WordPress 5.1 już jest!

 

Wersja WordPress 5.1

Właśnie pojawił się WordPress 5.1! Jest to pierwsza poważna aktualizacja odkąd nowy edytor został dodany do rdzenia WordPressa. Od tego momentu minęły już blisko 2 miesiące (nie uwzględniając oczywiście mniejszych aktualizacji – 5.0.1, 5.0.2 i 5.0.3).

WordPress 5.1

 

Gdybyśmy mieli streścić cały artykuł, napisalibyśmy, że WordPress 5.1 koncentruje się na poprawie wydajności edytora Gutenberg oraz migracji z przestarzałych wersji PHP.

To jednak nie wszystkie zmiany, które znalazły się w najnowszej wersji. Aby dowiedzieć się co nowego i poznać kilka ciekawostek o aktualizacji 5.1, czytaj dalej!

Warto wiedzieć: WordPress w wersji 5.1 otrzymał nazwę „Betty”. Ten przydomek jest uhonorowaniem amerykańskiej piosenkarki jazzowej Betty Carter, odznaczonej Narodowym Medalem Sztuki w Stanach Zjednoczonych.

 

 

Co nowego w WordPress 5.1

Aktualizacja wydana 21 lutego zawiera kilka ważnych zmian oraz kilkanaście mniej istotnych nowości. Oprócz ulepszeń Gutenberga, wersja 5.1 dodaje zestaw funkcji skoncentrowanych na bezpieczeństwie i szybkości.

WordPress 5.1 - co nowego

 

Już teraz wiemy, że te zmiany są początkiem dla kolejnej kluczowej wersji – WordPress 5.2 – nad którą zaczęto już pracować. Będzie ona obejmować kontynuację prac nad bardzo ważną funkcją „Stan witryny”, usprawnienia UX oraz dalszego polepszenia wydajności WordPressowego edytora.

 

Stan witryny

Stan witryny (Site Health) jest jedną z kluczowych nowości w omawianej aktualizacji. Od teraz w panelu administratora WordPress będą wyświetlane informacje na temat przestarzałych wersji PHP. Te komunikaty mają zachęcić administratorów do aktualizowania stron do najnowszych wersji.

stan witryny WordPress 5.1 - site health

 

Na JCHost.pl cieszymy się podwójnie z tej zmiany. Od kilku lat zachęcamy polskich internautów, by wybierali aktualne wersje PHP (np. najnowsze PHP 7.3). Pozwalają one bowiem przyśpieszyć ładowanie strony nawet o 4x!

Funkcja stanu strony wprowadza również inne ciekawe nowości. Dla przykładu weźmy instalację nowych wtyczek. Wraz w WordPress 5.1, mechanizmy systemu będą weryfikowały, czy dany plugin wymaga wersji PHP, której nasza strona nie obsługuje. Jeśli tak będzie, WordPress uniemożliwi jego instalację.

 

Wydajność Gutenberg 4.8

Edytor wprowadzony w WordPress 5.0 jest nieustannie ulepszany. I nie zapowiada się, by miało się to zmienić w kolejnych aktualizacjach. Wręcz przeciwnie! Gutenberg jest teraz flagową funkcją dla WordPressa i to właśnie na niego developerzy poświęcają najwięcej czasu. Jego aktualna wersja ma oznaczenie 4.8.

WordPress 5.1 gutenberg

 

W wersji WordPress 5.1, Gutenberg działa znacznie szybciej i efektywniej. Dotyczy to zarówno samego ładowania, jak i pisania postów / tworzenia podstron. Przy tym pierwszym, mówimy o minimalnie krótszymi czasie wczytywania, a przy drugim, o płynniejszej pracy.

 

 

Pozostałe zmiany  i ulepszenia

Nadszedł czas na coś dla średnio-zaawansowanych. W najnowszej wersji WordPressa znalazło się miejsce również na inne zmiany, stricte programistyczne.

WordPress 5.1 - zmiany i ulepszenia

 

Monitor zapytań 3.3

Choć nie dotyczy to głównej aktualizacji, warto o tym wspomnieć. Najpopularniejsze i najbardziej doceniane narzędzie do debugowania (Query Monitor) zostało zaktualizowane do wersji 3.3, tym samym gwarantując pełną kompatybilność z nowym WordPressem. W powyższej aktualizacji dodano nowe funkcje, m.in: wprowadzające pokrewną sekcję hooków i debugowanie wp_die(). Mamy też możliwość przesunięcia panelu do debugowania na bok ekranu.

 

Metadane multisite

Jak wiadomo, funkcja multisite pozwala tworzyć sieć stron WWW z poziomu jednego panelu admina. Sama funkcja nie jest niczym nowym, ale WordPres 5.1 w pewnym stopniu ją rozwinął. Aktualizacja dodaje nową część bazy danych, która ma być odpowiedzialna za przechowywanie metadanych powiązanych z witrynami oraz danych arbitralnych.

Dowiedz się więcej

 

Cron API

API Crona też nie jest niczym nowym. W wersji 5.1 intefejs doczekał się nowych funkcji, które ułatwiają zwracanie danych. Dodatkowo pojawiły się nowe filtry do modyfikacji danych i inne, mniej znaczące nowości dla serwerów FastCGI i PHP-FPM.

Dowiedz się więcej

 

Tworzenie skryptów JS

Nowy proces tworzenia skryptów JavaScript został wprowadzony w wersji 5.0 i był początkiem sporej reorganizacji kodu. Teraz mechanizm ten otrzymał parę nowości, w tym nową opcję budowania skryptów JS.

Dowiedz się więcej

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Podsumowanie

WordPress 5.1 jest kolejnym krokiem dla lepszego CMS, koncentrującym się na ulepszeniu Gutenberga i poprawie wydajności systemu. Może na pierwszy rzut oka zmiany nie wydają się niczym przełomowym, mocno wierzymy, że to pierwszy etap wielkiej zmiany.

Najbardziej cieszy fakt, iż developerzy w końcu zaczynają edukować miliony swoich użytkowników na temat nowych technologii (w tym wypadku o najnowszych wersjach PHP i ich znaczeniu).

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

 

Daj znać znajomym!