WordPress 5.3 – co nowego (Twenty Twenty)

 

WordPress 5.3

WordPress 5.3 został wydany oficjalnie 12 listopada 2019 roku – przeszło rok po wydaniu wersji 5.0.  Prace nad tą aktualizacją trwały blisko 2 miesiące i były wykonywane przez 645 wolontariuszy. Co ciekawe, jest to największa grupa programistów w historii WordPressa.

WordPress 5.3

 

WordPress 5.3 koncentruje się na udoskonaleniu doświadczenia użytkownika w narzędziach do zarządzania blogiem. Zawiera też techniczne ulepszenia edytora Gutenberg, większą swobodę w projektowaniu nowych wpisów oraz kompletnie nowy motyw Twenty Twenty.

Gdyby tego było mało, w najnowszej wersji pojawiło się też kilka ciekawych ulepszeń w narzędziu WordPress Site Health oraz nowe funkcje w obrębie interfejsu admina.

Warto wiedzieć: WordPress 5.3 nosi nazwę „Kirk” na cześć Rahsaana Rolanda Kirka – jazzowego instrumentalisty, który potrafił grać na kilku instrumentach jednocześnie.

 

Kontynuując tradycję, w tym artykule pokażemy Ci co nowego w wersji 5.3. Opiszemy wszystkie najważniejsze zmiany, funkcje i ulepszenia, które się w niej znalazły.

 

 

Co nowego w WordPress 5.3

Najnowsza wersja 5.3 zawiera mnóstwo ulepszeń i nowości, które mają pozytywnie wpłynąć na pracę zarówno zwykłych blogerów, jak i programistów. Oprócz wielu zmian w Gutenbergu, doczekaliśmy się też zupełnie nowego domyślnego motywu WordPress (Twenty Twenty) oraz nowej wersji narzędzia Site Health.

WordPress 5.3 - co nowego

 

Developerzy nie zapomnieli również o nadchodzącej aktualizacji PHP i ogłosili pełne wsparcie dla PHP 7.4 wraz z niemałą modernizacją API. Ale to nie wszystko! Oto lista wszystkich ważnych nowości i zmian w WordPress 5.3:

 

Nowy domyślny motyw (Twenty Twenty)

Jeżeli jesteś wieloletnim użytkownikiem WordPressa, informacja o tym, że wersja 5.3 przyniosła zupełnie nowy motyw, nie powinna Cię zszokować. Nosi on nazwę Twenty Twenty (2020) i jest następcą poprzedniego motywu Twenty Nineteen.

Omawiany motyw został zaprojektowany z myślą o elastyczności i użyteczności. Jest on szablonem jednokolumnowym, co oznacza, że nie oferuje funkcjonalności dodania standardowego sidebaru w postach. Wszelkie widżety mogą zostać dodane dopiero na samym dole strony.

nowy motyw twenty twenty - wordpress 5 3

 

Tworząc WordPress Twenty Twenty, autorzy położyli szczególny nacisk na pełną kompatybilność z nowym edytorem bloków, dzięki czemu umożliwia on tworzenie różnorodnych układów treści dla artykułów i stron.

Co więcej, dodano też możliwość użycia szablonu tzw. „pełnej szerokości”, który działa zarówno z edytorem bloków, jak i innymi wtyczkami do budowy podstrony.

Można dojść do wniosku, że od teraz nowy domyślny motyw połączony z Gutenbergiem jest odpowiednim wyborem dla każdej witryny, niezależnie od przeznaczenia. Sprawdzi się więc w witrynie biznesowej, na osobistym blogu czy stronie landingowej.

 

Nowe funkcje w edytorze bloków Gutenberg

Pod koniec 2018 roku światło dzienne ujrzał nowy interfejs edytora o nazwie Gutenberg, który całkowicie odmienił sposób tworzenia treści na WordPressie. Każda kolejna aktualizacja systemu obejmowała jego ulepszenia.

WordPress 5.3 łączy w sobie 13 ostatnich aktualizacji nowego edytora. Tak więc, jeśli do tej pory korzystałeś z wtyczki Gutenberg, ale nie aktualizowałeś jej regularnie, wystarczy, że zaktualizujesz swój system do najnowszej wersji.

nowy Gutenberg WordPress 5.3

 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na przestrzeni ostatnich miesięcy Gutenberg przeszedł sporą metamorfozę. Ciężko byłoby nam opisać wszystkie te zmiany, dlatego wybraliśmy te, które mają największy wpływ na doświadczenie użytkownika.

 

Oto kluczowe nowości w nowym edytorze:

  • Blok wielokrotnego użytku: Funkcjonalność umożliwiająca nam tworzenie szablonów bloków i wykorzystywanie ich w wielu miejscach. Nie musimy więc ręcznie przekopiowywać gotowych bloków.
  • Blok grupowy: Funkcja, która pozwala na grupowanie wielu różnych bloków w kontenerze. Umożliwia pełną customizację całego kontenera oraz uporządkowanie układu, dzieląc go na różne części
  • Blok kolumn: Długo wyczekiwana funkcja zapewniająca nam tworzenie niestandardowych układów kolumn. Możemy je dowolnie dostosowywać, zmieniać ich szerokość i wyrównywać zawartość.
  • Ulepszony blok tabeli: Nowa funkcjonalność pozwala nam wybrać różne szablony tabeli oraz łatwo je modyfikować. Obsługuje wyrównanie tekstu w kolumnach, zmianę koloru tła i stylu.
  • Ulepszony blok galerii: Funkcja umożliwia nam zmianę kolejności obrazków w bloku galerii za pomocą jednego kliknięcia. Nie musimy już przechodzić do ekranu multimediów.
  • Pozostałe zmiany: Z pozostałych nowości warto wymienić możliwość zmian kolorów nagłówków, wyboru stylu obrazków, dostosowania promienia obramowania przycisków, zablokowania trybu nawigacji oraz pionowego wyrównania zawartości w niektórych blokach.

 

Wiele z tych funkcji sprawiło, że instalowanie dodatkowych pluginów bloków Gutenberg nie będzie już priorytetem. Większość bloków, które do tej pory były uznawane za niestandardowe, teraz są dostępne w podstawowej wersji edytora.

 

nowosci - edytor WordPress

 

Na koniec dodamy, że oprócz nowych funkcjonalności, Gutenberg został też przyśpieszony. Za sprawą optymalizacji kodu zaobserwowano znaczną poprawę ogólnej wydajności. W przypadku obszernej strony, na której użyto 1000 bloków i 36000 słów, poprawa czasu ładowania wyniosła przeszło 1 sekundę.

Fakt faktem, użyta w tym teście strona nie jest czymś standardowym i nie odzwierciedla scenariusza „przeciętnego użycia”, ale dobrze obrazuje wzrost wydajności. Małymi kroczkami do przodu!

 

Nowa wersja Site Health

WordPress 5.2 wprowadził ważną aktualizację narzędzia Site Health, które zapewnia informacje o zdrowiu witryny i pomaga administratorom rozwiązywać problemy techniczne. Wraz z wydaniem WordPress 5.3 omawiane narzędzie doczekało się kilku ważnych zmian.

site health wordpress 5.3

 

Najważniejszą zmianą jest usunięcie procentowego wyniku witryny ukazanego na samej górze narzędzia. Wiele osób – w tym zespół JCHost.pl – wyraził pewne obawy dotyczące tego typu oceny punktowej, uznając ją za mylącą.

Dlaczego? Otóż użytkownicy dążyli do osiągnięcia maksymalnego 100% wyniku, zapominając o tym, że jest to tylko mały wyznacznik informacyjny. Zamiast skupiać się na tym, co najlepsze dla ich witryny, robili wszystko, by zdobyć 100 punktów.

Wraz z nadejściem WordPressa 5.3, Site Health nie pokazuje już wartości procentowej. Od teraz widoczny będzie jedna z dwóch ocen: „Should be improved” (do poprawy) albo „Good” (dobre).

nowy wynik stanu witryny WordPress

 

Oprócz tej zmiany, wprowadzono też dwa nowe filtry: recovery_email_debug_info i site_status_test_result.

Pierwszy dotyczy wysyłania wiadomości e-mail do administratora w przypadku awarii strony i jest powiązany z tablicą informacji debugujących. Dodaje on nową sekcję w wiadomości, która zawiera takie informacje jak wersja WordPresa i PHP, aktualny motyw i nazwę wtyczki, która spowodowała awarię.

Drugi natomiast umożliwia programistom odfiltrowanie wyniku ukończonego testu stanu witryny. Został stworzony stricte dla developerów i jest dostępny zarówno dla PHP (do testów bezpośrednich), jak i JavaScript (do testów asynchronicznych).

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Inne zmiany w WordPress 5.3

Każda duża aktualizacja systemu WordPress wprowadza wiele kluczowych nowości. Nie można jednak zapominać o innych zmianach, które pozytywnie wpływają na doświadczenie użytkownika i usprawniają procesy zarządzania stroną.

WordPress 5.3 - zmiany

 

Oprócz nowego motywu oraz ulepszeń Gutenberga i SiteHealth, najnowsza wersja wprowadza aktualizacje wyglądu panelu administracyjnego, weryfikację e-mail, ulepszenia programistyczne i łatwiejsze przesyłanie obrazów. Oto pozostałe zmiany na WordPress 5.3:

 

Ulepszone przesyłanie obrazów

W poprzednich wersjach podczas przesyłania większych zdjęć z telefonu istniała szansa, że serwer wyrzuci błąd związany z przekroczeniem limitu czasu oczekiwania. Od teraz system automatycznie zapisze przesłaną część i pozwoli Ci wznowić przesyłanie bez rozpoczynania od nowa.

obracanie zdjec WordPress

 

Naprawiono też błąd powiązany z obracaniem obrazu przy użyciu metadanych (EXIF). Zdjęcia będą teraz automatycznie obracane wedle oryginalnej pozycji.

 

Weryfikacja adresu e-mail

Wcześniej mogliśmy wybrać jakikolwiek adres, jako e-mail dla głównego konta administratora. Również zmiana nie wymagała od nas żadnej weryfikacji. Zespół stojący za WordPressem zmienił jednak zdanie i od teraz nakłada na nas obowiązek weryfikacji nowego adresu.

weryfikacja e-mail admina na WordPress 5.3

 

Jest to niesamowicie ważna zmiana, ponieważ WordPress wysyła wiadomości związane z resetowaniem hasła i powiadomieniami na ten adres. Powinniśmy być więc pewni, że należy on do nas.

 

Zmiana wyglądu interfejsu administracyjnego

Zwiększenie kontrastu i zmiana wyglądu interfejsu panelu administratora (/wp-admin/) jest na tyle mała, że wręcz niezauważalna. Zapewnia jednak lepsze doświadczenie dla początkujących użytkowników.

zmiana interfejsu admina - WordPress 5.3

 

Oprócz zwiększenia kontrastu kolorów, nowy interfejs dodaje obramowania wokół pól wyboru oraz poprawia ogólną dostępność – w szczególności dla osób starszych.

 

Atrybuty rel=”ugc” i rel=”sponsored”

We wrześniu 2019 roku, Google ogłosiło zupełnie nowe atrybuty dla hyperlinków, które mają pomóc algorytmom wyszukiwarek lepiej zrozumieć daną witrynę. Mowa tutaj o rel=”ugc”, który oznacza treść generowaną przez użytkownika, oraz rel=”sponsored”, który informuje o treści sponsorowanej.

Co więcej, atrybut UGC będzie teraz automatycznie dodawany w komentarzach zawierających linki zewnętrzne. Wcześniej był to atrybut rel=”nofollow”.

 

 

Podsumowanie

WordPress 5.3 jest ostatnią dużą aktualizacją systemu w tym roku. Przy jego tworzeniu udział brało 645 programistów, którzy zadbali o wiele ciekawych nowości związanych z Gutenbergiem i funkcją Site Health. Pojawił się też nowy domyślny motyw Twenty Twenty.

Oprócz tego wprowadzono też wiele innych zmian w obrębie panelu administracyjnego, w tym: zmianę wyglądu interfejsu, wymaganą weryfikację adresu e-mail, łatwiejsze przesyłanie multimediów i używanie nowych atrybutów przygotowanych przez Google.

Nie zapomnijmy też o promowanej przez nas najnowszej wersji PHP – 7.4, z którą od teraz WordPress jest w pełni zgodny!

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!