Lista kodów odpowiedzi HTTP

 

Odpowiedzi HTTP

Większość z nas nie myśli zbytnio o tym, co dzieje się za kulisami, gdy przechodzimy na daną stronę internetową. Po prostu otwieramy przeglądarkę, wpisujemy domenę i widzimy zawartość witryny… chociaż czy zawsze tak jest?

Od czasu do czasu zdarza się, że strona nie wyświetla się poprawnie – na przykład kiedy napotykamy błąd HTTP. Otrzymujemy informację o błędzie 404 ze śmiesznym obrazkiem, albo widzimy pustą stronę z notatką naszej przeglądarki wykazującą nieznany błąd 501.

kody odpowiedzi http

 

Dla nas, jako zwykłych użytkowników witryny, jest to z reguły bardzo denerwujące. W takim wypadku zwykle próbujemy odświeżyć stronę lub wrócić i otworzyć ją ponownie. Czasami ten sposób działa – wtedy nazywamy to usterką i szybko o niej zapominamy. Czasami jest jednak na odwrót i strona nie chce działać – mówimy wtedy o większym problemie i raczej szybko o nim nie zapominamy.

W tym artykule opiszemy najczęstsze kody odpowiedzi HTTP – zarówno te pomyślne, jak i te informujące nas o błędzie – oraz zajrzymy w to, co dzieje się wtedy na serwerze.

 

Czym są odpowiedzi HTTP?

Kody odpowiedzi HTTP to krótkie notatki serwera www, które są umieszczane na górze strony internetowej. Nie jest to jednak część witryny, a jedynie odpowiedź serwera dająca nam wgląd w to, co się stało, gdy serwer otrzymał żądanie wyświetlenia danej strony.

Tego typu odpowiedzi nie dotyczą jedynie błędów, ponieważ są zwracane za kazdym razem, gdy przeglądarka wchodzi w interakcję z serwerem – nawet jeśli tego nie widzimy. Jeżeli jesteś właścicielem strony lub programistą, zrozumienie kodów odpowiedzi HTTP ma kluczowe znaczenie, ponieważ kiedy już się się pojawią, są nieocenionym narzędzeniem do diagnozowania i naprawiania ewentualnych błędów konfiguracyjnych.

 

Jak to działa i kiedy pojawiają się błędy HTTP?

W praktyce wygląda to tak: za każdym razem, gdy klikniesz w dany link lub wpiszesz domenę w pasku URL, Twoja przeglądarka wyśle żądanie do serwera www. Serwer sieciowy odbierze i przetworzy żądanie, a następnie odeśle dane zasoby w nagłówku HTTP.

bledy http

 

Podczas gdy kody odpowiedzi są zwracane za każdym razem, gdy przeglądarka wyśle żądanie dla danej strony internetowej lub zasobu, przez większość czasu będą one niewidoczne. Kiedy jednak coś pójdzie nie tak, ujrzysz kod odpowiedzi HTTP informujący o błędzie. Krótko mówiąc, serwer wyśle do Ciebie wiadomość, że coś nie działa, a dodatkowo poinformuje Cię, co może być przyczyną.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Klasy odpowiedzi HTTP

Lista kodów odpowiedzi HTTP jest podzielona na 5 następujących klas:

 • 100: kody informacyjne, które wskazują, że żądanie zainicjonowane przez przeglądarkę jest kontynuowane.
 • 200: kody powodzenia, które zwracane są, gdy żądanie przeglądarki zostało pomyślnie odebrane, zrozumiane, a następnie przetworzone przez serwer.
 • 300: kody przekierowań, które pojawiają się, gdy nowa zawartość została zastąpiona żądanym zasobem.
 • 400: kody błędów klienta, które informują o wystąpieniu problemu z danym żądaniem.
 • 500: kody błedów serwera, które wskazują, że żądanie zostało zaakceptowane, jednak błąd na serwerze uniemożliwił jego spełnienie.

Dla każdej z tych klas istnieje od kilku do kilkunastu kodów odpowiedzi, które mogą zostać zwrócone przez serwer. Każdy jeden kod (numer) ma określone, unikalne znaczenie.

 

Lista kodów odpowiedzi HTTP

Istnieje ponad 40 różnych kodów odpowiedzi HTTP, jednakże nie wszystkie pojawiają się w takiej samej częstotliwości. Około 16 z nich jest powszechnie „znanych” i regularnie napotykanych przez internautów.

Uważamy, że nawet osoby niezwiązane z programowaniem, a prowadzące własną stronę internetową, powinny je znać i umieć rozróżniać. Poniżej przedstawiamy listę 16 najczęściej występujących kodów odpowiedzi wraz z krótkim objaśnieniem ich znaczenia:

 • 200 – OK: strona internetowa lub zasób działa poprawnie i serwer zwrócił oczekiwaną odpowiedź.
 • 301 – Moved permanently: strona internetowa lub dana zawartość została trwale zastąpiona innym zasobem (używane do stałego przekierowania adresu URL).
 • 302 – Found: żądany zasób został znaleziony, jednak nie w miejscu, w którym był oczekiwany (używane do tymczasowego przekierowania adresu URL).
 • 304 – Not modified: zasoby przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki nie uległy zmianie (służy do przyśpieszenia ładowania witryny, dzięki wykorzystaniu wcześniejszej zawartości).
 • 400 – Bad request: niepoprawne żądanie, które zostało odrzucone przez serwer (np. przez błędne sformułowanie czy fałszywy routing).
 • 401 – Unauthorized: zawartość docelowa nie zawiera prawidłowego poświadczenia uwierzytelniającego.
 • 403 – Forbidden: zawartość, do której użytkownik nie posiada uprawnień dostępu (np. przy próbie wyświetlenia zasobu chronionego hasłem, gdy użytkownik jest niezalogowany).
 • 404 – Not found: żądany zasób nie istnieje, a dodatkowo serwer nie znajduje informacji, czy kiedykolwiek był dostępny (najczęściej występujący komunikat HTTP).
 • 405 – Method not allowed: znaleziony zasób istnieje, ale klient użył niedozowolonej metody HTTP.
 • 408 – Request timeout: serwer przekroczył limit czasu oczekiwania na pełne żądanie przeglądarki (np. poprzez przeciążenie sieci).
 • 410 – Gone: żądany zasób nie istnieje, jednak serwer posiada o tym informacje (pokrewieństwo błędu 404).
 • 429 – Too many requests: użytkownik wysłał zbyt wiele żądań w określonym czasie.
 • 499 – Client closed request: zamknięcie żądania w trakcie przetwarzania go przez serwer (NGNIX).
 • 500 – Internal server error: wewnętrzny błąd serwera, przez który zasób nie został dostarczony (np. po zainstalowaniu wadliwej wtyczki lub niepoprawnej wersji PHP).
 • 501 – Not implemented: serwer nie obsługuje funkcji wymaganej do spełnienia żądania.
 • 502 – Bad gateway: serwer otrzymał niepoprawną odpowiedź z innego serwera (np. gdy żądanie trwa zbyt długo, przez co serwer musi zerwać połączenie z bazą danych).
 • 503 – Service unavailable: żądanie nie może być aktualnie wykonane przez problem z hostem.
 • 504 – Gateway timeout: przetwarzane żądanie nie zostało wykonane, ponieważ pierwszy serwer przekroczył limit czasu oczekiwania na odpowiedź drugiego serwera.

 

lista odpowiedzi http

 

Chcielibyśmy, aby powyższa lista była swego rodzaju ściągą, zarówno dla osób prowadzących własną stronę internetową, jak i zwykłych internautów borykających się z błędami HTTP. Przy wystąpieniu ewentualnego problemu, warto wiedzieć, co jest jego podstawą, przez co został spowodowany i gdzie szukać rozwiązania.

Nasza lista jest namiastką najbardziej powszechnych odpowiedzi HTTP. Jeżeli napotkałeś inny błąd, którego nie opisaliśmy powyżej, zajrzyj na dedykowaną stronę z pełną listą odpowiedzi HTTP.

Tym samym, chcielibyśmy przypomnieć, że klienci JCHost.pl nie zostają z takimi problemami sami! Nasza pomoc techniczna jest dostępna zawsze, gdy tego potrzebujesz, i z chęcia pomoże w znalezieniu rozwiązania, gdy na swoim ekranie ujrzysz niespotykany wcześniej błąd HTTP.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!