Pamięć podręczna i buforowanie – co to jest i jak działa?

 

Pamięć podręczna

Jeżeli jesteś właścicielem strony internetowej, na pewno słyszałeś o czymś takim, jak pamięć podręczna przeglądarki albo buforowanie witryny. Jest to jedna z najważniejszych technologii związanych z ładowaniem stron, która sprawia, że są one o wiele, wiele szybsze. To z kolei prowadzi do lepszy wyników SEO i zwiększonej satysfakcji użytkownika – nie wspominając o wyższym współczynniku konwersji, czyli zwiększonych dochodach, jeśli sprzedajesz swoje produkty lub usługi online.

pamięć podręczna

 

W tym artykule postaramy się opowiedzieć trochę więcej o tym, czym jest pamięć podręczna witryny oraz jak w praktyce wygląda i jak działa buforowanie stron.

Mamy nadzieję, że dzięki temu zrozumiesz, dlaczego jest to tak ważny aspekt dla każdego webmastera i sam zdecydujesz się go wdrożyć na własnej stronie (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś).

 

 

Co to jest pamięć podręczna?

Buforowanie witryny z wykorzystaniem pamięci podręcznej (cache) jest procesem pobrania danych podczas pierwszej wizyty na danym urządzeniu i przechowywania ich w celu ograniczenia zużywanych zasobów w przyszłości. Buforowane dane obejmują obrazy, skrypty i inne pliki multimedialne – czyli dokładnie te pliki, które ważą najwięcej.

Pamięć podręczna jest zatem tymczasowym obszarem przechowywania, w którym składowane są najnowsze pliki witryn.

pamiec podreczna - co to jest

 

Jako że witryny internetowe są często aktualizowane lub edytowane, te pliki nie pozostają tam na zawsze. Przeglądarki nieustannie porównują zawartość między buforowanymi danymi, a treściami dostępnymi na żywo. Jeśli więc strona zostanie zmieniona, pliki będą musiały zostać ponownie pobrane, przez co pamięć podręczna zostanie odświeżona.

 

 

Jak wytłumaczyć dziecku, jak działa buforowanie?

Chociaż technologia i sposób działania buforowania są same w sobie złożone, warto próbować tworzyć praktyczne przykłady „co i jak”. Dlatego teraz, gdy definicję teoretyczną mamy już za sobą, postaramy Ci się przedstawić buforowanie i pamięć podręczną w bardziej praktyczny sposób – tak, by nawet dziecko to zrozumiało.

Jeśli zapytamy Cię, jaki jest wynik działania 10 x 2, od razu odpowiesz, że wynik równa się 20. Nie musiałeś tego analizować, liczyć i się głowić, ponieważ tyle razy robiłeś to mnożenie w swoim życiu, że odpowiedź przyszła sama z siebie – po prostu pamiętasz wynik bez konieczności przetwarzania umysłowego. Tak właśnie działa buforowanie!

jak dziala buforowanie

 

Jako że strony internetowe są zazwyczaj odwiedzane przez setki, tysiące, a czasem nawet miliony razy w miesiącu, zwykle za każdym razem, gdy przeglądarka zażąda wyświetlenia danej witryny, serwer musi wykonać kilkanaście czasochłonnych obliczeń. Pobiera wszystkie podstrony, generuje najnowsze posty, przetwarza nagłówek i stópkę witryny, … . W wielu przypadkach wynik tych obliczeń będzie dokładnie taki sam. Lepiej będzie, jeśli serwer zapamięta ostateczny wynik, zamiast obliczać go za każdym razem ponownie, nieprawdaż?

Właśnie oto w tym chodzi. Teraz, gdy Twoje dziecko zapyta Cię, czym jest buforowanie witryn, będziesz znał odpowiedź! 😉

 

 

Zalety pamięci podręcznej

Internet powiększa się w każdej sekundzie, a strony internetowe i trendy stają się coraz bardziej złożone. W czasach, w których królem są treści mobilne i witryny o dużej ilości mediów, pamięć podręczna jest wręcz wymagana. Bez niej, można naprawdę dużo stracić.

Poniżej znajdziesz główne zalety pamięci podręcznej:

  • Szybkość: Pamięć podręczna witryn pozwala w ogromnym stopniu przyśpieszyć ich ładowanie, a tym samym zyskać w oczach użytkownika oraz wyszukiwarki Google.
  • Stabilność: Buforowanie stron internetowych zapobiega awariom serwerów poprzez ograniczenie ich wykorzystania, dzięki zmniejszeniu ilości wykonywanych żądań.
  • Oszczędność: Niższa ilość wykorzystywanych zasobów prowadzi do mniejszego zużycia transferu i obciążenia serwera oraz – co za tym idzie – niższych kosztów na koniec okresu rozliczeniowego.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Typy buforowania

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa typy pamięci podręcznej: po stronie serwera i po stronie przeglądarki. Buforowanie serwera jest wykonywane (co nie jest zaskakujące) na serwerze. Buforowanie przeglądarki odbywa się po stronie klienta, czyli odwiedzającego użytkownika.

Rzuć okiem na dokładniejsze różnice pomiędzy typami buforowania:

 

Buforowanie przeglądarki

W momencie, gdy odwiedzasz jakąś stronę internetową, nie pobierasz tylko tego, co widzisz (czyli zawartości wyświetlanej strony). Oprócz obrazków i czcionek, potrzebujesz także wielu innych zasobów, takich jak arkusze stylów CSS czy pliki Javascript, które są pobierane i przetwarzane w tle przez Twoją przeglądarkę.

buforowanie przegladarki

 

Buforowanie przeglądarki pozwala jej na przechowywanie tychże plików przez jakiś czas, tak abyś nie musiał wykorzystywać swojego transferu na pobieranie ich za każdym razem, gdy odwiedzisz daną witrynę. Czas przechowywania plików w pamięci jest określany osobno dla każdej strony przez jej administratora.

Zobacz w praktyce: Przejdź na inną podstronę albo artykuł na naszym blogu. Zwróć uwagę, jak długo zajmie jej załadowanie. Następnie zamknij tę stronę lub cofnij się w przeglądarce i otwórz ją ponownie. Widzisz różnicę w czasie ładowania?

 

 

Buforowanie serwera

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem bloga z włączoną pamięcią podręczną. Za pierwszym razem, gdy odwiedzisz swoją stronę główną, otrzymujesz jej zawartość w standardowy sposób: żądanie jest odbierane i przetwarzane przez serwer, a strona, która ma zostać wyświetlona, jest przekształcana w plik HTML i wysyłana do przeglądarki użytkownika.

buforowanie serwera

 

Jako że buforowanie jest włączone, serwer przechowuje powyższy plik HTML w swojej pamięci RAM (która jest niezwykle szybka). Następnym razem, gdy ktoś wyświetli Twoją stronę, serwer nie musi ponownie przetwarzać i konwertować wersji HTML. Zamiast tego po prostu wysyła wcześniej zbuforowany plik.

Warto wiedzieć: Oprócz pamięci podręcznej strony istnieje też pamięć podręczna obiektów. W przeciwieństwie do pierwszej, ta druga przechowuje tylko bity i fragmenty danych. Może to być przydatne do przechowywania złożonych operacji i elastycznych struktur danych.

 

 

Podsumowanie

Wykorzystanie pamięci podręcznej to technologia, która zwiększa szybkość witryny nie powodując przy tym żadnych poważnych problemów. W dzisiejszych czasach powinna być stosowana na każdej stronie, niezależnie od tego, czym się zajmujesz.

Buforowanie dzieli się na dwa typy: przeglądarki i serwera. Każdy z nich posiada wiele zalet. Przy rozsądnym i prawidłowym użyciu buforowanie spowoduje, że czas ładowania się strony dramatycznie spadnie, podobnie zresztą jak obciążenie serwera.

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!