Nowa generacja procesorów AMD EPYC Milan

AMD EPYC Milan

AMD to jeden z największych producentów procesorów komputerowych na świecie, konkurujący o dominację na tym rynku z popularną firmą Intel. W 2021 byliśmy świadkiem premiery nowej, trzeciej generacji procesorów AMD EPYC Milan, które gwarantują użytkownikom znaczny wzrost wydajności względem swoich poprzedników. Dziś przyjrzymy się ich specyfikacji ze szczególnym uwzględnieniem procesorów AMD EPYC 74F3, które polecane są dla baz danych. Przed przejściem do omówienia konkretnej specyfikacji należy jednak zastanowić się nad rolą procesorów w komputerach osobistych i znaczeniu, które niesie za sobą ich praca dla użytkownika indywidualnego.

podobienstwa - marketing business-to-business i business-to-consumer

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego wybranie odpowiedniego procesora jest istotne. Ponadto zapoznasz się ze specyfikacją techniczną oraz zestawem najważniejszych informacji dotyczących nowych procesorów AMD EPYC Milan.

Znaczenie procesorów dla użytkowników komputerów osobistych i profesjonalnych

Procesor jest urządzeniem cyfrowym, którego działanie opiera się na pobieraniu danych z pamięci operacyjnej, interpretacji danych oraz wykonywaniu rozkazów wynikających z tychże. Jest to możliwe dzięki wykonywaniu ciągów prostych operacji matematyczno-logicznych. Rozkazy obejmują między innymi kopiowanie danych, działania arytmetyczne i działania na bitach oraz skoki. Wszystkie te procesy są istotne dla działania komputerów osobistych.

marketing B2C

Procesory są niewielkimi urządzeniami, które kojarzymy z charakterystycznym wyglądem. To niewielkie układy scalone, które są umieszczone w hermetycznej obudowie. Główną częścią tych urządzeń jest monokryształ krzemu wraz z naniesionymi na niego półprzewodnikami, które tworzą sieci tranzystorów. Ze względu na odporność złota na utlenianie się, często wykorzystuje się niewielkie ilości tego kruszcu do wykonywania wyprowadzeń w procesorze. Natomiast obwody są wykonywane najczęściej z aluminium czy miedzi, które są dobrymi przewodnikami prądu.

AMD EPYC Milan – mózg i serce jednostki obliczeniowej

Niekiedy mówi się, że procesor jest prawdziwym mózgiem każdego komputera i smartfona. Jego ważne działanie to nie tylko wykonywanie wcześniej wspomnianych rozkazów, które są związane z kopiowaniem danych i wykonywaniem na nich operacji. Procesor odpowiada również za koordynację pracy innych podzespołów. Bez sprawnego procesora niemożliwe jest funkcjonowanie komputera, smartfona czy innego tego typu urządzenia. Co więcej, procesory pozwalają nam zarówno na dokonywanie prostych obliczeń, jak i na skomplikowane operacje związane z grafiką czy tworzeniem baz danych.

Najważniejszymi parametrami, które mają znaczenie przy doborze procesora, są liczba bitów oraz szybkość wykonywania rozkazów. Te dwa parametry są kluczowe dla sprawnego działania procesora i wykonywania skomplikowanych procesów obliczeniowych, a co za tym idzie, całego komputera lub innego urządzenia.

marketing B2C

Wielu użytkowników komputerów nie jest w pełni świadomych, jak odpowiednio dobrać parametry procesora i na co zwrócić uwagę. Z tego względu warto rozwinąć ten temat przy okazji przedstawiania procesorów AMD trzeciej generacji, czyli urządzeń AMD EPYC Milan. Są przeznaczone przede wszystkim do baz danych i doskonale sprawdzają się przy obsługiwaniu tego typu systemów o specyficznych wymaganiach.

Procesory AMD EPYC Milan

AMD to producent, który cieszy się olbrzymią renomą na rynku procesorów. Jest jednym z czołowych graczy w tym obszarze. Przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją działalność już w 1969 roku i od tego czasu produkuje między innymi mikroprocesory, procesory graficzne oraz chipsety do płyt głównych. Na rynku procesorów do komputerów osobistych konkurują przede wszystkim z firmą Intel, natomiast w zakresie produkcji procesorów graficznych – z firmą Nvidia.

marketing B2B

Procesory AMD EPYC Milan należą do trzeciej generacji produktów proponowanych konsumentom przez wpływowe przedsiębiorstwo. Linia EPYC to nie jedyna linia procesorów opartych na technologii Zen, którą ma swojej ofercie AMD. Do innych propozycji przedsiębiorstwa należą między innymi procesory Ryzen. Seria EPYC jest jednak pierwszą wśród trzeciej generacji przeznaczoną dla urządzeń obsługujących bazy danych. To powrót AMD na rynek procesorów serwerowych w bardzo dobrym stylu. Osoby czujnie obserwujące rynek elektroniki oczekiwały na ten krok przedsiębiorstwa. AMD, wprowadzając nowe procesory do baz danych, postawiło przede wszystkim na dostosowanie swoich nowych urządzeń do zmieniających się warunków w zakresie wciąż rozwijających się, nowoczesnych baz danych.

Czym są centra danych?

Bazy, zwane też centrami danych, to systemy uporządkowanych informacji przechowywanych w formie elektronicznej. Dane tworzą system bazodanowy wraz ze specjalnym oprogramowaniem stosowanym do zarządzania bazami danych (DBMS). Większość baz danych jest zorganizowana w prosty sposób. Przechowywane w bazie dane są usystematyzowane, ponieważ znajdują się w wierszach i kolumnach szeregu tabel, co pozwala na sprawne przetwarzanie danych.

Warto wiedzieć: Pierwsze bazy danych powstały w latach 60. XX wieku. Od tego czasu przeszły prawdziwą rewolucję; z tego względu dziś urządzenia obsługujące systemy bazodanowe potrzebują innych procesorów, niż kilkadziesiąt lat temu.

przyklad przekierowania 302

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Czym wyróżniają się procesory AMD EPYC Milan?

W ostatnich latach centra danych przeszły prawdziwą rewolucję. Ich ekosystem przeszedł drogę od systemów pojedynczych do systemów wirtualnych, co bezpośrednio przełożyło się na potrzebę dobrania odpowiednich procesorów. Co więcej, bazy danych przeszły też z aplikacji zamkniętych na oprogramowanie w stylu open source. Zmienił się nawet sposób dokonywania obliczeń. Jeszcze dziesięć lat temu najpopularniejsze były rozwiązania lokalne, a dziś najczęściej bazy danych są oparte na chmurach obliczeniowych. Oznacza to, że usługi obliczeniowe są oferowane za pośrednictwem sieci internetowej, dzięki czemu możliwa jest większa elastyczność i innowacyjność stosowanych rozwiązań. Ze względu na tak szeroki zakres zmian, AMD postawiło w swojej nowej linii EPYC Milan na dostosowanie urządzeń do najnowszych wytycznych oraz trendów, które będą towarzyszyć nam w przyszłości. Z tego względu procesory AMD EPYC Milan są dostosowane do pracy z nowoczesnymi bazami danych w najbliższych latach. 

Nowe procesory AMD EPYC są dostępne w wersjach z 32, 24, 16 i 8 rdzeniami do wyboru. Mają 8 kanałów pamięci i obsługują 2 TB pamięci RAM na gniazdo. Z tego względu przepustowość pamięci, którą oferują procesory AMD EPYC jest bezkonkurencyjna. Co więcej, specyfikacja techniczna tych procesorów zapewnia również przepustowość interfejsów komunikacyjnych, co sprawia, że urządzenia mają potencjał na to, aby doskonale sprawdzać się przez kolejne lata w szybko rozwijającym się świecie elektroniki.

marketing B2C

Urządzenia AMD EPYC Milan wyróżniają się przede wszystkim tym, że są niezwykle wydajne. Co więcej, pozwalają na oszczędność. Przedsiębiorstwo oferuje dla baz danych zarówno rozwiązania jednoprocesorowe (dotychczas mało popularne), jak i nowoczesne rozwiązania dwuprocesorowe. Okazuje się, że rozwiązania jednoprocesorowe świetnie sprawdzają się pod względem wydajności i przepustowości danych, jednocześnie pozwalając na obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia ze względu na mniejszy pobór energii (nawet o 20% względem stosowanych najczęściej rozwiązań dwuprocesorowych).

Jednocześnie w testach wydajności okazuje się, że jednoprocesorowe rozwiązania osiągają wyniki nawet o ponad 30% większe pod względem wydajności. Kolejnym wyjątkowym i nowatorskim rozwiązaniem, które świadczy o przewadze procesorów AMD EPYC Milan, są nowoczesne zabezpieczenia. Przedsiębiorstwo zintegrowało swoje procesory z technologią Secure Root-of-Trust, która została opracowana, aby eliminować wszystkie ewentualne zagrożenia dla urządzenia. Co więcej, AMD zapewniło też technologię SME (Secure Memory Encryption), która chroni pamięć systemową przed atakami. To bardzo ważne zabezpieczenie w kontekście funkcji, jakie pełnią bazy danych.

Warto wiedzieć: Często polecanym do baz danych procesorem z nowej linii znanego przedsiębiorstwa jest 24-rdzeniowy AMD EPYC 74F3. To godne uwagi urządzenie, ponieważ charakteryzuje się bardzo dobrą specyfikacją techniczną. Tak jak wspomniano wcześniej, dysponuje 24 rdzeniami, a do tego ma 256 MB pamięci podręcznej, co bezpośrednio przekłada się na sprawność działania procesora i tempo przetwarzania danych. Ma też 48 wątków, co również ma olbrzymie znaczenie dla szybkości realizacji rozkazów przez procesor. Dzięki wielowątkowości urządzenie może równolegle wykonywać ciągi instrukcji. 

marketing B2B

4 porady, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze procesora

Specyfikacja techniczna i porównanie z innymi urządzeniami tego samego typu to zdecydowanie najważniejszy aspekt tego, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego procesora. Nie jest to jednak jedyna rzecz, na którą warto spojrzeć, gdy chcemy zakupić odpowiedni komponent. Warto przyjrzeć się również naszemu zapotrzebowaniu. Jak je określić?

  1. Pamiętaj, do czego używasz komputera. Procesor taki jak AMD EPYC 74F3 dedykowany dla baz danych jest dostosowany do nieco innych zadań, niż procesor polecany graczom. Z tego względu warto przed zakupem procesora zawsze zastanowić się nad rolą komputera w naszym życiu lub pracy.
  2. Nie zawsze musisz wybierać najbardziej zaawansowany procesor. Nie ma sensu inwestować w specjalistyczne komponenty, jeśli komputer będzie służył nam głównie do sprawdzania poczty mailingowej, przeglądania internetu lub oglądania filmów. Procesory o wysokim potencjale warto kupować na przykład wtedy, gdy korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania, które wymaga od komputera dużej mocy obliczeniowej.
  3. Zawsze zwracaj uwagę na pamięć podręczną procesora. Wielu użytkowników komputerów o tym zapomina, a tymczasem to właśnie pamięć podręczna pozwala na pracę urządzenia z maksymalną wydajnością i szybki dostęp do danych.
  4. Kolejnym istotnym aspektem jest zapotrzebowanie procesora na energię elektryczną. W ofercie czołowych producentów, takich jak AMD, można znaleźć komponenty w wersji o mniejszym zapotrzebowaniu energetyczny, co w wielu przypadkach może stanowić zdecydowaną zaletę. Najnowsze systemy jednoprocesorowe tworzone przez AMD cechują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię bez utraty wydajności.

Podsumowanie

Procesor jest bardzo ważnym elementem każdego komputera, który umożliwia mu wykonywanie zadań i kontrolę innych podzespołów. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne i dostosowane do wymagań współczesnego świata procesory AMD EPYC Milan dedykowane do baz danych. Dzięki swojej specyfikacji technicznej pozwalają na ograniczenie zużycia energii przy jednoczesnym wzroście wydajności względem innych procesorów dedykowanych bazom danych.

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!