Anchor text – co to jest i jakie ma znaczenie w SEO

 

Anchor text

Mamy z nim do czynienia każdego dnia, ponieważ znajduje się na prawie każdej stronie internetowej. Jest kluczowym elementem strategii SEO nakierowanej na budowę zaplecza linków i wciąż silnie wpływa na ranking w wyszukiwarce. Chociaż jest powszechnie używany, nie każdy zna jego znaczenie i możliwości. Mowa o niepozornym elemencie, który nosi nazwę anchor text.

anchor text

 

W tym artykule w pierwszej kolejności odpowiemy na pytanie „co to jest anchor text” – w formie praktycznej definicji. Następnie przejdziemy do rodzajów i przykładów anchor tekstu, dodając przy tym krótkie wytłumaczenie, jak wpływa i jakie ma znaczenie dla SEO.

 

 

Co to anchor text?

Anchor text jest tekstem widocznym w miejscu odnośnika. Innymi słowy, jest to klikalna treść, która jest częścią hiperłącza.

W wolnym tłumaczeniu anchor text oznacza „tekst zakotwiczony”, aczkolwiek – tak jak w przypadku wielu innych fraz związanych z HTML czy SEO – zwrot w j. Polskim jest używany stosunkowo rzadko. Łatwo się domyślić, że nazwa pochodzi od jego przeznaczenia. Nie jest to bowiem zwykły tekst, a dodatkowy, zakotwiczony element linku.

 

Chociaż istnieje wiele rodzajów anchor tekstów (o czym w dalszej części artykułu), z reguły ma on za zadanie zmienić „nagi odnośnik” w bardziej przyjazną formę.

co to jest anchor text

 

Krótko mówiąc, anchor text jest ułatwieniem dla użytkownika i wyszukiwarki. W obu przypadkach pomaga szybciej i łatwiej zrozumieć, gdzie kieruje dany odnośnik. Jest więc kluczowym aspektem zarówno w linkowaniu wewnętrznym (linki kierujące na inną podstronę w tej samej domenie), jak i linkowaniu zewnętrznym (linki kierujące na inną domenę).

 

 

Rodzaje i przykłady anchor text

Anchor text oprócz tego, że jest częścią tagu HTML, jest też ważnym narzędziem dla specjalistów SEO. Może nie aż tak potężnym jak kilka lat temu, ale wciąż kluczowym. I choć może wydawać się pozornie prosty do zrozumienia, w rzeczywistości taki nie jest.

Musimy pamiętać, że anchor teksty dzielą się na kilka głównych rodzajów, z których część składa się na dodatkowe podkategorie. Jako że chcemy, by wszystko było łatwe do zrozumienia dla laików, poniżej opiszemy jedynie 7 głównych typów. Wraz z krótkim objaśnieniem i przykładami.

 

Markowe (brand)

Markowy anchor text używa nazwy Twojej firmy lub Twojej osobistej marki i jest niezwiązany ze słowem kluczowym, dla którego walczysz o pozycje w wyszukiwarce.

Przykład: W JCHost.pl możesz zamówić super-szybki hosting.

Ten rodzaj anchorów jest najprawdopodobniej najbezpieczniejszym typem ze wszystkich, ponieważ buduje wartość Twojej marki w Internecie. Wiąże się z polepszeniem ogólnego wyniku pozycjonowania w całym obrębie domeny, czego wyznacznikiem może być np. DA (Domain Authority = komercyjny wskaźnik siły domeny).

brand anchor text

 

 

Generyczne (generic, CTA)

Generyczny anchor text jest zupełnie niezwiązany z tematem/treścią strony, na którą kieruje, ale odnosi się do treści, która go poprzedza.

Przykład: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o domenach, wejdź tutaj.

Ten typ anchorów jest bardzo, bardzo powszechny i można go znaleźć na sporej części stron internetowych. Służy jako swoiste wezwanie do działania – call-to-action (CTA).

generic anchor text

 

 

Nagie (naked)

Nagi anchor text nie posiada faktycznego tekstu zakotwiczenia, a więc tym samym wyświetla się jako surowy link.

Przykład: Napisaliśmy artykuł o PHP 7.3: https://jchost.pl/blog/php-7-3/

Nagie anchory są coraz rzadziej spotykanym rodzajem na zwykłych stronach firmowych i blogach, ale nieustannie pojawiają się jako linki w komentarzach i na forach. Formą sugerują pewnego rodzaju neutralność, a to znaczy, że pozwalają lepiej się „kryć” osobom zajmującym się np. marketingiem szeptanym.

naked anchor text

 

 

Dokładnie dopasowane (exact match)

Dokładnie dopasowany anchor text składa się jedynie z dokładnego słowa kluczowego (lub wyrażenia), o które walczysz w wyszukiwarce.

Przykład: Idealnym miejscem dla strony CMS będzie hosting WordPress.

Ten rodzaj jest esencją każdej strategii SEO, ponieważ dosłownie nakierowuje wyszukiwarkę na dane słowo kluczowe. Warto jednak pamiętać, że to najbardziej nieprzewidywalny typ anchorów, którego nadużywane lub ogólnie nieprzemyślane używanie, może przynieść więcej strat niż korzyści.

exact match anchor text

 

 

Częściowo dopasowane (partial match)

Częściowo dopasowany anchor text to zbliżona wersja ścisłego dopasowania, jednakże dotycząca tylko części głównego słowa kluczowego.

Przykład: Idealnym miejscem dla strony CMS będzie hosting CMS.

Częściowe dopasowanie to rezygnacja z dokładnego słowa kluczowego na rzecz synonimów, lub inaczej mówiąc, fraz semantycznie podobnych.  

partial match anchor text

 

 

Dopasowane do wyrażenia (phrase match)

Dopasowany do wyrażenia anchor text jest czymś pomiędzy dokładnym, a częściowym dopasowaniem. Różnica dość często jest ciężka do zrozumienia.

Przykład: Idealnym miejscem dla strony CMS będzie szybki hosting WordPress.

Dopasowanie do wyrażenia jest często mylone z częściowym dopasowaniem. Oba te rodzaje różnią się tym, że pierwszy jest rozwinięciem głównej frazy kluczowej (frazy z długiego ogona), a drugi zastąpieniem głównej frazy, semantycznie podobnym wyrażeniem.

phrase match anchor text

 

 

Obrazy

Grafika w znaczniku <img> nie umożliwia dodania anchor textu, ale za to posiada atrybut, który działa w ten sam sposób – alt tag (alt=””).

W przypadku obrazków, wyszukiwarki odczytują zawartość alt tagu, jako odpowiednik anchor textu. To pozwala jeszcze bardziej zróżnicować zaplecze linków kierujących do naszej strony. Nie zaleca się pozostawiania tego pola pustym. Na ten temat pisaliśmy w artykule o SEO zdjęć.

image anchor text - zdjecia

 

P.S. Czy zauważyłeś coś nowego w powyższej sekcji? Spójrz! Akapit posiada nagłówek „obrazy”, a jego treść porusza temat alt tagów, które natomiast są podstawą dla optymalizacji SEO zdjęć. O tej optymalizacji pisaliśmy wcześniej na naszym blogu, a więc ten odnośnik jest przykładem rozsądnego użycia dokładnego dopasowania.

 

 

Jaki rodzaj anchor text wybrać dla SEO

Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć, ponieważ w teorii nie ma czegoś takiego, jak najlepszy rodzaj anchorów. Wszystko zależne jest od sytuacji i miejsca, w którym umieszczamy dany odnośnik.

 

Przykład zastosowania

Powyżej (w części „Obrazy”) podaliśmy przykład zastosowania dokładnego dopasowania.

To nie była jednak jedyna możliwość, ponieważ w tamtym miejscu dobrze sprawdziłoby się też dopasowanie częściowe lub dopasowanie do wyrażenia. Te 3 rodzaje można stosować naprzemiennie.

W teorii dobrze wpasowałby się też obrazek, jednakże zaburzyłby on wizualną strukturę artykułu.

Niemądrym pomysłem byłoby natomiast zastosowanie markowego anchor textu, ponieważ link kieruje na inną podstronę w tej samej domenie. Również generyczny anchor text mógłby nie spełnić w 100% swojej roli, jako że ten akapit nie dotyczy ogólnej definicji „seo zdjęć” – jest jedynie jego małą częścią.

anchor text seo - przyklady

 

W skrócie

  • Markowe i nagie anchor text warto stosować na stronach zewnętrznych, aby budować ogólną siłę domeny. Z reguły unikamy ich we własnej domenie (tj. w linkowaniu wewnętrznym).
  • Dopasowanie dokładne, częściowe i do wyrażenia stosuje się zarówno w linkowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Pomaga nie tylko użytkownikom, ale również wyszukiwarkom zrozumieć, czego dana podstrona dotyczy.
  • Generyczne anchor text powinniśmy używać, jeśli odnośnik kieruje na podstronę, która tematycznie odpowiada nagłówkowi i treści akapitu.

 

Pamiętajmy jednak, że istnieje sporo wyjątków od reguły i najważniejszym czynnikiem jest tutaj doświadczenie. Dlatego jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, warto spytać o poradę specjalisty. Możemy również eksperymentować i sprawdzać, które taktyki okażą się najlepsze.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Podsumowanie

Anchor text jest niepozornym elementem każdej strony internetowej. Choć na pierwszy rzut oka wygląda na coś oczywistego i prostego, w praktyce jest potężnym narzędziem i ważnym aspektem w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Istnieje kilka głównych rodzajów anchor tekstów, których zrozumienie będzie bardzo przydatną umiejętnością i drogą do wyższych rankingów w przyszłości.

 

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!