Darmowe skanery antywirusowe dla strony internetowej

 

 

Skanery stron online

Liczba ataków hakerskich z roku na rok rośnie w niespotykanie szybkim tempie – i nie zapowiada się na to, by ten trend miał się zatrzymać w tym roku. Nie ważne w jaki link byśmy nie kliknęli, od razu jesteśmy atakowani kolejną setką linków. A każdy 1 link jest potencjalnym zagrożeniem dla naszego cyberbezpieczeństwa. Czy wiedziałeś, że w Chinach istnieje mniej niezainfekowanych komputerów, niż tych ‘czystych’ (przeszło 53% komputerów jest zarażonych wirusami)?

Jednak złośliwe oprogramowanie i ataki hakerskie nie dotyczą jedynie komputerów. Jak podaje Google, od początku 2018 roku blisko 350 tys. polskich stron zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Tym samym nie można się dziwić, że ostatnio coraz częściej pojawia się pytanie, czy istnieje prosty sposób na zeskanowanie strony internetowej pod kątem bezpieczeństwa.

skanery antywirusowe strony internetowej

 

Na zagrożenia szczególnie podatny jest CMS WordPress – a raczej administratorzy, którzy nie dbają o swoją stronę, instalują podejrzane pluginy i nie aktualizują systemu i jego komponentów do najnowszych wersji. Jeżeli masz podejrzenia, że Twoja witryna została zhakowana, szybkie skanowanie zabezpieczeń może być dobrym punktem wyjścia.

W odpowiedzi na pytanie, jak zeskanować witrynę www, przedstawimy najlepsze skanery stron internetowych, do wykrywania złośliwego oprogramowania (malware), niebezpiecznego kodu czy ataków hakerskich.

 

Czym są skanery antywirusowe?

Skanery stron internetowych są niezastąpionym narzędziem dla każdego laika i mogą pomóc w sprawdzeniu witryny pod kątem bardzo typowych zagrożeń bezpieczeństwa. Zostały stworzone, by szukać złośliwego kodu, podejrzanych linków, wirusów, błędów bezpieczeństwa, mocno przestarzałych wersji systemu i innych.

skaner online malware

 

Nie można się jednak opierać jedynie na skanerach online, by uzyskać odpowiedź na pytanie „Czy moja strona jest zawirusowana?”. Powyższe skanery są w pewnym stopniu ograniczone, ponieważ nie mogą uruchamiać testów w bazie danych, kontach użytkowników, ustawieniach rozszerzeń i pluginów. To oznacza, że bardziej skomplikowane zagrożenia mądrze ukryte przez hakerów mogą pozostać przez dłuższy czas niezauważone.

W walce z hakerami często niedocenianym zasobem jest sam hosting, na którym znajduje się Twoja strona. O ile klienci JCHost.pl mogą w dużej części spać spokojnie dzięki zabezpieczeniom neutralizującym złośliwy kod, zaawansowanym filtrze antywirusowym blokującym 99,9% zagrożeń i dodatkowej zaporze WAF oraz ochronie przeciw brute-force, to nie każdy dostawca usług hostingowych przykłada do tego taką uwagę.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce wraz z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami.

 

Darmowe skanery malware strony internetowej

Nie chcąc zbytnio odbiegać od tematu przewodniego tego artykułu, rzućmy okiem na niektóre z najlepszych skanerów antywirusowych, które możesz użyć, aby przeskanować swoją stronę internetową.

sucuri sitecheck skaner

 

SiteCheck jest internetowym narzędziem autorstwa Sucuri, uważanego za dostawcę najlepszego firewalla dla witryn www. Oferuje dokładną kontrolę strony internetowej w poszukiwaniu wirusów, ataków spamerskich, uszkodzeń kodu itp.

Skaner Sucuri SiteCheck sprawdza również witrynę w kilku innych narzędziach związanych z tzw. czarną listą domen, w tym Google. Co więcej, skanuje on nie tylko wpisany adres URL, ale też wszystkie inne podstrony z nim powiązane, aby zapewnić dokładne skanowanie całej witryny.

google safe browsing skaner

 

Skaner Google Safe Browsing pozwala sprawdzić, czy wpisany adres URL jest oznaczony jako „bezpieczny do odwiedzenia” przez wyszukiwarkę Google. Omawiane narzędzie monitoruje miliardy linków i jeśli podejrzewa, że dana strona rozpowszechnia złośliwe oprogramowanie, dość szybko oznaczy ją jako „niebezpieczną”.

Jeżeli Twoja strona znajdzie się na czarnej liście, może to potencjalnie zrujnować jej reputację, ponieważ internauci nie zostaną dopuszczeni do przeglądania witryny i wyświetli im się ostrzeżenie o obecnym zagrożeniu. Warto więc korzystać z Google Search Console, aby jako pierwszy otrzymać informację o tym, że Twoja witryna jest niebezpieczna, wraz z instrukcjami dotyczącymi usunięcia ostrzeżenia.

upguard skaner strony

 

UpGuard Cloud Scanner jest kolejnym narzędziem do wykonywania skanu online pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa. Na początku sprawdzone zostają rekordy domeny, DNS, ustawienia poczty i otwarte porty. Malware stworzony pod domeny i serwery może ‘przenikać’ Twoją nazwę domeny, a następnie wykorzystać ją do wysyłania spamu i/lub złośliwego oprogramowania.

Skaner firmy UpGuard szuka również złośliwego kodu, wzorców niebezpiecznej zawartości, podejrzanych łączy i prób wyłudzenia informacji. Wynik skanu jest wyświetlany w przejrzystym, łatwym do zrozumienia podsumowaniu.

virustotal skaner strony

 

VirusTotal jest uproszczonym sposobem szybkiego skanowania adresu URL pod kątem luk w zabezpieczeniach i wirusów. Dodatkowo skan obejmuje wszystkie rodzaje przekierowań i wyszukuje podejrzany kod w nagłówku strony internetowej.

Skaner VirusTotal sprawdza wpisaną witrynę w oparciu o bazy danych wirusów blisko 70 aplikacji antywirusowych, a następnie przedstawia prosty, rzeczowy raport.

norton safe web skaner

 

Norton Safe Web jest przydatny do skanowania witryny pod kątem ‘świeżych’ zagrożeń bezpieczeństwa, korzystając z zaawansowanej technologii wykrywania wirusów firmy Symantec – w celu wyszukiwania nietypowego złośliwego oprogramowania, prób wyłudzenia informacji i nowych wzorców spamu.

Wyniki skanowania wyświetlają potencjalne zagrożenia komputerowe, zagrożenia wycieku danych oraz inne kłopotliwe czynniki. Co więcej, wykryte zagrożenia posiadają dodatkowe adnotacje, które pomogą Ci w dokładniejszym zbadaniu, a następnie rozwiązaniu problemu.

 

Podsumowanie

Zalecamy regularne wykonywanie skanu witryny za pomocą powyższych skanerów oraz kontakt z dostawcą usług hostingowych, aby dowiedzieć się, czy oferowany hosting jest bezpieczny oraz jakie dodatkowe zabezpieczenia oferuje przeciwko złośliwemu oprogramowaniu. Musisz pamiętać, że ataki hakerskie to nie przelewki, dlatego jeśli podejrzewasz, że Twoja strona internetowa jest zainfekowana, nie czekaj i podejmij działanie!

Nawiązując do tematu bezpieczeństwa, zachęcamy również do przeczytania naszego innego artykułu, w którym odpowiadamy na pytanie, dlaczego potrzebujesz certyfikatu SSL w 2018 roku. Jeśli natomiast jesteś administratorem strony WordPress, dowiedz się jak zainstalować SSL na WordPressie w ciągu 30 sekund!

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!