Google News – co to, jak dodać stronę i zaistnieć?

 

Google News

Gdy chcesz na bieżąco otrzymywać najświeższe informacje z Polski i świata, Google News może okazać się pomocne. Algorytmy Google odpowiedzialne za tworzenie list artykułów stają się coraz bardziej dokładne, a użytkownicy często ufają kanałowi Google bardziej niż samym źródłom.

google news

 

Ale co jeśli to Ty jesteś autorem treści? Aby Twoje artykuły znalazły się w sekcji ‘Wiadomości Google’, powinieneś poinformować o tym Google przy pomocy manualnego zgłoszenia.

Dlaczego warto? Za sprawą Google News, możesz zyskać tysiące kliknięć do swojej witryny zupełnie za darmo. Bez inwestowania czasu w optymalizację SEO i umiejętności dziennikarskich. Liczy się chwytliwy tytuł i treść, która zainteresuje odbiorcę.

Inteligentni wydawcy, blogerzy i sprzedawcy od wielu lat wykorzystują ten ogromny zasób w celu zdobycia ukierunkowanego ruchu, zwiększenia widoczności w wyszukiwarce i promowaniu swojej Internetowej marki.

Choć omawiany agregator treści został stworzony z myślą o potrzebach serwisów informacyjnych, nie jest to wymóg absolutny. Nie musisz prowadzić witryny z wiadomościami. Wystarczy, że masz bloga, na którym konsekwentnie publikujesz zawartość godną uwagi.

Dzisiejszy poradnik skupi się na omawianym agregatorze treści. Na samym początku dowiesz się z niego, czym jest Google News i jak działa. Następnie poznasz 6 kroków, jak dodać stronę lub serwis, by pokazała się w Wiadomościach Google oraz jak zaistnieć na tamtejszych listach.

 

 

Co to jest Google News?

Google News to internetowa platforma agregująca wiadomości. Ma na celu zebranie, przeanalizowanie i sklasyfikowanie artykułów z wielu źródeł, a następnie wyświetlenie spersonalizowanych list użytkownikom końcowym.

co to jest google news?

 

Google News w wersji beta został udostępniony publicznie we wrześniu 2002 roku. Oficjalne wydanie wersji anglojęzycznej miało miejsce prawie 4 lata później – w styczniu 2006 roku.

Od tamtej pory wiele się zmieniło. Dzisiaj Google News jest dostępny w wielu wariantach, dla ponad 20 regionów i 12 języków. Jednym z tych kilkunastu ‘szczęśliwych’ regionów jest od paru lat Polska.

Oto produkty Google News:

  • Kanał Google News (jako oddzielna sekcja wyszukiwarki),
  • Sekcja „Najważniejsze artykuły” (na samej górze wyników wyszukiwania),
  • Google Discover (jako oddzielna platforma i aplikacja mobilna).

 

Jeśli chodzi o Google Discover, jest to stosunkowo nowy produkt oparty na tzw. technologii Knowledge Graph, który prezentuje niestandardowe, spersonalizowane wyniki w oparciu o historię wyszukiwania oraz preferencję konkretnego użytkownika.

 

Warto wiedzieć: Artykuły w Google News są podzielone na kategorie, w zależności od lokalizacji, zainteresowań i ustawień językowych. Jako czytelnik możesz dostosowywać to, co jest prezentowane, tak abyś otrzymywał tylko to, co Cię interesuje.

 

 

Jak działają Wiadomości Google?

Zasada działania Wiadomości Google jest prosta. Algorytm automatycznie gromadzi wszystkie nowe artykuły z zarejestrowanych witryn i sortuje je według trafności. Ponadto, tworzy on grupy tematyczne i łączy posty według tematu. Dzięki temu, otrzymujesz listę różnych źródeł poruszających ten sam temat.

jak dzialaja google wiadomosci?

 

Rezultatem pracy tego algorytmu jest lista zawierająca najbardziej odpowiednie nagłówki z ostatniego dnia. Im bardziej popularne i odpowiednie treści, tym wyżej zostaną umieszczone na liście.

Warto wiedzieć: Wiadomości Google są zdominowane przez duże serwisy. Konkurowanie z nimi na polu ‘informacji dla mas’ jest niemożliwe. Mniejsze serwisy mają natomiast szansę na pojawienie się w sekcjach poświęconych konkretnemu tematowi, np. Programowanie.

 

 

Jak sprawdzić czy strona widnieje na kanale News?

Ostatnią rzeczą, na której marnowanie możemy sobie pozwolić w 2020 roku, jest czas. Dlatego też zanim przejdziesz dalej i zaczniesz manualnie dodawać stronę do Google News, sprawdź, czy przypadkiem już się tam nie znajduje.

przykladowa strona w wiadomosciach google

 

Aby tego dokonać, otwórz wyszukiwarkę Google i zawęź wyszukiwanie przy użyciu operatora „site:”, np. site:jchost.pl. Następnie kliknij zakładkę „Wiadomości”. Jeśli lista będzie pusta, musisz manualnie dodać swoją stronę. Jeśli zobaczysz jednak artykuły ze swojego bloga, nie musisz nic więcej robić!

Warto wiedzieć: Algorytm Google automatycznie dodaje do Google News zaufane strony, które konsekwentnie publikują ciekawe treści. To jednocześnie oznacza, że manualna konfiguracja jest często niepotrzebna.

 

 

 

Jak dodać stronę do Google News?

Dodanie strony do kanału News jest banalnie proste i sprowadza się do kilkunastu kliknięć. Bardziej czasochłonnym jest jednak dostosowanie witryny według wskazówek dla webmasterów oraz szczegółowych wytycznych Google News.

Powyższe wytyczne dotyczą kwestii technicznych oraz jakości treści. Koniecznie się z nimi zapoznaj przed rozpoczęciem manualnej konfiguracji!

Oto jak dodać serwis do Google News:

 

1. Otwórz Centrum Wydawcy Wiadomości

Rozpocznij od otwarcia dedykowanego Centrum Wydawcy Wiadomości (z ang. Publisher Center), a następnie kliknij „Add publication”.

dodawanie publikacji w centrum wydawcy

 

2. Wybierz nazwę publikacji

Wpisz nazwę swojej publikacji (może to być np. domena Twojego serwisu) i zapisz ją poprzez kliknięcie „Save”.

wybieranie nazwy publikacji w google news

 

3. Skonfiguruj swój serwis

Uzupełnij wszelkie informacje, które są wymagane do przetworzenia Twojego zgłoszenia.

dodawanie serwisu do google news

 

Oto najważniejsze dane:

  • Podstawowe informacje (nazwa, opis, kategoria i język podstawowy)
  • Weryfikacja URL strony (manualnie lub poprzez Google Search Console)
  • Lokalizacja
  • Kontakty
  • Dystrybucja
  • Kod śledzenia

 

Jeśli użyjesz w Google News tego samego konta, które używasz w Search Console, możesz w prosty sposób automatycznie zweryfikować witrynę. W drugiej sekcji kliknij „Verify in search console”.

weryfikacja search console w wiadomosciach google

 

W następnych zakładkach możesz skonfigurować kanał RSS dla swoich publikacji, dodać niestandardowe logo, a nawet skonfigurować Google Ads, jeśli chcesz zarabiać na swoich treściach.

 

4. Opublikuj serwis

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych elementów i zaakceptowaniu warunków użytkowania, możesz opublikować swój serwis. By to zrobić, kliknij „Publish”.

ukonczenie dodawania strony w google news

 

Jak widzisz, manualna konfiguracja zajęła Ci nie więcej niż 10 minut. Niestety, teraz musisz poczekać na zakończenie procesu weryfikacyjnego. Zazwyczaj zajmuje on od 2 do 4 tygodni.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

 

5 kroków, jak zaistnieć w Wiadomościach Google

Zaczęło się od dostosowania witryny do wytycznych dla webmasterów i Google News oraz jej manualnego dodania do centrum Wydawcy. Teraz nadszedł czas na zwiększenie swoich szans w walce o kliknięcia i zasięg.

Oto, 5 kroków, jak zwiększyć widoczność i zaistnieć w Google News:

 

1. Utwórz mapę witryny Google News

Chociaż algorytmy wyszukiwarki są na bieżąco aktualizowane i są na tyle zaawansowane, że nie potrzebują już mapy witryny, warto ją stworzyć. Szanse na szybsze i bardziej skuteczne indeksowanie treści są znacznie większe, jeśli ją dodasz. Dotyczy to w szczególności serwisów, które posiadają już spore zaplecze artykułów.

mapa witryny google news

 

Niestety, Google News sitemap to nie to samo co standardowy sitemap witryny. Dlatego też musisz stworzyć nowy zasób, specjalnie na potrzeby wiadomości Google.

Na samym początku zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi mapy witryny pod Wiadomości Google. Gdy wytyczne będą dla Ciebie jasne, utwórz nową mapę witryny i dodaj ją do Google Search console.

 

2. Pamiętaj o wytycznych dotyczących jakości

Nie możesz zapominać o tym, że Twój serwis będzie konkurować z tysiącami innych witryn, które również próbują zwiększyć swoją widoczność. Codziennie w Internecie pojawiają się miliony postów i aby móc się wyróżnić, musisz tworzyć unikalną treść o wysokiej jakości.

wytyczne google dotyczace jakosci tresci

 

Poświęć chwilę czasu na zapoznanie się z polityką treści Google News. Jeśli prowadzisz legalny biznes zgodny z ogólnie przyjętymi standardami, to będzie raczej formalność.

Jeśli jest inaczej, musisz dostosować dotychczasowe i tworzyć nowe artykuły wedle wytycznych. Oferuj wysoką jakość, nie duplikuj, przestrzegaj zasad przejrzystości i nie promuj niebezpiecznych treści.

 

3. Dodaj informacje kontaktowe

Wiarygodność wydawcy jest jedną z najważniejszych kwestii podczas weryfikacji serwisu. Aby zwiększyć szansę na zatwierdzenie wniosku, dodaj stronę kontaktową zawierająca informacje o Twojej osobie lub firmie, takie jak adres, numer telefonu i e-mail. Formularz kontaktowy nie wystarczy.

informacje kontaktowe w wiadomosciach google

 

Co więcej, staraj się budować autorytet wokół swojej osoby. Rozważ umieszczenie krótkiej biografii, wraz z imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją w serwisie, na końcu artykułu.

Dzięki takiemu podejściu zyskasz zarówno w oczach algorytmu Google, jak i samych czytelników, którzy będą mieli do Ciebie większe zaufanie.

 

4. Pisz ciekawe nagłówki bogate w słowa kluczowe

Nagłówek strony to po części obietnica składana czytelnikowi oraz wyszukiwarce. Dzięki niemu będą oni wiedzieli, czego mogą się spodziewać po otwarciu danego artykułu. Jedną z oczywistych rzeczy, które musisz unikać to tzw. clickbaity, przez które możesz stracić wiarygodność.

naglowki i slowa kluczowe pod google news

 

Oprócz powyższej obietnicy, istnieje jeszcze druga strona medalu, czyli zasięg. Dobry nagłówek może go zwiększyć, ponieważ sprawi, że algorytm lepiej zrozumie tematykę i więcej osób kliknie w dany artykuł.

Powinieneś tworzyć nagłówki zawierające konkretne tematy, które interesują Twoją grupę odbiorców. Co więcej, pamiętaj też o użyciu słów kluczowych.

 

5. Stosuj się do dobrych praktyk SEO

Mówi się, że Google stosuje osobną technologię i oddzielne algorytmy dla produktu Google News. W porównaniu do algorytmu wyszukiwarki, są to stosunkowo nowe rzeczy. Dlatego też można zakładać, że bazują one właśnie na podstawowym algorytmie wyszukiwarki. Dlaczego? Bo jest on po prostu sprawdzony.

dobre praktyki seo - google

 

Dodatkowo, pisząc teksty na swojego bloga pamiętaj, że oprócz ruchu z Google News, powinieneś też starać się o wysokie pozycje i ruch z wyszukiwarki. Połączenie tych dwóch źródeł, może drastycznie zwiększyć widoczność serwisu.

Tym samym twórz nową treść trzymając się dobrych praktyk SEO. Podziel tekst na nagłówki, znajdź odpowiednie słowa kluczowe i pisz o tematach, które po pierwsze – interesują ludzi, a po drugie – są przez nich wyszukiwane.

 

 

Podsumowanie

Google News to agregator treści z wielu źródeł. Zbiera i grupuje wiadomości z wielu milionów witryn, a następnie wyświetla je użytkownikom końcowym w formie spersonalizowanych wyników.

Chociaż możesz poczekać, aż algorytm Google znajdzie i samodzielnie doda Twoją witrynę do kanału News, możesz też zrobić to ręcznie. Przyśpieszenie całego procesu poprzez ręczną weryfikację i stworzenie osobnej mapy witryny na pewno nie będzie złym pomysłem.

Dołączenie do Wiadomości Google sprawi, że Twoja treść będzie trafiała do większej grupy odbiorców. Dzięki temu, możesz zwiększyć widoczność Twojego serwisu i pozyskać nowych czytelników.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!