HTTP/3 (QUIC)- wszystko, co musisz wiedzieć

 

HTTP/3

Cały Internet opiera się na komunikacji między klientami internetowymi a serwerami. Odbywa się ona poprzez wysyłanie żądań i odbieranie odpowiedzi za pomocą protokołu HTTP. Gdyby go nie było, nie byłbyś teraz w stanie przeglądać naszego bloga. Wspomniany protokół jest powszechnie używany od ponad 20 lat, ale teraz doczekał się ogromnej aktualizacji – HTTP/3.

HTTP/3

 

HTTP jest protokołem przesyłania hipertekstu (z ang. Hypertext Transfer Protocol). Jego pierwsza wersja (HTTP/1) pojawiła się na początku 1997 roku, natomiast druga (HTTP/2) dopiero 18 lat później – w 2015 roku.

Chociaż na wieść o wydaniu HTTP/2 zrobiło się głośno, można powiedzieć, że sprawa nagle przycichła. Pod koniec 2016 roku nie było już mowy o żadnych aktualizacjach, a tzw. „5 minut sławy” przeminęło.

Czy można to nazwać smutnym zakończeniem? Zdecydowanie nie! W tym samym roku pojawił się bowiem protokół QUIC, na którym opiera się dzisiejsze HTTP/3.

W tym artykule nie będziemy jednak skupiać się na samej historii HTTP. Omówimy bowiem jego najnowszą wersję oraz powiązaną z nią historię. Dzisiaj dowiesz się więc, co to jest HTTP/3, dlaczego powstał, jakie ma powiązanie z Google QUIC i jak wpływa na wydajność witryn www.

Warto wiedzieć: HTTP/3 został stworzony na podstawie QUIC, który JCHost.pl, jako pierwszy hostingodawca w Polsce, wprowadził już w 2017 roku.

 

 

Czym jest jest HTTP/3 (QUIC)?

HTTP/3 to przełomowa wersja protokołu przesyłania hipertekstu korzystająca z QUIC, która jest odejściem od tradycyjnego HTTP. W przeciwieństwie do poprzednich wersji opierających się na TCP, HTTP/3 wykorzystuje protokół transportowy UDP.

http 3 - co to jest

 

HTTP/3 jest bardzo podobny do HTTP/2, ale oferuje znaczące usprawnienia i zmiany w metodzie działania. Dzięki zastosowaniu UDP, rozwiązuje on wiele podstawowych problemów znalezionych w poprzednich, tradycyjnych wersjach HTTP i jest w stanie obejść ich ograniczenia.

Co więcej, sam QUIC nie ogranicza się tylko do transportu żądań HTTP. Największym impulsem, który zapoczątkował utworzenie nowego protokołu transportowego, była chęć usprawnienia i przyśpieszenia działania całego Internetu.

Warto wiedzieć: Kilka dni temu wprowadziliśmy najnowszą wersję PHP 7.4. Dzisiaj możemy pochwalić się, że nasze serwery WordPress i Magento są zgodne z HTTP/3!

 

 

Jakie korzyści niesie HTTP/3 i UDP?

Współczesny protokół TCP jest wynikiem dziesięcioleci eksperymentów i rozszerzeń podstawowego protokołu. Kiedy grupa robocza HTTP rozpoczęła opracowywanie HTTP/2 w 2013 roku, głównym celem było wyeliminowanie blokowania nagłówka (z ang. head-of-line blocking), w którym zalegające żądanie HTTP skutecznie wstrzymuje całe połączenie, aż do momentu otrzymania tej jednej odpowiedzi.

W trakcie dalszych prac optymalizacyjnych, okazało się, że wspomniane blokowanie nagłówka jest obecne również w samym TCP. Jeśli jeden pakiet zostanie utracony, odbiorca TCP wstrzymuje wszystkie kolejne pakiety, a w rezultacie aplikacja musi zaczekać na retransmisję – nawet jeśli mogłaby w tym czasie obsłużyć inne pakiety.

dzialanie http/3

 

Protokół QUIC, dzięki zastosowaniu UDP, rozwiązuje ten problem poprzez przeniesienie warstwy strumienia HTTP do ‘transportu ogólnego’. Co za tym idzie, utrata pakietów wpływająca na jeden strumień nie wpływa na pozostałe.

To jednak nie jedyna zaleta wyróżniająca HTTP/3 i QUIC. W praktyce jest ich o wiele, wiele więcej.

Oto główne korzyści płynące z korzystania z nowych protokołów:

  • Multipleksowanie bez blokowania nagłówka (opisane wyżej)
  • Poprawienie kontroli zatorów
  • Skrócenie czas nawiązywania połączenia
  • Uwzględnienie migracji połączeń
  • Ulepszenie szyfrowania i uwierzytelniania
  • Dokładniejsza transmisja danych

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce z HTTP/3.

 

Podsumowując, korzystanie z protokołu UDP zapewnia znacznie większą elastyczność i wydajność w porównaniu z protokołem TCP i umożliwia zastosowanie implementacji QUIC rozwiązujących najważniejsze problemy tradycyjnych protokołów. To właśnie tworzy HTTP/3!

 

 

Czy HTTP/3 jest dostępny dla każdego?

Przyjmowanie nowych standardów w Internecie nie jest kwestią kilku dni czy tygodni. Cały proces wprowadzania HTTP/3 wymaga czasu i oczekuje się, że jego adopcja będzie podobna do tej z HTTP/2 – stopniowe ulepszenia i powszechna akceptacja.

korzystanie z http/3

 

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale pomimo, że doczekaliśmy się już HTTP/3, większa część sieci dalej polega na HTTP/1.1. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że usługodawcy, którzy nie wprowadzili jeszcze HTTP/2, przerzucą się od razu na wersję zbudowaną na QUIC (na co gorąco liczymy).

W skrócie: HTTP/3 nie jest jeszcze dostępny dla każdego, ponieważ przyjęcie nowego protokołu wymaga czasu.

Na początku artykułu wspomnieliśmy, że Internet opiera się na komunikacji pomiędzy klientami a serwerami. Żeby być więc w stanie obsłużyć HTTP/3, zarówno klient (przeglądarka), jak i serwer muszą być z nim kompatybilne.

HTTP/3 będzie powszechnie dostępne, gdy:

  • firmy hostingowe zaczną aktywnie wspierać nowy protokół i wprowadzą go na swoich serwerach;
  • przeglądarki wprowadzą obsługę nowego protokołu w głównych wersjach swoich aplikacji.

W praktyce wygląda to tak, że HTTP/3 będzie wykorzystywane jedynie na stronach, które są umieszczone na hostingu obsługującym nowy protokół HTTP, i tylko przy pomocy przeglądarki, która umie go ‘odczytać’.

 

Firmy hostingowe

Jeszcze kilka miesięcy temu niektóre firmy hostingowe chwaliły się wprowadzeniem HTTP/2. Skoro aktualizacja do drugiej wersji zajęła wielu hostingodawcom 2 lata, nie zapowiada się, by nagle wszyscy mieli rzucić się na trzecią wersję.

hosting http3

 

Jeśli firmy nie zaczną wprowadzać HTTP/3 na własnych serwerach, większość ruchu w Polsce będzie odbywała się przy pomocy poprzedniej wersji. Zaszczyt korzystania z nowego protokołu będą mieli jedynie użytkownicy, którzy znajdą się na stronach umieszczonych na hostingu, który dba o wprowadzanie najnowszych technologii.

 

Przeglądarki i aplikacje

Zespoły stojące za popularnymi aplikacjami i przeglądarkami internetowymi mają (na szczęście) parcie na wydajność i z uśmiechem podchodzą do nowości.

przegladarka http3

 

Zaczęło się od curl – sieciowej biblioteki programistycznej – które dodało obsługę HTTP/3 już na początku sierpnia tego roku. We wrześniu obsługę wprowadziło też Chrome Canary, będący testową wersją najpopularniejszej przeglądarki internetowej, która została stworzona głównie z myślą o deweloperach.

Chwilę później HTTP/3 było już aktywnie obsługiwane przez kolejnego giganta technologicznego – Cloudflare. Nie musieliśmy też długo czekać na Microsoft – 4 października wprowadzili nowy protokół w swojej przeglądarce Edge Canary. W ich ślady idzie też Mozilla, która planuje dodać pełną obsługę QUIC do końca tego roku.

Warto wiedzieć: Najpopularniejsze przeglądarki internetowe planują dodać aktywną obsługę HTTP/3 na początku 2020 roku.

 

 

Podsumowanie

HTTP/3 na bazie QUIC jest szybsze i o wiele bardziej wydajne od poprzednich, tradycyjnych wersji HTTP. Rozwiązuje też większość wcześniejszych problemów i o wiele lepiej przystosowuje się do dzisiejszego Internetu oraz wyzwań z nim związanych.

Jako JCHost.pl jesteśmy niesamowicie podekscytowani faktem, że obsługujemy HTTP/3 i pozwalamy naszym klientom na poznanie go bliżej, podczas gdy większość firm hostingowych nadal korzysta z HTTP/1.1.

Sama implementacja nowego protokołu wymaga czasu i minie jeszcze kilka miesięcy zanim będziemy mogli powiedzieć o nowym, oficjalnym standardzie. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że giganci technologiczni widzą ogromny potencjał w HTTP/3, co może znacznie przyśpieszyć cały proces przyjmowania i adaptacji.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!