Redis – najszybsza baza danych
Czym jest Redis
Redis jest nowoczesnym magazynem danych NoSQL dostępnym w wersji open-source (licencja BSD), który działa na zasadzie składnicy klucz-wartość. Dzięki ulokowaniu danych w pamięci, Redis wyróznia się niesamowitą szybkością i wysoką dostępnością zawartości. Obsługuje on elastyczne struktury danych, takie jak ciągi, listy, zestawy, hiperlogi, bitmapy, hashe czy indeksy geoprzestrzenne. Tym samym może zostać użyty w charakterze bazy danych, pamięci podręcznej czy brokera powiadomień/wiadomości.
Redis sam w sobie nie jest jednak nowością. Pierwsze wydanie miało miejsce już w 2009 roku, jednakże dopiero niedawno zaczął być on oferowany i promowany na szerszą skalę. Warto wspomnieć, że przez ten czas zaufały mu takie firmy jak Twitter, Vodafone, MasterCard czy Microsoft.
JCHost.pl jest jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce, która wprowadziła obsługę Redis na swoich serwerach i tym samym umożliwiła korzystanie z niego każdemu administratorowi bez dodatkowych opłat! Jeżeli jesteś naszym klientem, przeczytaj wpis o instalacji Redis.
Główne zalety Redis
Wydajność
Redis jest uznawany za przełomowy system tworzący totalnie odmienną kategorię w świecie baz danych. Łączy w sobie bowiem nieschematyczne, wbudowane w pamięci zasoby ze zoptymalizowaną strukturą danych i wszechstronnymi modułami. Zapewnia przy tym zarówno zaawansowaną funkcjonalność, jak i wielką prostotę obsługi. W rezultacie Redis jest najbardziej zaawansowaną, wysoce wydajną i wielozadaniową bazą danych, która nie doświadcza problemów ze skalowalnością.
Eliminując potrzebę dostępu do dysków, magazyny danych takie jak Redis pozwalają uniknąć opóźnień w wyszukiwaniu zawartości. Wszystkie dane zostają bowiem zapisywane w pamięci, a nie w przeciwieństwie do standardowych baz danych, na dysku. Dzięki temu Redis zapewnia czas odpowiedzi liczony w mikrosekundach i umożliwia nawet do kilku milionów żądań na sekundę.
W poniższym benchmarku, wydanym przez niezależną grupę Avalon Consulting LLC, testom poddana została obszerna aplikacja, z analityką w czasie rzeczywistym – w scenariuszu Big Data i IoT. Tego typu aplikacje są kilkadziesiąt (lub nawet kilkaset) razy bardziej wymagające od standardowych aplikacji www, ponieważ muszą być w stanie obsługiwać dużą ilość złożonych żądań w jak najkrótszym czasie. W porównaniu udziały wzięły systemy Couchbase, cassandra, Datastax, AeroSpike i Redis. Z ponad dwukrotnie większą przepustowością i mniejszymi opóźnieniami, Redis zdominował wszystkie bazy objęte testem.
Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce obsługujący bazę NoSQL Redis.
Elastyczność
W przeciwieństwie do uproszczonych baz danych, takich jak PostgreSQL czy MongoDB, które oferują ograniczone struktury danych, Redis oferuje szeroką gamę struktur, aby spełniać wysokie wymagania obszernych aplikacji.
Typy danych, które obejmuje Redis:
- Ciągi (strings) – tekst lub dane binarne
- Listy (lists) – zbiory ciągów w kolejności dodania
- Zestawy (sets) – nieuporządkowane zestawy ciągów
- Uporządkowane zestawy (sorted sets) – zestawy uporządkowane według wartości
- Hashe (hashes) – struktury przechowywania pól i wartości
- Bitmapy (bitmaps) – typ danych dla operacji na poziomie bitowym
- Hyperlogi (HyperLogLogs) – struktury do szacowania unikalnych elementów
Prostota
Struktura danych Redis zapewnia wbudowane operacje przetwarzające dane na poziomie bazy danych, a nie na poziomie aplikacji. Uproszczenie kodu w architekturze Redis umożliwia zapisanie mniejszej liczby linijek kodu potrzebnych do przechowywania, używania czy odczytywania danych w aplikacji. Tym sam omawiany magazyn wyróżnia się czystszym, bardziej eleganckim kodem i szybszym czasem wykonania, a co za tym idzie – prostszą obsługą i lepszą wydajnością systemu.
Najpopularniejsze języki programowania, które obsługuje Redis:
- Java
- PHP
- JavaScript
- C / C# / C ++
- Python
- Perl
- Ruby
- Node.js
- Go
Moduły Redis w praktyce
Moduły Redis są dodatkami, które rozszerzają bazę tak, aby uwzględniała dowolne scenariusze przetwarzania i analizy danych. Dzięki powyższym rozszerzeniom, nie ma wymogu utrzymania i obsługi specjalistycznych baz danych dla oddzielnych potrzeb – wystarczy wybrać jeden z gotowych otwartych lub zastrzeżonych modułów Redis. Szeroki zakres funkcji umożliwia przetwarzanie danych od wyszukiwania, aż po maszynowe uczenie i probalistyczne struktury danych.
Kilka z wielu praktycznych zastosowań Redis:
- Analizy w czasie rzeczywistym
- Transakcje o wysokiej szybkości
- Buforowanie zawartości
- Wysyłanie powiadomień
- Zbieranie danych geoprzestrzennych
- Maszynowe nauczanie
- Streaming danych
Aby dowiedzieć się więcej o Redis i jego modułach lub aby przejrzeć dokumentację techniczną, zapraszamy na oficjalną stronę RedisLab.
Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!
Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.
Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.