PHP 7.3 – co nowego: zmiany i testy wydajnościowe

 

Wersja PHP 7.3

Wielu administratorów nie mogło się tego doczekać, ale już jest! PHP 7.3, które jest najnowszą wersją najpopularniejszego skryptowego języka po stronie serwera, właśnie zostało wydane! Aktualizacja przyniosła poprawki wielu błędów i bugów, nowe funkcje oraz – tak jak w przypadku każdej nowej wersji – zwiększoną wydajność. To ostatnie oznacza dla zwykłych webmasterów nieco szybszą stronę internetową.

php 7.3

 

Oficjalne wydanie PHP 7.3 miało miejsce 6 grudnia 2018 roku – równo rok po wydaniu wersji 7.2. Po wykonaniu wewnętrznych testów i przygotowań hostingu JCHost.pl, z przyjemnością informujemy, że z dniem 14 grudnia wersja 7.3 została wprowadzona i udostępniona wszystkim naszym klientom!

W tym artykule skupimy się na wydajności PHP 7.3, uwzględniając testy zarówno z wyłączeniem, jak i użyciem bazy danych. Opiszemy też najważniejsze zmiany i nowości. W skrócie: odpowiemy na pytanie \”co nowego?\”.

Warto wiedzieć: Niedawno pojawiła się kolejna aktualizacja – PHP  7.4.

 

 

Wydajność PHP 7.3 w testach benchmark

Korzystanie z jak najnowszej wersji PHP jest ważne, ponieważ w dużym stopniu wpływa na szybkość naszej witryny, która z kolei ma wpływ na konwersje. Wybierając PHP 7.3 jesteśmy w stanie skrócić czas ładowania się strony, i tym samym zwiększyć sprzedaż. Współczynnik poprawy jest naprawdę imponujący.

W testach Servebolt porównywane było PHP 7.3 z 3 poprzednimi wersjami: 5.6, 7.0 i 7.2. Głównym założeniem było sprawdzenie ogólnej wydajności na serwerze www z pominięciem pamięci podręcznej.

wydajnosc php 7.3 - benchmark

 

Liczba żądań z wyłączeniem bazy danych dla PHP 7.3:

  • 19% więcej od PHP 7.2.x
  • 29% więcej od PHP 7.0.x
  • 144% więcej od PHP 5.6.x

 

testy php 7.3

 

Liczba żądań przy użyciu bazy danych dla PHP 7.3:

  • 17% więcej od PHP 7.2.x
  • 27% więcej od PHP 7.0.x
  • 203% więcej od PHP 5.6.x

 

Środowiskiem testowym była instalacja WordPress 5.0 z podstawowym motywem Storefront i rozszerzeniem WooCommerce. Do sklepu zaimportowano 50 przykładowych produktów o różnych parametrach.

Wyniki tego testu nie powinny nikogo zaskoczyć, a wnioski nasuwają się wręcz same. Najnowsza wersja PHP pozwala na wykonywanie większej ilości żądań w aplikacjach webowych, tym samym przyśpieszając czas ładowania stron internetowych.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce obsługujący najnowsze PHP 7.3.

 

 

Jak zmienić wersję PHP?

Pozytywną informacją będzie to, że nie potrzebujemy żadnego doświadczenia czy wiedzy programistycznej, aby ustawić PHP 7.3 i tym samym cieszyć się z jeszcze szybszej witryny. Zmiana wersji jest bardzo prosta i wymaga dosłownie 5 kliknięć w panelu klienta. Cała operacja nie zajmie nam więcej niż 30 sekund!

Przy zmianie wersji PHP jedynym problemem, który możemy napotkać jest niekompatybilność plików. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza strona posiada skrypty napisane wg standardów poprzednich wersji i tym samym nie będzie działać na PHP 7.3. W takim wypadku wystarczy, że wrócimy do poprzedniej wersji – w większości przypadków system JCHost.pl przywróci działającą stronę bez konieczności manualnego przywracania backupu.

 

Krok 1

Przejdź i zaloguj się do panelu klienta, a następnie w zakładce „Opcje zaawansowane” kliknij w opcję „Select PHP version”.

PHP 7.3 - panel hostingowy

 

Krok 2

Z pola wyboru „Wersja PHP” wybierz wartość „7.3” i kliknij przycisk „Ustaw jako bieżącą”.

zmiana wersji php 7.3

 

 

Co nowego w PHP 7.3

Tak jak wspomnieliśmy na początku, aktualizacja PHP 7.3 przynosi szereg zmian. Jest ich naprawdę sporo, dlatego wybraliśmy kilka – naszym zdaniem – najbardziej praktycznych z nich. Oprócz nowych funkcji, wymienimy też kilka kluczowych elementów, które zostały wycofane. Oto, co nowego:

 

Nowe elementy

PHP 7.3 posiada kilka nowych funkcji:

is_countable()

W przypadku wywołania w funkcji count() zmiennej, która nie jest \’policzalna\’, PHP 7.2 pokazuje ostrzeżenie. Wcześniejszym rozwiązaniem było sprawdzenie, czy dana zmienna jest policzalna jeszcze przed wywołaniem tej funkcji.

Dzięki is_countable() powyższy problem został zażegnany, ponieważ nowa funkcja automatycznie zwraca, czy dana zmienna jest poprawna.

array_key_first() i array_key_last()

Istnieje blisko 80 funkcji tablic w języku PHP. Do tej pory nie było prostego sposobu na uzyskanie pierwszego i ostatniego klucza tablicy bez modyfikowania wskaźnika lub pobierania wszystkich kluczy.

Z pomocą array_key_first() i array_key_last() cały proces został w pełni ułatwiony. Można się szybko domyślić, że pierwsza funkcja zwraca pierwszą wartość, natomiast druga – ostatnią.

Błędy json_encode i jcon_decode

Aż do ostatniej aktualizacji json_encode i json_decode nie wyrzucały błędów dostarczonych w zmiennych PHP lub JSON. Obie funkcje były więc podatne na niepoprawny kod, o czym zaczęto mówić ponad 6 lat temu. Nie każdy programista jednak o tym wiedział, czego efektem były problemy w działaniu oprogramowania i/lub mnóstwo zbędnego kodu.

Po 6 latach w końcu doczekaliśmy się rozwiązania! \\JsonException jest nową podklasą \\Exception. Zarówno stała JSON_THROW_ERROR, jak i wyjątek JsonException zostały zadeklarowane w globalnej przestrzeni w wersji 7.3.

 

Wycofane elementy

Lista przestarzałych elementów usuniętych w wersji PHP 7.3 (lub zaplanowanych do usunięcia przed wersją 8.0) wygląda następująco:

  • image2wbmp() jest funkcją rozszerzenia GD służącą do zwrotu formatu obrazu WBMP. Funkcja ta stała się przestarzała w wersji PHP 7.3 na rzecz funkcji imagewbmp.
  • Dla funkcji filter_var($var, FILTER_VALIDATE_URL) istnieją dwie dodatkowe flagi służące do upewnienia się, że URL jest w pełni walidowany: FILTER_FLAG_SCHEME_REQUIRED oraz FILTER_FLAG_HOST_REQUIRE. Oba elementy zostały wycofane w wersji 7.3.
  • Funkcja define() posiada parametr pozwalający zadeklarować stałą bez wrażliwości na wielkość liter (trzeci parametr, wartości: true/false). W PHP 7.3 powyższy parametr został usunięty.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!