OPCache – silnik cache PHP

 

 

Co to OPCache?

OPCache jest wbudowanym silnikiem cache służącym do przechowywania skompilowanego kodu skryptu w pamięci. Działa on na zasadzie buforowania skryptów PHP w celu uzyskania szybszej odpowiedzi i lepszego czasu ładowania się aplikacji.

Jeśli OPCache jest włączony, za każdym razem, gdy skrypt PHP uruchamiany jest po raz pierwszy, zostaje on zinterpretowany i skompilowany z kodu źródłowego (czytelnego dla człowieka) w kod maszynowy. Kod maszynowy to język instrukcji procesorów, nazywany często kodem operacji. Powyższy proces kompilacji jest wykonywany tylko raz podczas pierwszego wykonania, po którym zbuforowany kod zostaje zapisany w pamięci.

opcache

 

Jako że OPCache jest wbudowaną funkcją PHP, może zostać użyty nie tylko w aplikacjach, ale również na zwykłej stronie internetowej, sklepie czy blogu. Jedynym wymogiem jest posiadanie wersji PHP 5.5 lub późniejszej. Na pytania, jak włączyć OPCache na swojej stronie i dlaczego potrzebne jest PHP minimum w wersji 5.5.x odpowiemy za chwilę.

 

 

Historia

OPCache był wcześniej znany pod nazwą Zend Optimizer+ i chociaż był w pełni darmowy, nie był projektem o otwartym kodzie źródłowym. W 2013 roku Zend zdecydował się na udostępnienie swojego rozszerzenia w wersji open-source i uwzględnienie go w podstawie PHP. Tym samym OPCache został dodany wraz z aktualizacją wersji PHP 5.5 i był następcą rozwiązania do buforowania kodu o nazwie APC (obsługiwanego do PHP 5.4).

  • Jeśli więc na swojej stronie korzystasz z wersji PHP 5.4 lub wcześniejszej, to na samym początku powinieneś wiedzieć, że  jesteś mocno do tyłu! Rozważ przejście na nowszą wersję PHP, aby cieszyć się z szybszej strony internetowej. Jeśli z jakiegoś powodu musisz zostać na starszych wersjach PHP, wybierz rozszerzenie APC.
  • Jeśli na swojej stronie korzystasz w wersji PHP 5.5 lub późniejszej, możesz włączyć i rozpocząć korzystanie z OPCache (zalecamy używanie jak najnowszej wersji PHP 7.2.x).

 

 

Wydajność w praktyce

W teście AppDynamics porównywane były aplikacje e-commerce z włączoną i wyłączoną funkcją OPCache. Instalacja wykorzystywała Symfony 2, bazę danych MySQL oraz Java.

opcache - testy

 

Po włączeniu silnika OPCache w całej aplikacji nastąpiło 14% skrócenie czasu odpowiedzi, jednakże nie był to najwyższy odnotowany współczynnik poprawy. W przypadku żądań wyświetlania produktu, czas odpowiedzi spadł o 74%, bez zastosowania dodatkowych funkcji optymalizacyjnych.

 

 

Główne zalety

Szukając zalet OPCache pasujących do tematyki stron internetowych, wybraliśmy 3 główne aspekty, które mogą okazać się najbardziej przekonywujące co do tego, dlaczego nie powinieneś czekać z włączeniem powyższego silnika cache.

zalety opcache

 

Wzrost wydajności

Po wprowadzeniu pamięci podręcznej OPCache, zinterpretowaniu skryptu PHP i przekształceniu go w kod maszynowy, jest on zapisywany w pamięci współdzielonej. Kolejne żądania (po pierwszym procesie kompilacji) pomijają fazy analizy i buforowania i wykorzystują kod zapisany we w/w pamięci, zmniejszając czas wykonywania PHP. Innymi słowy, OPCache poprawia wydajność, dzięki możliwości obsługi większej ilości żądań w tym samym czasie.

 

Prostsza praca

Zastosowanie pojedynczego procesu kompilacji ułatwia też pracę programistom, jako że pomięcie kroku buforowania wymaganego w innych językach, jak np. C# czy Java, pozwala wprowadzać zmiany w kodzie PHP przy włączonym OPCache i natychmiastowo je widzieć.

 

Banalna instalacja i konfiguracja

OPCache jest banalnie prosty w konfiguracji, jako że ustawienia można zmieniać za pomocą komend/opcji w pliku php.ini. Sama instalacja na stronie internetowej (jeśli jesteś klientem JCHost.pl) odbywa się za pomocą kilku kliknięć i ma miejsce w panelu hostingowym.

 

 

Instalacja OPCache

Wyżej wspominaliśmy o tym, że instalacja OPCache jest bardzo prosta. Mieliśmy do tego powody, ponieważ cały proces wdrażania opiera się na 2 krokach i wymaga jedynie 3 kliknięć.

Krok 1: Zaloguj się do panelu hostingowego

Zaloguj się do panelu hostingowego. Następnie przejdź do zakładki „Dodatkowe Funkcje” i wybierz „Select PHP versions”.

instalacja opcache - krok 1

 

Krok 2: Przejdź do ustawień PHP

Znajdź i włącz ustawienie „opcache”, po czym „Zapisz zmiany”.

instalacja opcache - krok 2

 

 

Pytania i odpowiedzi

 

Czy mogę używać LiteSpeed i OPCache jednocześnie?

LiteSpeed Cache jest ogólną pamięcią podręczna strony, a OPCache silnikiem buforującym skrypty PHP. Działają na innym poziomie i w inny sposób, co oznacza że mogą być one używane jednocześnie bez żadnych komplikacji.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce obsługujący OPCache.

 

Czy OPCache przyśpieszy moją stronę?

Na tego typu pytania odpowiedź jest z reguły jedna – to zależy. O ile duże portale i sklepy internetowe odczują pozytywne efekty po wprowadzeniu funkcji OPCache, tak małe strony wizytówki mogą w ogóle nie odczuć różnicy. Kluczowym elementem jest tutaj wykorzystana technologia i budowa strony. To nie zmienia jednak faktu, że każdy administrator powinien dążyć do ciągłej poprawy szybkości swojej witryny, dlatego włączenie OPCache jest przez nas zalecane na każdej stronie. Przeczytaj więcej o wpływie szybkości strony na konwersje.

 

Czy OPCache może zepsuć stronę?

Większość prac optymalizacyjnych wiąże się z ryzykiem „rozsypania” strony i wyrzucenia różnego rodzaju błędów (np. błędów HTTP). Najlepszym przykładem jest tutaj optymalizacja bazy danych czy plików CSS/JS, która na niektórych stronach jest nie lada wyzwaniem.

W przypadku OPCache możemy być jednak spokojni. Rzadko kiedy omawiany silnik powoduje jakiekolwiek błędy na stronie.

W razie ewentualnych problemów wystarczy wyłączyć funkcję OPCache w ustawieniach PHP, by powrócić do normalnego stanu rzeczy. Można też spróbować zmienić wersję na PHP 7.4, w której silnik OPCache został poprawiony i rozbudowany.

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!