OPCache – silnik cache PHP

 

 

Co to OPCache?

OPCache jest wbudowanym silnikiem cache służącym do przechowywania skompilowanego kodu skryptu w pamięci. Działa on na zasadzie buforowania skryptów PHP w celu uzyskania szybszej odpowiedzi i lepszego czasu ładowania się aplikacji.

Jeśli OPCache jest włączony, za każdym razem, gdy skrypt PHP uruchamiany jest po raz pierwszy, zostaje on zinterpretowany i skompilowany z kodu źródłowego (czytelnego dla człowieka) w kod maszynowy. Kod maszynowy to język instrukcji procesorów, nazywany często kodem operacji. Powyższy proces kompilacji jest wykonywany tylko raz podczas pierwszego wykonania, po którym zbuforowany kod zostaje zapisany w pamięci.

opcache

 

Jako że OPCache jest wbudowaną funkcją PHP, może zostać użyty nie tylko w aplikacjach, ale również na zwykłej stronie internetowej, sklepie czy blogu. Jedynym wymogiem jest posiadanie wersji PHP 5.5 lub późniejszej. Na pytania, jak włączyć OPCache na swojej stronie i dlaczego potrzebne jest PHP minimum w wersji 5.5.x odpowiemy za chwilę.

 

 

Historia

OPCache był wcześniej znany pod nazwą Zend Optimizer+ i chociaż był w pełni darmowy, nie był projektem o otwartym kodzie źródłowym. W 2013 roku Zend zdecydował się na udostępnienie swojego rozszerzenia w wersji open-source i uwzględnienie go w podstawie PHP. Tym samym OPCache został dodany wraz z aktualizacją wersji PHP 5.5 i był następcą rozwiązania do buforowania kodu o nazwie APC (obsługiwanego do PHP 5.4).

  • Jeśli więc na swojej stronie korzystasz z wersji PHP 5.4 lub wcześniejszej, to na samym początku powinieneś wiedzieć, że  jesteś mocno do tyłu! Rozważ przejście na nowszą wersję PHP, aby cieszyć się z szybszej strony internetowej. Jeśli z jakiegoś powodu musisz zostać na starszych wersjach PHP, wybierz rozszerzenie APC.
  • Jeśli na swojej stronie korzystasz w wersji PHP 5.5 lub późniejszej, możesz włączyć i rozpocząć korzystanie z OPCache (zalecamy używanie jak najnowszej wersji PHP 7.2.x).

 

 

Wydajność w praktyce

W teście AppDynamics porównywane były aplikacje e-commerce z włączoną i wyłączoną funkcją OPCache. Instalacja wykorzystywała Symfony 2, bazę danych MySQL oraz Java.

opcache - testy

 

Po włączeniu silnika OPCache w całej aplikacji nastąpiło 14% skrócenie czasu odpowiedzi, jednakże nie był to najwyższy odnotowany współczynnik poprawy. W przypadku żądań wyświetlania produktu, czas odpowiedzi spadł o 74%, bez zastosowania dodatkowych funkcji optymalizacyjnych.

 

 

Główne zalety

Szukając zalet OPCache pasujących do tematyki stron internetowych, wybraliśmy 3 główne aspekty, które mogą okazać się najbardziej przekonywujące co do tego, dlaczego nie powinieneś czekać z włączeniem powyższego silnika cache.

zalety opcache

 

Wzrost wydajności

Po wprowadzeniu pamięci podręcznej OPCache, zinterpretowaniu skryptu PHP i przekształceniu go w kod maszynowy, jest on zapisywany w pamięci współdzielonej. Kolejne żądania (po pierwszym procesie kompilacji) pomijają fazy analizy i buforowania i wykorzystują kod zapisany we w/w pamięci, zmniejszając czas wykonywania PHP. Innymi słowy, OPCache poprawia wydajność, dzięki możliwości obsługi większej ilości żądań w tym samym czasie.

 

Prostsza praca

Zastosowanie pojedynczego procesu kompilacji ułatwia też pracę programistom, jako że pomięcie kroku buforowania wymaganego w innych językach, jak np. C# czy Java, pozwala wprowadzać zmiany w kodzie PHP przy włączonym OPCache i natychmiastowo je widzieć.

 

Banalna instalacja i konfiguracja

OPCache jest banalnie prosty w konfiguracji, jako że ustawienia można zmieniać za pomocą komend/opcji w pliku php.ini. Sama instalacja na stronie internetowej (jeśli jesteś klientem JCHost.pl) odbywa się za pomocą kilku kliknięć i ma miejsce w panelu hostingowym.

 

 

Instalacja OPCache

Wyżej wspominaliśmy o tym, że instalacja OPCache jest bardzo prosta. Mieliśmy do tego powody, ponieważ cały proces wdrażania opiera się na 2 krokach i wymaga jedynie 3 kliknięć.

Krok 1: Zaloguj się do panelu hostingowego

Zaloguj się do panelu hostingowego. Następnie przejdź do zakładki „Dodatkowe Funkcje” i wybierz „Select PHP versions”.

instalacja opcache - krok 1

 

Krok 2: Przejdź do ustawień PHP

Znajdź i włącz ustawienie „opcache”, po czym „Zapisz zmiany”.

instalacja opcache - krok 2

 

 

Pytania i odpowiedzi

 

Czy mogę używać LiteSpeed i OPCache jednocześnie?

LiteSpeed Cache jest ogólną pamięcią podręczna strony, a OPCache silnikiem buforującym skrypty PHP. Działają na innym poziomie i w inny sposób, co oznacza że mogą być one używane jednocześnie bez żadnych komplikacji.

Sprawdź najszybsze na rynku pakiety hostingowe Wordpress oraz Magento & PrestaShop, działające na serwerze LiteSpeed.

 

Czy OPCache przyśpieszy moją stronę?

Na tego typu pytania odpowiedź jest z reguły jedna – to zależy. O ile duże portale i sklepy internetowe odczują pozytywne efekty po wprowadzeniu funkcji OPCache, tak małe strony wizytówki mogą w ogóle nie odczuć różnicy. Kluczowym elementem jest tutaj wykorzystana technologia i budowa strony. To nie zmienia jednak faktu, że każdy administrator powinien dążyć do ciągłej poprawy szybkości swojej witryny, dlatego włączenie OPCache jest przez nas zalecane na każdej stronie. Przeczytaj więcej o wpływie szybkości strony na konwersje.

 

Czy OPCache może zepsuć stronę?

Większość prac optymalizacyjnych wiąże się z ryzykiem „rozsypania” strony i wyrzucenia różnego rodzaju błędów (np. błędów HTTP). Najlepszym przykładem jest tutaj optymalizacja bazy danych czy plików CSS/JS, która na niektórych stronach jest nie lada wyzwaniem.

W przypadku OPCache możemy być jednak spokojni. Rzadko kiedy omawiany silnik powoduje jakiekolwiek błędy na stronie. W razie ewentualnych problemów wystarczy wyłączyć funkcję OPCache w ustawieniach PHP, by powrócić do normalnego stanu rzeczy.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordpressHosting Magento & PrestaShop

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!