Linux i Mac OS. Dzięki niemu możesz połączyć się z serwerem.

Oto, jak połączyć się z serwerem FTP poprzez FileZilla:

 

1. Pobierz FileZilla

Rozpocznij od otwarcia oficjalnej strony FileZilla. Kliknij „Download FileZilla Client”, by rozpocząć pobieranie. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji, a po jej ukończeniu – uruchom program.

pobieranie filezilla

 

 

2. Otwórz menedżer stron

Uruchom FileZilla. Na samej górze aplikacji najedź na „Plik” i kliknij w „Menedżer stron…”, aby zapisać dane serwera na przyszłość.

otwieranie menedzera stron ftp

 

Dzięki menedżerowi stron będziesz mógł zapisać dane serwera na przyszłość. Oczywiście, wykonanie tego kroku jest opcjonalne.

Warto wiedzieć: Nie musisz wykonywać tych kroków i zapisywać danych. Możesz szybko połączyć się z serwerem korzystając z pól logowania na samej górze aplikacji i klikając w przycisk ‘Quickconnect’. Zapisanie danych serwera jest jednak lepszym rozwiązaniem, ponieważ oszczędzi Ci czasu na ponowne połączenia w przyszłości.

 

 

3. Dodaj nową stronę

Kliknij przycisk „Nowy Adres”, a następnie wypełnij wymagane pola według poniższej instrukcji:

 • Serwer: wpisz adres IP lub domenę serwera;
 • Tryb logowania: wybierz opcję ‘Normal’;
 • Użytkownik: wpisz nazwę użytkownika FTP;
 • Hasło: Wpisz hasło użytkownika FTP.
dodawanie strony w filezilla

 

Teraz pozostaje Ci kliknąć przycisk „Połącz” w celu ustanowienia połączenia. Od tego momentu, dane zostaną zapisane i będziesz mógł logować się do FTP przy pomocy menedżera stron – bez konieczności wpisywania hasła za każdym razem.

Wskazówka: Dane logowania FTP (tj. IP serwera, nazwa użytkownika i hasło) otrzymasz w wiadomości e-mail po zakupieniu pakietu hostingowego. Możesz również uzyskać te dane z poziomu panelu hostingowego.

 

 

Jak działa FTP?

Zacznijmy od podstaw. Połączenie FTP wymaga dwóch stron do nawiązania komunikacji – użytkownika i serwera. Aby połączyć się z serwerem, użytkownik musi posiadać uprawnienia i wymagane poświadczenia. Niektóre publiczne serwery FTP nie wymagają jednak poświadczeń w celu uzyskania dostępu. Praktyka ta znana jest jako anonimowe FTP (opisane wyżej).

dzialanie ftp

 

Działanie FTP opiera się na dwóch różnych trybach połączenia:

 • Tryb pasywny, w którym serwer otwiera port i ‘nasłuchuje’, a użytkownik się z nim łączy.
 • Tryb aktywny, w którym to użytkownik otwiera port i ‘nasłuchuje’, a serwer aktywnie się z nim łączy.

 

Większość programów FTP domyślnie ustanawia tryb połączenia pasywnego ze względów bezpieczeństwa. Zapory firewall większości komputerów są z reguły tak skonstruowane, by blokowały połączenia inicjowane z zewnątrz, co uniemożliwia korzystanie z trybu aktywnego.

 

Podczas nawiązywania połączenia istnieją dwa różne kanały komunikacji:

 • Kanał poleceń, w którym inicjuje się instrukcje/odpowiedzi.
 • Kanał danych, w którym odbywa się dystrybucja danych.

 

Gdy użytkownik FTP wpisze poprawne dane logowania i zdoła otworzyć połączenie – jedno dla poleceń i jedno dla danych – komunikacja z serwerem rozpoczyna się. Od tego momentu użytkownik może przesyłać i odczytywać pliki.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Do czego służy FTP?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, protokół FTP jest najczęściej używany na linii użytkownik-serwer, przy czym użytkownik prosi lub wysyła plik, a serwer go dostarcza lub odbiera. Użytkownik może uzyskać dostęp do plików dostępnych na serwerze FTP przy pomocy aplikacji FTP.

zarzadzanie plikami ftp

 

Chociaż zdecydowana większość osób korzystających z FTP, używa go jedynie w celach edycji plików witryn internetowych, to nie jedyne jego przeznaczenie.

Oto, do czego może posłużyć FTP:

 • Zarządzanie witryną: FTP jest przydatnym ‘narzędziem’ do przenoszenia plików z komputera, na którym pracujesz, na serwer, na którym znajduje się witryna internetowa. Jeśli na przykład chcesz zainstalować WordPress, jednym ze sposobów jest ręczne przesłanie plików przy pomocy aplikacji FTP.
 • Dokształcanie się: FTP jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naukę obsługi i działania protokołów. Wiele osób aktywnie z niego korzysta i ‘studiuje’ go przed przejściem do bardziej złożonych wersji. Innymi słowy, FTP to ciekawy punkt wyjścia, gdy mowa o nauce.
 • Udostępnianie prywatne: Czasami FTP jest także używane jako sposób udostępniania plików. Jeden użytkownik może przesłać pliki na serwer FTP, a następnie udostępnić do niego link lub dane innemu użytkownikowi. Tego rodzaju wykorzystanie jest mniej powszechne w dobie usług w chmurze, ale wciąż można znaleźć pasjonatów, którzy wolą tzw. „stare, sprawdzone metody”.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!