WordPress 5.8 – co nowego?

WordPress 5.8

Zgodnie z zapowiedziami w dniu 20.07.2021 r. pojawiła się kolejna aktualizacja podnosząca obecną wersję wydania do WordPress 5.8. Zmiana ta wprowadza m.in. awangardową funkcję edycji motywów z poziomu edytora bloków. A także szereg wielu innych równie praktycznych udogodnień.

featured-image

Aktualizacja ta miała, również na celu naprawę 170 błędów oraz dodanie 96 ogólnych ulepszeń, z czego 24 dotyczących zgłoszonych próśb o implementację nowych funkcjonalności.

WordPress 5.8 to druga główna aktualizacja w tym roku wnosząca świeżą jakość w użytkowanie i obsługę edytora Gutenberg, który, jak wskazuje obrany kierunek, w niedalekiej przyszłości może zacząć przypominać całkiem dobry Page Builder. A przy okazji umożliwić tworzenie całych stron typu Landing Page z poziomu edytora bloków. Na co osoby odpowiedzialne za rozwój WordPressa bardzo mocno pracują, wprowadzając z każdym nowym wydaniem kolejne odsłony i cegiełki tworzące obraz tzw. Full Site Editing. A więc funkcjonalności dającej możliwość całościowej edycji strony bez pomocy zewnętrznych narzędzi służących dziś do tego celu, jakimi są wtyczki.

Warto wiedzieć: WordPress 5.8 swoją nazwę: „Tatum” zaczerpnął od pianisty jazzowego Art Tatum, który za sprawą doskonałej techniki i kunsztu zmienił sposób postrzegania tego, co w muzyce można i nie można zrobić.

Co nowego w WordPress 5.8

Najnowsze wydanie okryte mianem: „Tatum” skupia się przede wszystkim wokół edytora Gutenberg, dodając mu niespotykanej dotąd płynności oraz przejrzystości przy stosowanych elementach, oraz blokach.

WordPress 5.8 – co nowego?

WordPress 5.8 wprowadza, również wiele nowych i mocno przydatnych funkcji pomocnych przy aranżacji treści w witrynie.
Pełną listę udogodnień i przeprowadzonych poprawek znajdziesz bezpośrednio na stronie WordPressa. My, wszakże zajmiemy się tymi najważniejszymi.

Oto co nowego w WordPress 5.8:

Nowe bloki i wzorce

Do dotychczasowych bloków została dodana cała seria nowych. I – co ważniejsze – wraz z dodatkową sekcją nazwaną wdzięcznie: „Motyw”.

WordPress 5.8 – co nowego?

Wśród wdrożonych funkcjonalności możemy znaleźć takie narzędzia, jak:

 • tytuł witryny;
 • pętla zapytań;
 • tytuł wpisu;
 • logo witryny;
 • treść wpisu;
 • motto witryny;
 • data wpisu;
 • tytuł archiwum;
 • zajawka wpisu;
 • obrazek wyróżniający wpis;
 • lista stron;
 • kategorie wpisu;
 • tagi wpisu;
 • opcja zaloguj/wyloguj;
 • lista wpisów.

Elementem, na który warto zwrócić większą uwagę jest pętla zapytań. A więc blok pozwalający zgrupować poszczególne artykuły. I wyświetlać je według podanych kryteriów, np. w rozdzieleniu na kategorie.

Stwarza to możliwość segregacji zasobów i z dużą pewnością ułatwi życie właścicielom witryn szukających pomysłu na to, jak agregować treści.

Ta funkcja okaże się przydatna, np. w przypadku prowadzenia blogów z newsami, gdzie każdy artykuł wpadający w dany zakres tematyczny będzie można umieścić w obrębie strony odsyłającej do wpisu z wieloma innymi z tej samej gałęzi.
Z taką samą łatwością można, więc utworzyć, np. portfolio, czy galerię przepisów kulinarnych.

Oczywiście taką możliwość WordPress zapewniał już wcześniej, dzieląc wpisy na poszczególne kategorie, różnica polega na tym, iż teraz posiadamy nad danym procesem kontrolę. I możemy zadecydować sami, w jaki sposób i na bazie jakich kryteriów będą wyświetlać się poszczególne materiały.

Należy dodać, iż wraz z pojawieniem się pętli zapytań, została, również wdrożona opcja skorelowanych wzorców, które możemy spożytkować jako gotowy szablon do umieszczenia na stronie.

Warto wiedzieć: WordPress 5.8 jest przedostatnią dużą aktualizacją w tym roku. Kolejnego głównego wydania będzie można spodziewać się już za 5 miesięcy w grudniu.

Zarządzanie widgetami w systemie bloków

Wraz z wersją 5.8 organizacja widgetów w WordPressie odbywa się za pomocą edytora bloków na pokrewnej zasadzie, jak ma to miejsce przy tworzeniu wpisów.

WordPress 5.8 – co nowego?

Zmiana ta dotyczy, zarówno sekcji: „Widget”, jak i narzędzia do personalizacji ustawień witryny.

Nowe ujęcie daje właścicielom stron więcej możliwości nadania określonym elementom unikalnego charakteru (nie trzeba będzie już tego robić za pomocą CSS, czy szukać ratunku w HTML-u).

Mamy, więc sposobność uwidaczniania znaczników (w zależności od użytego detalu) umieszczanych w stopce lub w bocznej sekcji witryny w dowolny sposób, np. poprzez:

 • pogrubienia;
 • kursywę;
 • zmianę koloru tła, treści i linków;
 • określenie hierarchii nagłówka;
 • ustalenie rozmiaru czcionki;
 • ustanowienie wysokości odstępu między górną a dolną częścią tekstu;
 • zastosowanie sugerowanych stylów;
 • odznaczenie szerokości;
 • przypisanie całości określonego położenia.

Jest to, więc spora doza opcji pozwalających na głębszą personalizację.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Edytowanie szablonów i tworzenie nowych

Zdecydowanie najbardziej elektryzującą zmianą w WordPress 5.8 jest możliwość edycji już istniejącego szablonu lub dodanie własnego.

WordPress 5.8 – co nowego?

Co ważne z takiej potencjalności możemy skorzystać bez opuszczania edytora bloków. A przy tym przełączać się dowolnie między wpisem a aranżowanym wzorem, który wykorzystamy potem wielokrotnie do dowolnego celu.

Oczywiście taki sposób obchodzenia się z motywami będzie wymagać reakcji ze strony deweloperów odpowiedzialnych za ich tworzenie. Tę można już w zasadzie zaobserwować, albowiem, korzystając z wyszukiwarki i nowo dodanego filtra: „Edytowanie całej witryny” natrafimy na listę szablonów, które są już z tą funkcjonalnością kompatybilne. A co za tym idzie – można je edytować.

Do tego momentu modyfikowanie motywów było zarezerwowane jedynie dla bardziej zaawansowanych użytkowników mających pojęcie o kodowaniu.
W danej chwili ta okazja, dzięki pewnie wdrażanemu rozwiązaniu wspomnianemu na wstępie – Full Site Editing, stanie się codziennością każdego blogera, który będzie miał ochotę dodać swojej stronie szczyptę unikalności.

Warto wiedzieć: Full Site Editing to trend, który jest obecnie głównym celem zespołu odpowiedzialnego za rozwój WordPressa. Twórcy systemu CMS mają nadzieję udoskonalić w ten sposób zarządzanie witryną.

Ułatwienia w poruszaniu się po edytorze

Kolejne udogodnienia stanowią elementy usprawniające nawigację w edytorze Gutenberg. Chodzi o tzw. Widok listy. A więc zbiór wszystkich bloków ujętych w obrębie tworzonego wpisu.

WordPress 5.8 – co nowego?

Ta opcja zapewnia możliwość rozeznania się w strukturze dodawanych treści oraz pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy nimi. Tego możemy dokonać, klikając dowolny detal uwzględniony na liście.

Drugim przydatnym motywem może okazać się funkcja dodana do sekcji narzędzi (obecnych w górnym menu) dokładnie odznaczająca bloki, nad którymi aktualnie pracujemy. A także pozwalająca przenieść je w obrębie edytora za pomocą opcji Drag and Drop, jak ma to miejsce w tzw. Page Builderach. To rozwiązanie ma duże szanse wspomóc cały proces aranżowania treści.

Dodatkowym usprawnieniem, jakie zostało uwzględnione w tym wydaniu WordPressa, jest możliwość wypełnienia kolumn odstępami, które sami zdefiniujemy za pomocą ustalonych wartości liczbowych.

Ponadto wpasowano, również pomiędzy poszczególne bloki ekstra przyciski pozwalające na dobranie adekwatnych detali.

Sugestie dotyczące wzorców bloków

Od tego momentu wskazówki odnoszące się do wzorców będą wyświetlane za każdym razem, gdy będziemy wybierać określony blok, korzystając z wyszukiwarki.

WordPress 5.8 – co nowego?

Możemy się nimi posiłkować, jeśli nie mamy ochoty sami myśleć nad tym, jak uformować daną sekcję.

Aby skorzystać lub zweryfikować tę funkcjonalność wystarczy wpisać w okno wyszukiwania frazę określającą to, czego poszukujemy.
Po chwili pod danym detalem zauważymy skorelowany wzór do zastosowania.

Oczywiście nie wszystkie bloki zostały wyposażone w gotowe szablony, niemniej zgodnie z zapewnieniami zespołu WordPressa – w miarę kolejnych aktualizacji ta sytuacja będzie się zmieniać.

Dwukolorowe tła obrazków

Od teraz po wybraniu zdjęcia będzie można, korzystając z tzw. Filtra dwubarwnego widocznego na pasku zadań, nałożyć na fotografię dodatkowy efekt.

WordPress 5.8 – co nowego?

W tym celu możemy zaczerpnąć z gotowej palety barw lub pokusić się o dobór własnych odcieni. Postarano się bowiem, również o to, aby zapewnić użytkownikom i taką możliwość.

Warto dodać, iż całość zaaranżowano, w taki sposób, aby jeden z kolorów stanowił silniejszy, bardziej dominujący element, a drugi zawierał w sobie cień. Co ostatecznie daje przyjemny wizualnie rezultat.

Warto wiedzieć: Nowa funkcjonalność będzie możliwa do zastosowania, zarówno na pojedynczych zdjęciach, jak i w galeriach, czy w obrębie okładek.

Pozostałe zmiany w WordPress 5.8

Oprócz nowych i usprawniających korzystanie z edytora Gutenberg narzędzi wprowadzono, również szereg dodatkowych korekt i modernizacji.
Nie można zapominać, że WordPress to nie tylko treść, a cała gama aspektów stricte technicznych tworzących tę prostą dla blogera lub właściciela e-sklepu strukturę.

WordPress 5.8 – co nowego?

Dobrze będzie zatem wspomnieć, iż wraz z tym wydaniem zaimplementowano lub zrezygnowano, także z kilku niewspieranych już rozwiązań. Z nimi możesz zapoznać się poniżej.

Oto pozostałe zmiany w WordPress 5.8:

Odrzucone wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer 11

W tym wydaniu porzucono wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer 11, która nie jest już aktualizowana. I została zastąpiona przez Microsoft wersją Edge.

WordPress 5.8 – co nowego?

Dla użytkownika, który korzysta jeszcze z tego narzędzia, będzie to oznaczać problemy w zarządzaniu witryną. Te nie będą, również poprawiane w dalszych wydaniach i nowych wersjach WordPressa.

Obsługa zdjęć w formacie WebP

W przeciwieństwie do ujętej wyżej informacji, od teraz WP będzie wspierać format obrazów WebP zapewniający bezstratną kompresję zdjęć.

WordPress 5.8 – co nowego?

To udogodnienie pozwoli zmniejszyć rozmiar dodawanych multimediów, a jednocześnie zachowa ich jakość.

Format WebP ułatwia „odchudzenie” obrazków o średnio 30% ich wagi, co ma krytyczny wpływ na szybkość ładowania strony.

Ta opcja przyczyni się, więc do zwiększenia konwersji oraz zadba o dobre doświadczenie użytkownika. O tym, dlaczego jest ono ważne, możesz poczytać tutaj: Czym jest User Experience i do czego służy?

Pozostałe poprawki

Ponad wymienione wcielono, również lub usunięto szereg pomniejszych rzeczy.

Z charakterystyką kilku z nich możesz zapoznać się poniżej:

 • dodano wzorce blokowe do rodzimych motywów WordPressa: Twenty Ten, Twenty Eleven, Twenty Twelve, Twenty Thirteen, Twenty Fourteen i Twenty Fifteen;
 • ulepszono istniejące bloki w edytorze Gutenberg, w tym uwzględniono możliwość zmiany koloru tła, treści oraz obecnych linków;
 • wdrożono interfejsy API stylów dla programistów celem kontroli funkcjonalności edytora, dostosowywania narzędzi i bloków stylów przy pomocy pliku theme.json;
 • dołączono funkcję masowego usuwania zakładek z menu w panelu administracyjnym WordPressa;
 • usunięto z biblioteki mediów możliwość przeglądania zdjęć w ramach niekończącego się przewijania strony oraz dodano adekwatny przycisk odsłaniający pozostałe zasoby.

Oczywiście nie są to wszystkie przeprowadzone zmiany. Jeśli chcesz zapoznać się z obszerniejszą ich specyfikacją, możesz to zrobić tutaj: Lista aktualizacji i korekt w WordPressie.

Podsumowanie

WordPress 5.8 to przede wszystkim zupełnie nowy sposób obchodzenia się z treścią w edytorze Gutenberg ułatwiający edytowanie całych motywów i tworzenie własnych wzorów.

Jest to kolejna cegiełka dołożona do celu uczynienia WordPressa samowystarczalnym narzędziem do edycji całych stron WWW. Co z pewnością docenią właściciele witryn.

WordPress 5.8 zapowiada bardzo ciekawy kierunek zmian, którego konotacje zobaczymy zapewne już w niedalekiej przyszłości. A dokładniej w grudniu tego roku, jako że na ten czas zaplanowana jest kolejna większa aktualizacja.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!