WordPress 5.2 – co nowego (Site Health)

 

WordPress 5.2

Pierwszą planowaną datą wydania WordPress 5.2 był 30 kwietnia 2019 roku – nieco ponad 2 miesiące od wydania poprzedniej głównej wersji. Ze względu na przedłużone beta testy, mające na celu naprawę wszelkiej maści bugów, aktualizacja systemu została przesunięta o kilka dni i miała miejsce 7 maja.

WordPress 5.2

 

Aktualizacja WordPress 5.2 była jedną z tych najbardziej oczekiwanych. To wydanie przynosi bowiem ulepszenia w edytorze Gutenberg, poprawy błędów zabezpieczeń oraz – to, na co wszyscy czekali – ulepszenia funkcji sprawdzania kondycji witryny (Site Health).

Warto wiedzieć: WordPress 5.2 otrzymał nazwę „Jaco” na cześć rewolucyjnego basisty jazzowego Jaco Pastoriusa, uznanego za jednego z najlepszych basistów elektrycznych wszech czasów

 

Tak jak we wszystkich poprzednich wpisach dotyczących aktualizacji WordPressa, w tym artykule przedstawimy co nowego w wersji 5.2 – czyli najważniejsze zmiany wraz z krótkim opisem oraz zrzutami ekranu.

 

 

Co nowego w WordPress 5.2

Wersja 5.2 zawiera wiele ekscytujących zmian, z których największą i najbardziej wyczekiwaną jest nowe narzędzie, o którym wspomnieliśmy na początku – Site Health. Ma ono za zadanie edukować użytkowników oraz ułatwić programistom dostęp do najważniejszych technicznych informacji.

WordPress 5.2 - co nowego

 

Inne ulepszenia obejmują ochronę przed błędami PHP (tzw. white screen of death), usprawnienie działania edytora bloków, naprawę luk zabezpieczeń oraz mniejsze aktualizacje programistyczne. Oto najważniejsze zmiany i nowości w WordPress 5.2:

 

Kontrola stanu witryny (Site Health)

Pierwsze funkcje kontroli stanu witryny mogliśmy zobaczyć w WordPress 5.1, kiedy do listy wtyczek i motywów zostało dodane sprawdzanie zgodności z wersją PHP.

W najnowszej wersji, Site Health jest zupełnie nowym narzędziem, które zawiera nowe strony ułatwiające debugowanie najbardziej powszechnych problemów (związanych z konfiguracją serwera, oprogramowaniem, wersją PHP itp).

Aby rozpocząć swoją przygodę z tym narzędziem, wystarczy, że przejdziemy do sekcji „Narzędzia”, następnie wybierając „Stan witryny”.

site health WordPress 5.2

 

Sprawdzanie ‘zdrowia witryny’ pokazuje nam krytyczne informacje o konfiguracji WordPressa i elementach technicznych wymagającej naszej uwagi. Na samej górze widnieje procentowa ocena strony, oparta na podstawie liczby testów, które nasza strona przeszła pozytywnie.

Z tego ostatniego nie każdy jest jednak zadowolony. Niektórzy deweloperzy zastanawiają się, czy tego typu system klasyfikacji w ogóle powinien istnieć, nawiązując do uzasadnionej obsesji użytkowników na punkcie zdobycia wymarzonych 100%.

Ta obsesja jest zgubna. Owa wartość jest bowiem jedynie wyznacznikiem. Powinniśmy naprawić krytyczne błędy zestawione w liście Site Health, ale nie powinniśmy za wszelką cenę dążyć do zdobycia 100 pkt.

Za przykład możemy tutaj wziąć testy szybkości strony, takie jak Google Pagespeed, na które wpływa zbyt wiele czynników, by mogły być w pełni adekwatne do rzeczywistości.

WordPress site health 100%

 

Narzędzie WordPress Site Health obejmuje kontrolę następujących elementów związanych z wydajnością i bezpieczeństwem. Oto ich pełna lista:

Sprawdzanie stanu wydajności
 • Aktualna wersja WordPressa
 • Aktualna wersja PHP
 • Aktualny serwer SQL
 • Wymagane/zalecane moduły PHP
 • Wsparcie UTF8MB4
 • Zaplanowane wydarzenia
 • Robocze żądania PHP
 • Obsługa REST API

 

Sprawdzanie stanu bezpieczeństwa

 • Aktywne motywy
 • Aktualne wtyczki
 • Połączenie HTTP/HTTPS
 • Bezpieczna komunikacja
 • Tryb debugowania
 • Połączenie z Wordpress.org
 • Aktualizacje w tle

 

Oprócz powyższych testów sprawdzających kondycję witryny WordPress, w nowej wersji dodano też zakładkę „Informacje”. Jest to miejsce, w którym można znaleźć wszelkie informacje pomocne w debugowaniu, które następnie możemy wysłać programistom, dostawcom usług hostingowych itp.

WordPress 5.2 - stan witryny

 

Omawiana strona zawiera setki różnych punktów z danymi dotyczącymi witryny WordPress. Wszystko, związane z zapleczem technicznym naszej strony, jest tam dostępne. Oto informacje i dane, które możemy znaleźć w zakładce „Info”:

 • WordPress: wersja WordPressa, język strony, adresy URL witryny, liczba użytkowników, … ;
 • Foldery i rozmiary: lokalizacja i rozmiar plików WordPress, motywów, wtyczek, bazy danych, … ;
 • Zamienniki: pliki wzbogacające podstawowe funkcje WordPressa;
 • Aktualnie używany motyw: nazwa aktywnego motywu, wersja, autor, motyw nadrzędny, … ;
 • Wymagane pluginy: szczegóły pluginów wymaganych dla naszej instalacji;
 • Wtyczki aktywne: aktywne wtyczki, wersje, autorzy, … ;
 • Wtyczki nieaktywne: wszystkie nieaktywne wtyczki, wersje, … ;
 • Obsługa mediów: aktywny edytor, wersja ImageMagick, ograniczenia zasobów, … ;
 • Serwer: architektura i rodzaj serwera, wersja PHP, limity czasu i pamięci, wersja cURL, … ;
 • Baza danych: rozszerzenie bazy, wersja serwera i klienta, użytkownik, host, nazwa, … ;
 • Stałe WordPressa: ABSPATH, WP_HOME, WP_SITEURL, WP_DEBUG, COMPRESS_CSS, … ;
 • Uprawnienia plików: szczegóły uprawnień katalogów WordPress (dostępne do zapisu).

 

Ochrona przed błędami PHP

WordPress 5.1 miał pierwotnie zawierać nową funkcję zwaną „ochrona przed krytycznymi błędami” (z ang. fatal error protection), która miała chronić przed tzw. białym ekranem śmierci (z ang. white screen of death). Z powodu kilku bugów i wad, dodanie funkcji zostało opóźnione i ma miejsce w aktualizacji WordPress 5.2.

Dzięki tej ochronie WordPress rozpozna błędy krytyczne i zdezaktywuje wadliwy motyw/wtyczkę w panelu administracyjnym, dzięki czemu będziesz w stanie nadal zalogować się do zaplecza swojej witryny. Dla mniej doświadczonych użytkowników jest to świetna i niesamowicie przydatna funkcja, dzięki której rozwiązanie problemów stanie się mniej stresujące.

WordPress 5.2 ochrona przed błędami PHP

 

Od teraz, w momencie wystąpienia białego ekranu będącego następstwem błędu PHP, witryna wyświetli gotowy szablon widoczny powyżej, a administrator strony będzie mógł bezproblemowo zalogować się do panelu admina.

 

Ulepszenie edytora Gutenberg

Wydanie edytora bloków Gutenberg miało miejsce już kilka miesięcy temu i nie zapowiada się na to, by tempo prac i zaangażowane miało się zmniejszyć. W najnowszym WordPressie 5.2 wprowadzono dziesiątki ulepszeń nowego edytora – zarówno z myślą o deweloperach, jak i zwykłych użytkownikach.

Programistom na pewno spodoba się poprawiona funkcja warunkowego wykonania kodu w zależności od tego, czy edytor jest ładowany (funkcja wprowadzona w wersji 5.0). Problemy i błędy, które do tej pory występowały, zostały już naprawione.

gutenberg WordPress 5.2

 

Blogerom i zwykłym użytkownikom na pewno spodobają się udoskonalone bloki multimedialne i tekstowe. Ale na nich się nie skończyło… Edytory obrazów i bloków również doczekały się małej aktualizacji – od teraz działają znacznie sprawniej, a ich obsługa jest jeszcze bardziej intuicyjna.

Na koniec została inna ważna kwestia dotycząca Gutenberga – wydajność. Wraz z aktualizacją WordPress 5.2, nowy edytor bloków jest o wiele, wiele szybszy. W WordPressowym teście benchmark, w którym sprawdzana była wydajność back-endu dla artykułu z, uwaga, 36000 słowami i 1000 blokami, czas ładowania zmniejszył się z 11.2 sek (WP 5.0) i 8.6 sek (WP 5.1) do zawrotnych 6.4 sek (WP 5.2).

 

 

Pozostałe zmiany w WordPress 5.2

Oprócz rozwijania aktualnie najważniejszych funkcji, jakimi są Site Health, ochrona przed błędami PHP i edytor Gutenberg, WordPress 5.2 zapewnia tez dziesiątki innych ulepszeń.

zmiany WordPress 5.2

 

Przejdźmy jednak do sedna. Oto kilka innych ważnych zmian:

Wersje PHP

Wraz z nadejściem najnowszej aktualizacji, WordPress oficjalnie zaleca uruchomienie PHP 5.6 lub nowszego. Takie zmiany, jak zawsze, cieszą nas najbardziej, ponieważ już od paru lat jesteśmy jedną z nielicznych firm hostingowych promujących najnowsze wersje PHP – z tego miejsca odsyłamy Cię do artykułu o PHP 7.4.

 

Aktualizacje prywatności

WordPress 5.2 wprowadza też kilka ulepszeń dla programistów pracujących ze stronami, gdzie polityka prywatności i eksport danych są kluczowe. W ich skład wchodzą 4 ułatwienia dotyczące dostosowywania polityki prywatności – funkcja is_privacy_policy(), szablon privacy-policy.php oraz klasy .privacy-policy i .menu-item-privacy-policy. Co więcej, od teraz eksport danych użytkownika nie używa już zakodowanej listy, ale domyślnej listy dozwolonych tagów w wp_kses().

 

Nowa funkcja dla tagów

Najnowsza wersja WordPressa dodaje też nową funkcję wp_body_open(), która pozwala motywom obsługiwać ‘wstrzykiwanie’ kodu bezpośrednio na początku elementu < body >. Zespół WordPressa zachęca wszystkich tworców motywów do rozpoczęcia aktywnego korzystania z tej nowości.

 

Nowe ikony i WOFF 2.0

WordPress 5.2 to głównie zmiany czysto programistyczne, ale nie tylko. W nowej wersji dodano Twemoji 12.0.1, co oznacza, że dostępnych będzie ponad 230 nowych emotikonów (w tym emotikony dostępności). Zaktualizowano też bazę Dashicons, używaną do udoskonalania panelu administracyjnego WordPress – od teraz dostępnych będzie 13 nowych ikon. Nie zapomniano też o najnowszych formatach plików czcionki, dodając obsługę WOFF 2.0.

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Podsumowanie

WordPress 5.2 zawiera wiele ekscytujących zmian i nowości. Nowe informacje o stanie zdrowia witryny pomogą użytkownikom w stosowaniu najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i wydajności. Ochrona przed błędami PHP zapewni im możliwość zalogowania do panelu admina nawet w przypadku krytycznych błędów. Z kolei bardziej wydajny i intuicyjny edytor Gutenberg poprawi ich doświadczenie w trakcie pisania kolejnych wspaniałych artykułów.

To już wszystko na temat nowego WordPressa. Teraz pozostaje Ci już tylko przejść do panelu admina, zaktualizowanie systemu do wersji 5.2 i sprawdzenie, jak nowe funkcje wyglądają w praktyce!

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!